Komentari

asboinu.blog.hr

Dodaj komentar (4)

Marketing


  • semper_contra

    Zanimljiva serija, volim grbove. Iznad radnog stola imam trobojnicu s trodjelnim grbom: šahovnica lijevo, lavovi desno i kuna na dnu s zvijezdom Danicom iznad kune, a iznad kruna. Žao mi je što taj grb nije usvojen kao grb neovisne Hrvatske.

    avatar

    03.06.2018. (19:45)    -   -   -   -  

  • Athumanunh

    Imaš hrvatsku narodnu zastavu koja je ušla u uporabu 1848. odnosno zastavu Trojednog kraljevstva Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Inače ta zastava je bila zabranjena od 1852. do 1860. Ako pak ti je boja grba i treća boja tirkizno-modra, te ako ti polje 'šahiranog' grba počinje crvenom bojom (banskom, narodnom) onda je to prva hrvatska narodna zastava.

    Jesi li ikada pomislio da u grbu Dalmacije (tri glave) uopće nisu lavlje, možda su to glave risa, ta divlja mačka ipak postoji i obitava na području Hrvatske. Kad pak malo više zavirim u Grboslovlje lav simbolizira – ratobornost i hrabrost, a ris simbolizira – slobodu, budnost, proračunljivost i hrabrost ... no, ti možeš i dalje ostati kod svog stava o lavljim glavama jer načelno ništa ne mijenja osim što je meni osobno ris nekako prihvatljiviji.

    avatar

    03.06.2018. (22:16)    -   -   -   -  

  • semper_contra

    Šahovnica počinje bijelim poljem. Da, znam da su to glave risa, ali eto i meni se potkralo da spontano kažem da se radi o lavljim glavama.
    Usput, do sada nisam vidio varijantu hrvatskog grba koji si prikazao uz grb Zagreba. Zanimljivo, tu se pojavljuje i istarski simbol koza.
    Meni se osobno ne sviđa službena varijanta hrvatskog grba. Ta 'kruna' od grbova mi djeluje 'preteško' u odnosu na šahovnicu. Stalno očekujem da će se grb 'okrenuti' pa će kruna biti u donjem dijelu. Grb kojeg imam mi je puno ljepši a kako i sam kažeš predstavlja jedinstvo triju država Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, što je po mom sudu povijesna činjenica i tako bi trebalo ustrojiti državu uz dodatak Istre.
    .

    avatar

    03.06.2018. (23:49)    -   -   -   -  

  • Athumanunh

    Grboslovlje raspoznaje i opisuje dvije inačice: 'živu heraldiku' i 'mrtvu heraldiku'. Kod ove prve 'žive' pravila grboslovlja poštuju se besprijekorno, a sama svrha nije estetika nego 'povijesna priča'. Kod ove potonje 'mrtve' pravila grboslovlja ponekad se zaobilaze u svrhu estetike (neki je još nazivaju i moderna heraldika, a začetnici su joj Amerikanci – ovdje mislim na oba kontinenta Sjevernu i Južnu Ameriku, izuzetak je možda Kanada koja naslonjena na UK i dalje pretendira živu heraldiku. Europa je tu jako podijeljena i postoje nacionalne heraldike).

    Ako na tvom 'šahiranom' grbu polje počinje bijelo, a odnos broja polja je 4x4 onda je to 'estetska mrtva heraldika', međutim ako ti je odnos 5x5 (bijelo-crveno-bijelo-crveno-bijelo) 'onda imaš živu heraldiku'. Ovaj grb koji je desno od grba grada Zagreba primjer je 'estetske mrtve heraldike' i prikazuje 'estetski grb' Hrvatske s kraljevskom krunom po njemačkom grboslovnom modelu (1-2-3-3-2, odnosno mrtvom modelu 1-2-3-4-5).

    Istarski grb pak nosi zanimljivu priču još iz doba antike i prikazan je u Coronellijevoj zbirci zemljopisnih karata, objavljenoj u Veneciji 1688 godine. U doba provale Langobarda, u VI.stoljeću, starosjedioci Histri pobjegli na otočić Caprariju gdje utemeljuju novo naselje Capris, (Koza), današnji Kopar. U srednjem vijeku grb dobiva mletačku modru boju koja simbolizira dobročinstvo, domoljublje i pobjedu. Koza pak je vrlo skromna životinja koja simbolizira tvrdoglavost, pa su je Istrani uzeli za svoj simbol 'ftruc' (u inat) Mlečanima i njihovom lavu.

    avatar

    04.06.2018. (06:09)    -   -   -   -  

  •  
učitavam...