Photobucket>

sultan's favorite story

ponedjeljak, 11.08.2008.

U očekivanju kiše

Photobucket
photo by rusalka

Ispričat ću Ti 1oo1 priču, moj Sultane.
Skinut ću pred Tobom šest velova,
a sedmi ćeš morati skinuti Ti,
ako se usuđuješ ...



U očekivanju kiše



Početak veljače te je godine bio neuobičajeno topao. Ni traga snijegu, a ni kiši.

Sjedila je toga jutra uz prozor i gledala prolaznike koji su odbacili zimsku odjeću i u niskim cipelama i laganim proljetnim ogrtačima žurili nekamo, valjda proljeću ususret. Bio je ponedjeljak, pa je znala da žure na posao, no ususret proljeću zvučalo je mnogo poetičnije.
Kiselo se nasmijala sama sebi, jer bio je još jedan bloody Monday, tmuran i oblačan. Pogled joj je, kroz još uvijek gole grančice breza koje su se nadvijale nad njezinim prozorom, odlutao prema nebu. Bilo je sivo i nisko, pa je pomislila: Sprema se kiša

A kiša je već padala u Rijeci, Splitu i Zagrebu, javljali su u jutarnjem tv programu, kiša je već danima padala posvuda, no nikako da stigne i do njezina grada i njezine ulice. Osjećala je nadolazeću promjenu vremena, znala je da se kiša približava, i bez bio prognoze. Bila je meteoropat . Statistike govore da je svaka treća osoba meteoropat, posebice žene, iako meteoropatija pogađa sve kategorije ljudi, od male djece do starijih osoba.

Osjetljivost na vrijeme mogla bi postati bolest modernoga društva, pročitala je u časopisu Zdravlje. „Uvijek kada se vrijeme mijenja u atmosferi se stvaraju elektromagnetski impulsi koji bez iznimke utječu na naš organizam i potiču ga na reagiranje i prilagođavanje …“

A ona je već danima osjećala kako reagira, ne uspijevajući se prilagoditi.

U glavi joj je bilo mutno, bila je kronično umorna, razdražljiva i nervozna. I noga ju je vraški boljela, oticala je pod tijesnim gipsom. Prije dva tjedna noga joj se poskliznula dok je silazila stepeništem koje je vodilo do ulaza u njezin Faks. Noga se poskliznula, skočni zglob izvrnuo, članak je otekao poput dizanog tijesta i pomodrio, u trenu. Vraški je boljelo! Jedva je uspjela, na jednoj nozi, doskakutati do porte. Ljubazni ju je kolega odvezao na Traumu.

Komplicirana distorzija!

Stavili su joj težak gips koji je obuhvaćao stopalo i nožni članak i dizao se do koljena. Prepisali su joj mirovanje i analgetiku. Kontrola za tri tjedna. Do tada nije ništa lomila, čak ni u djetinjstvu, taj joj je gips bio prvi. Zamrzila ga je od prvoga trenutka. Stezao joj je potkoljenicu, urezivao se u otekli zglob, a ispod gipsa je povremeno dosadno i uporno svrbjelo, taman toliko duboko da se ne da dohvatiti ničime. Pokušala je češati se dugim pletaćim iglama, no nije pomagalo. Izluđivalo je to što ju je gips prikovao za kuću, to što je tuširanje pretvorio u akrobatski podvig, to što nije mogla spavati potrbuške, kao što je navikla. Ustvari, od trenutka te distorzije nije više uopće mogla spavati. I inače je patila od insomnie, a sada je noći provodila budna, a dane u nekom omamljenom polusnu. Nije mogla spavati, poremetio joj se i san i apetit, a analgetici, popijeni na prazan stomak, izazivali su žarenje i bol.

Opioidni analgetici blokiraju provođenje impulsa boli od periferije k mozgu“, čitala je u časopisu Zdravlje. „Opće je poznato da bol ima svoje najjači intenzitet neposredno nakon javljanja a kasnije se intenzitet boli smanjuje (organizam se privikava na bol). Mehanizam te prilagodbe sastoji se od toga da neuroni luče unutarnje analgetike kao sto su enkefalini, endorfini i dinorfini. Oni svojim vezanjem na opioidne receptore ublažavaju i blokiraju daljnu bol. Taj mehanizam naziva se unutarnji analgezijski sustav …“

Ljutito je bacila časopis na pod. Njezin unutarnji analgezijski sustav nije djelovao, popijeni analgetici nisu pomagali, nožni članak je vraški bolio, koža ispod gipsa svrbjela je, u želudcu joj je žarilo.

A kiša koja nikako da se spusti pojačavala je razdražljivost.

Popila je još jedan Tramadol.
Jedan previše, pomislila je, no toliko ju je boljelo da nije više marila. Na papiriću koji je izvukla iz plastične bočice u kojoj su bile tablete, pisalo je: iznimno dobar novi analgetik … djeluje i preko noradrenalina i serotonina u kralježničkoj moždini …dobro se resorbira pri oralnoj primjeni …indikacije: srednje jaki do jaki akutni ili kronični bolovi, npr. bolovi kod rana i lomova … odrasli: 50-100 mg, maksimalno 400 mg dnevno

Jutarnji tv program tekao je uobičajeno predvidivo – što javlja HAK, tjelovježba, recept za pureće odreske, gost u studiju … Pritisnula je dugme na 'daljincu' i u stanu je zavladala tišina. Ni s ulice nisu dopirali nikakvi zvuci, prolaznici su već davno prošli, svi su nekamo otišli. Samo je ona ostala, tu uz prozor, kao brod nasukan na obali.
U player je ubacila CD Beatlesa, željela je prekinuti tu gluhu tišinu.

Shine, the weather's fine.
Can you hear me, that when it rains and shines,
When it Rains and shines
It's just a state of mind?
When it rains and shines)
Can you hear me, can you hear me
?

Voljela je Beatlese, posebice Lennona, no sad je bila u takvom raspoloženju da su joj i Beatlesi zvučali falš.

Sorry, boys, rekla je, not today,
i isključila player u pola pjesme.

