TEME I DILEME
KOZAR - sir od kozjeg mlijeka

Kozer spada u skupinu polutvrdih sireva proizvedenih iz kozijeg mlijeka, čija je površina premazana plastičnim premazom. To je autotohni sir područija u kojom je locirana mljekara Zdenka. Nosi naziv, odnosno ime, koje treba podsjetiti kupca da se radi o siru prizvedenog od kozijeg mlijeka.. Ima specifičan okus koji potječe od sastojaka , koji nastaju tokom zrenja sira Kozera.

U proizvodnji sira odlučujuću ulogu ima kvalitet mlijeka te izbor mljekarskih kultura mikrooorganizama.Z a proizvodnju sira Kozera koristi se isključivo izvorno kozije mlijeko bilogorskih pašnjaka.


Način konzumiranja
Sir Kozer koristi se kao osnova za pripremanje mnogih jela . Sir se lako riba te reže, pa je idealna osnova za više raznolikosti – okusa kao i privlačniji izgled pripremljenih jela. Njegov specifičan okus svrstava ga u kategoriju sira poslastice, zato se jednostavno kaže tko nije kušao Kozer nije doživio harmoniju mirisa i okusa.


Nutritivna vrijednost
Energetska vrijednost 100 g Kozera je 322 Kcal. Nutritvnu vrijednost karakteriziraju bjelančevine mlijeka , minerala naročito sadržaj kalcija, te esencijalnih aminokiselina neophodnih u pravilnoj ishrani.


Naziv proizvoda po nomenklaturi: polutvrdi masni sir
Osnovni podaci o sastavu:
Ukupna suha tvar 57 %
Mliječna mast u suhoj tvari 45 %
Sadržaj masti u proizvodu 25 %
Sadržaj bjelančevina 23 %
Sadržaj šećera 2 %
Sadržaj minerala 7 %

Trajnost proizvoda : 6 mjeseci


uvjeti skladištenja, transporta i prodaje:
Rashladni lanac na +4 do+8°C


Način osnovnog pakiranja proizvoda:
Kozer se na tržište plasira sa zaštitnim plastičnim premazom, mase 700 g dimenzije Ř 120 x 55 mm.Obavijen al- folijom te pakiran u jediničnu kartonsku kutiju.


Transportno pakiranje:
U kartonu od valovite ljepenke, dimenzije 210x320x430 stane 10 jediničnih pakiranja. Na europaletu 1200x 800 mm stane 30 kartona mase sira 210 kg.










KOZARSTVO I OVČARSTVO
Poboljšanje pasmina, intenzivnije korištenje grla na pašnjačkim površinama i suvremeniji tehničko-tehnološki pristup osiguravaju budućnost razvoja ove stočarske grane. Kozarstvo i ovčarstvo u Hrvatskoj dugo nisu smatrani razvojnom granom, stoga treba i dalje nastojati na povećanju i osuvremenjivanju ove proizvodne grane kako bi ona dobila mjesto u gospodarstvu koje zaslužuje. Za ovo područje i njegov gospodarski položaj oživljavanje ovčarstva i kozarstva ima osobiti značaj.



Piše: JELENA VURAIĆ

RAZVOJ KOZARSTVA U MEĐIMURJU



O MEĐIMURJU

(dio teksta sa stranice Međimurske županije)


Smješteno na sjeverozapadu Hrvatske, prometno najpovezanijem dijelu s Europom Međimurje je smješteno na dodiru dviju velikih reljefnih cjelina; Istočnih Alpi i Panonske nizine, na temelju čega su definirane dvije morfološke cjeline; brežuljkasto gornje (s najvišim vrhom Mohokosom 344,5 metara nadmorske visine) i nizinsko donje Međimurje. Zelenilo njene brežuljkaste i ravničarske unutrašnjosti presijecaju plavetnila stotinu manjih jezera i vodenih tokova te dva velika umjetna jezera HE Čakovec i Dubrava. Smješteno na sjeverozapadu Hrvatske, prometno najpovezanijem dijelu s Europom, omeđeno je prirodnim granicama-rijekom Murom na sjeveru i istoku i rijekom Dravom na jugu. Međimurje je smješteno u području umjereno tople, vlažne klime s dobro izraženim godišnjim dobima relativno vrućih ljeta, hladnih zima, brzim porastom temperatura u proljeće i povoljnim temperaturnim prilika u jesen.

