Image Hosted by ImageShack.us

29.12.2006., petak

Stap - Južni Velebit

Badnjak smo proveli na Stapu i to je bez ikakve sumnje jedan od najljepše provedenih Badnjaka u mom životu. Stap je prekrasan travnati dolac na nadmorskoj visini od 960 m okružen slikovitim kukovima i predstavlja jedno od najromantičnijih mjesta na cijelom Velebitu. Stapina, Kamena galerija, Ćućavac, Vrtlina…sve su to lokaliteti uokolo Stapa koji svakom ljubitelju prirode izazivaju zazubice od same pomisli na njih. Društvo nam je i ovog puta činio Plavi, kojeg smo pravovremeno upozorili na dužinu staze, ali je njemu izlet u prirodu ionako prvenstveno usredotočen na fotografiranje, pa nije ni imao namjeru držati naš tempo. A s obzirom da je spuštanje istim putem, to nije predstavljalo nikakav problem. Početak staze je u zaselku Ljubotić, smještenom na krševitoj terasi 300 m iznad mora.


Ljubotić

Do njega se dolazi 3,5 km dugom asfaltiranom cestom iz Tribnja Krušćice, na dionici Jadranske magistrale od Starigrad Paklenice do Karlobaga. U Ljubotiću smo tik uz kamp «Vrata Velebita» skrenuli lijevo uskom cestom do zadnjih kuća u selu, gdje smo ostavili automobil ispred ploče ukucane u stablo kojom nas neki poduzetnik obavještava da se na tom mjestu parking naplaćuje 10 kn dnevno. Poduzetnik doduše nije stigao po svoj harač, a ni pauk nam nije poslao, pa mu ovim putem zahvaljujemo na razumijevanju. S tog mjesta su započinjale dvije staze u smjeru Stapa. Lijeva preko Livadica i desna preko Zagona. Od svega je ostalo vidljivo samo prvo slovo "Z" na stablu ispred kuće, ali sasvim dovoljno da shvatimo da smo na pravom putu. Uokolo nas su na samom početku uspona bili česti putokazi koji su nas navodili na mirila, koja su na ovom području i najbrojnija.


Stap

Mirila su posmrtno znamenje nalik na grobove. Naime, zbog oskudice zemljom u priobalju, mnogi su prigorci gore sadili krumpir, kupus, mahunarke itd, a ljeti su se znali i preseliti sa svojim obiteljima i blagom u tzv. "ljetne stanove". Ako bi sad nekoga od njih zadesila smrt u planini, preminulog je trebalo prenijeti u priobalje zbog sahrane na tamošnjim grobljima. Taj mukotrpan posao su u pravilu obavljali članovi rodbine ili susjedi, koji bi se putem smjenjivali. Kad bi se došlo do određenih mjesta koja su se za te svrhe koristile odavnina, preminulog bi se polagalo na zemlju, a kod nogu i glave bi se postavljala dva osovljena kamena, kao mjera. Otud i potječe naziv mirila. Mjesto na kojem bi bilo položeno tijelo je kasnije popločano, dok bi se osovljena kamenja za mjeru zamijenila većim primitivno obrađenim kamenim pločama, na kojima bi se ispisivalo ime preminulog , te datum rođenja i smrti. Prije opismenjavanja bi se umjesto toga uklesavali simboli u vidu ornamenata. Mirilima kao posljednjim počivalištima duše se pridavalo mnogo veće značenje, nego samom grobu. A njihov kult se redovito održavao sve do 50-tih godina prošlog stoljeća, kad je nestankom nomadskog načina života tamošnjih stočara nestalo i potrebe za njim. Mirila smo namjeravali posjetiti na silasku, jer smo tek u 9.45 h stigli u Ljubotić, a dan je u ovo doba godine prekratak za duže uživanje u prirodi.


