Hina matsuri - Festival lutaka (Dan djevojčica) 2010 - Cijepam drva,vučem vodu iz bunara,Oh kako divno,oh kako čudesno. - Blog.hr

Cijepam drva,vučem vodu iz bunara,Oh kako divno,oh kako čudesno.

ponedjeljak, 01.03.2010.

Hina matsuri - Festival lutaka (Dan djevojčica) 2010





U Muzeju grada Rijeke u srijedu, 3. ožujka u 18 sati, otvara se nesvakidašnja izložba u povodu japanskog praznika Hina Matsuri - Dana djevojčica. Organizatori izložbe su odjel za kulturu Grada, Muzej grada Rijeke i veleposlanstvo Japana.

Datum 3. ožujka vrlo je važan u životu japanskih djevojčica. Toga dana slave svoj dan, a zbog posebnih lutaka koje se tada izlažu, praznik je poznat i pod nazivom Festival lutaka. Na ovaj dan obitelji mole za zdravlje, sreću i mudrost svojih djevojčica. Sredinom veljače, uz prve cvjetove breskve, vade se i postavljaju na postolje prekriveno crvenom tkaninom te izlažu na posebnom mjestu u kući. Već dan nakon festivala, lutke se pažljivo spremaju do slijedeće godine, jer postoji vjerovanje da se djevojčica, ukoliko lutke ostanu dugo izložene, neće lako udati.

Lutke koje se izlažu nisu svakodnevne lutke kojima se igraju djevojčice, već svečane i vrlo dragocjene. Najčešće se već generacijama nalaze u obitelji, no roditelji u današnje vrijeme novorođenim djevojčicama kupuju nove setove lutaka, dok rođaci poklanjaju dekoracije i poklone za hina lutke. Kako se radi o vrlo vrijednim lutkama, u današnje je vrijeme uobičajeno i dovoljno izložiti samo lutke cara i carice, ne i cijelo postolje.

Tradicionalno postolje može imati do 7 stepenica, a na svaku se polažu različite hina lutke. U današnje vrijeme broj lutaka se smanjio, pa se često postavljaju postolja s tri ili čak jednom razinom.

Na gornju stepenicu postavljaju se dairi lutke cara i carice ili princa i princeze. Na stepenici niže nalaze se dvorske dame (sannin kanjo) koje im služe čaj, a podno njih pet ili deset muzičara (gonin bayshi). Slijede lijevo i desno dva ministra (udaijin i sadaijin), ispod kojih su tri čistača palače (sannin shicho). Na najnižim redovima se slažu pokloni, npr. miraz za djevojku, malene škrinjice, dekoracije, stabalca, cvijet breskve, bijeli sake itd. kako bi cijelo postolje nalikovalo na palaču.

Tradicija izlaganja hina lutaka potječe iz razdoblja Edo, a vuče korijene iz drevnih vjerovanja prema kojima lutke mogu preuzeti ljudske grijehe i zle duhove. Iz tog vjerovanja proizlazi običaj, koji se i danas poštuje u nekim dijelovima Japana, hina-okuri ili nagashi-bina (plutajuće lutke) kada se lutke od slame ili papira stavljaju u čamčiće i puštaju niz rijeku ili u more, u nadi da će sa sobom odnijeti bolesti i zle duhove i tako poštedjeti djecu, darujući im sreću, blagostanje i zdravlje.

Na ovaj praznični dan pije se shirozake, bezalkoholno piće bijele boje koje se dobiva fermentacijom riže. Vjeruje se da čisti tijelo jer je napitak čist baš kao i njegova boja.

Jede se šareni kolačić od riže, hishimochi, složen od tri sloja, zelenog, bijelog i ružičastog. Boje predstavljaju prirodu u proljeće, kada zelena trava proviruje ispod pokrova bijelog snijega, a ružičasti cvat breskve šareni nebo.

Toga dana jede se i juha sa školjkama, koje su simbol mirnog života u jedinstvu, jer se dvije strane čvrsto drže zajedno i niti jedan dio neke druge školjke ne može biti savršena zamjena.

Izložba ostaje otvorena do 13. ožujka


# obilježavanje Festivala lutaka (Hina matsuri) u Shimogamo svetištu u Kyotu




# Hina matsuri na hagakure & nihonkichigai blogovima

Hina matsuri,Dan lutaka ili Dan djevojčica (nihonkichigai blog,26. veljače 2007)
...i još malo o Hina matsuri... (nihonkichigai blog,03. ožujka 2007)
Hina matsuri - Dan lutaka ili Dan djevojčica (hagakure blog,3. ožujka 2008)


- 00:01 - Komento o nokoshite kudasai (16) - Isprintaj - #