Na malom stoliću kraj fotelje koju je dogurala pod prozor bila je cijela zbirka potrebnih i nepotrebnih stvari: šalica s nedopijenom kavom, papirne maramice, dnevne novine i časopis Zdravlje, bočica Jane, Trinaesta priča Diane Setterfield, Šesta lamentacija Williama Brodricka, Čokolada Joane Harris …

U srebrnom staniolu, na vrhu te hrpe, bilo je još nekoliko kockica crne čokolade, 98% kakaa. Grickala je čokoladu, pokušavajući potaknuti izlučivanje endorfina. To navodno smanjuje osjetljivost na bol, pisalo je u časopisu . „Nekoliko kockica crne čokolade na dan ima isti učinak kao i aspirin u smanjivanju koagulacije krvi i opasnosti od začepljenja arterija s kojim kreću brojne srčane tegobe, piše u istraživanju objavljenom u utorak u SAD-u … svakodnevno uzimanje crne čokolade bogate kakaom može ublažiti simptome koji prate sindrom hroničnog umora, tvrde britanski naučnici …“ čitala je u časopisu Zdravlje, koji je podigla s poda i opet listala.

Bla bla bla … rekla je poluglasno, sama sebi.
Moram prestati kupovati taj časopis. Vrte iste teme iz broja u broj, samo bacam pare

Pokušala je čitati Trinaestu priču, pa lamentirati uz Šestu lamentaciju, no ništa nije pomagalo.

Što učiniti kad se cijeli svijet okrene protiv tebe? pisalo je u prikazu na omotu Šeste lamentacije.

A njoj se činilo da se sve okrenulo protiv nje. U zadnja dva tjedna poskliznula se na stepenicama, crkla joj je matična ploča računala, pukla je vodovodna cijev u dvorištu … Računalo je još uvijek bilo na servisu, majstori su, tražeći mjesto puknuća raskopali cijelo dvorište, popravili kvar i ispostavili bezobrazno visok račun. A ona nije imala energije objašnjavati se s njima, nije imala snage čak ni podići telefonsku slušalicu i raspitati se u servisu što je s njezinim 'compom' …

Uz sve to, On joj je javio da ne može doći toga tjedna. Neki neodložan posao.

Osjećala se iscrpljeno, zlovoljno, razdražljivo, usamljeno, odvojena od svijeta. Telefon nije zvonio, u mobitelu nije bilo novih poruka, nitko nije zvao, nitko nije prolazio ispod njezina prozora.

A kiša nikako da padne.

Bolno se oslanjajući na povrijeđenu nogu, odvukla je teški gips do kreveta. Pod leđa je ugurala nekoliko jastuka, jedan podmetnula pod nogu u gipsu, i polusjedeći, poluležeći, pokušala zaspati. Mobitel je stavila uz uzglavlje, da ne bi morala ustajati ako je netko nazove. Nije znala koliko je vremena prošlo kad ju je iz polusna probudio zvuk mobitela. Zvučni signal je upozoravao da je stigla nova poruka. Podigla je poklopac svojeg srebrnastog Samsunga. Tu ju je čekala novopristigla poruka.

Poruka je bila Njegova!

Smješila se dok ju je čitala: Stižem večeras, planirani je posao otkazan. Jedva čekam da te počeškam ispod gipsa … počeškam i izljubim … svuda i kojekuda … he he he

Stisnula je opciju odgovori i napisala: Stižeš večeras? O, kako Ti se veselim … I ti se nadaj poljupcima … svuda i kojekuda

To s poljupcima svuda i kojekuda bila je Njegova izreka koja je postala dio njihova ljubavnog vokabulara. Odjednom, ništa je više nije boljelo, vani više nije bilo oblačno, usprkos oblacima … Počela je planirati: nazvat će cattering, pozvat će malu susjedicu frizerku od prekoputa da joj opere kosu, izvući će iz ormara još neraspakiranu svilenu spavaćicu …
Čak je ni pomisao na tuširanje s najlonom omotanim oko gipsa na nozi nije oneraspoložilo. Smješkala se, zamišljajući Njegov šeretski osmijeh, dok čita njezin SMS.

A tada je mobitel zazvonio i njegovo se ime pokazalo na ekranu mobitela. Pritisnula je zelenu tipku i začula njegov glas koji joj je još uvijek uspijevao izazvati trnce uzbuđenja.

Malo sam zbunjen tvojom porukom.
Tako bih volio da sam večeras s tobom, a tvojim poljupcima ne mogu odoliti, to znaš.
Samo, ne znam zašto misliš da stižem večeras?
Znaš da ne mogu odložiti tu obranu doktorata, ma koliko to želio, predsjednik sam povjerenstva … a moram biti i na sjednici Fakultetskog vijeća …I ja sam nestrpljiv, no morat ćemo se oboje strpiti


Slušala je zaprepašteno, objasnila mu što se dogodilo, rekla kako će, čim završe razgovor provjeriti poruke u svojem mobitelu, pa ga ponovo nazvati.

No, kad je izlistala poruke, njegove poruke nije bilo!

On je odmah pronašao racionalno objašnjenje: iscrpljenost, bolovi, polusan,koji analgetik previše …

Dođe mi da sve otkažem i dojurim k tebi, rekao je.

Uvjerila ga je da to ne čini, da je sve u redu, poslala mu virtualne poljupce, rekla da se veseli susretu …

Ustala je i ponovo otišla do prozora, spustila se u fotelju. Oblaci su se zatamnili i spustili tako nisko da su gotovo dodirivali vršike breza, oprezni prolaznik nosio je sklopljeni kišobran, za svaki slučaj.

A kiša nikako da počne padati


- 06:36 - Komentari (4) - Isprintaj - #

subota, 09.08.2008.

koje je boje ruža?




Ispričat ću Ti 1oo1 priču, moj Sultane.
Skinut ću pred Tobom šest velova,
a sedmi ćeš morati skinuti Ti,
ako se usuđuješ ...



koje je boje ruža?


Njihov je odnos bio nedefiniran, nisu više bili samo prijatelji, nisu još bili ljubavnici. Bili su suviše bliski za prijatelje, a onaj definitivni korak na teren 's kojeg nema povratka' nisu se usuđivali učiniti.
Dijelila ih je ozbiljna razlika u godinama. Šesnaest godina. To je već generacijska razlika. Iako rijetki šesnaestogodišnjaci postaju očevima, teorijski, On je bio dovoljno star da joj bude mlađahni otac.
On je oklijevao možda upravo stoga.
A ona?
Ona godine nije smatrala zaprekom, njoj se dječaci nisu dopadali ni dok je bila djevojčica. Zapreke je vidjela drugdje, van sebe ali i u sebi. I smatrala da su nepremostive, i jedne i druge.