Prvi tragovi snijega

Iz sela smo krenuli teškom kamenitom stazom između suhozidova, ispraćeni lavežom brojnih pasa, učestalo se osvrćući za pogledom na zeleni dolac pod nama i Pag u daljini. Nakon sat vremena hoda u ovom vegetacijski izrazito siromašnom okruženju, stigli smo na Zagon. Tu navodno još uvijek ima preostalih stanovnika, ali mi nažalost nismo imali sreću da ih susretnemo tog dana. Plavi je odlučio ostati tu pred jednom od kuća i vrijeme do našeg povratka skratiti fotografiranjem prekrasnog ambijenta s fantastičnim pogledom na more. Ipak smo ga nekako uvjerili da je ipak pred nama planinarsko sklonište u kojem su domarke dvije sestre nimfomanke, pa je skupio snagu nastaviti put s nama. Legenda o dvjema sestrama uvijek upali. Nakon daljnjih pola sata hoda stigli smo na križanje sa stazom koja na Stap vodi s Livadica. Tu smo za sobom ostavili pogled na more i polako počeli ulazit u pravi planinski okoliš. Sve češće smo oko nas pronalazili tragove snijega, a i bukova šuma je počela preuzimati primat nad grabovom. Tek povremenim izlaskom iz šume bi se s naše desne strane otvarao pogled na zapanjujući 100 metara visoki monolit Stapinu.


Stapina

Stapina je svojevrsni zaštitni znak cijelog ovog područja i bez sumnje izaziva najviše divljenja kod većine posjetitelja Stapa. Isto tako je privlačio i naše poglede, iako smo bili relativno još dosta udaljeni od njega. U 12.20 h smo napokon izašli na livadu Stapa i sljedećih se desetak minuta borili s jakom burom da je prijeđemo do planinarskog skloništa "Tatekova koliba" na drugom kraju livade. Putem ipak nisam izdržao da svako malo ne zastanem i bacim pogled na čarobne kukove što okružuju to mjesto koje oduzima dah vjerojatno i bez one bure u prsima. Planinarsko sklonište je dobilo ime po jednom zadarskom planinaru kojeg sam već spominjao u onom postu o Bojincu – Slavku Tomerlinu Tateku. Taj entuzijast je najzaslužniji što su nam danas postali dostupnima neki od najljepših i do ne tako davno najnepoznatiji dijelovi Velebita, poput Bojinca, Crnopca i naravno Stapa. Uz potporu ostalih članova svog matičnog planinarskog društva «Paklenica» iz Zadra, uredio je i markirao brojne staze, te podignuo ovo zlata vrijedno sklonište za sve zaljubljenike u Stap.


Debeli kuk

Ispred smo se zaustavili tek toliko da donesemo odluku hoćemo li nastaviti s usponom na Debeli kuk (1269 m/nv), koji pruža nevjerojatni panoramski pogled, a onako lijep dan bi zasigurno pružio sve potrebite uvjete za uživanje u nezaboravnom pogledu. Sve je to bilo presudno da ipak pokušamo nastaviti naprijed, iako je ostalo vrlo malo od dana. Nakon dvadesetak minuta hoda od skloništa, došli smo u podnožje bizarnog kamena "Ćućavac", koji prkosi svim zakonima gravitacije i doimlje se kao da će se svakog trenutka otkotrljati niz padinu. Srećom to se nije dogodilo ni za naše posjete ovom mjestu neobične ljepote.


Ćućavac

Uskoro smo ušli u bukovu šumu, a u njoj zatječemo sve dublje nanose snijega. U snijegu dio puta pratimo tragove planinara koji je prije nas kročio ovom šumom, a na raskrižju umjesto njegovim dužim smjerom prema Okapnici i dalje prema vrhu, skrećemo desno uzbrdo, odakle nam do vrha treba kojih 50-tak minuta. Nakon 15-tak minuta hoda stigli smo na mjesto odakle više nismo bili u stanju pronaći slijedeću markaciju, te smo nakon kraćeg odlučivanja odustali od daljnjeg uspona i krenuli natrag prema skloništu. Moram priznati da je ovih mjeseci Zizi postala pasionirana planinarka, jer se jedva uspjela pomiriti s tom mojom odlukom. U tim trenucima nam se na mobitel javio Plavi s viješću da je stigao do skloništa. Signal je doduše bio strašno loš, pa je to bio jedini naš ostvareni kontakt do skloništa.


