Monitor.hr

nedjelja, 30.11.2008.

Hrvatska je uz malo muke izborila drugu pobjedu na turniru u Grazu

U odličnom finišu naši su rukometni reprezentativci mladići razbili domaćina
Hrvatska je uz malo muke izborila drugu pobjedu na turniru u Grazu. U odličnom finišu naši su mladići razbili domaćina.

Austrija je treće liga europskog rukometa. Domaćin je EP, pa samim tim želi rukomet približiti domaćoj publici. No, ne ide im baš lako, a Danci su ih prvog dana dodatno rastužili. U austrijskom sastavu su tek dva imena koja odskaču rejtingom, trenutno prvi strijelac Njemačke lige Konrad Wilszczynski iz berlinskog Fuchsea, te dojučerašnji šuter Kiela, sada Gummersbacha Viktor Szylagi.

Naši su krenuli u 3-2-1 klasičnoj formaciji. Promjena je bila tek Bičanić u oba pravca umjesto Tončija Valčića. Dugo Červar nije mijenjao, punih 19 minuta izuzev izmjene Buntić - Špoljarić/napad - obrana, a mi smo oscilirali, jer snaga je bila u pitanju. Nakon 1:4, stigli su nas na 5:5, nakon 5:8 poveli na 9:8 isključivo velikim srcem i nadahnućem ključnog dvojca Szylagi - Wilczinsky.

Obrana 3-2-1 ovaj puta bila je teška na nogama, Alilović automatski ne tako dobar, pa su nakon dvadesetak minuta slijedile promjene, Čupić nakon fulaniog penala i zicera za Horvata, Gojun za Špoljarića zbog promjene obrane u 6-0, Kopljar mjesto Buntića, čak je i Vori dobio odmor u Kapularu, dok se Alilović nakon izlaska ekspresno vratio na gol mjesto Stevanovića 'koji nije bio ništa kriv'. Bičanić je držao konce u napadu, a u obrani nas je počastio sa 0/4 Mayer sa desnog krila pa smo vodili 13:15 u poluvremenu.

Obrana 5-1 bila je ključ pobjede u drugom poluvremenu. Vori ispred bloka u kojem su dominirali Kopljar i Gojun rabili su austrijsku vanjsku liniju u kojoj Szylagi jednostavno nije mogao igrati sam. Alilović se 'namjerio' ovaj puta na krila, Weber je imao 1/8 i sve se protvorilo u lagan kraj. Nemoć i neznanje domaćih došli su do izražaja u kontrama koje su Posch i Weber fulali kao 'Australci u najboljim danima'. Austrija nije 14 minuta u nastavku zabila gol, sa 16:17 naši su otišli na 16:23 i tu je priči bio kraj.

- Za mene je najbolji igrač uvijek tim, nije pobijedio Alilović nego tim. Bio je odličan, ali je najbolji igrač bio Josip Valčić. Pokazao je kako se vodi momčad, vodio je momčad kao trener - rekao je Lino Červar.

Austrija - Hrvatska 21:29 (13:15)
GRAZ Stadthalle. Gledatelja 3000. Suci: Krstić 3 i Ljubić 3 (Slovenija).
Austrija: Bauer 2 (2), Marinović 3 (9+1); Vizvary 2, Folser 2,5, Đukić 2,5, Weber 2, Woss, Friede 2, Mayer 2, Posch 2, Szylagi 3, Božović, Wilszynski 3,5, Tyrner, Schllinger, Wagesreiter. Izbornik Dagur Sigurdsson 2,5.
Hrvatska: Alilović 4 (11), Pešić, Stevanović; Hrvatin, Kapular 3, Kopljar 3,5, Vori 4, Gojun 3,5, Čupić 3, Špoljarić 3,5, Bičanić 4, Buntić 3, J. Valčić 4, T. Valčić 4, Štrlek 2,5. Izbornik Lino Červar 4.
Strijelci: J. Valčić 6, Bičanić 6, Vori 3, Horvat 3 (1), T. Valčić 3, Čupić 2 (1), Kapular 1, Kopljar 1 za Hrvatsku; Szylagi 6, Wilcsynski 5 (1), Folser 3, Friede 2, Mayer 2, Posch 1, Weber 1, Vizvary 1 za Austriju.
Sedmerci: Austrija 1 (1), Hrvatska 3 (2)
Isključenja: Austrija 10 minuta (Wagenreiter 2+2, Folser 2+2, Mayer 2), Hrvatska 8 minuta (Gojun 2, T. Valčić 2, Kapular 2, Horvat 2)
Igrač utakmice: Mirko Alilović

