Cerovac komentira

< siječanj, 2009 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Prosinac 2014 (1)
Siječanj 2014 (1)
Listopad 2013 (1)
Rujan 2013 (1)
Kolovoz 2013 (1)
Lipanj 2013 (2)
Svibanj 2013 (1)
Studeni 2012 (1)
Rujan 2012 (4)
Kolovoz 2012 (1)
Srpanj 2012 (1)
Svibanj 2012 (2)
Travanj 2012 (1)
Veljača 2012 (1)
Prosinac 2011 (2)
Studeni 2011 (4)
Listopad 2011 (1)
Rujan 2011 (5)
Kolovoz 2011 (3)
Srpanj 2011 (1)
Lipanj 2011 (6)
Svibanj 2011 (10)
Travanj 2011 (7)
Ožujak 2011 (2)
Veljača 2011 (1)
Siječanj 2011 (3)
Prosinac 2010 (6)
Studeni 2010 (7)
Listopad 2010 (2)
Kolovoz 2010 (1)
Srpanj 2010 (6)
Lipanj 2010 (4)
Travanj 2010 (2)
Ožujak 2010 (9)
Siječanj 2010 (3)
Studeni 2009 (1)
Lipanj 2009 (1)
Travanj 2009 (2)
Ožujak 2009 (1)
Siječanj 2009 (4)
Prosinac 2008 (12)
Studeni 2008 (6)
Listopad 2008 (16)
Rujan 2008 (10)
Kolovoz 2008 (6)
Srpanj 2008 (1)
Lipanj 2008 (13)
Svibanj 2008 (31)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga
dirigent, politolog, novinar, politički emigrant i ratnik nastoji misliti svojom glavom(ali mu to svaki put ne uspjeva)



The WeatherPixie



Web Counter
Get a Web Counter




Posijetite HRVATI.COM">

Tekstovi za pamćenje

S koncerta na bojište
Nikola Šubić Zrinski
Teta Ella
Političar uvijek istog kova
Ured za tisak i promidžbu
Kako sam želio postati Bosanac
u ranu zoru došla je udba
Naoružajte se Jobovom strpljivošću i zagorskom mudrošću
Kako se krojila hrvatska istočna granica?
Tko se to u Hrvatskoj boji bogatog seljaka?
Letak za Hrvatsku
Predgovor Hrvatskom političkom leksikonu
Stjepan Radić
Ante Radić
Ratni dnevnik-Topusko
Bor za učiteljicu

Linkovi
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr







Blogerica.com

O autoru
Webfetti.com






Rođen 1946. u Zagrebu gdje sam završio i školovanje (glazbeno i gimnazijsko). Odlazim na studij dirigiranja u Beč, ženim se 1968. a 1969. se vraćam s diplomom u Zagreb. Radim u Nakladnom zavodu Matice hrvatske kao voditelj inozemne prodaje, 1970. prelazim u Studentski list kao direktor komercijale i novinar unutrašnje politike. 1971. me biraju za tajnika Komisije za veze s Hrvatima u svijetu Matice hrvatske i postajem novinar Hrvatskog tjednika. Nakon sloma Maspoka odlazim u emigraciju, prvo u Novu Hrvatsku, London, a zatim odlazim u Njemačku. 1976. i 1979. rodili su mi se sinovi. U Njemačkoj djelujem politički u Hrvatskom narodnom vijeću a uz to kao crkveni glazbenik a zatim i kao dirigent njemačkih filharmonija. U vlastitoj produkciji postavljam opere te gostujem širom Europe, Amerike i Australije. 1990. vraćam se nakon 18 godina emigracije u Hrvatsku i izabran sam za ravnatelja Zagrebačke filharmonije. Već krajem 1990. uključujem se u Narodnu zaštitu a od 01.07.91. sam u ZNG-u. Od 01.08. zapovjednik sam obrane Topuskog a od 10.10. zapovijednik obrane Južnog Velebita. Zagrebačku filharmoniju morao sam napustiti zbog spletki krajem 1993. i od tada sam se povukao, više-manje, iz javnog života.

10.01.2009., subota

12 koraka prema komunizmu


Piše:Boris Klauški



ZA NEKOGA tko tako gorljivo plaši malu djecu baukom komunizma, Ivo Sanader prilično je dobro usvojio komunističke metode vladanja. Strah od povratka komunizma bio je pobjednička formula za pobjedu na izborima, ali mogli smo se u proteklih pet godina uvjeriti kako nas taj isti komunizam - odnosno, njegov duh - zapravo nikad nije napustio. Koliko god su nas sve ove godine uvjeravali da bježimo od njega, nismo bili ni svjesni da mu zapravo hrlimo u zagrljaj.