Kada ga je srela, Ona odavno više nije bila djevojčica, a i djevojačke su godine već bile dosta daleko iza nje.
Odahnula je kad je zakoračila u zrelost. Više je neće zapitkivati: Što čekaš? Ionako je već odavno prestala čekati, ako je ikad i čekala. Izborom profesije kretala se uglavnom među ženama pa je imala prilike gledati sa strane, suosjećajno ali i začuđeno, bračne brodolome i ljubavne petljavine svojih kolegica.

Hvala Bogu, mislila je, ja sam uspjela izbjeći sve te petljavine.

Živjela je tiho, izlazila malo, ustvari, živjela je izvan životnih brzica. Bila je sanjalica, mirna i zadovoljna u svojem malom skrovitom svijetu. Vrt, slikanje iz hobija vikendom, izleti u prirodu sa sestrinom obitelji, briga o ostarjelim roditeljima, profesionalno napredovanje … Dani su joj bili ispunjeni, a noću je nesanicu kratila čitanjem i slušanjem glazbe. Svijet lijepe književnosti, kazališta i filma nudio joj je uzbudljive priče u kojima je mogla uživati izdaleka, bez emocionalnih rizika. Mislila je kako je sigurna u dobro izabranom skrovištu.

Možda ne znam privući, mislila je, vjerujući kako nije privlačna, ali odbiti znam.

Iako se nije smatrala lijepom, ipak je uspijevala privući dosta pogleda. Rjeđe na prvi pogled, doduše, ali ipak. Oni 'na drugi pogled' pogledali bi ponovo, pažljivije, i tada postali nametljivi, no ubrzo bi ustuknuli pred njezinom mirnom i hladnom distanciranošću.
Kad ga je prvi puta srela, začudila se sama sebi. S Njim nije bila ni distancirana ni hladna, zatitrala je i zarumenila se već pri prvom Njegovom pogledu, Ona koja je inače bila tako blijeda.

I za Nju je, kao i za Njega, to bilo na prvi pogled.

Iako su to oboje odmah shvatili, nastavili su se samo gledati, još jako dugo. Gledali bi se pri povremenim susretima, koje je, kao neka vješta svodilja, za njih ugovarala sama Sudbina. Sretali bi se, naizgled slučajno, i nakon dugog vremena nastavljali s razgovorom i pogledima, kao da se nisu ni rastajali.

Ona je povjerovala da će to ostati nježno prijateljstvo, sjetna nerealizirana ljubav, titrava čežnja … i ostale koještarije. A On? Osjetio je kako mu vrijeme izmiče. I uplašio se da će mu i Ona izmaknuti. U jednom je trenutku pomislio kako se više ne smije oslanjati na usluge Sudbine, kako stvar konačno mora uzeti u svoje ruke.

Kismet! pomislio je kad mu je Sudbina ponudila još jednu, posljednju šansu, povremene poslovne dolaske u Njezin grad. To će mu poslužiti kao dobar izgovor.
I tako se pojavio s ružom u ruci. Za svaki slučaj, da je ne prestraši, izabrao je bijelu ružu, no Ona je odmah pročitala crvenu poruku te bijele ruže. Buknula je bijesno, u sebi, dok se naglas uljudno zahvaljivala na tom 'malom znaku pažnje'.

Mali znak, no pažnja nikad nije mala … konstatirala je, naizgled nehajno odlažući bijelu ružu.
Nadam se da mi obrazi nisu purpurno crveni, pomislila je osjećajući kako joj se rumenilo penje duž vrata.

Ona bi oduvijek lako i brzo pocrvenila. Mislila je da će je to proći, s prolaskom mladosti, ali nije. I dalje bi naglo i vidljivo pocrvenjela kad god bi osjetila uzbuđenje, ugodno ili neugodno. U uzbuđenju bi joj izbili izdajnički crveni pečati po vratu i licu. Tada još nije znala kakve su sve vrste uzbuđenja sposobne proizvesti takve rumene pečate. On je dakako znao. Priznao joj je kasnije da je u tom trenutku silno poželio da upravo On bude taj koji će joj blijedi vrat, grudi i obraze obojiti crvenim pečatima.
Poželio ju je tako snažno da je bio zaprepašten snagom te želje.
Ona se još uvijek nadala da će uspjeti zadržati onaj svoj mir na koji je bila navikla, On je iskusnim okom prepoznao nemire koji su u Njoj spavali, pritajeni.

Sljedeći puta, kada ga je po prvi put pozvala u svoju kuću, pojavio se s tri ruže. Bijeli su cvjetovi imali rumeni rub. Dok ih je birao u cvjećarni, mogao je jasno vizualizirati nagli rumeni val koji će se podići uz njezin vrat i obraze, kao i svaki put kad bi ga ugledala.

Kad ga je drugi puta pozvala, iako se praktički pozvao sam, tako da bi ga bilo neuljudno odbiti, On se pojavio s buketom. Pet ruža, opet bijelih.

Bilo bi prenametljivo donijeti crvene, pomislio je.
Poznavao ju je tada već dovoljno dobro da bi znao kako Ona ne trpi nametljivost.

Bio je maj, no vrućine su bile već ljetne. Dok su večerali u vrtu, On koji je dobro podnosio vrućinu, likovao je zbog sparine koja ju Nju nagnala da odjene tanku svjetlo plavu bluzu. Ona nije bila svjesna da pri svjetlu svijeća ta široka bluza, ispod koje zbog vrućine nije odjenula ništa drugo, otkriva previše. On nije skidao pogleda s Nje. Želio je ponijeti taj prizor sa sobom jer ljeto će ih razdvojiti, vidjet će se opet tek na jesen. Upravo je upozorivši je na tu činjenicu i postigao da ga Ona opet pozove k sebi.

