Naziv cu smislit drugi puta

ponedjeljak, 18.12.2023.

O "Raskrižju"

Kada pogledate kako se u rimskome carstvu politika odražavala na umjetnost, recimo na kiparstvo (ravne linije, statične, su bile za mirnije dane a burniji dani odražavali su se kroz pokrete kipova), politika, odnosno, općenito stanje u Hrvatskoj na hrvatsku književnost odražava se kao na kutiju punu bombonjere.
Uzmete čitati hrvatskoga autora sa lijepim omotom, sadržaj vam se čini kao san snova a ostane vam pitanje nad glavom: "A kaj je to meni trebalo?"

U toj bombonjeri izdvojila bih roman Marijane Perinić "Raskrižje" kao roman koji morate pročitati. Naslovnica sama ima priču, sadržaj knjige, kako sama autorica kaže, čita se po 20 stranica po danu i okus u ustima postavlja nova pitanja: "Ima li još koja knjiga od nje?" i "Kada će nova knjiga?" a meni je proradio uskličnik nad glavom koji mi je rekao: "Ovo ti je trebalo kao budali šamar!"

Uživajte u čitanju a dolje vam stavljam sažetak knjige!

Kristina se vozi taksijem prema aerodromu kako bi odradila prevoditeljski posao u Parizu. Kako je na raskrižju Jukićeve i Savske ulice prometna nesreća, na nagovor nervoznog taksista koji ne želi preuzeti odgovornost ako zakasne, ona mora donijeti jednu naoko nebitnu odluku: Skrenuti desno prema Trešnjevci ili lijevo prema zelenom valu kako bi stigla na let? Zbog lakšeg praćenja paralelnih radnji, cijeli je roman ispresijecan poglavljima Lijevo i Desno, čime životne priče protagonistice dobivaju na dinamici, živosti i zanimljivosti. Knjiga propituje temeljne obiteljske, prijateljske i životne vrijednosti, bavi se vječnom tematikom muško-ženskih odnosa, prijevare, izdaje i moći oprosta te se dotiče aktualnih tema poput političkih afera, prava na pobačaj, diskriminacije zbog različitosti i homofobije.

- 16:59 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.