uskoplje

14.04.2011., četvrtak

Uhićena "sijačica smrti" iz Bistričke rike

Uskopaljski Hrvati nadaju se da će biti rasvjetljeni još neki od zločina koje je počinila Armija BiH


Novinske agencije danas su objavile vijest da je dvoje američkih državljana bosanskohercegovačkog podrijetla uhićeno jučer u Americi po nalogu Bosne i Hercegovine zbog ratnih zločina nad Hrvatima počinjenih prije 18 godina. Prema pisanju nekih medija, uhićeni su Edin Džeko (39) i Rasema Handanović (38) koji su bili pripadnici posebne postrojbe Armije BiH "Zulfikar", a sumnjiče se da su umiješani u ratni zločin u selu Trusini u općini Konjic, gdje je u travnju 1993. ubijeno 16 hrvatskih civila i šest pripadnika HVO-a.
No, za ovo uhićenje posebno su zainteresirani i uskopaljski Hrvati, budući da je prema svim indicijama Rasema Handanović sudjelovala i u počinjenju nekih od brojnih zločina Armije BiH na prostoru uskopaljske općine, koji do danas nisu procesuirani i za koje još nitko nije odgovarao.
Naime, pouzdano se zna da je se, samo mjesec dana nakon što je u hercegovačkom selu Trusina mučki likvidirala skupinu hrvatskih zarobljenika, Rasema Handanović našla u središtu još jednog zločina koji se dogodio u Bistričkoj rici, mjestu stradanja brojnih nemuslimana. Tada u pratnji ratnog zapovjednika Trećeg bataljuna 317. brigade ARBiH Hanefije Prijića zvanog Paraga, Rasema je bila neposredna svjedokinja ubojstva trojice talijanskih humanitaraca koji su smaknuti 29. svibnja 1993. Trojica Italijana; Fabio Moreno, Sergio Lana i Guido Puletti upala su, poput brojnih nemuslimana u tom vremenu, u zasjedu Armije BiH u Bistričkoj ricik. Vozili su humanitarnu pomoć u Zavidoviće, i poznato je da su "odmetnuti" Paragini vojnici skrenuli njihov konvoj na šumski put, u namjeri da ga opljačkaju. Kada su uzeli svu robu, Italijane su odvezli na planinu Radovan gdje su u njih pucali.
Dvojica preživjelih - Cristiano Penochio i Agostino Zanotti kasnije su identificirali samo Hanefiju Prijića Paragu, dok je naknadnom istragom utvrđeno da su, u vrijeme likvidacije, s njim bili Sabahudin Prijić zvani Dino (navodno je odselio u Kanadu) i Rasema Handanović. Međutim, kako su i Sabahudin Prijić i Rasema Handanović u vrijeme suđenja Paragi (prije osam godina) bili nedostupni bh. pravosuđu, dok je optuženi, unatoč brojnim dokazima i izjavama svjedoka, uporno negirao krivnju za ubojstvo humanitaraca, prava istina o tom zločinu nikada nije do kraja otkrivena.
Hanefija Prijić, predratni bravar, ratni zapovjednik ARBiH i poslijeratni vijećnik Stranke za BiH u Uskoplju, osuđen je 2001. na petnaest godina zatvora. Kazna mu je naknadno smanjena na trinaest godina i trenutno se nalazi u zatvoru u Zenici.
Identitet svoje ratne družbenice pod nadimkom Zolja i njezinu ulogu u likvidaciji Italijana, Paraga do kraja suđenja nije otkrio. Rasema Handanović je nakon udaje i preseljenja u Ameriku, rodila dvoje djece i živjela mirnim obiteljskim životom. Sve dok je, na tisuće kilometara daleko, ipak, nije sustigla užasna ratna prošlost.
Prema neslužbenim informacijama iz Tužiteljstva BiH, višemjesečna istraga o zločinima nad Hrvatima u općini Konjic, koja je pokrenuta nakon što je taj predmet pod oznakom "A" u Sarajevo upućen iz Haaškog tribunala, nalazi se u završnoj fazi i uskoro bi mogle biti podignute prve optužnice. Navodno da je iz Predsjedništva BiH već diplomatskim putem intervenirano da se postupak ekstradicije Raseme Handanović iz SAD-a ubrza, nakon čega bi trebala biti objelodanjena i imena ostalih optuženih. Predviđa se, naime, da će se pored Raseme Handanović, na listi optuženih naći i njezin ratni šef Zulfikar Ališpago Zuka, te zapovjednik Šestog korpusa Armije BiH Salko Gušić. Što se, pak, tiče Hasana Hakalovića, još je uvijek neizvjesno hoće li se on u Sudu BiH pojaviti u svojstvu optuženog, ili jednog od ključnih svjedoka.



- 14:40 - Komentari (29) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< travanj, 2011 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Opis bloga

Linkovi

Lektira