1. Kult ličnosti

Ivo Sanader neprikosnoveni je vladar Hrvatske. Gospodar svoje stranke. On je Kralj Sunce oko kojeg se sve okreće. Poželjno je, ponekad čak i obavezno, biti njegovim prijateljem. U (velikoj) većini medija zabranjeno ga je kritizirati. Zabranjena je i satira s njegovim likom, o njemu ne kolaju vicevi. Zabranjene su i kazališne predstave ako se u njima on pojavljuje kao negativac, makar i u epizodnoj ulozi. Sanader ne daje intervjue, izbjegava konferencije za novinare, panično se boji teških pitanja i montiranih rugalica na Youtubeu. Kult ličnosti gradi se konstantnim napuhavanjem njegovih sposobnosti, pretjerivanjem u opisu zasluga i sve dok - poput Tita - ne ustrijeli barem jednog ličkog medvjeda, uživat će u titulama najljepšeg Dalmatinca, najboljeg diplomata, najomiljenijeg europskog prijatelja, legendarnog teatrologa, uspješnog biznismena, nadahnutog pjesnika i proslavljenog doktora filozofije.

2. Partijska podobnost

Prije su se svi karijeristi gurali u Partiju, sada se guraju u HDZ. Prije je partijska knjižica otvarala sva vrata, danas to čini iskaznica HDZ-a. Moraju je posjedovati načelnici policijskih uprava, državni tajnici po ministarstvima, da i ne govorimo o šamanima po ličkim zabitima. Na odanost stranci i vođi moraju se zakleti čak i predsjednici nogometnih klubova, kao što je to učinio Zdravko Mamić sa čuvenim Dinamovim oglasom podrške uoči parlamentarnih izbora. Velike poslove najlakše je dobiti uz stranačku iskaznicu, kao što vas stranačka iskaznica u velikom broju slučajeva štiti od kaznenog progona. Uz (ne)časne iznimke, naravno.

3. Dogovorna ekonomija

Uoči izbora Ivo Sanader odgovarao je Inu od podizanja cijena nafte. Nakon izbora nagovarao je trgovce da ne podižu maloprodajne cijene. Nedavno je odvratio Zagrebačku banku od namjere da podigne kamate na kredite. Zatim je uvjerio Croatia osiguranje da ne podiže cijenu police za autoosiguranje. Zabranio je i rad trgovina nedjeljom. Sasvim dovoljno državnih intervencija za zemlju koja se hvali bujanjem kapitalizma i tržišnom ekonomijom.

4. Mediji u službi vlasti

U komunizmu glavni urednici i novinari znali su koga se ne dira: Tita, Partiju i Revoluciju. Danas svi oni znaju u koga se ne smije dirati: u premijera Ivu Sanadera. I grupu njegovih bliskih prijatelja. Tek povremeno, i to po nalogu s vrha, smije se po prstima pecnuti neposlušne ministre (i ponekog ličkog šamana). Vjesnik i državna televizija opet su, baš kao prije dva desetljeća, najtvrđi bastioni režima. HINA je i dalje u službi režima, veliki izdavači dobro surađuju s vlasti, vraćajući dugove za smanjeni PDV ili nadajući se da će se dio oglasa državnih tvrtki sliti prema njihovim izdanjima. U ovoj Sanaderovoj verziji komunizma, novinari su toliko zadovoljni da moraju na ulici moliti premijera da ih zaštiti od fizičkih napada. Neuspješno, naravno.

5. Policija kao čuvar režima

Kad je mafija udarila na Ivanu Hodak i Ivu Pukanića vlast je odmah poručila da "neće više tolerirati organizirani kriminal". I doista, kad je bomba udarila preblizu Banskih dvora i Pantovčaka, odmah je došlo do smjena u policiji, preko noći na čelo ministarstva i ravnateljstva postavljeni su "sposobni i nestranački ljudi". Ali ne sa zadaćom da zaštite građane od divljanja mafije, već da zaštite - vlast. Policija je u komunizmu bila čuvar poretka - pazila na kontrarevolucionare, disidente, provokatore, nepoćudne novinare - a istu funkciju zadržala je i danas. Ona štiti vlast od blogera, satiričara, prosvjednika, novinara, (neprijateljskih) mafijaša... Dok je Vladimir Faber po Sanaderovu nalogu lovio Branimira Glavaša, u Osijeku su ostale neriješene desetine mafijaških ubojstava. Karamarko je na čelu tajne službe ratovao s blogerima i policiji uskraćivao obavještajne podatke, pa je promoviran u ministra unutarnjih poslova. To su ljudi kojima premijer i predsjednik najviše vjeruju.

