srijeda, 27.09.2006.

Najznačajnije žene 20.stoljeća

Tek krajem 19. stoljeća počeli su se javljati ozbiljni pokreti i akcije koji su se borili za prava žena. Do danas su žene pokazale da mogu igrati jednako bitne uloge na svim životnim planovima te u svim društvenim, ekonomskim i političkim sektorima.

Nažalost, kako se prema već uobičajenom standardu naš popis svodi na deset pojmova ili imena, kao u ovom slučaju, bili smo prisiljeni izbaciti značajne osobe kao na primjer Sirimavo Bandaranaike, Evitu Peron, Emmeline Pankhurst, Sally K. Ride, Helen Keller, Coco Chanel, Madonnu, Nadiju Comaneci i mnoge druge. Osim toga, tko bi uopće bio kompetentan izdvojiti samo deset žena koje su u 20. stoljeću odigrale važnu ulogu?

Image Hosted by ImageShack.us

Početkom siječnja 1979. diljem Britanije došlo je do masovnih štrajkova raznih sindikalnih ogranaka, što je dovelo do obustave javnog prometa, zatvaranja škola, pa čak i mrtvačnica. U svibnju iste godine na mjesto britanske premijerke došla je Margaret Hilda Thatcher, zadržavši taj položaj, u 20. stoljeću rekordnih, 11 godina. Zbog svoje nepopustljivosti u programu privatizacije, u sporovima sa sindikatima i britanskim rudarima i zbog neočekivanog i oštrog odgovora Argentincima u krizi oko Falklanda, stekla je velik broj neprijatelja i protivnika, posebno u nižim društvenim slojevima.

Željezna je lady, s druge strane, do 1990, kad je, shvativši da je izgubila potporu kolega, svojevoljno odstupila s dužnosti, imala povelik broj istomišljenika, a i onih zahvalnih 'za uvođenje reda'.

Image Hosted by ImageShack.us


Jedna od pop ikona 20. stoljeća, Norma Jean Baker( Marilyn Monroe )obilježila je kulminaciju ili, bolje rečeno, otkrivanje holivudske tamne strane. Umjesto bajkovitog i idiličnog života, njezina je životna priča prekinuta naglo i tragično. Kroz mnoge ljubavne veze i propale brakove, relativno loše glumačke ocjene i uplitanje u društvo suviše vezano uz sam predsjednički vrh, dovedena je do psihičkog kraha i psihijatrijskog liječenja.

Već je neko vrijeme bila ovisna o tabletama i alkoholu, kad je u njen život ušao John F. Kennedy pozvavši je na proslavu rođendana. U 36. je godini, 1962. godine, pronađena mrtva u svojoj sobi u Brentwoodu, da bi kao uzrok smrti bilo navedeno predoziranje tabletama. Obzirom na njene psihičke probleme, javnost je lako prihvatila mogućnost samoubilačkog poriva, ali nakon smrti JFK-a slučaj je ponovno otvoren i mnogo toga što je trebalo biti otkriveno, nikad nije dokazano.

Image Hosted by ImageShack.us

Ne možemo činiti velike stvari. Samo male stvari s mnogo ljubavi. Ovo je jedna od mnogih poruka koje je svijetu uputila Majka Tereza, među smrtnicima najveći simbol humanosti i ljubavi koju je dokazivala isključivo djelima. Rođena kao Agnes Gonxha Bojaxhio 27. kolovoza 1910. u Skopju, živjela je u skladnoj albansko-katoličkoj obitelji. Međutim, već s 12 godina osjeća poziv i odlučuje se za opatički život.

Od pridruženja redu Loreto, s centrom u Irskoj, preko poučavanja u Calcutti, nesebične brige o siromašnima i bolesnima, do osnivanja novog reda – Sestara milosrdnica, blažena majka Tereza svoj je život u potpunosti posvetila drugima, onima kojima je pomoć bila najpotrebnija. Hranila je siromašne, liječila gubave, pružala utjehu napuštenima, davala nadu oboljelima od AIDS-a. Godine 1979. primila je Nobelovu nagradu za mir, a umrla je 5. rujna 1997

Image Hosted by ImageShack.us

Premda se umjesto Londončanke Virginije Wolf na popis moglao staviti niz drugih imena s područja književnosti, kao na primjer Marguerite Yourcenar, francusku spisateljicu, prvu ženu izabranu i primljenu u Francusku akademiju, literarna inovativnost bila je glavni faktor u odluci. Najveća britanska prozna spisateljica, esejistica i kritičarka, vodila je borbu sa životom, uglavnom zbog manične depresije.

Premda je Joyce izdao Uliksa par godina prije nego je izašla Gospođa Dalloway, Wolf je eksperimentirajući s tzv. tokom struje svijesti, na kojem se temelji roman, u povijesti knjiženosti promatrana kao jedna od začetnica te književne tehnike, budući da se ona u 'Uliksu' javlja samo u monologu pri kraju romana.

Image Hosted by ImageShack.us

Margaretha Gertrud Zelle, poznatija kao Mata Hari, najpoznatija je žena među špijunima. Premda ni francuske ni britanske obavještajne službe nisu bile u posjedu čvrstih dokaza, ta plesačica i kurtizana optužena je i osuđena na smrt, pogubljena javno, strijeljanjem, 15. listopada 1917.

