"If we open a quarrel between the past and the present, we shall find that we have lost the future."
Winston Churchill (1874 - 1965)
zagonetka SPLITSKE GRADSKE URE
naškrabano -13.08.2012. ponedjeljak - 18:46
Evo uobicajeni tekstovi na koje naletimo tu i tamo u opisu gradskoge ure
Splitska Gradska ura, poznati renesansni spomenik kulture u staroj gradskoj jezgri Sat je star oko 500 godina,a iznad njega nalazi se gotička piramidalna kamena konstrukcija sa zvonom,takozvana zvonara,koja je tijekom 15.stoljeća ugrađena u vrh romaničke zgrade na zapadnim takozvanim Željeznim vratima Dioklecianove palače koja izlaze na Pjacu ,srednjovjekovni gradski trg...................
Nad prolazom iz carskog decumanusa ,iznad Željeznih vrata,stoji renesansna ura,razdjeljena rimskim brojkama na 24 sata, a podignura na ostacima rimske kule
E sad pošto ja iman neloše oko za detalje nekako mi ova prica ne drži vodu . Ova grafika poviše prikazuje to misto di je " Ura " (kako bi mi domaci rekli -Ispo ure) ono ca je vidija i kako je to misto vidija šjor R.Adam daleke 1764. godine ( oli ti ga cili 200 godin prije vengo san ja ariva na ovi svit ) .........e sad tod jesu ostaci vrata palace a i ona kula di je sad Ura smištena ma na kuli nima ništa ? Ili je ovi ca je cinija grafiku bija corav ili Ure tod nije bilo u to vrime -a kaže se da je sat star 500 godin ?????
I sad pošto san ja infiša jema jedno godinu dan u slike starega Splita u oko mi je upalo par detalja baš oko ure koji mi se nikako ne uklapaju u štoriju sa pocetka ovega posta ...........ala ajmo po redu petava slike i zapažanja oko istih .
Slika koja slidi je iz ,kako tvrdi izvor , 1880 a to se i more ustvrdit jerbo se na iston vidi kampanel ( za gospodu koja ne razumu - zvonik ) Svetoga Duje prije rekonstrukcije a znamo da je rekonstrukcija kampanela bila od 1890 do 1908 godine . E sad na slici se lipo vidi sat koji je onda bija tu ali je isti podiljen na 12 uri i ni blizu nije onega koji je sat tamo i za kojega se tvrdi da je onde 500 godin.Poviše sata je nika buža koja je valjda bila ponistra da oni ca navija sat jema i bokun arije unutra ...ali naglasak je na ono" poviše sata".
ma vidi jema bit da je ovi merlo ca je slikava ovu sliku ceka da bude jušto podne pa je onda ucinija litret . jema je covik volje stat i cekat ,a to me podsjeca na jednoga našega blogera koji je zna po 3-4 ure cekat da mu se pojavi pravi val na Ovcice kako bi ucinija pravu fotku istega . ( a jel znate o kome govorin- btw a di je on ? ca se snjimen desilo ? vidin da mu je zadnji post capa paucinu ka ca je bilo i kod mene )
Evo još jedna slika iz toga vrimena a more bit da je ova koju godinu prije ucinjena od predhodne.Ali i na ovoj je sat podiljen na 12 uri oli ti ga ca bi se reklo normalni sat ali opet sa drugacijin detaljon ponistre-buže za ariju onemu koji ne navija sat . Ponistra je doli desno ispod 5 uri i to samo mali uski procip -kada je njiko cinija puškarnicu za staru utvrdu a ne ponistru....ali sve u svemu kako je da je ne uklapa se ni ova slika u tekst sa pocetka posta.
Evo nas i na vrime oko 1900-stote godine i prikaz "Gosposkog trga " na fotografiji koja je ucinjena u autochrom tehnici .I na ovoj slici lipo se vidi sat podiljen na 12 uri ,samo ca sad nima nikakve buže-ponistre oko sata ( adti mora bit da je bilo zagušljivo unutra i da se cutila tumina ) ....... i nije ovo crtarija ako ste mislili ka ca ce bit isti prikaz na slici koja slijedi pa da bi ste rekli da je to umjetnikovo viđenje ......ovo je stvarno fotografija koja je rađena u toj malo cudnoj tehnici ....
aj dobro evo 2-3 beside o toj teknici : Autochrom fotografiju u boji izmislili su braća Lumiere na samom početku 20 stoljeća. Iako su braća na ovo područje poslali svoje fotografe 1912. i 1913. godine, masovnije snimanje je rađeno poslije Prvog svjetskog rata, od 1928. do 1930. godine.
Ovom tehnikom snimanje je rađeno na staklenu ploču, koja je razvijanjem postajala pozitiv, a ne negativ. Ta staklena ploča je bila jedini primjerak pozitiva, nije se u to vrime mogla umnožavati, a slika se mogla videti kad se iza ploče stavlja izvor svitla, ili ako bi ploču okrenili prema suncu. Mnogi su ploče montirali u prozore, tako da je Sunce stalno obasjavalo ploču, te se slika mogla stalno gledati.
evo to je prikaz iz 1920 godine na kojem se poklapaju detalji kako je opisano za fotografiju prije i koji se normalno opet ne uklapaju u opis Ure sa pocetka price .
A sad ajmo vidit kako Ura danas izgleda ...... a izgleda tacno onako kako je opisana na pocetku price i kako je opisuju turisticki vodici koji one jadne ljude ca odaju po svitu nebili ca zanimljivo vidili kljukaju informacijama o Uri iz 15 . stoljeca .
Etoga na - sat je podiljen na 24 ure koje su prikazane rimskin brojevima ,a ispod samoga sata nalazi se takojedna lipa ponistra ( prozor ) da covin nebi rici reka ..... je ponistra stara i uklapa se u pricu o starosti Ure,samo sad mene zanima ( a nadan se i vas) di je ova ponistra bila sve ove puste godine ca san ih nabrojija prije ???? A di je bija i ovi sat koji je sad tu na tom mistu ? Ocito je da nije bija tu stalno .
A sad zadnja slika sa malo detaljnijin prikazon Ure.
Ekola to je to ....GRADSKA URA GRADA SPLITA ..... e sad samo corav covik nebi vidija da je ispod sata zazidana okrugla rupa di su bili smišteni svi oni satovi ca su se godinama minjali na prikazima i slikama Ure .
I sad koja je prava prica o splitskom gradskom satu -oli ti ga Uri ? Kad je vracen ovi stari sat ovde ,jer je ocito da nije tu bija cilo vrime kako se tvrdi u pricama , a i di je bija cilo to vrime ? Ili još gore -a nije valjda da prodajemo lažnu pricu o znamenitosti grada.
Post san evo napisa i slike prilipeta a istraživanje se nastavlja- tražicu na više mista kod relevantnih institucija pa može bit da i doznamo pravu pricu. A ako je neko od vas zna bija bi puno zahvalan da je podili ovod s nama ----a virujte mi i mene bi onda manje kopala i žderala ova moja kurijožastost ( znatiželja).