Danska - Egipat 30:26 (17:16)
U prvoj utakmici drugog dana turnira Danska je svladala Egipat 30:26 (17:16). Egipćani su djelovali nešto bolje, Danci nešto lošije nego prvi dan. Najefikasniji kod Danaca sa po 4 pogotka Spellerberg, Toudahl i Henrik Knudsen, a kod Egipćana Zaky 9, Abourazek 6.

komentiraj (0) • printaj#

ponedjeljak, 24.11.2008.

Zagrebu pobjeda i drugo mjesto, ovacije Džombi, zvižduci Červaru

Prije susreta Zagreb je pomišljao na pobjedu sa 13 golova prednosti koja bi mu donijela prvo mjesto. Ali bez Balića i Duvnjaka Zagreb može biti sretan zbog ikakve pobjede
Prije posljednjeg susreta skupine protiv Szegeda Zagreb je pomišljao i na pobjedu sa 13 golova prednosti koja bi mu donijela prvo mjesto. Ali bez Ivana Balića i Domagoja Duvnjaka te načina na koji je pristupio utakmici Zagreb može biti sretan zbog ikakve pobjede. Igrali su Červarovi dečki s 40-ak posto snage i prava je šteta što nisu uspjeli pronaći motivaciju jer bi onda i rezultat bio izraženiji. Ovako će kao drugi iz skupine čekati ždrijeb u utorak u Beču.

Vjerojatno je bilo mnogo teže gledati Zagrebove rukometaše u prvom poluvremenu nego njima igrati. Kako je to loše izgledalo! Mirza Džomba dobio je snažan pljesak na početku utakmice, nakon javnog vapaja za minužatom Lino Červar gurnuo ga je u prvu sedmorku, a domaći su igrači počeli s nekoliko izgubljenih lopti i igrom u kojoj nije bilo previše strasti, vidljive želje ili kreativnosti. Koliko je to bilo loše, govori i podatak od čak 11 mađarskih kontri u prvih 30 minuta.

Da nije bilo raspoloženog Gorazda Škofa na vratima i da je s druge strane bila ozbiljnija momčad od Szegeda, Zagreb bi se našao u velikom minusu. Ovako je na trenutke čak i vodio, Lazarov do odmora postigao četiri gola, ali bilo je pravo tek na trenutke. Malo jedni, malo drugi, serija jednih, pa serija drugih. CO Zagreb poveo je 5:2, pa Mađari okrenuli na 6:7, pa opet Zagreb na 11:10. Kod gostiju, kao i u prvoj utakmici, najraspoloženiji je bio Rumunj Ghionea, koji je do stanke šest puta matirao Slovenca na Zagrebovim vratima.

Uz jako mnogo rukometa “reda radi”, na odmor se otišlo sa 14:14. Ni nastavak nije donio ništa posebno. Mogli smo čekati da Zagreb počne nešto igrati, ali kako su dečki jučer bili raspoloženi mogli smo čekati i mjesec dana. No, unatoč brojnim izgubljenim loptama domaćin je izgradio +3, imao i napad za +4, ali znate već ono - jedan od onih dana. Onih plus tri (21:18) iz 45. minute gosti su uglavnom preko Krivokapića vratili već četiri minute potom.

