STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA - SHZ

19.03.2012., ponedjeljak


Dokazane rezerve nafte u svijetu su u porastu i njezina cijena u razdoblju od godinu dana imala je trend smanjivanja
STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA

PRIOPĆENJE ZA JAVNOST


Dokazane rezerve nafte u svijetu su u porastu i njezina cijena u razdoblju od godinu dana imala je trend smanjivanja


Stalna poskupljenja goriva u Republici Hrvatskoj su nastavak pljačke hrvatskih građana, jer nemaju baš nikakve veze s cijenom nafte na svjetskim tržištima.

Nafta je 2008. godine bila daleko skuplja, no gorivo je tada u Hrvatskoj bilo jeftinije nego danas kada je dostiglo rekordno visoku cijenu. Cijena nafte u svijetu 2008. godine bila je oko 130, a sada je oko 125,69 dolara po barelu.

U Hrvatskoj se stalno vrši propaganda da će poskupjeti gorivo zbog toga što će nafta u svijetu jednom također poskupjeti. Nema razloga za poskupljenje derivata i plašenja javnosti da će nafta uskoro premašiti 200 USD/bbl (barel nafte).

Dokazane rezerve nafte u svijetu su u porastu, a Europa više od 50% potreba za naftom namiruje iz Ruske Federacije. Glavni opskrbljivači SAD-a naftom su Kanada i Venezuela, a udio Irana u proizvodnji nafte iz zemalja Perzijskog zaljeva je tek oko 1/6.
Arapske zemlje opskrbljuju naftom najviše Japan, te Kinu i Indiju itd.

Cijena naftnih derivata u Hrvatskoj posve je neovisna o cijeni osnovne sirovine - nafte. U formuli za izračun cijena derivata u Hrvatskoj (po potrebi onih koji ih određuju) uopće nema cijene nafte. Uz današnje cijene nafte trošak nafte u jednoj litri naftnih derivata je 3-3,5 kuna/litri. Zanimljivo bi bilo znati kome odlazi ostatak (7-8 kuna/litri) do cijene derivata u Hrvatskoj.

Naftni derivati u Hrvatskoj nisu poskupjeli zbog poskupljenja nafte u svijetu o čemu nas informiraju neki stručnjaci za poskupljenja u medijima. Cijena nafte je u razdoblju od godinu dana imala trend smanjivanja.

Naftni derivati su poskupjeli isključivo zbog potrebe punjenja proračuna RH, jer drugi izvori za punjenje nisu dovoljno izdašni. Od poskupljenja imaju koristi i Mađari koji upravljaju INA-om. Isti se i dalje žale da više od pola cijene odlazi Hrvatskoj, a što bi oni htjeli da odlazi Mađarskoj.

Učestalo svakodnevno poskupljenje naftnih derivata u Hrvatskoj je udar na standard hrvatskog stanovništva i najsiromašnije slojeve Hrvatske.


Zagreb-Zadar, 19. ožujka 2012. godine



STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA

- 20:08 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.