Na površini od 730 km˛, u najgušće naseljenoj županiji Republike Hrvatske, živi u 3 grada (Čakovec, Prelog i Mursko Središće) i 22 općine, u prosjeku starosti 37,6 godina, 118 426 vrijednih Međimurki i Međimuraca.

Grad Čakovec upravno je kulturno i političko središte Međimurske županije, upravno-političke jedinice nastale konstituiranjem države Republike Hrvatske.

U 787 tvrtki ostvaruje prihod 8,2 milijarde kuna godišnje, 23,061 uposlenih u gospodarstvu, najviše u tekstilnoj, prerađivačkoj industriji i obrtu, trgovini, građevinarstvu, poslovanju nekretninama, poljoprivredi i turizmu.

Izuzetna blizina, cestovna (autocestom) i željeznička povezanost s Jadranom i europskim središtima daje Međimurju mogućnost razvoja, gospodarsko-turističke perspektive i primamljivost za potencijalne ulagače u razvoj tehnologija i gospodarskih grana bliskih našem krajoliku.Ona se očituje i u očuvanim prirodnim i izgrađenim resursima visoke kvalitete podzemnih pitkih i termalnih voda, očuvanoj bogatoj kulturnoj i prirodnoj baštini koju Međimurci brižno čuvaju u 127 statističkih naselja dobro izgrađene infrastrukture s naglaskom na očuvani okoliš (razvijena je mreže zdravstvenih i odgojno-obrazovnih ustanova, čak 99 % međimurskih domaćinstava ima pristup vodi iz javnog vodoopskrbnog sustava, najveći broj međimurskih naselja je plinoficiran, izgrađen je centralni pročistač otpadnih voda grada Čakovca).

Međimurje razvija i njeguje pograničnu suradnju sa susjedima Mađarskom i Slovenijom kroz mnogobrojne programe Euroregije Mura – Drava te ostalim zemljama Europe.
Dolazite li u Međimurje auto-putom Zagreb-Goričan, svakako morate siči s autoputa kod Svetog Križa. To je malo naselje od stotinjak kuća i oko 400 stanovnika, smješteno na državnoj cesti Čakovec – Prelog, pripada Općini Mala Subotica. Crkva Svetog Križa prvi je i nadaleko poznat sakralni objekt koji ćete prepoznati već s auto ceste. Kozari Međimurja ovo su mjesto odabrali za svoje središte pa se ovdje održavaju predavanja i sastanci. Odavde je krenuo i ovaj dokumentarni projekt „ Razvoj Kozarstva u Međimurju „.





KOZARI I OVČARI MEĐIMURJA - RUKA- Regionalna udruga kozara i ovčara Međimurja

četvrtak, 31.01.2008.

Sastanak o prekograničnom projektu između Hrvatske i Slovenije

24. 1. 2008.- Varaždin (piše: Jelena Vuraić, tajnica udruge RUKA)

U organizaciji pročelnika Varaždinske županije g. Vinceka održan je sastanak o prekograničnom projektu između Hrvatske i Slovenije. Projekt sadrži dva važna poglavlja, harmonizacija uzgojnih programa i procjene uzgojnih vrijednosti. Biotehniška fakulteta , univerza v Ljubljani, voditelj centra doc. dr. Dragomir Kompan pismeno se očitovao da su u potpunosti spremni sudjelovati i pozvao nas da pristupimo izradi nacrta sporazuma za projekt. Ostali prisutni: ispred HSC, g. Zdravko Barać- voditelj odjela za kozarstvo i ovčarstvo
g. Pezo – zamjenik ravnatelja HSC, pročelnik VŽ g. Vincek Dragutin, zamjenik župana MŽ
g. Križaić Mladen, gđa. Herman Elvira – MŽ. Ispred udruge matičnih stada koza VŽ: g. Šalamun i gđa. Blaži Nada, a udrugu RUKA – MŽ , predstavljale su gđa. Erika Baranašić i Jelena Vuraić. Zdravko Barać – HSC iz Zagreba preuzeo je obavezu izrade nacrta sporazuma , o kojem ćemo svi sudionici biti pismeno upoznati.
Partneri na projektu su; HRVATSKA:
1. Varaždinska županija
2. Udruga uzgajivača matičnih koza i ovaca Varaždinskežupanije
3. Međimurska županija
4. Regionalna udruga kozara i ovčara Međimurja «RUKA»
5. Hrvatski stočarski centar
SLOVENIJA:
1.Biotehniška fakulteta, oddelek za drobnico
2.Slovensko združenje
Više o samom projektu , njegovom značaju za nas uzgajivače obavjestit ćemo članove udruge na idućem sastanku.


