The Ramones bili su američki sastav, i smatraju se prvom punk skupinom ikad. Priznato im je da su definirali zvuk i stav 1970-ih, makar nikad nisu postigli uspjeh kao svoji suvremenici The Clash ili Sex Pistols, ali su svejedno imali velik utjecaj na punk i alternativnu rock scenu. Smatraju se 'Kumovima Punka'.
Sastav je sastavljen u Queensu, New York, 1974. Neprekidno su nastupali 22 godine sve do raspuštanja skupine nakon turneje Lollapalooza 1996. Tri prvotna člana: Joey, Johnny, i Dee Dee Ramone su umrli u roku nekoliko godina poslije raspuštanja sastava. Uvijek su smatrani utjecajnima, ali slava koju sastav sad uživa je neusporedivo veća nego u doba kada su aktivno nastupali.
O samom albumu treba i ovo reči: Ramones je istoimeni studijski album američkog punk rock sastava Ramones, koji izlazi u travnju 1976., a objavljuje ga diskografska kuća "Sire".
Nakon "Seymour Steina" nova izdavačka kuća za koju u jesen 1975. potpisuju Ramonesi je "Sire", gdje počinju sa snimanje svojeg debitantskog albuma. Sastav jeftino i brzo snima materijal u "Plaza Sound", "Radio City Music Hall", New York, a snimanje se u vremenu od 2. do 19. veljače sa proračunom od $6,200. Predlošci gitare i bas gitare, snimljeni su na odvojenom kanalu od bubnjeva, što podsjeća na rane albume The Beatlesa i Creama.
Mnogi radijski voditelji nisu odobravali Ramonesov glazbeni stil, govoreći kako je to primitivna glazba sa dosta buke i često puta sa nastranim temama. Album nije naišao na razumijevanje kod publike, pa se tako našao na #111 Billboardove Top ljestvice Pop albuma za Sjevernu Ameriku. Usprkos tome što se Ramonesima pripisuje da su jedni od osnivača punk rocka, oni su imali veliki utjecaj na punk i njemu vrlo bliski žanr alternativni rock. 2003. godine album dolazi na #33 popisa "500 najboljih albuma za sva vremena" od časopisa Rolling Stone. Također iste godine album dolazi na 54 mjesto popisa "najbolji albumi za sva vremena" od glazbenog TV programa VH1. 1995. u knjizi "The Alternative Music Almanac", Alan Cross stavlja ih na #4 popisa "10 najboljih alternativnih albuma".
Nasilje, droga, odnos pitanja, humor, a nacizam bili su istaknuti u albumu u stihovima. Album otvara " Blitzkrieg Bop ", koja spada među njihove najpoznatije pjesame. Većina pjesama na albumu su brze , a mnoge traju ne više od 160 otkucaja u minuti. Pjesme su također prilično kratke; traju dvije i pol minute, "I don't want go down to the basement" je na albumu najduža pjesma. Ploča sadrži obradu pjesme Chrisa Monteza " Let's Dance ".
Album 19. lipnja 2001. ponovo objavljuje diskografska kuća "Rhino Records". Originalni materijal je nanovo snimljen i također je dodano osam bonus skladbi, koje su snimljeno od demo snimaka i alternativnih verzija.
2007. uvedeni su u Long Island Music Hall of Fame.
Popis pjesama:
(Sve skladbe osim "Let's Dance" originalno potpisuje sastav Ramones.)
1."Blitzkrieg Bop" (Tommy Ramone, Dee Dee Ramone) – 2:12
2."Beat on the Brat" (Joey Ramone) – 2:30
3."Judy Is a Punk" (Dee Dee Ramone, Joey Ramone) – 1:30
4."I Wanna Be Your Boyfriend" (Tommy Ramone) – 2:24
5."Chainsaw" (Joey Ramone) – 1:55
6."Now I Wanna Sniff Some Glue" (Dee Dee Ramone) – 1:34
7."I Don't Wanna Go Down to the Basement" (Dee Dee Ramone, Johnny Ramone) – 2:35
8."Loudmouth" (Dee Dee Ramone, Johnny Ramone) – 2:14
9."Havana Affair" (Dee Dee Ramone, Johnny Ramone) – 2:00
10."Listen to My Heart" (Dee Dee Ramone) – 1:56
11."53rd & 3rd" (Dee Dee Ramone) – 2:19
12."Let's Dance" (Jim Lee) – 1:51
13."I Don't Wanna Walk Around With You" (Dee Dee Ramone) – 1:43
14."Today Your Love, Tomorrow the World" (Dee Dee Ramone) - 2: 09
Izvođači:
Joey Ramone – prvi vokal
Johnny Ramone – gitara
Dee Dee Ramone – bas gitara, prateći vokali
Tommy Ramone - bubnjevi
Produkcija:
Tommy Ramone – producent
Craig Leon – producent
Rob Freeman – projekcija
Don Hunerberg – asistent projekcije
Greg Calbi – mastering
Roberta Bayley – fotografija
Arturo Vega – umjetničko djelo
Ovaj odličan raritetni prvijenac zagrebačke Rock grupe Oko je pravo remekdjelo. Grupa je sastoji od bivših članova Drugog Načina , kao i kod još jedne frakcije Drugog Načina, Nepočima i tu je vođa grupe bio legendarni flautist i gitarist Ismet Kurtović.
