petak, 15.06.2007.

Deseti sastanak-mala obljetnica MOSI-ja

Baš kao što smo i planirali, našu plažu smo i krstili onako "za pravo" bez ikakve medijske pozornosti i prevelike gužve.
Bilo je to višestruko slavlje. Najprije smo nas desetak (gle, slučajnosti) deseti sastanak održali na otvorenoj terasi zadarskoga Uskoka:

Iako je terasa bila prepuna kupača koji su svoje plivanje "odrađivali" u dubokoj hladovini ovog ugodnog kafića, uspjeli smo i raspraviti o svim aktualnim informacijama vezanim za osobe s invaliditetom i za našu Udrugu.
Pa smo tako razmatrali ponudu zagrebačkih "Zamisli" da odemo s njima na treći ljetni kamp za osobe s invaliditetom na otok Krk i zajednički osmislimo na koji način da ove godine obilježimo Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Ponuda je jako primamljiva, društvo savršeno, ali zaključili smo da smo nespremni za ovu godinu. Još uvijek upoznajemo teren i mogućnosti koje se pružaju nama kao OSI. Još smo relativno mladi; nemamo niti godinu danadead i bit će prilike za putovanja i druženja sa mladima iz cijele Hrvatske. Zasad zajedno upoznajemo i posjećujemo mjesta u našem Gradu. Ovaj posjet Vitrenjaku bio je pravi mali izlet!
More nas je sve više privlačilo i odvlačilo nam pažnju, ali uspjeli smo i raspraviti o primljenom pozivu za trening u svrhu osnivanja "Vijeća mladih zadarske županije". Trening će se održati u subotu 16.06.'07 u Znanstvenoj knjižnici Zadar s početkom u 11 sati, a u organizaciji Mreže mladih Hrvatske, Udruge KRIK i Atlas. Na trening idu dva naša člana s obzirom da je ograničen broj sudionika.
Ujedno smo proslavili i rođendan naše članice. Draga Antonija, sretan ti 25 rođendan!

A onda smo svi postali jako nemirni;

Nije bilo druge nego uputiti se kraj mora:


....a neki i u more:

....Joško je "provozavši" se rampom za ulazak u more sa kolicima zaključio da je rampa BAŠ DOBRA;

U ugodnom i veselom društvu vrijeme je brzo proletjelo, a polako se spuštala i večer;

.... Slavljenica bi na trenutke bila zadubljena u svoje misli;
"ah, kako te godine lete......"

Nek' godine prolaze i lete, a ti nam Antonija uvijek ostani dijetenut
i želim i tebi i nama još puno, puno ovakvih veselih druženja!
Do slijedećeg susreta za 15 dana wave
kiss


- 14:25 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.