očito je anonim pobrkao mjesta ili je na takve podatke naišao, jer kasniji povjesničari i istraživači takav stup smještaju na istočnu stranu između katedrale i 'kneževa dvora'.(**)
---
(**) opisujući temu o crkvi 'sv. vlaha' spomenula sam tezu ž. pekovića koji se pozabavio ubiciranjem (lociranjem) svečeve crkve. prema njegovim nalazima crkva sv. vlaha (prije no što se gradila nova na današnjem mjestu) sagrađena je na mjestu današnje katedrale, a onda je prenamijenjena.
tako bi i pisanje anonima imalo neke osnove. čvrsta kula u kojoj bi stanovao poglavar grada mogla bi biti knežev dvor pa je vjerojatnost tim viša. sve to pod uvjetom da se zamijene strane svijeta.
_______________
zanemarujem za ovu priliku sve te razne teorije i oslanjam se na arhivske podatke, koji pričaju ono što se dogodilo, govore o tome zašto se dogodilo i dokazuju da se o tome raspravljalo kao nekom od gradskih pitanja.
dakle, ono što se pouzdano zna, 'stupa' nema 1272., jer se ne spominje u 'statutu' dubrovačke republike, a niti u naknadnim aneksima. također povjesničari ne nalaze spomen na njega niti dvadesetak godina kasnije. naime 1296 donesen je plan utvrđivanja grada u kojemu su navedene mnoge lokacije i objekti, a li ne i stup.
da ni 1347. godine nema nikakvog 'stupa' u dubrovniku proizlazi iz zapisnika sjdnice 'velikog vijeća', koje za svečanost donošenja relikvije sv. vlaha (lijeve ruke) u dubrovnik, nalaze da se podigne stijeg za zastavu (25. lipnja). izlišna bi bila ova odredba da je postojao stup.
međutim, krajem 14. stoljeća u zapisnicima se već spominje carrum- kar i to vezano uz izvršenje kazne.
u jednom zapisniku iz 1416. godine stoji:
"Dana 21. X. 1416. godine osuđen je vratar od Ponte zbog podmićivanja, da bude doveden u nedjelju i privezan za javni stup - kar, da mu se sprži kosa i brada i da ostane privezan za stup do 20 sati toga dana", piše ilija mitić.
|