Top lista specijalnih planinarsko-izletničkih trenutaka
Mjesta na koja bi se sutra rado vratila
0. Premužićka najdraža
1. Dinara
2. Medviđak
3. Bojin kuk
4. Samarske stijene
5. Bijele stijene
6. Zavižan
7. Lička kuća na Plitvicama
8. Risnjak
9. Kiza
10. Bjelolasica
11. Žumberačko gorje
Mjesta koja nema šanse da će me opet vidjeti
1. Vodenica (najdosadnija nemarkirana šuma na svijetu)
2. Veliki Lubenjak (zalutali, dosadna šuma)
3. Cigan Hegy u Mađi (jedva sam se vukla od dosade, prekoma)
4. Jadičevac - jedva ga našli, jedva se probili do njega i jedva se obranili od muha
Vrh koji nisam osvojila, najbolnija planinarska točka:
Anića kuk (ulazi, ustvari, u obje kategorije 'omiljen' i 'zamjeren', ali vraaati ću se ja! )
Omiljeni komplimenti
- Ti si jedan od razloga zakaj me interesira planinarenje, ja sada nordijski hodam po nasipu, a u skoro vrijeme bih se pentrala po brdima i brdašcima, ti to tak interesno prezentiraš... (Milicza)
- Joj, kak ja volim planinariti s tobom, i na kraju se 'najesti' na tvojim slikama. (Zvrk)
- pogledi na planinarstvo su različiti... ne umanjuj svoje pothvate, svoju ne-kodiciju (možda je sad već i imaš), kretanje u podnevne sate i to... nije to bit, tvoja ljubav prema prirodi i sam avanturistički duh koi te goni da svako malo ideš nekam, a to nekam je skoro pa uvik neko brdo,/planina, su zaznake pravih planinara... krivo se danas shvaća pojam planinarstva, a tome su po meni pridonijeli egotripovi koi su zauzeli svoje pozicije na vodećim mjestima... samo furaj svoju furku, zato što to voliš i zato što te to ispunjava... ja to isto radim ;) (keytoo)
Diavola
subota, 24.11.2007.
Kuharica za planinare: Kroštata s pršutom, rajčicama i sirom
Evo, pala mi na pamet ideja da povremeno objavljujem "kuharicu za planinare", tj. neke zgodne recepte koji kad se pripreme mogu odlično poslužiti tijekom jednodnevnih ili dvodnevnih planinarenja. Svi recepti koji ću objaviti u ovom ciklusu (ah kako to gordo zvuči) su super jednostavni za pripremu, a ukusni i lako se klopaju u prirodi! Evo, da krenemo s receptom iz naslova!
Sastojci za 4 osobe
50 dkg tijesta za kruh (kupite u pekari ili marketima)
4 rajčice
15 dkg pršuta (ako nema, može i salama)
20 dkg svježeg sira
malo origana ili neka mješavina začina (pr. provansalski ili mediteranski začini)
3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
2 dkg maslaca
1. PRIPREMA: nasjeckajte rajčice na kockice, pršut na trakice (da ne razvlačite kasnije zubima), a sir izmrvite
2. KREĆE GLAVNA STVAR: tu dodajemo tijesto i u tijesto bacamo sir/pršut/začine/rajčice:
- tijesto za kruh razvaljajte tanko pa ga položite u neki okrugli kalup s tim da vam tijesto ide malo preko ruba; rub savinite;
- na tijesto složite rajčice, začinite (ne pretjerujte sa soli/paprom, pršut je dovoljno slan!) i pokrijte trakama pršuta i sira; pospite origanom po želji, nemojte pretjerivati jer je origano jak začin; onak' lagano pređite s origanom;
- stavite gornje tijesto; polijte s malo ulja (meni je ostalo još sira pa sam tih par komadića posula po tom gornjem tijestu)
3. PEĆNICA: pecite kroštatu oko 25 min. u prethodnoj zagrijanoj pećnici na 220 stupnjeva
U konačnici, to fino izrežete na kriškice, stavite u alu-foliju ili vrećice (ne zaboravite da to sve kasnije čuvate uz sebe i bacate tek kad dođete doma!) i fino grickate! Ukusno je, izdrži bez beda od petka navečer do nedjelje navečer! Vrlo ukusno i sočno! Kao što vidite, jednostavni sastojci, više nego jednostavna priprema, lako prenosivo, ukusno na terenu i dugo drži!
Naše su planine i brda puni posebnih oznaka koji vam omogućuju kretanje po tim krajevima. Zovemo ih "markacije" ili skraćeno marke. Ako ste početnici u planinarenju prvo se trebate raspitati o sustavu tih markacija i stanju na terenu. Neplaninari, inače, markacije zovu svakako. Do sad su mi najjači sinonimi "oni vaši okruglići" i "nismo našli signalizaciju".
Planinariti nemojte započinjati bez knjige Željko Poljak "Hrvatske planine - Cjelovit hrvatski planinarski atlas", izdanje Golden Marketing - Tehnička knjiga, Zagreb 2007. To je minimalna literatura za početak planinarenja, jer ćete tu naći temeljne stvari za planinarenje po Hrvatskoj. Drugi jedanko važan izvor su planinarski forumi i blogovi. Poljak nije dovoljan, ali nije ni dovoljno da se oslonite samo na forume ako ste početnik. Najbolja je kombinacija.
Obožavam skitati po zemlji i inozemstvu. Obožavam mape, atlase, karte... Na blogu sam odlučila postaviti putovanja od lipnja 2007. pa na ovamo. Na blogu iskreno pišem svoje dojmove. Većina je postova s planinarenja i nekih mojih putovanja, a tu i tamo ima i nekih drugih tema. Vrlo često ne stignem ni pročitati tekst koji napišem na blogu pa mi nemojte jako zamjeriti na zbrda-zdolanosti. Fotke, u pravilu, ne stignem obraditi, izuzev risajzati.