petak, 29.06.2007.

Vručina, rad, smijeh,...smijeh, rad, smijeh.....

U četvrtak 28.06.'07 zbog iznimno jake vručine redoviti sastanak održali smo u našoj Udruzi. No, iako nismo sastanak održali negdje na otvorenom kao što smo to planirali, naš susret nije bio ništa manje zanimljiv nego što bi to bio npr na plaži.
Jedanaestoro MOSOVACA uhvatilo se rada. Smišljali smo načine na koje ćemo što bolje i reprezentativnije predstaviti svoju Udrugu. Ideja je bilo i previše, a koliko su uspješne vidjet ćete na jesen.
Još jednom smo otvorili žustru raspravu o Konvenciji UN o pravima osoba s invaliditetom.
Pitali smo se da li je ona uistinu toliko snažna s obzirom da ne donosi nikakva nova prava u odnosu na postojeće Zakone, propise i odredbe koje uređuju prava i obveze osoba s invaliditetom u RH??!!
Konvencija jamči poštivanje postojećih prava, a s obzirom da je tek nedavno (u travnju ove godine) ratificirana od strane RH i 73 zemlje potpisnice još nema podataka o njenoj primjeni u realnom životu.Za pretpostaviti je da će provedba Konvencije biti uspješna s obzirom da je Konvencija međunarodni dokument koji nadziru određena međunarodna nadzorna tijela. Hrvatska je na neki način prisiljena za provedbu Konvencije već ako ju je i ratificirala.
Otvorili smo još nekoliko jednako interesantnih tema vezanih za OSI u gradu Zadru i sastanak uspješno završili u Udruzi nakon više od dva sata ugodnog razgovora. Neki od članova nastavili su druženje uz sladoled, neki su se žurili kući učiti (vrijeme je ispitnih rokova), a meni je jedino žao što su mi članovi doslovno zabranili da ovjekovječim slikama i ovaj susret. No, ništa me neće spriječiti da sutra (30.06.) kada se održava drugi trening za osnivanje Vijeća Zadarske županije, to i učinim.
A možda je i vrijeme da upoznate neka druga lica, a ne samo nas; MOSI, MOSI i samo MOSI!thumbup

p.s. A mogao bi netko i ispuniti ovu anketu sa strane?!!!!wave

- 14:17 -

Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.