Dubai2

ponedjeljak, 20.06.2005.

Inshallah

(inšala)

-Alo, jel to Sahm? Je... E pa ja bi telefon, sve je placeno, cekam vec tri tjedna, pa znate... Jel moze to onda skoro?
-Madam, tumorov, handrit persent, tumorov, inshallah. Al-Futthaim haz to put jor kejbl in, end den vi konekt.

....

Nakon tri tjedna ( i bezbroj razgovora slicnih onom gore):
-Alo, Sahm? Ptm kas mi vise uvest prokleti kabel?
-Tudej madam, tim is in d haus nekst tu jor. After van aur inshallah dej vil come

...

Nakon dva dana:
-Alo, majku vam vasu, nemam televizije, interneta, telefona, sve zbog vaseg prokletog kabla! Daj mi menadzera!
-Helou, madam, it is menadzer, hau ken aj help ju?
-Mister menadzer, trebate mi uvest kabel, jedan obicni kabel, od razvodne kutije na cesti do moje kuce? Oce li to?
-Madam, dont bi apset. Aj anderstand evriting. Bat tudej is thrsdej, aur tim vrks til nun, inshallah on saterdi ju ar d frst, madam.
-Mister menadzer, ovo traje vec mjesec dana. Ja vise necu cekat ni minute, jel ti jasno?
-Bat madam, aj anderstand jor problem, aur hol menadzment is vorking on jor kejs. On saterdaj inshallah, ju hev maj vord.
-***ate, kakva ti je to firma kad cijeli menadzment radi na jednom kablu? Jeli?
-............. (sutnja) aj si d problem.

Nakon pola sata je 16oro ljudi bilo ispred nase kuce i kopalo, propuhivalo cijevi i tako. Prvo su se pola sata svadjali, trebalo je prvo odredit odgovornost. Ako je na trotoaru, onda je Al-Futthaim zaduzen, a ako je u okucnici, napravit ce to Sahm. Od Al-Futhaima ni traga ni glasa vec tjednima. Nakon malo pregovora na nekoliko jezika, uz simultano prevodjenje i uvjeravanje da bi to trebao napraviti famozni A-F, poceli su kopat, jer bez direktnog uvida u situaciju ne znaju di je cijev zacepljena. Golim rukama.
Ovako je to izgledalo prije pocetka radova:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Molim da primjetite zbunjene face, cijev od kompresora koja je napravila pjescanu oluju u nasoj kuci, i dio hlaca Dubai2, tocno iznad kante za smece, koji je naravski nadgledao kopanje.

A ovako nakon sto su propuhali cijev kompresorom:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Oblak prasine je zivio u nasoj kuci danima, prva dva sata se nismo vidjeli.

Nego, da se mi vratimo nasoj rijeci inshallah. Grubo prevedeno, rijec znaci "ako Alah tako zeli". U nasem jeziku inacica bi bila "ako Bog da". Na jednoj engleskoj stranici sam nasla prijevod "Inshallah = s druge strane, moze me sutra pregaziti bus broj 73". Meni je u pocetku inshallah znacilo malo morgen, kako bi se kod nas reklo. Kad bih cula tu rijec cupala bih kosu od ocaja, i jadikovala sta je mene snaslo da dodjem u Dubai! Onda sam pocela shvacati. Sve ovisi tko upotrebljava rijec. Dakle, ako inshallah cujete od Arapa, onda on stvarno misli da to sto ocekujete u skoroj buducnosti dolazi samo ako Alah to zeli. A to se, brat bratu, ne mora desiti. Upotrebljavajuci tu rijec s punom vjerom u nju, Arap ostavlja mjesta da obavezu ne izvrsi, jer mu je Alah dao u zadatak da napravi nesto drugo. Prosjecni Arap tu rijec upotrebljava barem dvadeset puta dnevno, na bilo koju recenicu koja vrijeme radnje ima sutra, poslije, u svakom slucaju buducnost, dolazi redovito inshallah. Izmedju Alahovih zelja se vidi potpuna predanost Alahu od strane muslimana. E sad, posto na telefonima i inim usluznim djelatnostima bas ne rade lokalci, nego Indijci, rijec ima sasvim drugo znacenje. Prosjecni usluznodjelatni Indijac tu rijec upotrebljava u svakoj recenici. Osim sto je sto god kazu izgovoreno novotvorenim jezikom urdish (urdu+english), pa jedino sto razumijete je inshallah, a sve ostalo je prepusteno odokativnom prijevodu, sama rijec kad je oni upotrebljavaju u doslovnom prijevodu ima vise znacenja: mozda (tad imate srece) i nikad (hebi ga, sreca je otisla nekom drugom). Reakcija u svakom slucaju treba biti bjesomucno deranje na osobu s druge strane slusalice, cika, vriska, prijetnje smrcu do desetog koljena i slicno. E, onda mozda, naglasavam jos jednom MOZDA, poplaseni za svoje praprapraprapraitdunuke nesto naprave. To nesto ne mora biti ono sto od njih ocekujete, ali ste izazvali reakciju. Dru-ga liga (koji je uspio iskoristiti maksimalan broj znakova po komentaru, i to 3 puta!!! lol) nam je rekao cim smo dosli da prva stvar koju trebamo znati je derati se na telefon. Meni je trebalo 6 mjeseci da to naucim. Prvo mi je bilo neugodno, pa sam onda sramezljivo pokusavala, ali bi me oni s druge strane obeshrabrili, a sad sam postala profesionalac u tom sportu. Cim dignem slusalicu da nekog nazovem, jer mi nesto nisu napravili ili tek trebaju napraviti, je da prijetim, proklinjem, svadjam se, trazim sefa, zalim se, a sve to dignutim glasom. I usput trazim popust. Mozda ga uplaseni za svoje praprapraprapraitdunuke daju, i gle cuda, dobijem ga! Sta sve strah za praprapraprapraitdunuke cini.


- 23:25 - Komentari (12) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< lipanj, 2005 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...