subota, 04.09.2010.

Šminka za smeđe, plave ili zelene oči?

Često dobivam pitanja vezana za određivanje „ispravne“ nijanse sjenila. Još češće se boja sjenila usklađuje s bojom odjeće ili pak sa samom bojom očiju.
Iako u praksi dobro funkcioniraju savjeti tipa: smeđa i tamna sjenila za plave oči, kontrastna ljubičasta za zelene oči i vjerovanje da smeđe oči podnose sve, ipak sam najzadovoljnija upotrebom teorije boja znanstvenice Angele Wright.
Angela Wright je svojim istraživanjima napravila veliki napredak u razumijevanju psihologije boja. Otkrila je da postoji matematička korelacija između boja unutar svake skupine (kada se klasificiraju u skladu s teorijom) koja ne postoji između boja iz različitih skupina. Time sklad boja postaje znanstvena stvarnost. Nakon što je pronašla vezu između identificiranih uzoraka boje i obrazaca ljudskog ponašanja, napisala svoju teoriju o kojoj više možete saznati u njezinoj knjizi
"The Beginner's Guide to Colour Psychology". Ako ste u Zagrebu, istoimenu knjigu možete pronaći u knjižnici Filozofskog fakulteta.

Načela Wrigt teorije:

- Postoje četiri obitelji (palete) boja unutar kojih je svaka boja u skladu sa svim drugim bojama u obitelji. Boje iz različitih obitelji nisu u stvarnoj harmoniji.
- Četiri obitelji boja odražavaju jednak broj osnovnih tipova osobnosti, a svaki tip ličnosti ima prirodni afinitet prema određenoj obitelji boja. (jednostavno su nazvani Proljeće, Ljeto, Jesen i Zima)

Proljeće Ljeto

Jesen Zima

Svi smo psihološki „pogođeni“ bojom. Svaka nijansa utječe na raspoloženje i ponašanje promatrača. Međutim, važna je razlika između harmonije i sklonosti. Iako su neke boje u harmoniji, preferencija osobe prema određenoj boji je nešto sasvim individualno i trebalo bi se poštivati.
Više informacija o ovoj interesantnoj temi (te pokušati odrediti koji ste tip ličnosti, te koje su vaše boje) možete saznati na linku: colour-affects


- 13:19 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>