U snježnom carstvu

U tim trenucima me mučilo to što nismo u mogućnosti prenoćiti u skloništu i ujutro posjetiti Debeli kuk, ali i Stapinu, Kamenu galeriju itd. U zbilju me brzo vratila pomisao da bi mi budući punac vjerojatno otkinuo glavu da se ni slijedećeg dana ne pojavimo na Korčuli. A ionako je već zasigurno bijesnio što smo umjesto Badnjaka provedenog s njim izabrali planinarenje. Silaskom u sklonište otkrivamo da Plavoga nema i iz toga zaključujemo da je onaj urušeni ljetni stan na Sjauševcu, koji je uz to dupkom ispunjen bukovim lišćem, zamijenio za "Tatekovu kolibu". A od njega je bio udaljen samo dvadesetak minuta hoda. Time smo bar dobili materijala za zafrkaciju tijekom zajedničkog silaska prema Ljubotiću. Silazak je u završnom dijelu zapamćen po prizoru prekrasnog zalaska sunca na pučini iza Paga.


Sunce uranja u more

Do automobila smo stigli u sami sumrak u 16.45 h, nakon 7 h hoda za koje sam vjerovao da će nam biti dovoljni i za posjet Debelom kuku. Ali nije mi ni najmanje žao. Sad znam da ćemo uskoro opet u to područje beskrajne ljepote – Stap.

- 07:25 - Komentari (54) - Isprintaj - #

19.12.2006., utorak

Poštak (1425 m/nv) - Lika

Ove nedjelje smo posjetili vrh Poštak (1425 m), jednu od kontrolnih točki iz Ličkog područja, iako zemljopisno ipak pripada Sjevernoj Dalmaciji. Činjenicu svrstavanja u to područje treba tražiti u tome što je Poštak ogranak Ličke Plješivice, kako se prije uvrštavanja Zira i nazivalo ovo područje, a nakon toga je kao kompromisno rješenje odlučeno da se 14. područje preimenuje u "Lika". Poštak je najjužniji ogranak Ličke Plješivice i nalazi se u blizini svojevrsne tromeđe Dalmacije, Like i Bosne. O Plješivici sam već pisao u onom postu o usponu na Kremen, pa ću sad samo kratko ponoviti da je to planinski lanac od Plitvica do Zrmanje (koja inače izvire u samom podnožju Poštaka) i koji poput bedema razdvaja Liku od Bosne.


Poštak

Za uspeti se na vrh imamo na raspolaganju dva glavna pristupa. Prvi vodi od željezničke postoje "Zrmanja" u Otriću i njime do vrha imamo 2.30 h hoda markiranom stazom jugozapadnom travnatom padinom, a drugi vodi s Ljubine Poljane sa sjeveroistočne strane i znatno je kraći. S obzirom da nam vremenska prognoza baš i nije bila osobito naklonjena, odlučujemo se na kraću dionicu kako bi izbjegli najavljenu kišu. Na Ljubinu Poljanu smo se dovezli solidnim makadamskim putem, koji započinje na Ličkoj magistrali neposredno pred križanje za Donji Lapac i Srb. Putokaza nema, a jedino što bi moglo poslužiti kao orijentir je drvena ploča s natpisom "Zrmanja vrelo" na početku makadama. S obzirom da je na ploči nacrtana ptica nisam siguran je li u pitanju lovište ili neki ornitološki rezervat. Ovim putem smo odvozili 7 km u zavojima, prvo preko travnatih padina, a onda zadnjih 1.5 km kroz bukovu šumu. Veći dio puta nam je s desne strane bio vidljiv vršni stjenoviti dio Poštaka, ali su nam nažalost pažnju više odvlačili tmurni oblaci koji su brzo pristizali sa sjeverozapada.


