Album prvijenac ženske Rock grupe iz opatije kada se sredinom osandesetih pojavio na trržištu bio je pravo osvježenje. Ovaj njihov LP je aranžerski spoj Pop - Rocka i odlično je produciran. Grupi daje ton odličan ženski vokal Jasmine Simić, kao i klavijature koje dominiraju cijelim LP - jem, dok su gitare i bubnjevi samo zvučna kulisa.
Treba reći da je sredinom 1980-ih godine u Beogradu je djelovala skupina Kakadu, pa zbog izbjegavanja nesporazuma s istoimenim sastavom mijenjaju ime u Cacadou Look. Upornim vježbanjem i povremenim nastupima te popularnim demo snimkama "Sama" i "Kao pjesma", koje su se vrlo često vrtile na radio postajama, ubrzo potpisuju ugovor sa diskografskom kućom Jugoton. Album Tko mari za čari izlazi 1987. godine i time postaju prvi ženski sastav koji je objavio materijal na prostoru bivše Jugoslavije[3]. Za fotografije na albumu zaslužan je njihov sugrađanin Romano Grozić (kasnije ostvario uspješnu karijeru u modnoj i reklamnoj fotografiji u Italiji). Producenti su bili Husein Hasanefendić (Parni valjak) i Tomo In Der Mühlen (bivši član sastava Karlowy Vary). Kao najveći hit s albuma nametnula se cover skladba "It's So Easy", Buddya Hollya, prevedena na hrvatski kao "Tako lako". Za ovu skladbu snimljen je video uradak u casinu "Rosalia" u Opatiji, a producirao ga je Aleksandar Kostadinov. U to vrijeme mnogi su mislili da su studijske snimke na albumu odsvirali neki drugi iskusniji glazbenici, međutim sve su ih demantirale svojim prvim uživo nastupima, a svakim sljedećim zvučale su sve bolje.
Ovim albumom prvjencem bile su prvi ženski sastav koji je objavio svoj materijal na području bivše države Odličan omot albuma dizajnirao je njihov sugrađanin Romano Grozić, koji kasnije ostvaruje veliki uspjeh u Italiji.
Producenti na materijali bili su Husein Hasanefendić (Parni valjak i Tomo in der Mühlen, bivši član sastava Karlowy Vary). Kao najveća uspješnica na albumu izdvojila se cover skladba "It's So Easy" od Buddya Hollya, u prepjevu "Tako lako" a tu su još i "Moj car (Među velikim muškarcima)", "Gledam ga dok spava" i "Mutno jutro". Tu je i pjesma Vlade Divljana (Idoli) "Ne dozvoli", koji je na njoj odsvirao gitare. Što se tiče tekstova oni su uglavnom govore o ženskoj tematici. Uglavnom pjesme o ženama, i muško - ženskim odnosima.
.Popis pjesama
A strana:
1. "Sama" 2:40
2. "Moj car (Među velikim muškarcima)" 2:45
3. "Snovi" 3:13
4. "Ne dozvoli" (Vlado Divljan na gitari) 3:50
5. "Boja" 2:58
B strana:
1. "Kao pjesma" 3:30
2. "Tako lako" (cover od Buddya Hollya) 2:50
3. "Gledam ga dok spava" 2:55
4. "Ljubav i raj" (skladatelj i aranžer Vlado Divljan) 2:08
5. "Mutno jutro" 3:10
Izvođači:
Jasmina Simić - vokal
Giovanna Kirinić - gitara
Suzana Kožić - bas gitara
Alenka Medinković - klavijature
Tatjana Simić - bubnjevi, prateći vokali
Produkcija[uredi VE | uredi]
Producent - Husein Hasanefendić, osim u skladbi B2 (Buddy Holly i Norman Petty)
Producent, aranžer - Tomo In Der Mühlen
Skladatelj, tekstopisac i aranžer - Cacadou Look
Programiranje klavijatura - Stanko Juzbašić
Dizajn omota albuma - Romano Grozić
NEIL YOUNG & CRAZY HORSE - Everybody Knows This Is Nowhere (1969.)
