Vratiće se vojvoda, samo ako ustreba....
ponedjeljak , 10.11.2014.Hrvatsko pravosuđe je odlično. Posebno otkako se reformiralo. Ironija. Ako ga usporedimo s zapadnim sudovima ili međunarodnim onda je naše sudstvo mila majka. Uzmimo kao primjer Vojislava Šešelja. Vojvodu Šešelja. Njemu se, naime, u Haagu sudi već preko 12 godina. A presude nema još ni u bližoj ni u daljoj budućnosti. Većinu tog vremena Vojvoda Vojo je proveo u zatvoru. Njegovom boravku u međunarodnom kazamatu dodajmo još i ono robijanje po komunističkim zatvorima u propaloj Jugoslaviji. Uglavnom, ispada da je on tip koji normalno funkcionira jedino u zatvoru. I u Haagu se dobro snašao.
Ono što je zanimljivo kod Šešelja, trenutno, je njegovo puštanje na slobodu, tj da se brani sa slobode. Kažu da je bolestan i da je samo pitanje vremena kad će umrijeti, te da sud u Haagu ne želi sebi na pleća natovariti još jednu smrt zatvorenika. Pa ga zato puštaju.
Ali, zašto ga puštaju u studenom? Ako ovo još malo potraje, Šešelj će biti pušten malo prije obljetnice pada Vukovara. Mada on ne bi smio javno istupati ili bilo što govoriti, sigurno je da se on neće tih pravila držati. To je i obećao. On će biti na "slobodi", ali pod svojim uvjetima. Što će te njegove izjave donijeti u odnosima između Hrvata i Srba? Ne treba biti Nostradamus da bi se vidjelo da neće donijeti ništa dobrog.
Inače, studeni je mjesec koji je vrlo znakovit kad govorimo o nekim odlukama i presudama haškog suda.
Što Šešeljevo puštanje donosi na političku scenu Srbije? Njegovi ljudi trenutno vladaju Srbijom. Jedan od njegovih vojvoda je trenutno i predsjednik države, a podmladak je predsjednik Vlade. I jedan i drugi su "izdali" Šešelja. Navodno. U biti, i jedan i drugi su u zadnje vrijeme prozapadno orijentirani, s time da se smatra kako je Vučić malo više zapadno nastrojen, a Nikolić malo više vuče prema Srbiji. Ako Šešelj odluči može nauditi i jednom i drugom.
U jednom svojem blogu prošlog mjeseca nastojao sam sagledati na koji način se vodi međunarodna politika u našem bližem susjedstvu, tj. koji su naši interesi u tome. Po meni, Srbija se trenutno nalazi na odlučivanju između EU i Rusije. Možda to ne bi bilo tako bitno da odnosi EU i Rusije nisu jako nategnuti. U tom pogledu je jako bitno kud će se pomaknuti Srbija.
Sa Šešeljem na slobodi, stvari se kompliciraju i Srbija, po meni, više naginje prema Rusiji. Sad Šešelj stupa na snagu.
Sjetimo se da je nedavno predsjednik Putin bio u posjeti Srbiji, i odlučio je, nakon posjeta, da Srbiji smanji isporuku plina. Malo je to previše znakova koji pokazuju da Srbija malo više bježi ruskom medvjedu ispod šapa. Šešelj bi mogao biti onaj mali jezičac koji će Srbiju odvojiti od EU i gurnuti malo bliže medi.
Uskoro počinju i vojne vježbe OS RH i Vojske Srbije. Malo će naši k njima, a onda njihovi k nama. Opet idealna situacija za malo Šešeljeve retorike. A da on ima dobru retoriku i da može zapaliti osjećaje prosječnog Srbijanca, u to ne treba niti sumnjati.
Dakle, postavlja se pitanje: zašto Šešelja baš sada puštaju da se brani sa slobode?
Imali su 12 godina za presudu, za njegovo liječenje, za....bilo što. Ali nisu ništa napravili.
Onda, zašto baš sad?
Oznake: Vojislav Šešelj, Haag, haški sud, Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić, srbija, rusija
komentiraj (0) * ispiši * #