Ljubina Poljana

Na izlasku iz šume počinje Ljubina Poljana i već smo na njenom samom početku ostavili automobil. Za parking mjesto koristimo nasip, koji je nastao iskopavanjem šljunka tik uz put, kako bi za svaki slučaj imali dovoljnu nizbrdicu ukoliko bude opet problema s paljenjem automobila, kao prošlog puta na Velikom Vagancu. S tog mjesta u 09.30 h krećemo cca. 300 m naprijed kroz šumu do izblijedjele markacije na grani s desne strane puta. Tu napuštamo šumski put i dalje nastavljamo strmom padinom kroz bukovu šumu, kroz koju nas je put vodio gotovo do samog grebena. Na dva mjesta presijecamo šumske vlake, a moramo također pripomenuti da je na donje 2/3 padine i više nego uočljiv ljudski utjecaj na šumu, jer se šuma očito održava i redovito prorjeđuje. Izlaskom na jednu kamenu glavicu pred nama se otvara pogled na Ljubinu Poljanu i tek tu po prvi puta dobivamo uvid u njenu veličinu. Zadnja trećina staze je izrazito strma, pa je hodanje po suhom lišću bilo sve samo ne ugodno. Ova dionica je za bar 40% napornija od one pod Kremenom, za koju smo dosad smatrali da je najstrmija kojom smo ikad kročili.


Sjeveroistočna padina

Za dodatni osjećaj nelagode je zaslužan ulaz u špilju kojeg smo primijetili u kuku s lijeve strane staze. A kako nam je još u glavi ostao sinoćnji TV prilog iz Kutereva, špilja je brzo preimenovana u brlog. Ne želeći uznemiravati našeg imaginarnog medvjeda, tiho smo prošli pored špilje. Koliko je već to bilo moguće, s obzirom na lišće po stazi. Nisam čak ni zastao fotografirati ulaz u špilju. Tek kad smo se popeli 50-tak metara iznad špilje, primijetili smo u podnožju iza nas veselo njuškalo u obliku istarskog goniča, a uskoro i njegovog vlasnika – lovca. Nakon par razmijenjenih riječi, uobičajenih kod takvih susreta, nastavili smo sa svojim sporo napredujućim usponom. Izlaskom iz šume u 11.00 h pred nama se otvara potpuno drukčije okruženje. Ulazimo u područje značajne vegetacijske osiromašenosti - travnata padina prošarana kamenjem, koja približavanjem grebenu postaje sve stjenovitija.


Pogled niz padinu prema Otriću

Gore nas dočekuje jači udar vjetra, koji sa sobom brzo premješta oblake iznad naših glava. Na brzinu se pred nama otvaraju pogledi prema Ličkoj Plješivici, Velebitu, Dinari i bosanskim planinama i jednako tako brzo nestaju pred našim očima. Najupečatljivi mi je bio pogled niz travnatu padinu prema željezničkoj postaji Zrmanja, odakle i kreće markirana staza na Poštak. Taj uspon je bez sumnje puno lakši i orijentacijski jednostavniji, ali nam je dužina trajanja uspona ipak bila presudnija prilikom odabira smjera. Trebalo je preduhitrit kišu. Na grebenu skrećemo desno i nakon 5 minuta hoda konačno stižemo na naše odredište – Poštak.


Vrh

Na vrh smo stigli točno u 11.15 h. Kasnije nego smo planirali, ali ipak zadovoljni što nas putem nije pratila kiša. Nakon desetak minuta uživanja u igri vjetra i oblaka, te nakon obaveznog fotografiranja, krenuli smo niz kosu prema podnožju. Staza je s ove strane znatno položenija i nije predstavljala nikakav problem prilikom spusta. Najsablasnija dionica je bila prolazak uz šumu koja je izgorjela u požaru, a tu smo se po prvi puta napokon susreli s markacijom na Poštaku. Prateći nju našli smo se točno iznad Poštačkih kukova – 5-6 kamenih obeliska zanimljivog izgleda, koji su nastali tzv. eolskom erozijom tako što je bura brusila kamen noseći oštra zrnca dolomitnog pijeska, a oduprli su joj se samo tvrđi dijelovi stijene.


