Image Hosted by ImageShack.us

29.12.2006., petak

Stap - Južni Velebit

Badnjak smo proveli na Stapu i to je bez ikakve sumnje jedan od najljepše provedenih Badnjaka u mom životu. Stap je prekrasan travnati dolac na nadmorskoj visini od 960 m okružen slikovitim kukovima i predstavlja jedno od najromantičnijih mjesta na cijelom Velebitu. Stapina, Kamena galerija, Ćućavac, Vrtlina…sve su to lokaliteti uokolo Stapa koji svakom ljubitelju prirode izazivaju zazubice od same pomisli na njih. Društvo nam je i ovog puta činio Plavi, kojeg smo pravovremeno upozorili na dužinu staze, ali je njemu izlet u prirodu ionako prvenstveno usredotočen na fotografiranje, pa nije ni imao namjeru držati naš tempo. A s obzirom da je spuštanje istim putem, to nije predstavljalo nikakav problem. Početak staze je u zaselku Ljubotić, smještenom na krševitoj terasi 300 m iznad mora.


Ljubotić

Do njega se dolazi 3,5 km dugom asfaltiranom cestom iz Tribnja Krušćice, na dionici Jadranske magistrale od Starigrad Paklenice do Karlobaga. U Ljubotiću smo tik uz kamp «Vrata Velebita» skrenuli lijevo uskom cestom do zadnjih kuća u selu, gdje smo ostavili automobil ispred ploče ukucane u stablo kojom nas neki poduzetnik obavještava da se na tom mjestu parking naplaćuje 10 kn dnevno. Poduzetnik doduše nije stigao po svoj harač, a ni pauk nam nije poslao, pa mu ovim putem zahvaljujemo na razumijevanju. S tog mjesta su započinjale dvije staze u smjeru Stapa. Lijeva preko Livadica i desna preko Zagona. Od svega je ostalo vidljivo samo prvo slovo "Z" na stablu ispred kuće, ali sasvim dovoljno da shvatimo da smo na pravom putu. Uokolo nas su na samom početku uspona bili česti putokazi koji su nas navodili na mirila, koja su na ovom području i najbrojnija.


Stap

Mirila su posmrtno znamenje nalik na grobove. Naime, zbog oskudice zemljom u priobalju, mnogi su prigorci gore sadili krumpir, kupus, mahunarke itd, a ljeti su se znali i preseliti sa svojim obiteljima i blagom u tzv. "ljetne stanove". Ako bi sad nekoga od njih zadesila smrt u planini, preminulog je trebalo prenijeti u priobalje zbog sahrane na tamošnjim grobljima. Taj mukotrpan posao su u pravilu obavljali članovi rodbine ili susjedi, koji bi se putem smjenjivali. Kad bi se došlo do određenih mjesta koja su se za te svrhe koristile odavnina, preminulog bi se polagalo na zemlju, a kod nogu i glave bi se postavljala dva osovljena kamena, kao mjera. Otud i potječe naziv mirila. Mjesto na kojem bi bilo položeno tijelo je kasnije popločano, dok bi se osovljena kamenja za mjeru zamijenila većim primitivno obrađenim kamenim pločama, na kojima bi se ispisivalo ime preminulog , te datum rođenja i smrti. Prije opismenjavanja bi se umjesto toga uklesavali simboli u vidu ornamenata. Mirilima kao posljednjim počivalištima duše se pridavalo mnogo veće značenje, nego samom grobu. A njihov kult se redovito održavao sve do 50-tih godina prošlog stoljeća, kad je nestankom nomadskog načina života tamošnjih stočara nestalo i potrebe za njim. Mirila smo namjeravali posjetiti na silasku, jer smo tek u 9.45 h stigli u Ljubotić, a dan je u ovo doba godine prekratak za duže uživanje u prirodi.


Prvi tragovi snijega

Iz sela smo krenuli teškom kamenitom stazom između suhozidova, ispraćeni lavežom brojnih pasa, učestalo se osvrćući za pogledom na zeleni dolac pod nama i Pag u daljini. Nakon sat vremena hoda u ovom vegetacijski izrazito siromašnom okruženju, stigli smo na Zagon. Tu navodno još uvijek ima preostalih stanovnika, ali mi nažalost nismo imali sreću da ih susretnemo tog dana. Plavi je odlučio ostati tu pred jednom od kuća i vrijeme do našeg povratka skratiti fotografiranjem prekrasnog ambijenta s fantastičnim pogledom na more. Ipak smo ga nekako uvjerili da je ipak pred nama planinarsko sklonište u kojem su domarke dvije sestre nimfomanke, pa je skupio snagu nastaviti put s nama. Legenda o dvjema sestrama uvijek upali. Nakon daljnjih pola sata hoda stigli smo na križanje sa stazom koja na Stap vodi s Livadica. Tu smo za sobom ostavili pogled na more i polako počeli ulazit u pravi planinski okoliš. Sve češće smo oko nas pronalazili tragove snijega, a i bukova šuma je počela preuzimati primat nad grabovom. Tek povremenim izlaskom iz šume bi se s naše desne strane otvarao pogled na zapanjujući 100 metara visoki monolit Stapinu.


