petak, 08.01.2016.

Šta si mi kupila ooooooooom... - dio prvi

- Ja sam Huuuuulk! Ja sam Huuuuulk! - dočekalo me s ulaznih vrata Stana jednog studenog jesenskog predvečerja po povratku s posla. Zvuk je bio popraćen poprilično kataklizmičnim prizorom razjarenog dječaka koji je po kataklizmički razbacanom stanu bacao ukrasne jastuke.

- Mama, to su auti, ja sam Hulk!- objasni mi Roko sa sjajem u očima. Taman kad sam se uživjela u Hulka, iz smjera dječje sobe teška se koraka dovuče Maša, i sumorna mi glasa i starmalog izraza lica ozbiljno objavi:
- Sveti Nikola je umro. Mrtav je. Mama, on je umro. -

- Aha, a kad? – pokušavala sam istovremeno pratiti Hulka i razgovor o očito preminulom Svetom Nikoli. Usput sam jednom rukom manevrirala prenatrpanom vrećicom punom stvari iz Dućana, a drugom pokušavajući otresti sa sebe Hulka, koji se u međuvremenu objesio na istu tu vrećicu i počeo mantrati:
– Štasimikupila, Šta simikupila, Štasimikupila, oooooooommmmmmmmm... - i sve tako.

Bacila sam vrećetinu na stol, nekako odlijepila Hulka sa sebe i počela bacati sa sebe slojeve odjeće.

- Heej - Muž se pojavi negdje iza ugla i dobaci mi zračnu pusu. Uzvratim mu istom mjerom i poželim započeti neki suvisao odrasli razgovor, ali uzalud.

- E, mama - obrati mi se u tom trenutku Hulk, nakon što je izvršio pregled vrećice – Bruni iz vrtića je jučer ispo zub – dobijo je dva autića.-
- Dva autića – ponavljao je razrogačenih očiju unoseći mi u lice palac i kažiprst koji su zorno pokazivali količinu autića koje čovjek može dobiti za jedan zub.
- Da, i? - pravim se blesava iako slutim kuda ovo vodi.
- Meni se klimaju dva zuba. Dva zuba – otvori širom usta da mi to i dokaže.
– Znači dva zuba – četirrri autića. Dva zuba – četirri autića - sad se već derao, naizmjenično me fleširajući s ispružena dva prsta desne i četiri prsta lijeve ruke. - Znači četirri autića za dva...-

- Da, da, dobro, shvatila sam tarifu– a jesi ti danas radio vježbe za R i L koje ti je dala teta logopedica? - lukavo promijenim temu.

Naravno da će dijete koje nazoveš na slovo R – govoriti RRR. Nije se to primjećivalo baš jako, a i pojavljivalo se samo kad bi se oko nečega razljutilo.
Najviše bi ga raznjupala nepravda, primjerice;

- kad ujutro nikako ne može naći šlapice pa bos baulja po stanu, a ja, vidjevši ga kako bosonog stoji na kupaonskim pločicama naglo povisim ton:
- Roko, zašto jučer nisi pospremio šlapice? Nikad ne pospremiš šlape!-
- Nije, istina, mama! - zajapuri se on - Ja sam htio pospremiti, ali ti si rekla:
- Piči u krrrrrevet! U krrrrevet, rekla sam! -

Usput je mahao rukama i mrštio lice oponašajući neku histeričnu razjarenu ženu koja očito nisam mogla biti ja. Pomalo je sklon dramatiziranju taj Roko.

Ili, pak kad dođe kući iz vrtića i shvati da je za ručak čušpajz, ovaj, varivo;

- Opet varrrivo. - ljutito će konstatirati.

No, bilo kako bilo, naravno da danas nije radio vježbe za R i L pa je mudro ušutio. 1: 0 za mene.

­ ­Uhvatim ovaj trenutak zatišja, bacim se umorno na kauč do Muža i usput na brzinu prebrojim glave. Shvatim da mi jedna fali – Di je Grga? -

- U sobi. - izvijesti me Maša koja je uvijek bila u tijeku svih događaja.
- Grga! -Gr -gaa! - zazovem ga.
Muk.
­ - Grga, šta radiš? - pokušam opet. Umorno se dignem s kauča i krenem prema spavaćim sobama.

- Sjedim. - začujem odjednom.

Takav je moj Grga – uvijek će vam reći istinu. Grga je stvarno sjedio. Usred bijelog tepiha naše spavaće sobe - okružen celofanima, šarenim omotima, keksima i čokoladicama - trpajući pohlepno sve to skupa, osim ambalaže, u usta lijevom i desnom.

- Grga, ovaj, Grgure, pa što to radiš? - nagnem se nad njega ruku podbočenih o struk s najljućim i najzabrinutijim izrazom lica koji sam na kraju radnog dana bila u stanju osmisliti.
Grga me međutim samo blijedo pogleda i nastavi žvakati.

- Jel ti misliš žvakat te slatkiše cijelu večer? - nastavim ja u istom tonu.
- Da. - odbrusi mi Grga (nikad ne laže,to dijete). Najbezličnijim poslovnim tonom glasa koji dvogodišnjak može proizvesti. I usput u usta ubaci nešto čokoladno.

- Ko mu je dao te slatkiše? - spustim se na pod i počnem skupljati omote.
- Susjeda nam je dala preko ograde svakom jedan paketić kad smo se vraćali iz vrtića. - izreferira Maša.
- A – haaaaaa! Evo ga na! - pobjedonosno sam ispod kreveta izvukla traženi predmet.
- Počelo je počelo. - mrmljala sam sama sebi u bradu skupljajući ostatke nečeg čokoladnog ispod kreveta. Kutkom oka spazim Muža kako ulazi u spavaću sobu i zaokreće natrag pod kutem od 45.
- Jesi ti vidio ovo? - zaderem se za njim.
- Mmghhhm – koje? - pravio se blesav držeći ruke u džepovima.
- Evo ga na! - svake godine sve ranije – u ruci sam pobjedonosno držala raščerupanog i obezglavljenog čokoladnog Svetog Nikolu. Čokoladna glava topila se u Grginim ustima.