- 17:38 - Komentari (0) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 21.01.2008.

NAPUSTILI UGOSTITELJSTVO RADI KOZA

OPG Gadanec Prenosimo iz Lista Međimurje (piše. Marijan Belčić)

"Napustila sam posao i tu u Kotoribi otvorili smo Gadanec-trgovinu - kaže Nevenka - specijaliziranu za tekstil, ali u sklopu tog malog poduzeća (d.o.o.) bila je i krojačka radnja. Dakle, trgovalo se tekstilom i šivalo. S vremenom smo otvorili i ugostiteljstvo jer je Srećko izučio za kuhara, niz godina bavili smo se ugostiteljstvom, ali koze nam nisu bile strane. Naš Davor je zrasel na kozjem mlijeku, imali smo po pet-šest koza... I kozarstvom se nismo počeli baviti iznenada, bez pripreme... Kako je s vremenom isplativost uslužnih djelatnosti - od trgovine do ugostiteljstva - padala, mi smo se više okrenuli poljoprivredi, kozarstvu. Tako sad u sklopu Gadanec-trgovine imamo i Poljoprivredno gospodarstvo Gadanec..."
VIŠE TEKSTA - KLIKNI OVDJE

- 17:36 - Komentari (0) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 07.01.2008.

KOZARI " RUKE" ODRŽALI SVOJ PRVI SASTANAK

Izvješće o sastanku održanom 4. 1. 2008.g.


U Društvenom domu u Sv. Križu održan je sastanak udruge kozara «RUKA» i predstavnika sektora otkupa mlijeka «Vindija» d. d. iz Varaždina.

Dnevni red:
1. Analiza postignutih rezultata u 2007. godini.
2. Plan za 2008. godinu., uz definiranje početka otkupa kozjeg mlijeka.
3. Problematika u proizvodnji kozjeg mlijeka.
4. Predstavljanje asortimana BIODAR
5. Razno

Ovo je bio redoviti godišnji sastanak s predstavnicima Vindije u kojem nas upoznaju sa
rezultatima proizvodnje u protekloj godini. Uglavnom su zadovoljni postignutim rezultatima s obzirom da su otkupili, a mi proizveli količinski više mlijeka u odnosu na prethodnu godinu. Iako se broj proizvođača smanjio i ove je godine u planu proizvesti i otkupiti više mlijeka. Početak otkupa kozjeg mlijeka planira se 11.2.2008.g. Problematika u proizvodnji kozjeg mlijeka: upozoreni su proizvođači da vode računa o higijeni mužnje kako bi prerađivači imali što manje problema i troškova kod prerade mlijeka, a proizvođači da kvalitetom postignu što veću cijenu mlijeka.
Zatim je predstavnica tvornice stočne hrane, BIOdar , održala predavanje o hranidbi koza.
Predstavljen nam kompletan asortiman proizvoda tj. smjesa koje proizvode. Mnogi kozari već koriste njihovu smjesu u ishrani i zadovo

- 13:32 - Komentari (0) - Isprintaj - #

POSLJEDNJI SASTANAK ODRŽAN JE 4.1.2008.

- 13:29 - Komentari (0) - Isprintaj - #

nedjelja, 06.01.2008.