Stapina

Stapina je svojevrsni zaštitni znak cijelog ovog područja i bez sumnje izaziva najviše divljenja kod većine posjetitelja Stapa. Isto tako je privlačio i naše poglede, iako smo bili relativno još dosta udaljeni od njega. U 12.20 h smo napokon izašli na livadu Stapa i sljedećih se desetak minuta borili s jakom burom da je prijeđemo do planinarskog skloništa "Tatekova koliba" na drugom kraju livade. Putem ipak nisam izdržao da svako malo ne zastanem i bacim pogled na čarobne kukove što okružuju to mjesto koje oduzima dah vjerojatno i bez one bure u prsima. Planinarsko sklonište je dobilo ime po jednom zadarskom planinaru kojeg sam već spominjao u onom postu o Bojincu – Slavku Tomerlinu Tateku. Taj entuzijast je najzaslužniji što su nam danas postali dostupnima neki od najljepših i do ne tako davno najnepoznatiji dijelovi Velebita, poput Bojinca, Crnopca i naravno Stapa. Uz potporu ostalih članova svog matičnog planinarskog društva «Paklenica» iz Zadra, uredio je i markirao brojne staze, te podignuo ovo zlata vrijedno sklonište za sve zaljubljenike u Stap.


Debeli kuk

Ispred smo se zaustavili tek toliko da donesemo odluku hoćemo li nastaviti s usponom na Debeli kuk (1269 m/nv), koji pruža nevjerojatni panoramski pogled, a onako lijep dan bi zasigurno pružio sve potrebite uvjete za uživanje u nezaboravnom pogledu. Sve je to bilo presudno da ipak pokušamo nastaviti naprijed, iako je ostalo vrlo malo od dana. Nakon dvadesetak minuta hoda od skloništa, došli smo u podnožje bizarnog kamena "Ćućavac", koji prkosi svim zakonima gravitacije i doimlje se kao da će se svakog trenutka otkotrljati niz padinu. Srećom to se nije dogodilo ni za naše posjete ovom mjestu neobične ljepote.


Ćućavac

Uskoro smo ušli u bukovu šumu, a u njoj zatječemo sve dublje nanose snijega. U snijegu dio puta pratimo tragove planinara koji je prije nas kročio ovom šumom, a na raskrižju umjesto njegovim dužim smjerom prema Okapnici i dalje prema vrhu, skrećemo desno uzbrdo, odakle nam do vrha treba kojih 50-tak minuta. Nakon 15-tak minuta hoda stigli smo na mjesto odakle više nismo bili u stanju pronaći slijedeću markaciju, te smo nakon kraćeg odlučivanja odustali od daljnjeg uspona i krenuli natrag prema skloništu. Moram priznati da je ovih mjeseci Zizi postala pasionirana planinarka, jer se jedva uspjela pomiriti s tom mojom odlukom. U tim trenucima nam se na mobitel javio Plavi s viješću da je stigao do skloništa. Signal je doduše bio strašno loš, pa je to bio jedini naš ostvareni kontakt do skloništa.


U snježnom carstvu

U tim trenucima me mučilo to što nismo u mogućnosti prenoćiti u skloništu i ujutro posjetiti Debeli kuk, ali i Stapinu, Kamenu galeriju itd. U zbilju me brzo vratila pomisao da bi mi budući punac vjerojatno otkinuo glavu da se ni slijedećeg dana ne pojavimo na Korčuli. A ionako je već zasigurno bijesnio što smo umjesto Badnjaka provedenog s njim izabrali planinarenje. Silaskom u sklonište otkrivamo da Plavoga nema i iz toga zaključujemo da je onaj urušeni ljetni stan na Sjauševcu, koji je uz to dupkom ispunjen bukovim lišćem, zamijenio za "Tatekovu kolibu". A od njega je bio udaljen samo dvadesetak minuta hoda. Time smo bar dobili materijala za zafrkaciju tijekom zajedničkog silaska prema Ljubotiću. Silazak je u završnom dijelu zapamćen po prizoru prekrasnog zalaska sunca na pučini iza Paga.


Sunce uranja u more

Do automobila smo stigli u sami sumrak u 16.45 h, nakon 7 h hoda za koje sam vjerovao da će nam biti dovoljni i za posjet Debelom kuku. Ali nije mi ni najmanje žao. Sad znam da ćemo uskoro opet u to područje beskrajne ljepote – Stap.

- 07:25 - Komentari (54) - Isprintaj - #

< prosinac, 2006 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.