30.07.2006., nedjelja

JANIČINI USPJESI U SEZONI 2005/2006

Janica osvojila Veliki kristalni globus, slalomski globus i postavila rekord u Svjetskom kupu

17. ožujka. - Janica Kostelić treći je put u karijeri osvojila Veliki kristalni globus namijenjen ukupnoj pobjednici Svjetskoga kupa! Naslove je osvojila i 2001. i 2003. godine. Usto, Janica je ukupna pobjednica u slalomu, u kojem se od 2002. godine u svim utrkama u kojima je završila obje vožnje penjala na pobjedničko postolje.

No to nije sve. Snježna kraljica je postala i apsolutna rekorderka po broju osvojenih bodova u sezoni. S 1.970 bodova prestigla je dosadašnju rekorderku Šveđanku Pernillu Wiberg, koja je 1997. godine skupila 1.960 bodova. To je sjajno. Lijepo je kad si ti taj koga svi žele 'skinuti'. Ovo je najbolji mogući završetak sezone, zaključila je Janica.

Janica na završnicu stigla s 254 boda prednosti

Janica je na završnicu sezone u švedskom Aareu stigla s 254 boda prednosti ispred najveće konkurentice, domaće skijašice Anje Paerson. Janičin tim odlučio je propustiti utrku spusta, kako bi se dobro odmorila za veliki finiš. To je Anja iskoristila i u posljednjoj ovosezonskoj utrci spusta izborila 34. pobjedu u Svjetskom kupu. S novih stotinu bodova tri utrke prije kraja švedska je skijašica smanjila zaostatak za našom Janicom na 154 boda.

Sreća prati hrabre

Anja ipak nije izdržala pritisak lova na bodove. Sljedeći je dan u utrci superveleslaloma promašila jedna vrata u gornjem dijelu staze i ostala bez plasmana.

Janica je sigurnom vožnjom doskijala do izvrsnog četvrtog mjesta, s 87 stotinki zaostatka za pobjednicom, Austrijankom Nicole Hosp. Druga je bila još jedna Austrijanka, Michaela Dormeister, koja je još prije osigurala naslov pobjednice u superveleslalomu (i spustu), a treća Njemica Martina Ertl-Renz.

204 boda viška za novo slavlje

S novih 50 bodova Janica je otišla na nedostižnih 1770 bodova, 204 boda više od Paerson. Nakon što je prošle sezone izgubila tijesnu borbu sa Šveđankom za samo tri boda, iako je zbog bolesti propustila velik broj utrka, ove sezone Janica je dokazala svoju superiornost i pitanje ukupne pobjednice riješila dvije utrke prije kraja sezone.

Veselje, ali i ozbiljnost do samoga kraja sezone

Sretna sam, naravno da sam sretna, jer sad mogu uživati u skijanju preostala dva dana. Nisam očekivala da će se sve završiti nakon današnjeg super G-ija, čak ni kad sam čula da je Anja izašla sa staze, rekla je Janica i dodala da ne namjerava još slaviti jer pred njom su još dvije utrke.

Veliki globus možda nije tako čaroban kao olimpijska pobjeda, ali je to konstantni play-off, koji se sastoji od 36 utrka u kojima moraš biti dobar i zato je to sportski najvrjednija nagrada, rekao je Janičin otac i trener Ante.

Demonstracija moći u slalomu

S ukupnom pobjedom i slalomskim kristalnim globusom u džepu, Janica je trećeg dana završnice ležerno odvezla svoju najjaču disciplinu - slalom. Opuštena i moćna Janica bila je sigurna u obje vožnje i popela se na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja.

Drugo mjesto osvojila je Austrijanka Marlies Schild, a treća je bila Šveđanka Anja Paerson. Nove bodove osvojile su i Ana Jelušić plasmanom na 11. i Nika Fleis na 15. mjesto.

Pobjedom u veleslalomu Janica zaključila sezonu

Rekord Pernille Wiberg naša je skijašica srušila na impresivan način - drugom ovosezonskom pobjedom u veleslalomu, posljednjoj utrci sezone. Ponovno je ostvarila najbolje rezultate u prvoj i drugoj vožnji. Drugoplasiranu Kanađanku Genevieve Simard ostavila je za 61 stotinku, a treće su mjesto podijelile Finkinja Tanja Poutiainen i Austrijanka Nicole Hosp.

U sjeni Janičina senzacionalnog uspjeha, veleslalomski kristalni globus osvojila je Paerson, koja je osmim mjestom pred svojim navijačima pretekla izravnu konkurenticu Španjolku Riendu Contreras.

Cilj mi je bilo pobjedničko postolje, a znala sam da ću imati prigodu i za pobjedu. Dva ovosezonska slavlja u veleslalomu ulijevaju mi još veće povjerenje u sebe za sljedeću sezonu u toj disciplini, rekla je Janica, dodavši: Bila sam opuštena, a kad ne razmišljaš previše i jednostavno odskijaš najbolje što znaš, dobre stvari se događaju.

Snježna kraljica slavila u svih pet disciplina

Svoju svestranost Janica je pokazala pobijedivši ove sezone u svih pet disciplina (slalom, veleslalom, superveleslalom, spust, kombinacija) i ostvarivši ukupno devet pobjeda, uz pet drugih i tri treća mjesta. U karijeri je ostvarila 30 pobjeda u Svjetskome kupu. Također, sezonu će završiti među pet prvoplasiranih u svim disciplinama, s velikim i malim kristalnim globusom, te olimpijskim zlatom u kombinaciji i srebrom u superveleslalomu!

- 15:09 - Komentari (0) - Isprintaj - #