dinajina sjećanja

utorak, 24.04.2018.

Noć knjige... Noćna strana uma...






Knjižnica Marije Jurić Zagorke,
Krvavi most 2, Zagreb, 10000
Najljepša knjižnica u Zagrebu s velikim izlozima u pješačkoj zoni Tkalčićeve na uglu s Krvavim mostom, prekrasnom old school drvenom opremom i ciglom iznutra. Knjižnica u neorenesansnoj zgradi iz 1882. osnovana je 1954., a prva nabavljena knjiga s inventarnim brojem 1 je iz 1918. Vlaho Bukovac Moj život.
Sinoć smo sudjelovali u druženju s autorom Zdravkom Zimom, dobitnikom Nagrade Marija Jurić Zagorka Hrvatskoga novinarskog društva za 2005. godinu.





„…A biti upućen na književnost, znači misliti individualistički, protiv struje, znači uvijek iznova pozivati se na iskustvo onih koji su sve ustaljene vrijednosti podvrgnuli kušnji i koji su svojoj pustolovini ostali vjerni i po cijenu patnje, kaosa, smrti. Ta subverzivna komponenta bitna je u Ziminu pisanju, ali ipak nikada ne dopire ni blizu preuzimanja isključive vlasti nad njegovim tekstovima. Oni, naime, uvijek čuvaju svoju pripadnost području općenite, društveno osigurane komunikacije. Subverzivnost na koju upućuju mentori, ili kako bi Zima kazao, sugovornici poput Rimbauda ili Ciorana, zato se još ponajviše očituje kroz autorovu (uostalom također i tipično hrvatsku) mrzovolju. Njegovo nezadovoljstvo svime postojećim, kojemu to postojeće dakako nudi dovoljno povoda, podjednako pogađa Zagreb i idilična turistička mjestašca na plavom Jadranu, rafiniranu Europu i sirovi Balkan, otuđenost bračnog i kupoprodajnog seksa. Zimini tekstovi, dakle, ne pretendiraju na status izdvojena, visoko intelektualizirana i estetizirana prostora dostupna samo najzahtjevnijim čitateljma, a ne bi željeli biti ni populistička tribina s koje odjekuje ono što svi vole čuti. Njihovo je mjesto između, njihov je autor uznastojao stopiti žamor kafića i bešumni ali bogato orkestrirani šapat knjižnice.“
Pejaković, Hrvoje. Pakao, to su drugi. // Vijenac, 20. siječnja 1994.

Sudjelovali su …
Dražen Katunarić, Vili Matula, Zdravko Zima, Mirko Galić i prijatelji
i prijatelji





Noć knjige...

U mirisu knjiga osjećam strogost umilne nježnosti,
tankoćutnost misaonog blaga.

U obredu mudrosti slika secesijske odaje, tišina vremena,
dar vječnosti smrtnicima.

U raskoši osjećanja, nazirem vedrinu svijeta,
slijeva se ljepota u rijeku svete muzike.

Budi se noć knjige, u njenim njedrima gomila ljepote.

Izranjaju sjećanja, maštarije i prošlost,
jučerašnjica kao miris dolazećeg maja,
mjeseca poezije ruža.

U zraku osjećam želje, čujem glasove iz davnina,
naslućujem otkrivanje tajni, odgonetanje mudrosti.

Na Parnasu slavlje muza.

Bliske i daleke, tajanstvene kao rađanje zvijezda,
kao kozmogonija sa odmakom u vremenu one tisućljećima
bdiju nad nadahnućima, slijevaju ih u riječi, ukorićavaju snove,
ne dozvoljavaju Letti da proguta davna osjećanja.

Noć knjige, svetkovina uma, neprocjenjivost blaga skupljenog u titraje
čitajućih duša.

Bila je to noć prepuna ljepote.

Dijana Jelčić



Oznake: NOĆ KNJIGE, Zdravko Zima

- 07:27 - Komentari (32) - Isprintaj - #

utorak, 12.12.2017.

Dnevnik jednog...