Kad muškarac i žena večeraju zajedno, to još ništa ne znači.
No, kad doručkuju zajedno


Sjetila se te izreke dok su zajedno doručkovali. No, između večere i doručka između Nje i Njega nije se dogodilo ništa više od poljupca. Dočekali su jutro sjedeći u vrtu uz svijeće i razgovarajući.
Poljubio ju je u svitanje, čudeći se sam sebi zbog dugog oklijevanja.
U prvi je trenutak samu sebe obmanula da će to biti ovlašan prijateljski poljubac u obraz, ili u kut usana, poljubac kakve su do tada ponekad razmjenjivali pri susretu ili na oproštaju.
No, usne su mu skliznule s njezina obraza do usana. Poljubac je isprva bio tek nježan oklijevajući dodir a zatim su njegove usne rastvorile njezine. Osjetila je kako joj usne bubre i rastvaraju se ... i duboko u sebi osjetila duboki drhtaj.
Iako ju je držao čvrsto, i On je drhtao.

Pokušala ga je odgurnuti, upirući dlanove o Njegova prsa: Stanimo, stanimo ...
... otići ćemo predaleko
.

Na trenutak joj se učinilo da je neće pustiti. I upitala se želi li uopće da je pusti.

Zar već nismo, otišli predaleko ... To nije zvučalo kao pitanje, zato nije odgovorila ništa.

Doručak su oboje odglumili, i to loše. Ni jedno od njih nije pojelo gotovo ništa. Uspjeli su čak održati i nekakav privid razgovora. Oboje su znali da im povratak na nekadašnji odnos polu-prijateljstva polu-ljubavi više nije moguć.

Vlak mu je odlazio u podne.
Podrazumijevalo se da će se vidjeti ponovo ujesen.
A ona se pitala smije li ga vidjeti ponovo.

Photobucket
red and white, photo by flickr


Bila je sredina jula.
Sunce je danima nemilosrdno žarilo i isušivalo travnjak u Njezinu vrtu, unatoč svakodnevnom obilnom zalijevanju. Iz vrtnih je jezeraca voda naočigled hlapila. Zasjenila je najmanje jezerce velikim suncobranom i svakodnevno dolijevala vodu. Ujutro bi ustala u cik zore, iako ni rana jutra nisu uspijevala sačuvati svježinu. Cvjetovi ruža u Njezinom vrtu venuli su nakon samo jednog dana.

Toga dana, u svanuće, ustala je nakon vruće besane noći, umorna i zlovoljna. Nije podnosila vrućinu. Blijeda i bljedolika, morala se sklanjati sa sunca kako joj ono ne bi isušilo lice i kožu posulo blijedim pjegicama. Bosonoga, u dugoj bijeloj spavaćici, otvorila je vrata prema vrtu. Sunce je bilo još nisko, tanke grane breza mirovale su, sklopljenih listića. Na većini listova rubovi su se već zažutjeli, kao da se približava jesen. Vladala je duboka tišina, čak ni vrapci nisu ćućorili u grmu japanske dunje. I fontane u vrtnim jezercima umorno su prigušile svoj žubor. Znakovi suše bili su vidljivi posvuda. Iako zelena, trava je bila polegla i sparušena. Jučerašnji ružini pupovi ocvali su i odbacili latice koje su se kao tepih skorene krvi prostirale oko ružinih grmova. Na mutno plavom nebu nije bilo ni oblačka. Suša je trajala već danima.
Kao i obično, prvo je prišla najmanjem jezercu. Već je nekoliko dana iščekivala da pupoljak lopoča konačno dovrši svoj dugi put prema površini jezerca. Do tada su u njezinim jezercima cvali samo divlji žuti lokvanji koje joj je s bare donio muž njezine sestre.
A sada je iščekivala da prvi puta procvate bijeli lopoč, kupljen početkom maja u vrtnom centru. I zaista, posred jezerca blistao je bijeli lopočev cvijet, otvarajući nježne latice prvim sunčevim zrakama.

Od kada se onoga jutra u maju uspjela otrgnuti iz Njegova zagrljaja, uspijevala je, začudo, ne misliti o Njemu. A sad ju je prizor tog bijelog cvijeta koji se otvara na ranom suncu bolno podsjetio na Njegov poljubac.
Ponovo je, živo i snažno, osjetila trenutak u kojem se Ona sama, poput cvijeta otvara Njemu, cijelim bićem. Od maja do jula taj je trenutak u njoj rastao poput cvjetnog pupoljka.
Bila je vrtlarica, pa je znala da je rascvjetavanje cvijeta nezaustavljivo. Zaustaviti ga možeš jedino ako otrgneš pupoljak. A nju je trenutak u kojem se istrgnula iz Njegova zagrljaja još uvijek bolio, još uvijek krvario, poput prstiju izbodenih ružinim trnjem.

Gdje li je sad? Pomisli li ponekad na mene?
Je li i Njemu taj trenutak značio koliko i meni?


Nije se s Njime čula od onog posljednjeg, majskog susreta. Iako je rekao da će joj se javljati tijekom ljeta, nazvao je samo jednom, dan nakon što je otputovao. I pristojno se zahvalio na večeri … i doručku. Poljubac nisu pominjali.

Podnevna jara stigla je i prije podneva.
Iako se rano povukla iz vrta u kuću, iako je spustila zastore i uključila ventilator, osjećala je damare u sljepoočnicama, pritisak u grudima. U ranim poslijepodnevnim vijestima bio-prognoza je upozorava ljude da se klone sunca i najavljivala grmljavinske nepogode. Ona je bila meteoropat, nagle promjene vremena uvijek bi joj donosile migrenu. No, sad je glava nije boljela, osjećala je samo nekakav bolan pritisak o grudnu kost, dah joj je postao plići, a svijet je gledala kroz neku čudnu omaglicu.

Doista, u skladu s prognozom, predvečer se naglo smračilo, sa zapada su se brzo približavali tamni oblaci a u daljini su, još uvijek nečujno, munje počele parati nebo.
Dobro da se danas nisam otputila na rijeku, na kupanje, pomislila je. Voda je bila njezin element, a tu je rijeku kraj koje je odrasla voljela i dobro poznavala. Proplivala je u isto vrijeme kad je i prohodala. A mati, s kojom je kao djevojčica ljeti svakoga dana odlazila na rijeku, iz šale ju je zvala sirenom, dok bi je bezuspješno nagovarala da konačno izađe na obalu i ugrije se na suncu.

