četvrtak, 22.02.2007.
The Host
Gwoemul aka The Host, najgledaniji Korejski film svih vremena (barem u Koreji). Prošlo je ljeto srušio sve rekorde, a niti kvalitetom nije daleko od najboljeg filma korejske kinematografije. Kao čovjek koji je pogledao više od stotinu korejskih filmova The Host smještam neđu pet najboljih. Redatelj: Bong Joon-ho - režirao i Memories of a Murderer (još jedan od najboljih korejskih filmova) te zanimljiv film Antartic Journal te još neke koje nisam gledao. U filmu The Host, u rijeci Han se pojavi čudovište, no film je zanimljiv ne samo zbog čudovišta nego i zbog drame, zbog politike, zbog superjunaka koji su tek obični građani. Čudovište neće srediti cijela vojska već pijani beskućnik i društvo (vidi sliku dolje). No recimo da ćete gledati film - pa neću previše otkrivati.
Ovdje pogledajte pet minuta s početka filma kad se čudovište po prvi put pojavljuje:
Službena stranica filma je: www.thehost.co.kr
Korejski trailer
Američki trailer (dobra kvaliteta)
Objavljeno u 23:30 • Komentari (1) • Isprintaj • #
utorak, 20.02.2007.
Galbijim
Galbijim je informativni projekt u svezi Koreje kojeg može uređivati svatko. Do sad (20. 2. 2007) je objavljeno 1 538 članaka povezanih s Korejom, životom, radom, putovanjem u Koreju i raznim drugim stvarima. Mjesto na kojem možete naći stvarno mnoge zanimljive i korisne stvari o Koreji. U članku Learning resources nalazi se detaljna lista linkova za učenje korejskog jezika. Možete pogledati i vremensku prognozu na Weather forecast. Galbijim Wiki je wiki projekt započeo s radom 23. studenog 2005. Na stranici se nalazi i forum za rasprave, a mogućnosti sudjelovanja i korištenja Galbijima su mnogobrojni. Posjetite stranicu. Link je wiki.galbijim.com.
Evo još nekoliko zanimljivih linkova s Galbijima:
Ustav republike Koreje - na Korejskom i kineskom; ima i na engleskom
Lista kinodvorana koje ne pokazuju slova na kraju filma
Lista Korejskih blogova - probat ću i sebe tu upisati
Stavljam i screen shoot naslovnice:
Objavljeno u 22:55 • Komentari (0) • Isprintaj • #
ponedjeljak, 19.02.2007.
Hahn Dae-soo
Hahn Dae-soo, rođen 12. 3. 1948. u Busanu u Južnoj Koreji, KOrejski je folk/rock pjevač. Pišem o njemu zbog njegovog posebnog glasa i zanimljivih eksperimentalnih pjesama. Prvi put sam za njega čuo tražeći ime pjevača koji je pjevao jednu pjesmu u filmu Crying Fist, jednom od meni najdražih korejskih filmova. Za poslušati tu pjesmu klikni OVDJE.
Zanimljivo je da je Hahn Dae-soo zapravo Amerikanac jer se rano preselio u New York te i dalje tamo živi. Bavi se i fotografijom. Prvi album izdao je 1974. i od tada je postajao sve popularniji i legendarniji: prvo u Koreji zbog svoje anti-vladine filozofije (bio je Korejski Hipi), a onda u SAD-u zbog svoje eksperimentalne glazbe.
Okej istina je da nemam puni infromacija o ovom pjevač, ali to mi nije presudno bitno, bitnije mi je poslušati i pronaći njegove dobre pjesme. Njegova službena stranica je hahndaesoo.co.kr
Tko želi poslušati neke pjesme, evo par koje sam našao.
Eternal sorrow - 9 - Kde
Source of Trouble - link na stranicu na kojoj se može poslušati i skinuti 7 pjesama s albuma. Preporučam As Forever.
The Hurt - 5 - Black is the color - ovo obavezno poslušati. Dae-soo je napisao tekst i malo prati glasom, ali pjeva jedna pjevačica.
2001 Live - 1_9 - Mađimak Kum
Objavljeno u 17:10 • Komentari (0) • Isprintaj • #
petak, 16.02.2007.
Small Korean Croatian dictionary
Napravio sam maleni korejsko hrvatski rječnik. Ne bi vjerovali, ha? E pa istina je, samo što je istina da je ovaj stvarno mali, ali budući da drugog takvog rječnika nema, ili ga ja barem nisam našao, možda će poslužiti i ovaj - iako sumnjam jer je, kako sam već spomenko, mali s tek tisuću natuknica, no ja sam svejedno zadovoljan. Komplicirano mi je raditi hrvatsko-korejski rječnik i mislim da se s ovakvim malim rječnikom to niti ne isplati; zato ću raditi na malo većem, profesionalnijem (dakle boljem) rječniku koji se nadam raditi obostrano i hrv-kor i kor-hrv. btw. ako naiđete na neki drugi korejsko-hrvatski rječnik recite mi tako da se ja ne mučim. Do tada, uživajte u ovom malom mom. Napomena: za korištenje rječnika, potrebno je imati omogućene/instalirane azijske (korejske) znakove na računalu.
Mali Korejsko-Hrvatski rječnik
by Anđelko Katanec
Objavljeno u 10:58 • Komentari (1) • Isprintaj • #
nedjelja, 11.02.2007.
Nisu svi Kinezi Kinezi...