Od jedanaest pjesama sve aranžerski zvuče kao tvrđi Rock koji neodoljivo podsjeća na englesku grupu Wishbone Ash, i njihovo glazbeno stvaralaštvo. Aranžerski pločom dominiraju odlične gitare, i odlični tekstovi Ismeta Kurtovića. Spomenuo sam njegove odlične tekstove, na ploči se nalazi pjesma "Novi Dan" grupe Nepočim u novoj Rockerskijoj obradi. Značajno je reči da je npr. pjesmu "Kad si blizu" izvodio i Drugi Način doduše u rijetkim prilikama kad su nastupali sa Ismetom Kurtovićem.
Jedino je možda šteta što je grupa objavila ploču za totalno nepoznatu diskografsku kuću Kapa Music iz Ključa (BIH), no to je možda i njena prednost, jer za prave Rock sladokusce kolekcionare ovo je pravi dragulj.
Popis pjesama:
1 Treba Mi Ljubav Tvoja 4:57
2 Kad Si Blizu 3:24
3 Opusti Se 4:36
4 Ti Razumiješ Sve 3:43
5 Obična Greška 5:38
6 Smijeh Mi Vrati Moj (Odlazim)
Lyrics By – I. Kurtović*
4:45
7 Tjelom Mi Povij Rane
Lyrics By – E. Kišević*
4:12
8 Zabranjena Kretanja 3:46
9 Sakrij Se U Mene
Lyrics By – E. Kišević*
3:48
10 Beskrajna Tama Očiju
Lyrics By – O. Dobrović*
5:22
11 Novi Dan 5:54
Arranged By – D. Senčar* (tracks: 1, 3 to 5, 8 to 11), I. Kurtović*, T. Gregurić* (tracks: 11)
Artwork By [Design] – Izvorka Serdarević
Bass – Marko Kasović
Bass [Guest] – Vili Ileković
Drums – Davor Trošelj
Drums [Guest] – Dražen Kovač, Gordan Dorvak-Dorfi*
Engineer – Igor Fabris, Zoran Haraminčić
Guitar, Vocals – Davor Senčar
Keyboards, Vocals – Tomislav Gregurić
Lyrics By – D. Alačević* (tracks: 11), F. Kurtović* (tracks: 1 to 5, 8, 11)
Music By – D. Senčar* (tracks: 10), I. Kurtović*, I. Čavlović* (tracks: 7)
Photography – Bakir Balagić
Producer – Davor Senčar, Ismet Kurtović
Vocals, Guitar, Flute – Ismet Kurtović
Deep Purple treći je studijski album britanskog hard rock sastava Deep Purple, kojeg u Americi 1969. godine objavljuje diskografska kuća 'Tetragrammaton', a u Velikoj Britaniji 'Harvest Records'. Ovaj album je i posljednji kojeg su objavili u originalnoj postavi, a također je poznat pod nazivom 'April'.
Sve skladbe na albumu originalno su djelo sastava, osim pjesme "Lalena", koja je obrada škotskog pjevača Donovana.
Inače treba reči da na ovom LP - ju grupa zvuči močno osobito bubnjevi Iana Paicea, klavaiture - orgulje, Jona Lorda, i Solo gitara Ritchie Blackmoorea. Ta trojica glazbenih virtuoza uvelike su pridonjeli da taj album zvuči savršeno, u Hard Rock aranžmanu, jedino što nisu imali pjevača, koji bi sve to popratio svirački budući da je Rod Evans, njihov pjevač više na ploči zvuči kao netko tko pjeva primjerice u The Kinksima, nego u Hard Rock grupi kao što su tada bili Led Zeppelin sa Robertom Plantom, kao frontmenom, koji je pjevao snažno, kao pravi Hard Rocker. Tako da su ova trojica totalno zasjenili Evansa koji jednostavno pjevački nije mogao pratiti njihove sviračke bravure.
Od pjesama bi istaknuo "Chasing Shadows", "Blind" "The Painter", "Bird Has Flown", "Why Didn't Rosemary?" i legendarnu "April" koju su radilii uz pomoć sinfoniskog orkestra, koja kombinira Hard Rock i elemente klasične glazbe,tako da joj je aražman odličan.
Nakon ovog albuma grupa otpušta Evansa, a problem pjevača grupa će riješiti kad je dovela u grupu Iana GIllana, koji je i glasovno mogao pratiti sviračke zamisli ostalih članova grupe, tako da će s Gillanovim dolaskom u grupu započeti njihova široka popularnost kod publike.
Ritchie Blackmore - gitara
Rod Evans - prvi vokal
Nick Simper - bas gitara, prateći vokali
Jon Lord - orgulje, klavijature, prateći vokali
Ian Paice - bubnjevi
Produkcija:
Producent - Derek Lawrence
Projekcija - Barry Ainsworth
Digitalni remastered - Peter Mew at 'Abbey Road' studio, London