U napadu nije bilo posebne imaginacije i organiziranosti, Josip Valčić nije uspio dostojno popuniti rupu nastalu izostancima Duvnjaka i Balića, ipak prvih Červarovih razigravača. Posljednjih deset minuta malo je na srednjom igrao i Denis Špoljarić, a u tim trenucima osim sjajnog Škofa, Kiro Lazarov postigao je dva gola za novih plus tri (25:22) pet minuta prije kraja. A u sljedećem napadu Vukić je iskoristio izgubljenu loptu Mađara i donio prvi put na utakmici +4.

CO ZAGREB - PICK SZEGED 29-25
Ledena dvorana Doma sportova. Gledatelja. Suci: Hascik i Otapka (oba iz Slovačke).
CO ZAGREB: Škof 16+1, Somić, Šego; Džomba 6 (2), Horvat, Štrlek 2, Vukić 3, T. Valčić 2, Špoljarić, Lazarov 9 (4), J. Valčić 2, Vori 4, Backovič 1, Koloper. TRENER: Lino Červar.
PICK SZEGED: Farkas, Marjanac 9+0, Ghionea 10, Krivokapić 3, Herbert 1, Petrea 2, Osmajić 2, Vadkerti 2, Katzirz 4, Simon, Žvižej 1, Gyuris, Vancis. TRENER: Vladan Matić.
SEDMERCI: CO Zagreb 5 (5), Pick Szeged 2 (0).
ISKLJUČENJA: CO Zagreb 2 minute (Špoljarić), Pick Szeged 4 minute (Petrea i Osmajić).
IGRAČ UTAKMICE: Gorazd Škof

Džomba: Najteža utakmica u karijeri
Vrlo teška, meni jedna od najtežih utakmica u karijeri. Zato jer je bila čudna, odigrana u čudnim okolnostima i svemu onom što već znate, a što je prethodilo samom susretu. Uz sve to još je ovo bio i oproštaj od Ledene. No, na kraju možemo biti presretni jer smo prošli skupinu bez ijednog poraza, a to se ne sjećam kada je i je li ikad uopće Zagreb učinio. naravno, prezadovoljan sam i navijačima, skandiranjem. Emocije su još uvijek snažne u meni. No, ja sam čovjek za utakmice, najbolje se snalazim u njima, a ne u intervjuima, kazao je Mirza Džomba.

nedjelja, 16.11.2008.

Zagreb ispustio pobjedu u zadnjim sekundama, Lino ljut na Lazarova!

Lowen - CO Zagreb 27-27
Još uvijek se ne zna čiji je lav jači, Croatia osiguranja Zagreb ili Löwena. Pobjeda nije došla doma, na startu Lige prvaka, ali nije došla ni jučer u Karlsruheu. Zagreb se nije revanširao njemačkom Löwenu za remi (33:33) od prije mjesec dana u Ledenoj. Imao je pobjedu u svojim rukama, ali sve je prokockao u završnici, čak velikih +6. Na kraju ponovo podjela bodova.
Utakmicu je pred 9.000 gledatelja otvorio Sigurdsson, najbolji Nijemac u prvoj utakmici u Zagrebu kada nam je zabio 8 pogodaka. Za CO Zagreb prvi je zabio sinoć vrlo dobar Tonči Valčić za 1:1.