6. Nema opozicije

Dobro, formalno je ima. Baš kao što je opozicije bilo i u komunizmu. Međutim, tadašnji fiktivni izbor između Saveza komunista i Socijalističkog saveza oni ciničniji među nama mogli bi usporediti s fiktivnim izborom između HDZ-a, HSS-a, HSLS-a, pa čak i SDP-a. Dakle, opozicije formalno ima, ali ona zapravo ne postoji. Gotovo je postalo svejedno koga će birači zaokružiti na biračkom listiću. Ionako se sve svodi na isto. Savez komunista ili Socijalistički savez.

7. Nema šopinga nedjeljom

U komunizmu nije bilo ni službenog Boga ni kapitalizma, pa ni nedjeljnog šopinga. Onda su se pojavili službeni Bog i kapitalizam, pa opet nema nedjeljnog šopinga. Ni tada nismo imali izbora, baš kao što ga nemamo ni danas.

8. Pravosuđe i sudstvo pod kontrolom politike

U komunizmu sudovi su samo potvrđivali optužnice koje je napisala vlast. Danas, u trodiobi vlasti, sudovi i pravosuđe rade ono što odgovara aktualnoj vlasti. Protiv podobnih ne dižu se optužnice, razina odgovornosti zaustavlja se na nižim činovnicima, tužiteljstvo puni ladice kaznenim prijavama, prijeteći da će ih izvući kad vladajućoj stranci zatreba, parlament ruši odluke sudova i pušta na slobodu optuženike u pola suđenja, baš kao što ministarstvo pušta ratne zločince na vjenčanja, a mafijaše na vikende. Ovdje se ne radi o recidivu komunizma. Tek o pojačanoj dozi narkotika.

9. Odluke se donose u vrhu Partije

Ranije je postojao Centralni komitet, danas imamo uži kabinet predsjednika Vlade. Ranije je Sabor samo potvrđivao odluke donesene u vrhu Partije, danas se ruke dižu za odluke donesene u Sanaderovu društvu. Sabor izglasava zakone, pa ih poništava kad Sanader shvati da mu ne odgovaraju. Stavlja Glavaša u pritvor, pa ga pušta kad Sanaderu zatrebaju njegova tri zastupnika. Usvaja proračun znajući da će već za mjesec dana ići u rebalans. Uglavnom, smijurija od parlamenta. Smijurija od demokracije.

10. Podobnost, a ne sposobnost

I danas, baš kao i prije dvadeset godina, pojam sposobnosti ima izopačeno značenje: sposoban je onaj tko je podoban, nemoralan, ambiciozan koliko i nekompetentan, kompromitiran, cijepljen od bilo kakvog stava i mišljenja. Svi kriteriji okrenuti su naglavce. Negativna selekcija metastazirala je po čitavoj državnoj upravi, a njezin poguban utjecaj primjećuje se i u drugim sektorima, poput ekonomije i svakako medija.

11. Preživljavanje na inozemnim kreditima

To je bio recept opstanka jugoslavenskog socijalizma. Do ove godine to je bio recept opstanka Sanaderova režima. Na zaduživanju u inozemstvu temeljilo se kupovanje socijalnog mira, hranjenje golemog državnog aparata i braniteljskih udruga, o njemu je ovisilo zadovoljavanje apetita nezajažljivih koalicijskih partnera, megalomanski građevinski projekti, krediti su omogućavali ministrima da se razbacuju besplatnim udžbenicima i populističkim doprinosima. Premda je sada sve to došlo u pitanje, ipak ne treba previše brinuti: država će naplatiti svoje, a ostali kako se snađu.

12. Braniteljske udruge kao SUBNOR

Članovi SUBNOR-a bili su povlaštena kasta u Jugoslaviji. Ratni staž i privilegije kupovali su se na sve moguće načine, baš kao što nekontrolirano buja i registar hrvatskih branitelja. I branitelji se, baš poput bivših subnorovaca, poput ideološke komisije miješaju u sve: u ideologiju i politiku, u komunističke zločine iz 1945., u rasprave o homoseksualizmu, u prepirke političara, u nogometni huliganizam... Naravno, najviše se miješaju u vlastite privilegije i slijedom toga, u opstanak vlasti koja im garantira upravo te privilegije. Za to su se valjda borili.

Prenosimo:index.hr


- 07:00 - Komentari (0) - Isprintaj - #