Poštački kukovi

Nisam odolio i morao sam se spustiti do njih, dok me Zizi pričekala na stazi. Nakon nekoliko minuta uživanja u okruženju tih monolita, vratio sam se natrag na stazu, koja inače na tom mjestu i skreće oštro lijevo u smjeru Otrića (željeznička postaja Zrmanja). Nakon još desetaka minuta hoda u 12.10 h smo sišli točno na mjesto gdje smo ostavili automobil. I kao šećer na kraju, automobil je upalio iz prve. A čim smo krenuli natrag prema Splitu prve kapi kiše su napokon pale na vjetrobransko staklo. Tog dana nam je očito sve bilo naklonjeno.

- 07:09 - Komentari (45) - Isprintaj - #

06.12.2006., srijeda

Bojin kuk (1110 m/nv) - Južni Velebit

Ove nedjelje smo se opet uputili prema Velebitu. Naše odredište je bio pravi dragulj u velebitskoj kruni – Bojinac. Mjesto magične ljepote i slikovitih kukova. Na početak staze na Velikom Vagancu smo stigli oko 10 sati i to uz velike nedaće. Prvo smo jedva upalili auto ranije tog jutra, a onda sam na ulasku u Šibenik na semaforu gotovo izgubio nadzor nad automobilom. S obzirom da nije padala kiša, pretpostavljam da smo naletili na uljnu mrlju na asfaltu. Kao da nam je nešto govorilo da se odmah vratimo natrag u Split, ali nas ništa nije uspijevalo obeshrabriti. Pa čak ni gusti oblaci koji su u potpunosti skrili Velebit. Optimistično smo pretpostavljali da će se ta naoblaka brzo razbiti. Ipak je i vremenska prognoza za gorske krajeve spominjala mogućnost naoblake uz kraća sunčana razdoblja. Ali o kiši nije bilo ni spomena. Na Velik Vaganac smo stigli tako što smo u centru Starigrada skrenuli uskom asfaltnom cestom u smjeru Velikog Rujna. Tom novoprobijenom cestom, koja je na strmijim dionicama betonirana zbog leda u zimskim mjesecima, smo odvozili 7 km do parkirališta na kojemu smo zatekli već 5-6 automobila.


Bojinac

S tog mjesta smo se zaputili nizbrdo u smjeru Velikog Vaganca – krškog polja s poprilično zapuštenim travnjacima, koje mjestimično prekriva gusta šikara. Puteljkom među suhozidovima stigli smo za 20 minuta hoda do prve kuće u selu, koja je zjapila potpuno napuštena od svojih vlasnika. Nismo sigurni je li i ostatak sela zadesila ista sudbina, jer smo prateći putokaz prema Bojincu skrenuli lijevo od kuće, udaljavajući se od sela. Putem su do nas iz smjera sela su dopirali ljudski glasovi, ali pretpostavljam da su u pitanju ipak samo vikendaši. Nastavak staze nas vodi dalje travnatim livadama sve do križanja sa stazom koja vodi iz Milovca – zaseoka na izlasku iz Starigrada u smjeru Karlobaga, odakle su kretali svi putovi prema Bojincu iz smjera mora do probijanja ove ceste kojom smo i nas dvoje došli. Neposredno nakon toga stižemo i na drugo križanje staza s onom iz Milovca.


Veliki Vaganac

A onda nas svojim nazočnošću "obraduje" i lagana kiša, koja je u tim trenucima počela padati, dok smo se počeli lagano uspinjati prema Žlibatom kuku. Tu nam postaje jasno da će nam ona cijelim putem biti vjeran pratitelj, ali nas čak ni to nije uspjelo pokolebati u naumu da nastavimo naprijed. Da smo kojim slučajem bili na Biokovu, sigurno bi se vratili natrag, ali ne poznavajući teren mislim da sam u određenoj mjeri i podcijenio Bojinac. I to bez obzira što smo iz mnogih izvora dobili informaciju da je u pitanju jedan vrlo zahtjevan cilj. Dolaskom na livade Milovačke krčevine u 11.20 h pred nama se gotovo trenutno mijenja dotadašnja scenografija i ulazimo u okruženje prepuno kukova najneobičnijih oblika i veličina. Zastrašujuća ljepota tih kamenih divova koji izranjaju iz travnatog proplanka zasigurno nikoga ne može ostaviti ravnodušnim, pa tako ne uspijeva ni nas. U tim trenucima sam zamišljao koliko li je tek lijepo ovo mjesto u proljeće kad sve procvjeta. Obećavam samom sebi da ću se što skorijom prilikom vratiti na ovo mjesto da se uvjerim u to koliko su bila točna moja maštanja.