A onda je krenula Zagrebova serija. Prvo Štrlek za 4:3, pa Duvnjak tri puta, onda i Vori, Lazarov i ponovo Duvnjak i Zagreb je imao +5 (10:5) u 17. minuti. Ali, vratili su se ponovo Nijemci. Na nekoliko minuta iz igre je zbog ozljede palca desne ruke izašao uvnjak, na sreću brzo se vratio, jer on je sinoć, uz sjajnog Škofa na vratima i Kirija Lazarova, diktirao igru Croatia osiguranja. Löwen se ponovo vraćao na -2, ali ništa nije moglo pokolebati odličnu igru naše momčadi. Tonči Valčić je četiri minute prije kraja prvog dijela utakmice pogodio za +3 (13:10), Šelemenko je smanjio, ali slijede pogoci Lazarova, njegov peti, da bi kraj poluvremena za +4 zapečatio Manuel Štrlek iz kontre (15:11).
Baš kao i na početku utakmice, prvi gol za Zagreb u drugoj dionici zabio je Tonči Valčić, a na +5 Zagreb vodi Štrlek, baš kao i prvi put u utakmici velikih šest golova razlike napad poslije (18:12) u 34. minuti. Šest minuta kasnije slična priča, Duvnjak je petim pogotkom bio zaslužan za 20:15, pa odmah dolazi i sedmi pogodak Lazarova, ponovo iz sedmerca za novih +6. Samo malo opuštanja i Nijemci su opet bili za petama. Dva pogotka Bieleckog i 12 minuta prije kraja susreta Löwen dolazi na -3 (22:19). Lid ritam je imala sinoćnja utakmica. Niste uspjeli ni proslaviti pogodak, već je na drugom kraju terena pao pogodak.

Na žalost, Zagrebu je brzo iscurila prednost. U 41. minuti Zagreb je imao +6, šest minuta prije kraja utakmice Löwen je došao u egal (24:24). U 56. minuti palo je prvo vodstvo domaćina, preko Groetzkya, poravnao je Lazarov iz sedmerca, opet je zabio Harbok, a onda i Duvnjak za 26:26. Petnaest sekundi prije kraja Zagreb je preko kontre mladog Štrleka poveo, ali Löwen je ponovo izjednačio i uzeo drugi remi.
CO Zagrebu je ovaj remi donio novi bod, a ukupno dva nosi u drugi krug natjecanja.

- Loewen je u Zagrebu bio bolji, ali mi smo danas zaslužili pobjedu. Igrali smo 3-2-1 bolje nego u Zagrebu, ali nam je u završnici nedostajalo koncentracije i to nas je koštalo boda. Čestitam momčadi Loewena na gostoprimstvu i fair borbi - rekao je na kraju Zagrebov trener Lino Červar.
Lino je bio ljut na Lazarova.
- Prebrzo je potrošio neke lopte, što nam je donijelo nervozu, a to se ne smije događaiti.
Za dalje kaže...
- Trebat će pobijediti doma i nekoga vani da bi se prošlo u četvrfinale.

Redoslijed: 1. Zagreb CO 8, 2. Rhein Neckar Löwen 8, 3. Pick Szeged 2 (-1), 4. Wisla Plock 0 (-1)

Löwen - CO Zagreb 27-27
KARLSRUHE - Europahalle. Gledatelja 9.000. Suci: Din i Dinu (Rumunjska). Delegat EHF: Anthonsen (Norveška).
RN LÖWEN: Szmal (1+1 obrana), Sigurdsson 2, Filip 4 (4), Schwarzer 2, Bielecki 3, Tkaczyk 2, Jurasik, Fritz (13+1 obrana), Gansheimer 2, Groetzky 3, Fath, Roggisch, Harbok 6, Šelemenko 3.
TRENER: Wolfgang Schwenke
CO ZAGREB: Škof (16 obrana), Štrlek 5, Horvat, Vori 3, T. Valčić 5, Duvnjak 6, Lazarov 8 (3), Somić (0+1 obrana), Vukić, Džomba, Koloper, Backovič, J. Valčić, Špoljarić.
Trener: Lino Červar.
SEDMERCI: RN Löwen 4 (6), CO Zagreb 3 (6).
ISKLJUČENJA: RN Löwen 8 minuta (Tkaczyk 2, Filip 2, Harbok 2, Šelemenko 2), CO Zagreb 4 minute (Štrlek, J. Valčić).

ponedjeljak, 10.11.2008.