PLODOVI ZEMLJE

Još jedno predstavljanje članova Regionalne udruge kozara i ovčara Međimurja RUKA, bilo je ove nedjelje u udarnom podnevnom emitiranju HRTV.
Iz programa:
"Plodovi zemlje (prenos iz TV programa)

HTV1 06.01.2008. 12:35, 04:40

Mala potražnja i niske cijene svinja obilježile su prvi ovogodišnji stočni sajam u Gudovcu pokraj Bjelovara.
Najnovija mjerenja u Požeškoj dolini pokazuju da se kiselost tala, u posljednjih stotinu godina, povećala čak 10 puta.
I dok sve stoji, punom parom rade uljare u Varaždinskoj županiji.
Zašto kozje mlijeko možemo neograničeno proizvoditi i zašto se tim poslom u Međimurju bave većimom - žene?
Kako su Rabljani proširili svoje poljske putove i za kraktko vrijeme posadili 35.000 novih maslina?

* Voditelj: Vlatko Grgurić
* Urednik: Vlatko Grgurić"

- 14:20 - Komentari (0) - Isprintaj - #

petak, 04.01.2008.

KOZARSTVO NAM POSTAJE DOPUNSKO ZANIMANJE

Prenosimo vam iz Lista Međimurje (piše Marijan Belčić)


"Deset godina na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu u Novom Selu Rok Dušanka i Marijan Kolar bave se kozarstvom. Zapravo, Dušanka je nositelj OPG-a, jer Marijan je kovinotokar zaposlen u TMT-u Čakovec, a na gospodarstvu su im od velike pomoći sinovi Dino (18), Luka (15) i Lovro (12), sva trojica još školarci.

No, Dušanka i Marijan odlučili su da od 2008. godine kozarstvo bude njihovo tek dopunsko zanimanje, makar je u stajama šezdeset kvalitetnih alpina koza i tri jarca plemenjaka...."

Kliknite OVDJE da biste čitali više

- 17:49 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< siječanj, 2008 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Rujan 2008 (1)
Svibanj 2008 (1)
Ožujak 2008 (10)
Veljača 2008 (4)
Siječanj 2008 (6)
Prosinac 2007 (4)
Studeni 2007 (6)
Rujan 2007 (5)
Kolovoz 2007 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

VAŠA PITANJA - NAŠI ODGOVORI
Imate li pitanja možete nam poslati e-mail:
kozarstvo-ruka@net.hr

Na vaša pitanja odgovaraju stručnjaci
HZPSS (hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu)

Zanimljiva pitanja i odgovore objavit ćemo na ovoj stranici i poslati na vaš e-mail
RUKA - promjene u rukovodstvu
U želji da promoviraju svoj rad i podignu interes za kozarstvo, uzgajivači su osnovali Regionalnu udrugu kozara i ovčara - RUKA. Počevši uzgojem koza i proizvodnjom mlijeka od 1980. do danas kozari Međimurja postigli zavidne rezultate... thumbup

PROMJENE U RUKOVODSTVU UDRUGE


Dana 24.02.2007. godine održana je izvanredna izborna skupština Udruge „RUKA“ kojoj je prethodila neopoziva ostavka predsjednika Stjepana Zadravca (zdravstveni razlozi) i tajnice Željke Marić-Orehovec (aktivna u novoosnovanoj udruzi malih sirara).

Trideset prisutnih članova Udruge jednoglasno su prihvatili ponuđene ostavke, a nakon toga pristupilo se izboru novog rukovodstva. U Upravni odbor Udruge izabrani su: Erika Baranšić (predsjednica Udruge „RUKA“), Branko Magdalenić (tajnik Udruge), Božica Obadić (član), Ivan Trstenjak (član), Ivan Krajačić (član). U Nadzorni odbor izabrani su: Jelena Vuraić, Josip Bermanec i Dušanka Kolar. Osobe ovlaštene za zastupanje Udruge su Erika Baranašić i Branko Magdalenić.

Novoizabrana predsjednica Udruge „RUKA“ dobila je jednoglasnu potporu za zastupanje Udruge u Hrvatskom savezu uzgajivača ovaca i koza. Prilikom predstavljanja, predsjednica Udruge je istaknula kako će u svom radu naročitu pozornost poklanjati uspostavljanju što bolje suradnje s ostalim srodnim udrugama, i da će se zalagati za značajniju aktivnost udruge u Hrvatskom savezu uzgajivača ovaca i koza, a radi ostvarivanja glavnih ciljeva udruge i što žurnijeg rješavanja problema koji opterećuju uzgajivače koza.

Predsjednica Udruge može se kontaktirati na telefone: 040/635-306 ili na mobitel: 099-3635-306