Milovačke krčevine

Također bi volio vidjeti i taj čuveni pogled s "Praga", koji je u nedjelju bio znatno ograničen. Vrijeme nam nažalost nije dopuštalo duže zadržavanje, jer smo se opravdano bojali da bi se moglo i pogoršati. A tako je i bilo. Penjući se dalje prema prijevoju poviše Jaginog kuka, kiša je sve više jačala. Moja odjeća i obuća je bila primjerenija ovim vremenskim uvjetima, ali Zizina nažalost nije, što se kasnije pokazalo izrazitim problemom. Dolaskom na prijevoj pred nama se otvorio jedan čitav novi svijet. Kao da smo ukoračili u Tolkienovu bajku. U podnožju šumovite ponikve koja pri dnu prerasta u travnati proplanak, okružene kamenim divovima, uzdiže se slikoviti i nimalo čedni Jagin kuk. A cijelom scenom dominiraju gole stijene Bojinog kuka, čiji vršni dio se skriva iza niskih oblaka. Prizor od kojeg zastaje dah!


Jagin kuk

Nakon nekoliko minuta divljenja i obaveznog fotografiranja, spuštamo se stazom do samog Jaginog kuka koji iz podnožja izgleda još impozantnije. Nakon toga slijedi uspon prema Bojinom kuku. S obzirom na vlažnost stijena i kišu koja očito nema namjeru prestat padati, brzo se odlučujemo na uspon lakšom, ali dužom stazom. Malo ispod skloništa skrećemo lijevo prema Žlibi i krećemo se neposredno pod škrapama izbrazdanom liticom kuka. Na tim mjestima štapovi predstavljaju samo smetnju, pa ih spremamo u naprtnjače u uspon dalje nastavljamo četveronoške. Pojedine škrape su na toj dionici toliko široke da ih treba i preskakivati, a ni njihova dubina nije zanemariva. Na svim križanjima staza s te padine putokazi ne postoje ili su toliko izblijedili da su postali potpuno nečitki. Nama je tad bilo najbitnije ne pogriješiti skretanje i krenuti s usponom onom zahtjevnijom stazom koja je svojevremeno bila osigurana užetom ili sajlom, ali su danas od njih ostali samo željezni klinovi.


U oblacima

Nekako se ipak uz dosta sreće i uz pomoć karte uspijevamo dovući do jedne livadice s pravim odvojkom udesno prema vrhu Bojinog kuka, koji je posprdno nazvan "Babljim smjerom", što i nije daleko od istine ukoliko ga usporedimo s onim smjerom ranije. Doduše u ovakvim uvjetima je čak i ovaj smjer postao iznimno zahtjevnim i od nas je tražio maksimalan oprez. Inače, kružnu markaciju kroz ovaj labirint kukova je proveo legendarni istraživač velebitskog krša, zadarski planinar Slavko Tomerlin - Tatek 1971. Osoba koja je osim ove staze najzaslužnija i za približavanje svim posjetiteljima "Kamene galerije" i posebice Crnopca čarobnim "Putem Malog Princa". I bez koje bi većini nas ovi velebitski biseri još dan-danas predstavljali nepoznanicu.
Stijene su sad već postale opasno skliske, a kako smo štapove spremili u naprtnjače dalje smo napredovali hvatajući se rukama za obližnje granje. U tim trenucima prvo što ti prostruji kroz um je razmišljanje o tome kako će li samo težak biti spust na ovim glatkim stijenama.