Baliću bolje, liječnici optimisti

Nastup na SP-u sve realniji
Ivano Balić opravlja se od problema s kralježnicom. U utorak je u KBC Rebro liječnički tim predvođen Josipom Paladinom pregledao rukometaša, a Zagrebov direktor Bartol Kaleb kaže:

- Terapija se nastavlja, sve ide planiranim tijekom. Balić radi vježbe koje su mu dopuštene, istezanja kralježnice, ali o rukometnim treninzima još nije bilo riječi. Nakon što se terapija obavi i u sljedećih tjedan dana te nakon što se pregledom utvrdi stanje, Balić bi idući tjedan mogao početi s određenim rukometnim vježbama. U kojem opsegu, ne možemo prognozirati u ovom trenutku, no u svakom slučaju, stanje je bolje i na rasplet gledamo optimistično.

Dakle, SP je zasad jedini i isključivi cilj liječenja. Koliko nam znači Ivano, vidjelo se u Veszpremu zadnjih desetak minuta.

nedjelja, 09.11.2008.

Červar: Bolje je ispalo nego što smo pokazali!

U 4. kolu H skupine Lige prvaka CO Zagreb pobijedio je poljsku Wislu iz Plocka sa 27-24 (16-12) i tako zadržao vrh ljestvice
Rukometaši CO Zagreba ostvarili su očekivanu pobjedu u Plocku protiv Wisle u 4. kolu H skupine Lige prvaka. Co Zagreb je pobijedio 27-24 (16-12)...

CO Zagreb je prvo poluvrijeme završio vodstvom 16-12, ali je u prvoj polovici drugog poluvremena dopustio domaćinu da dođe do izjednačenja. Tako nešto nije se očekivalo, s obzirom da je Zagtreb poljsku momčad u Zagrebu deklasirao sa 17 golova razlike (34-17), a Wisla je i ostale dvije utakmice u skupini izgubila s 13 (od Rhein-Neckar Löwena), odnosno 10 (od Pick Szegeda) golova razlike. Ipak, Zagreb je serijom 6-0 od rezultata 20-20 odjurio na nedostižnu prednost.

Zagreb je ovom pobjedom učvrstio vodstvo na ljestvici H skupine, sada sa 7 bodova, dva više od Rhein-Neckar Löwena koji će u nedjelju ugostiti Pick Szeged.

Hrvatski prvak će u 5. kolu gostovati kod njemačkog predstavnika i to će biti susret od iznimno velike važnosti za jedne i druge. Naime, s obzirom na novi sustav natjecanja u Ligi prvaka od ove sezone, prve dvije momčadi iz skupine kvalificirat će se u drugu fazu, opet u istu skupinu, u kojoj će prenijeti bodove, odnosno rezultate iz dva međusobna dvoboja u prvoj fazi. Sasvim je izvjesno da će Co Zagreb i Rhein-Neckar Löwen biti ta dva kluba koji će ići dalje, a njihov dvoboj 13. studenog u Mannheimu odlučivat će o pobjedniku skupine.

Podsjećamo, u njihovom prvom međusobnom susretu u Zagrebu, rezultat je bio 33-33.

Rukomet, Liga prvaka, 4. kolo skupine H: Wisla Plock – CO Zagreb (12-16), Rhein-Neckar Löwen – Pick Szeged (nedjelja)

Redoslijed: 1. CO Zagreb 7, 2. Rhein-Neckar Löwen 5 (-1), 3. Pick Szeged 2 (-1), 4. Wisla 0