Rođena je u Nizozemskoj, ali u potrazi za boljim životom seli u Francusku pod novim imenom da bi radila kao egzotična plesačica. Postoji teorija da je prihvatila novčanu ponudu za špijunažu, ali na putu u Njemačku je zarobljena te je Englezi šalju natrag preko Španjolske, da bi se tamo spetljala s njemačkim vojnim atašeom. Po povratku u Pariz je uhapšena. Detalji ove priče vjerojatno nikad neće biti otkriveni.



_Rachica_



četvrtak, 14.09.2006.

MANDO DIAO...

Music Video Codes by VideoCure.com


Još jedan u nizu novih bendova koji oživljava dio duha punk / new wave eksplozije s konca sedamdesetih utjelovljen je u imenu Mando Diao. Privrženiji onom romantičnijem dijelu rokačine, ovaj sastav je kao kamen temeljac izabrao čvrsto uporište zvuka u ostavštinama The Clash, Boomtown Rats, Blondie, Undertones i Elvis Costella (posebice album "Get Happy"), dok je vokal povremeni pokušaj (i vrlo uspjeli) dozivanja pokojnog Joe Strummera osobito u brzim punk-rock kompozicijama. S vremena na vrijeme, kroz album se može osjetiti i poneka paralela s veteranima poput The Who i njihovim punk sljedbenicima The Jam, te dobar dio prizvuka Bowievih rock radova iz sedamdesetih (od faze "Ziggy Stardust" do "Diamond Dogs").
Mando Diao je garage-rock vokalno-instrumentalni sastav iz Borlängea, Švedska. Prema članovima sastava, naziv Mando Diao nema značenje, već se članu grupe Björnu Dixgĺrdu pričinio u snu.

Image Hosted by ImageShack.us

Mando Diao su se formirali i održali svoj prvi javni nastup 1999. godine. 2002. prvi im je studijski album, Bring 'Em In, objavljen u Švedskoj, a 2004. i međunarodno, zajedno s debi singlom Sheepdog; iste godine, sastav je pohvaljen od mnogih kritičara kao jedan od najboljih novih bendova na sceni. Drugi Hurricane Bar izdan je 2004.

Image Hosted by ImageShack.us

Članovi:

Gustaf Norén (vokal, gitara, orgulje, udaraljke)
Björn Dixgĺrd (vokal, gitara)
Carl-Johan "CJ" Fougelklou (prateći vokal, bas, orgulje)
Samuel Giers (prateći vokal, bubnjevi, udaraljke)
Mats Björke (klavijature)

Image Hosted by ImageShack.us

E da evo nešto za moju frendicu:

Image Hosted by ImageShack.us





_Rachica_






<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.


Design © by : Poison Angel
Komentari On/Off

< rujan, 2006 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


SLUŠAMO:
Led Zeppelin
Doorse

Animalse
Beatlese
Black Sabbath
Blur
Bob Dylan
Bob Marley
Boston
Brian Eno
Byrds
Calling
Creedence Clearwater Revival
Coldplay
Cream
Creed
Deep Purple
Eagles
Fleetwood Mac
Free
Grateful Dead
Guns 'n' Roses
Hives
Janis Joplin
Jefferson Airplane
Jethro Tull
Jimi Hendrix
Kinks
KISS
Lou Reed
Mando Diao
Metallica
Moody Blues
Nirvana
Oasis
Pink Floyd
Placebo
Radiohead
RHCP
Richard Ashcroft
Rolling Stones
Roxy Music
Santana
Savage Garden
Simon and Garfunkel
Slade
Steppenwolf
Stooges
Strokes
Sweet
T. Rex
Terry Reid
Thin Lizzy
U2
Uriah Heep
Van Morrison
Velvet Underground
Verve
White Stripes
Who

Azra
Animatori
Balašević
Bijelo dugme
Darko Rundek
Električni orgazam
Film
Haustor
Hladno pivo
Idoli
Indexi
Laufer
Let 3
Parni valjak
Prljavo kazalište
Psihomodo Pop
Pips, Chips & Videoclips
Riblja čorba
Time
Urban
Zabranjeno pušenje


I ono šta smo zaboravile napisat...smijeh
Nešto o životu...
Postoje dva suprotstavljena načina kako čovjek može voljeti
sebe: nesebično i sebično. Samo prvi način služi samoodržanju,
dok je drugi samouništavajući.


Biti zaljubljen ne znači nužno i voljeti. Biti zaljubljen je
određeno stanje; voljeti je čin. Stanje podnosimo, za čin
se odlučujemo.
Denis de Rougemont


Never stop smiling, not even when you`re sad, someone might fall
in love with your smile!
Gabriel Garcia Marquez


Don`t spend time with someone who doesn`t care spending it
with you.
Gabriel Garcia Marquez


Blaženstvo se nalazi u ukusu, a ne u stvarima, i čovjek je sretan
kad dobije ono što voli, a ne kad dobije ono što drugi smatraju
da treba voljeti.
F. La Rochefoucauld

Sometimes when I consider what tremendous consequences come
from little things... I am tempted to think... there are no little
things.
Bruce Barton

U ovom varljivom svijetu nepotrebno je uzimati srcu sve nesreće
koje nam se dogode.
Jočo Jamamoto

NEŠTO O NAMA...


Blizanka - 02.06.1989.

Image Hosted by ImageShack.us

Račica - 22.06.1989.

Image Hosted by ImageShack.us