-Zašto si mu dao da to jede?-
Muž je zaokrenuo očima, i dalje s rukama u džepovima, sad naslonjen na dovratak, spreman poslušati prodiku na temu Zašto/nisi/sakrio/vrećicu/ sa/slatkišima/u/tajno/skrovište?

Krene to nekako krajem studenog, ta čokoladno – materijalistička manija. Isprva pomalo sramežljivo, s pokojim paketićem u celofanu iz kojeg nehajno viri čokoladirani djedica bijele brade i crvenog odijela, koji djeci da neki dobronamjerni susjed ili teta u posjetu. Kroz tjedan - dva kuća vam je preplavljena Sv. Nikolama, Djeda Mrazovima, Djedovima Božićnjacima i ostalom čokoladnom ekipom.
Onda jednog hladnog prosinačkog dana dođete u vrtić po djecu i ispred sobe ugledate izvješenu gomilu crteža – na svakome čizmica i napisan popis želja.

Klinci su skromni. I lukavi. Na prvom je mjestu napisanih i ocrtanih želja nešto skromno i slatko, da vas sasvim raznježi. Prava se želja nalazi pod brojem dva. Ovako to nekako izgleda na tim dječjim crtežima;

Dragi sv. Nikola! Donesi mi jednu naranču. I tablet. PC ZenPad C7.

Ili:
Želim veliki zagrljaj (velikim slovima) i Samsung Galaxy S5 (sitnopisom).

Ili :
Bananko, mir u svijetu, i Lego Ninjago 70601 Sky Shark.

I sve tako. Popraćeno preslatkim crtežima koji vas tako raspamete da jednostavno morate otići u X Mall i raspametiti se. I tako ste raspamećeni sve do 15. siječnja - kad Vam poštar donese čestitku od Amexa.

- Zašto im nitko ne može kupiti bojice? Ili plastelin? Ili nešto zbog čega neće biti hiperaktivni do pravoslavnog Božića? - bila sam usred prodike skupljajući i dalje omote s poda kad me prekine prodoran zvuk portafona.
- Ja ćuuuu – uglas će Maša i Roko i potrče prema dnevnoj sobi.
- Nemoj se javljati s Ko je... reci Molim... - zavičem za njima.
- Ko jee? - začujem urlik iz dnevne sobe.

Po sveopćem veselju koje je zavladalo u dnevnoj sobi – na vratima su mogle biti samo dvije osobe – Baka Keti i Deda Bero – Starka i Stari.
-Starka. - uhvatim se za glavu. Već? -
Muž zblenuto pogleda na sat: - Pa kasni samo sat i pol. -

Odakle kreće ta prosinačka materijalno-čokoladna groznica koja posve obuhvati klince? Tko to zna? Znam ja. I reći ću vam odakle. Od bake Keti i Dede Bere. I prvog vikenda u prosincu.Eto odakle počinje.

Ali, o tome u nastavku. Koji slijedi uskoro. Odjednom sam poželjela pojesti malo čokolade. Mislim da je ostao još koji čokoladni Djeda Mraz u tajnom skrovištu.


- 12:01 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Bilješka o blogu

Ovo nisu priče o djeci. Ili savjetnik o tome kako ih odgajati. Raščupane priče su priče o djeci koja ponekad misle da su odrasli i odraslima - koji se tu i tamo ponašaju kao djeca. Ovdje ćete naići na zgode i nezgode djece koja samo pokušavaju biti djeca i odraslih - koji se samo nastoje ponašati odraslo. Čitat ćete o njihovom suživotu i različitim čupavim, razbarušenim i raščupanim situacijama u koje svakodnevno upadaju, i iz njih, manje ili više spretno, svako malo ispadaju. S obzirom na to da je autorica ovog bloga i sama majka troje djece, mogli biste pomisliti da je ovo priča o njezinom životu. Svi likovi s kojima ćete se susretati podsjećaju na likove iz stvarnog života, ali svi su oni, kao i svi opisani doživljaji, u autoričinoj
(pre)bujnoj mašti, oblikovani u neku novu - još raščupaniju priču. Stoga je svaka slučajnost sa stvarnim životom... pa... pomalo (ne)stvarna.

Mihaela Naletilić Šego, autorica bloga

Bilješka o blogerici

Mihaela Naletilić Šego rođena je prije tridesetak godina u bajkovitom i zanimljivom gradu na četiri rijeke. Trenutno živi i radi u Zagrebu. U slobodno vrijeme, koje uobičajeno nastupa kad djeca odu spavati - mašta, smišlja, promišlja, razmišlja i - piše

Uz blog Raščupane priče, na adresi www.zazagrebu1smjeru.blog.hr piše i blog-roman Za Zagreb, u jednom smjeru, a na internetskoj stranici www.total-zagreb.com kolumnu o hrvatskom jeziku, kako ga vide stranci koji ga pokušavaju naučiti.

www.facebook.com
Raščupane priče ili Kako stvari stvarno stoje
mihaelasego@gmail.com

autorica priča: Mihaela Naletilić Šego

autorica crteža: Lucija Šego

asistenti ilustratorice (zaduženi za bojanje): Rafael Šego i Filip Šego

Ostale spisateljske ludorije i umotvorine Mihaele Naletilić Šego potražite na:

www.zazagrebu1smjeru.blog.hr

i
www.total-zagreb.com