Vori: Jedina svijetla točka su bodovi!
Junak pobjede Igor Vori bio je najkonretniji u ocjeni:
- Jedina svijetla stvar iz te su utakmice bodovi, sve ostalo, posebno igra u drugom dijelu, nije bilo dobro. Mi si jednostavno ne smijemo dopuštati takav pad koncentracije kakav nam se dogodio u drugom dijelu zbog kojega smo propustili prednost i omogućili Poljacima da dođu do “egala”. Liga prvaka svakako nije mjesto za traženje pucačke forme, a nama se to često događa. Szeged smo trebali razbiti pa smo mu na kraju dopustili pristojan poraz. Takvi propusti protiv RN Löwena bit će sigurno skuplji.
Trener Lino Červar je nakon utakmice rekao u mikrofon Hrvatskog radija:
- Nisam zadovoljan igrom u obrani, tek smo na trenutke izgledali agresivno i pokretljivo. Bolje je ispalo nego što smo pokazali, a protiv RN Löwena očekujem bolje izdanje.
Kiro Lazarov teško je izlazio na kraj s visokom obranom Poljaka.
- Rekao sam prije utakmice da im je obrana jača strana, blokeri su neugodni. No bez obzira na sve, mi smo to trebali kudikamo mirnije privesti kraju. Ovo nam je dobro došlo da se malo razbudimo nakon reprezentativnih dana, pred nama su tri-četiri treninga i vjerujem da ćemo u Njemačkoj biti pravi.
Ljubo Vukić bio je na terenu u drugom dijelu, ali nije se nazabijao.
- Protiv obrane 6-0 teško je doći do lopte na krilu, ali i ono što sam propustio nisam smio. Pobijedili smo na kvalitetu i svi smo svjesni da ćemo u Njemačkoj morati kudikamo bolje.

nedjelja, 02.11.2008.

Potonuće Hrvatske u drugom poluvremenu

U susretu drugo kola skupine 4 kvalifikacija za Europsko rukometno prvenstvo reprezentacija Hrvatske je izgubila u Veszpremu od Mađarske 28:30 (16:15)
Rukometaši Hrvatske doživjeli su u Mađarskoj prvi poraz u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo iako su do 47. minute stalno bili u vodstvu. Odabranici Line Červara su nastupili bez trojice ponajboljih igrača, Ivana Balić, Blaženka Lackovića i Mirze Džombe, ali ipak su od prve minute igrali odlučno u namjeri da ostvare pozitivan rezultat i praktički nakon drugog kola osiguraju jednu od prva dva mjesta koje vodi na EP u Austriji.

Od početka su naši vodili, no u 26. minuti Puljezević brani sedmerac Horvatu i umjesto da povedemo 16:12, Mađari preko sjajnog Csarszar smanjuju na 13:15 i potom završavaju prvo poluvrijeme s minimalnim zaostatkom od jednog pogotka (15:16).

I drugo poluvrijeme su hrvatski igrači odlično otvorili i vodili od jednog do dva pogotka razlike sve do 47. minute, kada Mađari prvi put dolaze u vodstvo. Sjajnom dvojcu Csarszar - Gal u završnici se pridružio i Putics sa tri pogotka, a kada je "proradio" i vratar Puljezević hrvatski igrači nisu se imali snage u završnici vratiti u vodstvo i Mađari su došli do pobjede.

MAĐARSKA - FINSKA 30:28 (15:16)

VESZPREM. Sportska dvorana - 6.000 gledatelja; Suci: Lemme i Ulrich (oba Njemačka)

MAĐARSKA: Puljezević, Csarszar 6 (1), Gal 10, Nagy 5, Eklemović 3, G.Ivanczyk 1, Ilyes 1, Herbert 1, Putics 3, Toro, Mocsai, T.Ivanczyk, Zubai, Fazekas

HRVATSKA: Kelentrić, Alilović; Šprem, Horvat 3 (2), Vuković 2, Vori 4, Buntić 3, Duvnjak 2, Štrlek 4, Zrnić 7 (4), Metličić 1, Anušić, T.Valčić 2, Bičanić. Sedmerci: Mađarska 2 (1), Hrvatska 8 (7)

Isključenja: Mađarska - 4 minute, Hrvatska - 4 minute