U svijesti su joj se stopila dva trenutka:
plavokosa djevojčica, na visokoj obali, pogledom prati tok rijeke, zamišljajući rječno ušće, tamo u daljini ... starica u crnom, zureći u daljinu, sjedi na klupici, na ogoljeloj obali s koje se korijenje vrba žedno proteže prema niskoj vodi ...

Bio je petak, vrućina i vikend gotovo su ispraznili grad. Telefon je zazvonio u trenutku kada joj je prva kišna kap pala na lice, dok je stajala kraj jezerca, naježivši se s uzbuđenjem pod prvim naletima vjetra. Više zbog kiše koja je sve jače počela padati, nego zbog zvonjave telefona, utrčala je u kuću. Voljela je vjetar, a oluje se nije bojala, no i nakon smrti roditelja ostala joj je navika da se javlja na svaki telefonski poziv i da nikada ne isključuje telefon. Sa sestrom, koja je sa svojom obitelji ljeto provodila na moru, razgovarala je sat ranije, tako da nije očekivala sestrin poziv, no ipak navika je bila jača.
Podigla je slušalicu.

Za pola sata sam pred tvojom kućom, nikakvo me nevrijeme neće zaustaviti.
Ako moj ford završi u jarku, doći ću pješke, kroz pljusak
… rekao je, čim joj je začuo glas.
I odmah je spustio slušalicu, bojeći se Njezina odgovora.

Stajala je, još uvijek držeći telefonsku slušalicu u ruci i pitala se kako je moguće da joj srce kuca glasnije od sve glasnije grmljavine. Naleti nevremena spojili su nebo i zemlju gustom vodenom zavjesom. Dok je s prozora gledala kako se voda sa ceste penje na pločnik i stiže do kućne fasade, u svijesti joj je titrala slika Njegova lica, trenutak prije no što ju je poljubio.
Sad juri k njoj, na krilima oluje!
U duši joj se smjenjivao strah da On neće uspjeti stići do njezinih vrata i strah da je zvuk Njegova glasa u telefonskoj slušalici bio samo odjek njezine čežnje.

A kad se, poplavljenom ulicom, dižući valove poput nekog broda, Njegov ford zaustavio pred ulazom, otvorila je vrata širom. Koljena su joj klecala, ostala je stajati na pragu. Tanka ljetna haljina, jedino što je imala na sebi, bila je mokra u trenu. Kiša joj je pokvasila i kosu, no nije joj kiša zasljepila pogled, učinio je to izraz Njegova lica na kojem su se smjenjivali i pretapali radost, očekivanje, želja ... i strah.

Dok joj je prilazio, gazeći bujicu koja se slijevala pločnikom, u trenu je i On bio potpuno mokar. U sljedećem trenu bila je u Njegovu zagrljaju, lica prislonjenog o njegove grudi. Stajali su tako čitavu vječnost, na kiši. On joj je tada bradu obuhvatio dlanom i zagledao joj se u lice na kojem su se smjenjivali i pretapali radost, očekivanje, želja ... i strah. Pogledi im se susretoše i dodirnuše. Straha nesta, iz Njezinog i Njegova pogleda.

Uđoše u kuću, držaći se za ruke.

Svukao je s Nje mokru haljinu. Nježno ali odlučno, uzdrhtalu i mokru, položio ju je na postelju. U svjetlu munja gledala je kako i On odbacuje mokru odjeću. Pogled na Njegovo nago tijelo a ni vlastita nagost nisu u njoj izazvale ni stid ni nelagodu. Znala je, kad je bude dodirnuo, kad je bude ljubio, kad joj bude prišao najbliže što se prići može ... otvorit će mu se, željno bez kolebanja i straha. Poput onog bijelog lopočeva cvijeta koji je dugo hrlio prema svjetlu i suncu.


Stigli su do vrhunca istovremeno. Ona i On.
I Oluja.
Dok su munje osvjetljavale sobu, grozničavo je ljubio crvene pečate koji su joj se osuli vratom i grudima.

Ružice moja bijela, šaptao je, ljubeći je opet i opet ...
A u sebi je pomislio: Bio sam u pravu kad sam, na prvi pogled, znao ...

Ovoj bijeloj Ruži treba poklanjati crvene


- 19:43 - Komentari (3) - Isprintaj - #

petak, 08.08.2008.

Dnjeparski Wodjanoj (Vodenjak)

Photobucket


Ispričat ću Ti 1oo1 priču, moj Sultane.
Skinut ću pred Tobom šest velova,
a sedmi ćeš morati skinuti Ti,
ako se usuđuješ ...



Dnjeparski Vodenjak

O, kako su prekrasni rukavci velikog Dnjepra!
Čitava mreža rukavaca premrežila je rječnu deltu nadomak Khersona.
A vrli Khersonci hrle na Dnjepar, kad god nađu slobodni trenutak. U rukavcima dnjeparskim male se skromne dače nižu tik do vode koja je još uvijek tako čista da se može piti i tako puna ribe da se i nevješti ribič ne vraća kući prazne mreže.

Pa ipak, svaki će pravi Khersonac, prije no što krene u ribolov, smrviti malo duhana iz svoje duvankese i baciti ga u Dnjepar šapćući: Djeduška Wodjanoj, pošalji ribu u moju mrežu.