Druga LP ploča kanadskog kantautora Neila Younga i njegove grupe Crazy Horse zaslužuje da bude prezentiran čitateljima i slušateljima dobre glazbe na mojem blogu. Album sadrži tri pjesme koje su postale standard u mladih nastup repertoara: " Cinnamon Girl "," Down By The River "i" Cowgirl In The Sand ", a zanimljivo je da su one one su napisane,u bunilu kad je Young imao visoku temperaturu (39,5 ° C). Godine 2003., album je bio rangiran broj 208 na Rolling Stone magazina popisu 500 najvećih albuma svih vremena . Young je glavni vokal pjesma na pjesmu "Everybody Knows This Is Nowhere" (na izvornom albumu) bila je zapravo privremeno brisani vokal pjevan nisko vrteći natrag mikrofon na mikseti, bez efekata kao što su reverb. Youngu se svidio taj kontrast tijekom snimanja ploče i takva vrsta snimanja je postala jedan od njegovih brojnih inovacija.
Nakon objavljivanja ploča nije dobila uglavnom povoljne recenzije od kritičara. Bruce Miroff od Rolling Stone je napisao povoljnu kritiku, opisujući Youngov glas kao "vječno žalostan, bez sentimentalno i patetično. To upućuje na svijetu u kojoj tuga je temelj svega [...] jer svijet je prepoznatljiv za većinu nas, pa je zato Youngovo pjevanje neobično . " Unatoč navodeći da je "u nekoliko aspekata [Album] zaostaje svog prethodnog truda", te da "lirizam prvog albuma može se naći samo u nesvijest tragovima", on je otišao na to reći da je album "ima dovoljno nagrade. Young-a Glazba djelomično čini za nedostatak milosti po njegovom energijom i njegovom osiguranju. " Robert Christgau ocijenio Album B +, navodeći da je "Young je čudan umjetnik, a on nije bio kao kritičar na njegoj strani , ali unatoč tome smatrao je da ipak ima nešto na tom LP -ju "
Međutim, kasnije mišljenja su pozitivnija. William Ruhlmann website glazbeni baze podataka Allmusic ocijenio album pet od pet zvjezdica. Ruhlmann izjavio da je "izdao samo četiri mjeseca nakon što je njegov prvi album , [on] je bio gotovo potpuno odbacivanje tog poliranog napora." On je istaknuo da je "Cinnamon Girl", "Down By The River" i "Cowgirl In The Sand" su "korisni kao okvira na koje se objesiti proširene improvizacije Young igrao s Crazy Horse i odražavaju prijeteći ton njegovog pjevanja." On je zaključio da je album "postaviti glazbeni uzorak Young i njegovi brojni glazbeni potomci slijedili otkad [...] i puno suvremenih bendova bili svira glazbu očito pod utjecajem njega." Mark Richardson je Pitchfork Media ocijenjeno Album 10 od 10 bodova, navodeći da je "otvaranje riff na" Cinnamon Girl "briše sjećanje Neil Young u potpunosti oko pet sekundi" i da je "Crazy Horse su labave i neuredan, privilegiranje utor i osjećaj iznad svega." On je također rekao da je "Youngovo pjevanje zvuči ugodno i sigurno, sa svestranim glasom koji je promijenio izuzetno malo u 40 godina od" i zaključio da "je vrsta velikog praska za mlade, guste trenutak kreativne eksplozije koja vidio mogućnosti širi na sve strane. Slažem se u potpunosti sa takvim pozitivnim ocjenama ovog LP - ja.
Popis Pjesama:
All tracks written by Neil Young.