Zizi pod vrhom

Uskoro smo stigli pred jedan usjek, koji nas je svojim izgledom neodoljivo podsjetio na onaj pod najvišim vrhom Dinare – Sinjalom. Uostalom i cijeli put nas je podsjećao na onaj prošlogodišnji uspon na Dinaru. Posebice na vršni dio, jer su oba bila potpuno prekrivena oblacima. Ovog puta nismo naišli na par promrzlih Engleza u silasku, ali smo zato nas dvoje uspješno odigrali njihovu ulogu. Zizina odjeća je dotad već bila potpuno mokra, što me dovodilo u realnu opasnost da me u napadu bijesa baci niz neku liticu, gdje mi nikad ne bi pronašli ostatke. Moja odjeća je s druge strane donekle još uvijek pružala otpor atmosferskim nepogodama. I onda napokon na vršnom grebenu, pa lijevo nekoliko minuta prema vrhu. Bilo je točno 13.30 h i time smo vjerojatno oborili rekord po sporosti uspona na Bojin kuk. Ali gledajući ponor koji se gubio pod nama postajem svjestan činjenice u koju sam nas pogibelj dovukao odlukom da baš danas ispenjemo Bojin kuk i nisam imao drugog izbora nego da pristanem na školu plesa na koju me Zizi već mjesecima bjesomučno pokušava nagovoriti. Doduše, nisam joj to obznanio na vrhu, već negdje oko skloništa na povratku prema Velikom Vagancu, kako je ne bi dalje dekoncentrirao.


Bojin kuk

Udari vjetra nam na vrhu nisu dopustili dužu stanku, a ionako nismo baš mogli uživati u prekrasnom pogledu. Ni žig nismo potražili, a ionako je Zizin Dnevnik u HPS-u na verifikaciji. Stoga smo odlučili pažljivo krenuti natrag, prilagođavajući smjer kretanja klizavim stijenama. Tako smo se umjesto stazom kretali šumarkom uz desnu stranu, grčevito se hvatajući svake grane. Tom prigodom je vjerojatno Zizi i izgubila štap, jer se vireći iz naprtnjače zakačio o neku od tih istih grana. Silaskom na onu livadicu s koje smo skrenuli prema vrhu naletio sam na zeca koji se očito šokirao što nas po ovakvom vremenu vidi gore, a ne bi me iznenadilo da je promislio kako on to svojoj zečici nikad ne bi učinio. Za povratak smo se odlučili krenuti sjevernom stranom kuka u smjeru Velikog Rujna. Na odvojku staza smo zbog uštede u vremenu ipak krenuli šumom direktno prema skloništu, a za posjet Velikom Rujnu će još biti vremena.


Scenografija vršnog dijela

I nadam se puno ljepšeg od ovog kojim nas je pogostio Bojinac. Kraj skloništa smo prošli u 14.50 h, ali bez ikakvog zadržavanja. Ionako smo čuli da je unutra pravo smetlište. To sklonište za nuždu je u jednoj špilji uredio onaj isti Slavko Tomerlin koji je i izveo markaciju staza po Bojinom kuku. Kod automobila smo stigli točno u sumrak, a putem mi se odlijepio i đon lijeve gojzerice. A da to ne bude sve, automobil ni nakon uzastopnog verglanja nije davao znakove života. Sreća u nesreći je ta što smo bili na planini, pa nikad nema oskudice u nizbrdicama. Pri tom mi je auto pomogao pogurati jedan neznani planinar kojeg smo susreli na parkiralištu.

Eto, tako je nakon mnogo peripetija prošao i naš posjet Bojincu. Mjestu koje definitivno zaslužuje da mu se opet vratimo, jer se ipak smatramo zakinuti u puno toga prilikom ovog prvog našeg posjeta. A sigurni smo da nam sprema još puno iznenađenja, nadajmo se ugodnih, za slijedeći put.

P.S. Veliki pozdravi i zahvale našim blogerskim kolegicama Ireni i Iris, koje su nam svojim postovima o Bojincu puno pomogle prilikom organizacije uspona na Bojin kuk.

- 13:43 - Komentari (60) - Isprintaj - #

< prosinac, 2006 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.