...ili: Nisu svi istočn Azijati isti. Oni zapravo kažu da smo mi bijelci svi isti. No osim što nam ih je teško razlikovati, često griješimo i u mišljenju: tako kad vidimo jednu ženu Korejanku, mislimo odmah da je Kineskinja jer smo naučili da na ulici vidimo Kineze, a ne Korejance. Mnogi ne gledaju na Azijate kao takve već kao na Japance ili Kineze ili Korejance (malo manje). Mnogo puta sam čuo oslovljavati korejske prijatelje Japancima iz jednostavnog nemara, neukosti, neznanja... "Gle ove Kineze", kaže jedan pokazujući na turiste Japance. I tako dalje. A ovo pišem zato što se među azijskim turistima sve češće nalaze i moji dragi Korejanci pa ne bih htio da ih bezrazložno miješate s nekim drugima.
Evo nekoliko praktičnih savjeta: Kinezi su obično maleni crni okrugli (sorry zbog opisa). Nose jednolične boje, uglavnom odijela. Pristojni su. Japanci obično imaju neravne zube, svijetliju kosu, češće ćete vidjeti mlađe Japance nego starije, izduženiju glavu. Korejanci su između: nose svijetlije i šarene boje kao Japanci, no po izgledu su možda sličniji Kinezima iako imaju neke svoje posebnosti. Okey, jasno mi je da je teško, nemoguće (pa i mojim prijateljima Korejancima je teško) prepoznati tko je to - bilo bi to kao razlučiti Rusa od Poljaka i Hrvata. Zato sam napravio sljedeće pokuse uspoređujući žene ovih triju nacija. Na prvoj slici je uvijek Kineskinja, na drugoj Japanka, na trećoj Korejanka.
1. Tradicionalne nošnje: Kineski tko zna što, Japanski kimono te Korejski Hanbok
2. Još uvijek ih ne razlikujete najbolje. Nema veze, imam ja još primjera. Probajmo s glumicama: Kineska Karen Mok, Japanska ne znam i Korejska Kim Yoon-jin.
3. Možda postoji još koja nejasnoća pa zato evo još jednom glumica. Kineska Karen Mok (ups, ponovno ona), Japanska Rina Chinen i Korejska Lee Yeon-hee.
4. Za svaku sigurnost stavit ću i slike onih glumica čija se imena ne znaju, ali čije su slike vrlo popularne po raznim stranicama. Znam da je jasno, ali napominjem da je prvo Kineskinja, drugo japanka, treće Korejanka.
5. Sad više ne bi trebalo biti nedoumica, ali opet, ako ne stavim ove poslovne žene, bit će mi žao. Pa evo ih za svaku sigurnost. Redosljed znate: Kina, Japan, Koreja.
Hm, to je to. Iako mi niti nakon svega ovoga još uvijek nije jasno kako 100% razlikovati jedne od drugih, znam da mi je jasno jedno: meni su najljepše Korejanke.
Objavljeno u 01:10 • Komentari (7) • Isprintaj • #
četvrtak, 08.02.2007.
my name in korean -
Moje ime na korejskom, bez prezimena: Anđelko (an-đel-ko).
Korejsko pismo se ne zove latinica nego hangul. To nisu znakovi kao npr. kinesko pismo nego slova: samoglasnici i konsonanti kao na hrvatskom, ali fora je u tome što se spajaju skupa tvoreći silabe. Tako moje ime biva pisano kroz tri znaka (1.an, 2. đel i 3.ko). Nikolina bi se npr. napisalo s četiri znaka: ni-ko-li-na. Tvrtko s 5 (barem tako mislim, možda 4): t-v-r-t-ko. I tako dalje.
Evo i tri linka kako naučiti hangul. Lakše nego glagoljicu, može se u dva sata.
Link1
Link2
Link3
Jeste li znali da je pisati u hangulu umjetnost. Tako je ovaj moj potpis zapravo umjetničko djelo.
Objavljeno u 18:37 • Komentari (3) • Isprintaj • #
subota, 03.02.2007.
Shin Ramyun
Shin ramyun je vruće i ljuto (hot and spicy) korejsko jelo, jedno od mojih najdražih jer je jeftino, lako se sprema i ukusno. Na maloj sličici je u čaši koja se kupi, u nju se nalije vruča voda i za pet minuta se može jesti, a na slici dolje je obično pakiranje koje se prokuha u vodi i tako jede: kao pašta, špageti ili kao juha. Ima puno vrsta slične korejske tjestenine, ali nekako sam se najviše naviknuo na ovu i jednom tjedno je obavezno na meniju. Jedna čaša košta 90 centi (6-7 kuna)
Čitam, na wikipediji, s koje obično vadim informacije o Koreji, da se Shin Ramyun uvozi u preko 70 zemalja svijeta, a proizvodi se također i u SAD-u. Naravno kad je tamo puno Korejanaca (ima ih zapravo svugdje). Kad kupite jednu vrečicu unutra su osim tjestenine, još dvije vrečice; jedna s povrčem, a jedna s ljutim sosom kojeg je bolje ne staviti cijelog već prvo probati koliko naš organizam može podnijeti ljutog. Kasnije se čovjek, vjerujem, privikne, kao što sam se i ja. Shin ramyun po prvi put se proizveo u Koreji 1981. godine.
Evo još jednog citata, prepisanog iz Wikipedije: "Because of Shin Ramyuns low price, quick cooking time, and great taste, customers may tend to over-consume this product, especially if bought by the box!" Zato nije dobro pretjerati i postati preovisan. Slično kao fast food iz McDonaldsa i sličnih stvari, samo na Korejski način.
Objavljeno u 15:11 • Komentari (0) • Isprintaj • #