Side One:
1."Cinnamon Girl" – 2:58
2."Everybody Knows This Is Nowhere" – 2:26
3."Round & Round (It Won't Be Long)" – 5:49
4."Down by the River" – 9:13
Side Two:
5."The Losing End (When You're On)" – 4:03
6."Running Dry (Requiem for the Rockets)" – 5:30
7."Cowgirl in the Sand" – 10:06
Personnel:
Neil Young — guitar, lead vocals
Danny Whitten — guitar, vocals
Billy Talbot — bass guitar
Ralph Molina — drums, vocals
Bobby Notkoff - violin on "Running Dry (Requiem for the Rockets)"
Robin Lane - harmony vocal on "Round and Round
Treći LP zagrebačke novovalne Rock grupe "Zvijezde" zaslužuje punu pozornost publike. LP "Pravovjerni Plesači" producira Drago Mlinarec a novi članovi su bubnjar Željko Turčinović, basista Miroslav Abramović i gitarista Željko Banić. Pored obrade Dedićeve "Takvim Sjajem", tu su "Probudi se, Deborah", "Zato Pjevaj" i druge.
Po meni najbolja pjesma na ovom inače ujednačenom i dobrom albumu je upravo obrada Dedićeve "Takvim sjajem" koja postaje zaštitnim znakom albuma. Upravo recimo,dok Jura Stublić s "Filmom" koketira čak i sa zabavnom glazbom, Renato Mettessi stvara Rock ploču zajedno s producentom Dragom Mlinarcem koja ide od Rock n' Rolla, ali ne da ugodi širokim masama publike, pa do šansone kao što je već spomenuta odlično obrađena Arsenova "Takvim Sjajem", koju je siguran sam odabrao sari Rocker i Dedićev prijatelj Drago Mlinarec, i sugerirao Metessiju da je obradi u Rock izričaju, što je njemu odlično uspjelo.
Nakon objavljivavanja LP - ja grupa odrađuje koncertnu turneju, i Metessi je raspušta te odlazi na godinu dana u Australiju.
Problem Renata Metessija u to vrijeme dakle, mogu reći i od njegove prve grupe "Patrola" je alkoholizam, kojeg se nikako nije usijevao riješiti, i često je mijenjajući nazive i postave svojih grupa. Tekstualno je ujednačeniji i od Stublića i Štulića zajedno, ali s malo publike upravo zbog svoje sklonosti alkoholu.
Popis Pjesama:
Strana A:
a01. Zvijezde - Pravovjerni plesaci (5:13)
a02. Zvijezde - Teska vremena (3:19)
a03. Zvijezde - Oprosti mi (3:52)
a04. Zvijezde - Tvoja pjesma (5:13)
Strana B:
b01. Zvijezde - Zato pjevaj (3:48)
b02. Zvijezde - Jednom (3:19)
b03. Zvijezde - Takvim sjajem (2:43)
b04. Zvijezde - Probudi se Deborah (4:58)
b05. Zvijezde - Prenesi svoje brige (3:43)
Osoblje:
Artwork By [Comic] – Darko Goja-Jogi
Bass – Miroslav Abramović
Drums, Percussion – Željko Turčinović
Engineer – Čačinović Dragan Čač*
Guitar – Igor Milojković, Željko Banić*
Keyboards – Rajko Puclin (tracks: A3, A4), Toni Ostojić (tracks: A1, A2, B1, B3)
Mixed By – Čač*, Drago*
Music By, Lyrics By – Renato Metesi* (tracks: A1 to B2, B4, B5)
Photography, Design – Dražen KalenićArtwork By [Comic] – Darko Goja-Jogi
Bass – Miroslav Abramović
Drums, Percussion – Željko Turčinović
Engineer – Čačinović Dragan Čač*
Guitar – Igor Milojković, Željko Banić*
Keyboards – Rajko Puclin (tracks: A3, A4), Toni Ostojić (tracks: A1, A2, B1, B3)
Mixed By – Čač*, Drago*
Music By, Lyrics By – Renato Metesi* (tracks: A1 to B2, B4, B5)
Photography, Design – Dražen Kalenić
Producer – Drago Mlinarec
Vocals – Renato Metesi*
Producer – Drago Mlinarec
Vocals – Renato Metesi*