postupno se izdiferencirao posao onih koji su pripravke radili od onih koji su ih davali u terapijskom liječenju, tj. došlo je do razdvajanja ljekarništva od lječništva.
službenom razdvajanju ove dvije struke u europi, pečatom je bila odluka o diferencijaciji lječništva i ljekarništva iz 1240. godine, fridrika II. napuljskog. ovoj odluci treba zahvaliti stručne skupine ljekarnika, nove ljekarne i ljekarničke škole.
osobito je salernska škola poticajno djelovala na otvaranje ljekarni na našem tlu. moglo bi se kazati kako se tijekom srednjeg vijeka naše ljekarništvo nije mnogo razlikovalo niti zaostajalo za ljekarništvom najrazvijenijih europskih centara. naravno ne svugdje, jer je i ovo područje znanja ovisilo o razvijenosti gradova i civilizacijskom dosegu.
primjerice grad trogir ima već 1271. godine prvu građansku ljekarnu na tlu hrvatske.
također su trogirski dokumenti o ljekarnama i ljekarništvu najstariji, kao i statutarna odredba iz 1322. godine o obvezi razdvajanja ljekarnika i liječnika, koja je išla toliko daleko da je zabranjivala bilo kakav pa i privatni međusobni kontakt.
nakon trogirske, otvaraju se javne ljekarne u dubrovniku i splitu, 1282., zadru, 1289. ... zagrebu tek 1355. godine.
u pogovoru knjige Ljekarništvo na tlu Hrvatske (NZMH, Zagreb, 1996), autor vladimir grdinić piše:
"Neki su naši ljekarnici svojim kozmopolitizmom i plurilingvalizmom, možda najviše na temelju iskustva i dometa jednog Dubrovnika, pleli višeslojnu mrežu komunikacija u struci i uz struku. Takvi su domaći ljekarnici svojim djelovanjem i prinosima znanosti i struci dostojni stati uz bok Paracelzusu ispred sveučilišne aule u Baselu".
pučko liječenje se i do današnjih dana oslanja, uglavnom, na ljekovite trave i liječenje biljem. nekad osobito, ali i danas još uvijek, pučka medicina naginje mistici (ceremonijama i obredima), gdje se koriste pojedine biljke ili samo pojedini biljni dijelovi, koji prema vjerovanju ili uvjerenju proizvode čarobne učinke, ali i liječi razne bolesti.
i danas je nerijetko utočište, osobito kad se regularnim liječenjem i lijekovima ne postiže željeni učinak, travar. njegovih se preporuka bolesnici striktno pridržavaju i isto tako nerijetka su i posvemašnja ozdravljenja.
|