* * *

Sergej i Olga uzeli su se mladi. On je radio u khersonskoj luci a ona u khersonskoj tvornici čokolade, dok je nisu otpustili kao višak radne snage. Bila je smeđokosa i slatka kao čokoladni bombončić, i gorko je plakala sjedeći na klupi, kad ju je visoki plavi Sergej prvi puta vidio i zavolio na prvi pogled. Ostala je bez posla za kojim je iz stepe došla u veliki grad, a gazdarica ju je istjerala iz stana. Sergej ju je doveo, kao nevjestu, u svoju malu kućicu, na periferiji Khersona, u kojoj je živio sa svojom majkom. I već su prve godine Sergej i Olga njegovu majčicu pretvorili u babušku. Bili su mladi i siromašni, no bogati djecom. Sinovi su im se rađali, po jedan svake druge godine, i rasli zdravi, plavi i visoki k'o jablanovi u stepi.
Godine su prolazile i Sergeju i Olgi prošarale sljepoočnice sjedinama, a babuška je postala posve sjeda.
Ujutro bi Sergej svojih sedam sinova postrojio u vrstu. Pa bi, kao po stepenicama, rukom prošao kroz plave kose svojih maljčika. Oni stariji bili su već za glavu višlji od njega, a ni on nije bio niska rasta. Veliki su sinovi već radili s njim u luci, oni mlađi još su išli u školu, a najmlađi, koji se po ocu zvao Sergej, u školu još nije ni krenuo.
Veliki sinovi sve su rjeđe odlazili s ocem i majkom u malu daču u jednom od dnjeparskih rukavaca. Već su jurili za djevuškama i spremali se otići od kuće.

Sad bi nedjeljom u čamac sjedali samo papa Sergej, mama Olga, stara babuška ... i mali Sergej. Čamac bi klizio kroz valove, prelazeći široki Dnjepar, a onda bi papa Sergej vješto prepoznao onaj njihov rukavac na suprotnoj obali. Njihova je dnjeparska dača bila malena, samo soba i kuhinja, a ostava priljubljena uz daču bila je puna mreža. Rijeka je bila puna ribe i papa Sergej je zahvaljivao darežljivom Dnjepru jer kako bi od svoje male plaće prehranio tolike sinove, da nije bilo Dnjepra. Mama Olga kuhala je bezbroj jela od ribe, a babuška ju je naučila i kako ribu sušiti jer Olga nije bila rođena u Khersonu, ona je odrasla u stepi i Dnjepar je zavoljela tek kad se u potrazi za poslom doselila u Kherson, tek kad se zaljubila u svojeg Sergeja, lučkog radnika i ribara.

Kad su stigli u daču, babuška je legla u sobu i pokrila se perinom. Iako je bilo ljeto, nju je sve zeblo, od starosti. Veliki i mali Sergej čamcem su krstarili rječnim rukavcima loveći ribu, a Olga je sjedila na obali pred dačom i čekala ih. Već se spuštao prvi mračak.

Ujesen će i mali Sergej krenuti u školu. Veliki će se sinovi oženiti, papa Sergej će raditi u luci od jutra do mraka, babuška će drijemati u kutu ... a ja ću samovati ...

Olga je sjedila na obali, kvaseći noge u Dnjepru i razmišljala o svojem životu. Nije bio lak taj njezin život. Rađala je, kuhala i prala, dočekivala i ispraćala ... Pa ipak, tom životu nije ništa nedostajalo, ništa osim ...
Kćer je željela, a rađala je samo sinove. Sedam stasitih momaka, i svi su bili plavokosi, kao njezin Sergej. Najmlađeg su nazvali Sergejem i znali su da im je to zadnje dijete, ta već ih je starost sustizala, bilo je već vrijeme za unuke a ne za djecu.
Olga se nadala se kćeri, svaki puta kad bi je stisli trudovi. Svakom bi se novom sinu razveselila, no ipak ...

Ne mogu se čovjeku ispuniti baš sve želje u životu ... ni čovjeku, ni ženi ... pomislila je Olga, uzdišući.

U to je trenu začula neko šljapkanje i pljuskanje. Rječnim je rukavcem kroz šaš i listove lopoča plovio srušeni natruli panj, a na njemu je sjedio djeduška Wodjanoj, dimeći iz glinene lule. Duga mu se zelena brada mrsila na debelom trbuhu prekrivenom crnim ribljim ljuskama, oči su mu zeleno svjetlucale a ribljim se repom zakačio na granu koja je stršala s panja.

Ho ho ho, svoje ribiče čekaš?
Tvoj je Sergej napunio moju lulu, a ja mu nisam ostao dužan ... Sad on punu mrežu iz Dnjepra izvlači ...
Nego, zaželjeh se piroga, je l' bi me počastila kojim
?

Sva sreća da djeduška Wodjanoj dobre volje ... pomislila je Olga, žureći u kuhinju po piroge. Jer, da je Vodenjak bio zlovoljan, povukao bi je za noge u dnjeparske dubine ...

Iznijela je cijelu zdjelu piroga koje je spremila svojim ribičima za večeru .. i pružila je Vodenjaku. A on je zdjelu izvrnuo ... i sve piroge pretresao u zelenu torbu, sašivenu od poderanih ribarskih mreža. Zatim je pirog s vrha strpao u velika usta i progutao ga u jednom zalogaju.

Dobre piroge praviš, majčice ... rekao je Wodjanoj Olgi ... no kome ćeš svoju kuharsku vještinu prenijeti?

Olga je uzdahnula, trepnula ... a Vodenjaka je u tom treptaju nestalo.

* * *

Mislio sam da će biti smeđokosa, kao ti ... rekao je Sergej Olgi koja je u naručju držala novorođenu kćer. Mislila je da više ne može rađati, mislila je da nikada neće kćer roditi, a eto ...
Rumeno dječje lišce se nasmiješilo, novorođena je djevojčica otvorila plave oči. Glavica joj je bila pokrivena svjetlim, plavim kovrčicama.

Još mi je draža, jer je svjetlokosa, poput tebe ... šapnula je porodom izmučena Olga svojem Sergeju.

Pa nek' onda bude – Svjetlana... rekao je Sergej

* * *

Svjetlana je rasla uz oca i sedmoricu braće.
Mati Olga umrla je od nezaustavljivog krvarenja, istoga dana kad ju je rodila. A babuška je umrla na Svjetlanin sedmi rođendan. Uspjela je Svjetlanu naučiti svim ženskim poslovima, pa je umrla tiho i smireno.
Uz stariju braću, Svjetlana je rasla poput one djevojke iz priče čija su se braća pretvorila u labudove. I sama je izgledala poput labudice. Visoka, stasita, širokih pleća, dugonoga, plavokosa i plavooka ... prava krasavica.
Braća su bdjela nad njom poput ljubomornih kobaca, pa se Svjetlani nije usuđivao prići ni jedan momak. A Svjetlana ne samo da je kuhala, držala u redu i kuću i daču nego je mogla nadmašiti svakog momka u trčanju, plivanju, izvlačenju mreže. Većina je momaka ionako bila slabija i niža od nje. Svjetlana je mogla imati svakog momka kojeg bi poželjela, no nije poželjela niti zavoljela ni jednoga.
Svjetlana je voljela Dnjepar. Kad bi mjesec obasjao dnjeparske vode, Svjetlana bi sjedila na obali i sanjarila.