Sinoć smo bili na promociji knjige Dnevnik jednog mitomana… Zdravko Zima

Knjiga je objavljena u izdanju nakladnika Frakture, čiji je urednik Roman Simić, otvarajući tribinu ‘Razotkrivanje’ u Muzeju za umjetnost i obrt, rekao kako je riječ o jednoj od onih knjiga “koja otvara apetit, apetit za svime, za glazbom, za kazalištem, za nogometom, za čitanjem – za životom”.

Zdravko Zima bez ikakve je sumnje jedan od naših najvećih erudita. U svojoj novoj knjizi ovaj književni kritičar, feljtonist, pisac i bonvivan koji je u sebi objedinio mediteranski i srednjoeuropski duh iznova se utječe dnevničkim zapisima.

Dnevnik jednog mitomana Zimina je kronika 2016., jedne od najuzbudljivijih godina novog milenija, one koju su obilježile smrti cijeloga niza kulturnih velikana (Bowie, Eco, Debeljak, Kertész, Novak, Esterházy, Cohen), ali i godine kojom su tutnjali teroristički napadi, politička previranja i izborne utrke, u kojoj se Europi dogodio Brexit, a svijetu Donald Trump.
No i ovdje postoje godišnja doba: Zimina 2016. ujedno je godina vrhunskih koncerata i izložbi, fascinantnih predstava i knjiga te ponajviše – izvanrednih pojedinaca koji svijet i Hrvatsku čine boljim mjestom. Istodobno upućen na ono što otkriva vani i na ono što nalazi unutra, Zima je mudar promatrač i nesmiljen kritičar, izniman autor kojemu je svaki dan prilika i povod da se otvori album svjetske kulture, a dnevnička forma vremeplov koji nas u prošlost katapultira jednako precizno kao i u budućnost.





Čitam i osjećam svitanje nove spoznaje. Otkrivam koliko toga još uvijek ne znam, koliko toga treba doraditi, preraditi, preobraziti, oblikovati.
Osjećam poduku u ljubavi spram književnosti u kojoj misli postaju eliksir samospoznaji, most ka fenomenologiji percepcije. Uranjam u jedinstvenost Zdravkovog književnog senzibiliteta. Vizualiziram prohujalo vrijeme i susret sa mitomanom svakodnevice.

Osluškujem moćnog šaptača, mog elitnog sugovornika. Vodim misaoni dijalog sa piscem. Iluzija, snagom autorova uma, postaje moć sadašnjeg trenutka.
Tu susrećem sebe rascijepljenu na san i zbilju. Skupljam dojmove i prepoznajem svoje trojstvo, tri lica iste duše u konačnosti fizičkog tijela.
Jesam li skriboman? ... pitam pisca sjećajuć se njegove prijašnje knjige.

Svakodnevno pisanje je trening mozga. Vrijeme trajna fascinacija... odgovara Zima.

Metafora trojstva izranja iz pepela i postaje poetski cvijet svijesti.

Kao lovac u labirintu novih spoznaja pokušavam poetski svijet rastočiti u mehanizme svagdašnjih navika i zbilju doživjeti u novom svjetlu. Vidim umnožavanje stihova. Hvatam ih i poklanjam prosjaku u katedrali uma, mom neznanju.

Dnevnik jednog mitomana se ostvaruje paralenim razinama svijesti u koje me je pisac uveo.

“Dnevnici se pišu da bi se razgolićivalo svoje ja. No, kod Zime nema ništa od toga, on ima jedan vrlo samozatajan, nenametljiv odnos prema vlastitom ‘ja’, kao da je na neki način s njime sklopio pakt o neutralnosti. On tu ne zapada u narcizam; Zimi je njegovo ‘ja’ manje interesantno nego ono što ga okružuje”, rekao je sinoć Katunarić.


Estetski užitak čitanja je nezamjenjiv, traje ritmom vremena.

Dijana Jelčić...


Oznake: Zdravko Zima, Dnevnik jednog mitomana

- 07:27 - Komentari (38) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>