NOVO: Gianni Vattimo: 'Čitanka' (Hrvatsko društvo pisaca i Izdanja Antibarbarus, 2008.)

subota , 20.09.2008.




Gianni Vattimo: 'Čitanka'
Prevoditelj s talijanskoga i priređivač: Mario Kopić
Biblioteka časopisa za teoriju, kulturu i vizualne umjetnosti 'Tvrđa'
Suizdavači: Hrvatsko društvo pisaca i Izdanja Antibarbarus
Gl. urednik: Žarko Paić
Broj stranica: 283

Riječ izdavača



Knjiga izabranih filozofskih spisa pod nazivom ČITANKA glasovitog talijanskog suvremenog filozofa Giannija Vattima, koji je priredio u dogovoru s autorom njegov učenik, hrvatski filozof i teoretičar Mario Kopić, predstavlja dosad u nas najpouzdaniji uvid u tzv. slabo mišljenje (pensiero debole) postmoderne. Na jednom mjestu nalaze se ključni Vattimovi tekstovi o religiji, umjetnosti, Heideggeru i Derridai, problematici suvremene Europe, hermeneutici i sudbini humanističkih znanosti u globalnome tehničkom svijetu. Riječ je o izvornome znanstvenom djelu iz područja filozofije religije, metafizike, estetike i ontologije.
Vattimovo sučeljavanje s kršćanstvom omogućio je specifični filozofijski put. Kao učenik filozofa Luigija Pareysona i Hans-Georga Gadamera, Vattimo je stupio u filozofsku hermeneutiku, pri čemu su njegovi krunski filozofski sugovornici Heidegger i Nietzsche. Nietzsche je taj koji je temeljno prodrmao i "oslabio" zapadnjačku filozofiju, koji je sebe shvatio kao grobara metafizike. Heidegger je pak prepoznao "oskudnost" današnjega vremena nakon iščeznuća bogova (dürftiger Zeit) i artikulirao potrebu za drukčijim, post-metafizičkim mišljenjem. Heideggerova hermeneutička fenomenologija, koja kasnije prelazi u mišljenje (smisla) bitka, nudi teorijska ishodišta Vattimovoj misli, premda podvrgnuta novim interpretacijama.
Nit vodilju predstavlja opreka između metafizike i hermeneutike, budući da posljednja svoj ulazak u filozofiju 20. stoljeća duguje upravo kritici metafizike. Heideggerovo tumačenje volje za moć (i ovladavanja) kao biti metafizike kod Vattima se zaoštrava u nasilje. Metafizika je "fundamentalistička" u svojoj pretenziji za prvim i posljednjim utemeljenjem, gdje se temelj (fundament) samorazumljivo tumači u smislu postojanosti, bezvremenosti i vječne biti.
Vladavina metafizičkog temelja znači vladavinu jedne same i apsolutne istine, istine koja je nasilna spram svakoga drugog i drukčijeg obrasca interpretacije i stoga totalitarna. Mnoštvo interpretacija, odsutnost jedne same "velike pripovijesti", jedne same racionalnosti, obilježava vrijeme u kojemu živimo.
'ČITANKA' Giannija Vattima u hrvatskome prijevodu zacijelo će predstavljati bitan događaj za suvremenu hrvatsku kulturu. Knjiga je namijenjena sveučilišnoj, akademskoj zajednici filozofa, sociologa, teoretičara kulture, teologa, talijanista, kulturologa i svima koji se zanimaju za najbitnija duhovno-povijesna pitanja odnosa religije, filozofije, umjetnosti, izgradnje Europe, hermeneutike i svijeta života.
Žarko Paić, urednik



<< Arhiva >>