Visok, stamen, kose kovrčave k'o dnjeparski valovi ... e, kad bi takav momak naišao ... taj se ne bi braće moje uplašio, taj bi mi se usudio prići, taj bi me mogao nadmašiti ...

Dosadili su joj ti khersonski momci, koji bi odmah podvili rep kad bi se njezina braća namrštila. A ona je željela takvog koji ne bi ni pred kim ustuknuo, takvog koji bi nju nadvladao u trčanju, plivanju, ronjenju ... Takvog koji bi brže od nje izvukao mrežu, takvog u čijem bi se zagrljaju ona izgubila ...
Vrijeme je prolazilo i Svjetlana je počela pomišljati kako će Dnjepar ostati njezina jedina ljubav.

* * *

Otac je Svjetlanu vodio u ribolov radije nego sinove, a oni se nisu bunili jer ih je život već vodio drugim putevima.

Te je nedjelje Svjetlana doveslala u dnjeparski rukavac i pristala uz obalu na kojoj je bila njihova dača. Samo su ona i otac bili u čamcu. A papa je nešto posustao, pa mu nije dozvolila da uzme veslo u ruke. Kad su stigli papa je legao u sobu i zadrijemao, pokriven perinom. Sad je već njega starački zeblo. Spavao je čvrsto i hrkao glasno, a Svjetlana je cijelu noć presjedila na obali, gledajući Dnjepar. U rano jutro bilo joj je žao buditi oca, pa je sama ubacila mrežu u čamac i tiho odveslala krstareći kroz rukavce do otvorene vode.

Ležala je u čamcu, grickajući travku i gledajući oblake. Rasplela je dugu plavu pletenicu a kosa joj se rasula po prsima i plećima. Sanjarila je, ruka joj se poigravala kosom rasutom po prsima. Povremeno, kao nehotice, ruka bi joj skliznula na oblu dojku čija se bradavica ocrtavala kroz plavu haljinu, pa bi je prolazili slatki srsi ...

Sunce se već počelo spuštati kad se prenula iz sanjarenja i počela izvlačiti mrežu, no mreža se zaplela o neki panj na rječnom dnu.

Neću mrežu trgati, šteta je ... Zaronit ću, pa ću je osloboditi ...

Svjetlana je svukla haljinu od plavog cica, a ispod haljine ionako nije nosila ništa.
No, tko će je ovdje vidjeti? Samo žabe, kornjače i patke ...

Dnjepar je bio bistar i proziran pa je jasno vidjela gdje se to mreža zaplela o granu koja je stršala s velikog panja uglavljenog na dnu. Dok je pokušavala osloboditi mrežu punu ribe, iza panja su se pomolile velike ruke dugih prstiju između kojih je bila razapeta plivaća kožica, zelena poput žablje. Ruke su je zgrabile i počele odvlačiti u dubinu.

Svjetlana je bila jaka i odupirala se svom snagom, no njezina se snaga nije mogla usporediti sa snagom tih moćnih ruku koje su je stezale. Praćakala se poput ulovljene ribe, no uzalud. Jedna joj je ogromna šaka prekrila oči, a druga začepila usta ...
Potonula je u dubinu i mrak.

* * *

Kad se probudila, ležala je na postelji od vodene trave, a duge zelene vlati lelujale su oko uzglavlja poput baldahina. U prvi mah nije znala gdje je ... a onda se prisjetila.
Uspravila se, razmahnula travnatu zavjesu i pogledala oko sebe. Krevet je bio od sedefa koji se presijavao u svim bojama duge, a zidovi su blistali od sedefastih rječnih školjki od kojih su bili sazidani. Kroz tanku sedefnu ljusku prozora vidjela je zelenkastu vodu, a znatiželjne su ribe zavirivale unutra.

Iako mu nije vidjela lice, znala je tko ju je to doveo u svoj dvorac na dnu vira.
Wodjanoj!
Izgovorila je njegovo ime naglas, čudeći se što može disati, iako je bila okružena vodom. A Wodjanoj se odmah pred njom stvorio.
Bio je velik, moćan ... i drevan. U zelenkastoj su mu bradi blještale srebrne niti, pod gustim obrvama svjetlucale su bistre zelene oči. Bio je star, no pogled kojim ju je odmjerio bio je mladalački, živ i vatren.

Nu, Svjetlana ... izrasla si u pravu krasavicu. A ručice su ti snažne, dobrano si me izgrebla ...
Kako ti se dopada tvoja ložnica?
Je si li vidjela darak koji sam ti priredio
?

Pokazao je prema stoliću na kojem je u velikoj rastvorenoj školjci ležala prekrasna ogrlica od riječnih bisera.

Ja ničim ne zaslužujem takav poklon ... rekla je, nastojeći da joj glas ne drhti.

Možda još ne zaslužuješ, ljepotice ... No, ne brini ... ho ho ho ... već ću se ja pobrinuti da ga i zaslužiš ... ho ho ho ...

Glasan smijeh dnjeparskog Vodenjaka odjeknuo je vodenim svijetom, poplašio ribe i podigao valove na površini Dnjepra.

Pa onda, daj mi priliku da poklon i zaslužim ... a onda me pusti ...
Otac me već sigurno iščekuje
... rekla mu je, naizgled smjelo.

Nek' samo čeka, tvoj papa . I papa Wodjanoj se načekao ...
Nisam dočekati mogao da konačno stasaš ...

Za početak, mogla bi mi svariti koji pirog ... onako slastan kakve je varila tvoja majčica.
Još su mi brci masni od njezinih piroga ... pa sam se zaželio i tvojih probati ... ho ho ho


Uzeo ju je za ruku i odveo u kuhinju.
U kuhinji su vrijedne ribe i spretni rakovi slagali posuđe i sjeckali vodene trave u veliku prozirnu zdjelu.

Sklanjajte se s puta ... zagrmio je Vodenjak ... stigla je prava kuharica.

Svjetlana je spravljala piroge svakoga dana, a Wodjanoj ih se nije mogao najesti. Veliki bi mu trbuh nabrekao poput bubnja, a on bi i dalje trpao još, još, još ... Pirog za pirogom nestajao bi u njegovim pohlepnim ustima. A zatim bi iz bureta u ljušturu velikog vodenog puža točio vino ... i pio, pio, pio ... Svjetlana se bojala njegovog pogleda kojim ju sve požudnije mjerio, ispijajući čašu za čašom. Bojala se, no znala je da ne smije pokazati ni straha ni slabosti.

Kad bi se Wodjanoj do sita najeo i do pijanstva napio, ona bi ga pitala:
Kad ćeš me pustiti? Otac me čeka ... a on bi uvijek odgovarao: Sutra, ljepotice, sutra ... kad mi još jednom piroge svariš ...

Biserna je oglica ostala ležati u školjci, a Vodenjak je Svjetlanu svaku večer pitao kad će je staviti na svoj lijepi vrat.

Sutra, Wodjanoje ... odgovorila bi svake večeri ... sutra, prije no što kući krenem ...

A sutra se pretvorilo u danas, pa opet u sutra ....

Jedne je večeri, kad se najeo piroga i napio vina, Vodenjak zaspao. Svjetlana je sjedila za stolom od potopljena debla, njemu nasuprot i prvi ga puta, nakon dugog vremena, pažljivije pogledala.

Začudila se: Kako to nije ranije primjetila?

Iako je jeo poput proždrljivog soma i pio poput smuka, Vodenjak se nije ugojio. Ne, debeli mu je trbuh splasnuo, a trbušni se mišići složili u čvrste pločice. Salo je nestalo i s mišića ruku i s širokih ramena, bore na licu su mu se zategnule, kesice ispod očiju splasnule. Nestale su i srebrne niti iz njegove brade koja se ukovrčala i postala tamno zelena.

Dok ga je tako promatrala, Wodjanoj je otvorio svoje velike zelene oči, a nju su prošli srsi od njegova pogleda. Bio je to pogled pun čežnje ...

Vrijeme je prolazilo i ona je shvatila da je Wodjanoj neće pustiti. Pio je manje, no i dalje je proždirao piroge koje bi svaku večer pripremala. A poslije večere bi je zamolio da mu pripremi lulu, počešlja bradu, češka leđa ili da mu ispriča priču. I svake bi joj večeri donio poneki darak - lijepu školjku, procvjetale zlatice s obale, prsten koji bi našao na dnu. Svjetlana bi primala sve te poklone, no bisernu ogrlicu nije htjela uzeti.
Vremenom se počela bojati da možda i sama više neće poželjeti otići, čak i ako je Vodenjak pusti.

Znala je da više ne smije odlagati.
Te je večeri bila ljupka i nasmijana, prinosila mu je pirog za pirogom, točila čašu za čašom. Te je večeri Wodjanoj opet puno pio. A kad su mu se zelene oči zamaglile od pića, Svjetlana je donijela iz sobe bisernu ogrlicu i rekla mu:
Ehej, Wodjanoj, riješila sam primiti tvoj dar ...
Stavi mi bisere na vrat vlastitom rukom
.

Lice mu se ozarilo od osmjeha a ruka mu je drhtala dok joj je stavljao ogrlicu na vrat. A zatim mu je ruka, oklijevajući, kliznula niz njezin vrat i spustila se do dojke ... U taj je tren Svjetlana zgrabila veliki kamen, kojim je Wodjanoj pritiskivao listove duhana ... i iz sve snage udarila ga po glavi. Pao je, a voda se oko njega zazelenila od njegove krvi.

Sagnula se, uplašena, da vidi nije li ga ubila, no on je bio samo onesvješten. Izvukla mu je svežanj ključeva iz pojasa, otključala vrata ...
Izjurila je iz Wodjanojeve palače, a onda je najednom zastala ... i vratila se. Sagnula se i rukom nježno prešla preko Vodenjakova podmlađenog lica. Poljubila mu je usne, izjurila van iz njegove palače i zaplivala prema površini. Izronila je na obalu i sjedila na travu loveći dah. Zatim je duž obale potrčala do dače. Na doku je bio privezan čamac. Odvezala ga je i brzo veslajući prevezla se preko Dnjepra, na drugu obalu.

Bilo je rano jutro, a Svjetlana je jurila ulicama khersonske periferije, prema svojoj kući. Kad je stigla do male kućice u kojoj je njezina obitelj živjela, ugledala je starca kako sjedi na pragu i drijema. Uz njega je sjedila mala plavokosa djevojčica.
Djevojčica se ustala i prišla joj.

Živi li ovdje papa Sergej? upitala ju je Svjetlana.

Moj se papa zove Sergej ... i djeduška mi se zove Sergej ... a i pradjeda se zvao Sergej...

A je l' vi trebate moga papu, ili djedušku?
Papa je na poslu, radi u luci ... a djeduška eno tamo, drijema na pragu ...
A pradjeda Sergej spava na groblju, uz prababu Olgu
...

Svjetlana je s bolom shvatila - dok je ona bila na dnu Dnjepra u Vodenjakovoj podvodnoj palači, vrijeme je proticalo, neumitno, kao Dnjepar. Njezin je otac Sergej umro, njezin je najmlađi brat Sergej postao djedom, a ona je još uvijek bila mlada, kao i onoga dana kad ju je Vodenjak odvukao na dno ...

A kako se ti zoveš? upitala je djevojčicu.
Svjetlana ... odgovorila je djevojčica ... zovem se kao ona teta Svjetlana koja se, davno, davno utopila u Dnjepru ...

A vi, kako se vi teta zovete?

I ja sam se nekada zvala Svjetlana ...

A kako se zovete sada?

Vodenjakova nevjesta
... odgovorila je.

Pogladila je plavokosu djevojčicu po obrazu, skinula bisernu ogrlicu i stavila je djevojčici oko vrata.
Okrenula se ... i uputila prema Dnjepru.
Već je izdaleka vidjela kako Dnjepar raste i pjeni se.

Znala je da je Wodjanoj čeka.
- 08:03 - Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.