OSNOVNI PODACI
ime: Petar
prezime: Hranuelli
spol: muško
datum rođenja: 27. prosinca 1975. u Supetru na Braču
zanimanje: slikar i kipar
trenutno prebivalište: Zagreb
izvor:
WikipedijA
Petar
OSNOVNI PODACI
ime: Ivica
prezime: Buljan
spol: muško
datum rođenja: 1965 u Sinju
zanimanje: kazališni redatelj
trenutno prebivalište: Split
----------------------------------------
Biografija:
Ivica Buljan rođen je u Sinju 1965.
Studirao je političke znanosti, francuski jezik i komparativnu književnost na Sveučilištu u Zagrebu.
Za vrijeme studija surađivao je kao novinar u »Poletu«, »Studentskom listu« i „Startu“.
Nekoliko godina stalni kazališni kritičar u »Slobodnoj Dalmaciji«.
Član uredništva u uglednoj kazališnoj reviji »Novi Prolog«.
Suosnivač teorijskog kazališnog časopisa „Frakcija“.
Suradnik međunarodnih kazališnih revija „Primer acto“ (Madrid), „Ubu“ (Pariz, London), Maska (Ljubljana).
Kao dramaturg radio je u Hrvatskoj, Francuskoj i Sloveniji te surađivao na više od dvadeset međunarodnih projekata s redateljima kao Vito Taufer, Matjaž Pograjc, Christian Colin, Pierre Diependaele, Jean-Michel Bruyere, Krizstof Warlikowski, Eduard Miler, Ivan Popovski, Robert Waltl.
Režirao:
»Ime na vrhu jezika« prema romanu Pascala Quignarda (LG Ljubljana 1995.) »Fedra« prema Marini Cvetajevoj i Jeanu Racinu (ITD Zagreb 1996.)
»Pilad« Pier Paolo Pasolini (ITD Zagreb i Mittelfest Cividale1998.)
»Baš-beton« Nikola Čelan (HNK Split - Odron, 1999)
»Povratak u pustinju« Bernard Marie Koltes (HNK Split, 1999.)
„Svinjac“ Pier Paolo Pasolini (Umjetničko kazalište Anatolija Vasiljeva, Moskva 2000.)
„Noć zaustavljena pred šumama“ Bernard-Marie Koltes (Mini teater, Cankarjev dom 2000)
„Edip“ Seneka (Splitsko ljeto 2001.)
»Schneewittchen – After party« Robert Walser (Mini teater, Novo kazalište, Karantena, 2003)
»Medeja materijal« Heiner Müller (Mini teater, Novo kazalište, Karantena, 2004)
„Borba crnca i pasa“ Bernard Marie Koltes (Slovensko narodno gledališče, Ljubljana 2004)
»Jazz« Filipa Šovagović (HNK Ivana Pl. Zajca 2004.)
„Dan umorstava u povijesti o Hamletu“ Bernard Marie Koltes (Mini teater, Novo kazalište, EG Glej, 2005)
„Pa ne šetaj gola naokolo“ Georges Feydeau (Kazalište Kerempuh Zagreb 2005)
„Marš“ Bernard-Marie Koltes (HNK Ivana Pl Zajca, Mini teater, Novo kazalište, Rijeka 2005)
„Drame princeza“ Elfriede Jelinek (Prešernovo gledališče Kranj 2005.)
„Kristofor Kolumbo“ Miroslav Krleža (Crnogorsko narodno pozorište Podgorica 2005)
„Europa“ Ivana Sajko (Crnogorsko narodno pozorište Podgorica 2005.)
„Jedna i druga“ Botho Strauss (Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana 2006.)
„Ribica“ Pier Paolo Pasolini (Istarsko narodno kazalište Pula 2006.)
«Blok» Joris Lacoste i Fausto Paravidino (Karantena Dubrovnik 2006.)
„Edip u Korintu“ Ivo Svetina (Slovensko narodno gledališče Ljubljana 2006.)
„Gospoda Glembajevi“ (Litavsko narodno kazalište Vilnius 2006.)
„Kvartet“ Heiner Muller (Teatar ITD Zagreb 2007.)
„Svinjac“ Pier Paolo Pasolini (Stalno slovensko gledališče Trst 2007.)
„Veliki Gatsby“ F. Scott Fitzgerald (Zekaem Zagreb 2007.)
«Mlado meso» Herve Guibert (Slovensko mladinsko gledališče Ljubljana 2007.)
«Jackie» Elfriede Jelinek (Novo kazalište Zagreb 2008.)
«Markiza de Sade» Yukio Mishima (Slovensko narodno gledališče Ljubljana 2008.)
Kao pedagog radio je na projetima Ekperimentalne kazališne akademije u Parizu, Bruxellesu i Moskvi. Gost je predavač na školi La Mamma Ellen Stewart u New Yorku.
Profesor je na Nacionalnoj kazališnoj akademiji Saint Etienne u Francuskoj.
Predstave su mu gostovale na međunarodnim festivalima u Portugalu, Španjolskoj, Italiji, Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Turskoj, Iranu, Venezueli, Austriji, Grčkoj, Belgiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Egiptu, Kini, Švicarskoj, Rusiji, Poljskoj, Litvi, Češkoj, Slovačkoj...
Dobitnik je »Vjesnikove« nagrade »Dubravko Dujišin« za 1996. i »Petar Brečić« za 1999. godinu, nagrade kubanskih kritičara za najbolju predstavu prikazanu na Kubi u 2005. godini, „Art Tempus“ u Slovačkoj 2006, tri Borštnikove nagrade za najbolje predstave u Sloveniji 2004 i 2006, dva „Zlatna lava“ u Umagu za najbolje predstave 2005 i 2006.
Ravnatelj je Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu od 1998. do 2002. godine.
Prvi put učlanio je jedno hrvatsko kazalište (HNK Split) u Europsku kazališnu konvenciju 1999. godine.
Suosnivač je i umjetnički savjetnik Mini teatra u Ljubljani.
Osnivač Novog kazališta u Zagrebu.
Član je međunarodnih udruženja ETC u Bruxellesu, Instituta za Mediteransko kazalište u Madridu, ITI-UNESCO u Parizu.
S Dubravkom Vrgoč utemeljitelj je i umjetnički direktor Festivala svjetskog kazališta u Zagrebu od 2003.
Umrla je u 86. godini života u Voloskom, gdje je živjela posljednjih 20-ak godina. Prvi iza majčina lijesa išao je Ljubo Kuntarić, sin
Obitelj, prijatelji i znanci okupili su se u petak popodne na mjesnom groblju u Voloskom. Prvi iza majčina lijesa išao je Ljubo Kuntarić, sin Nele Eržišnik, s obitelji. U povorci su bili i riječka pjevačica Radojka Šverko te njezin kolega i bivši saborski zastupnik Krunoslav Kićo Slabinac. Nela Eržišnik rođena je u Banjoj Luci kao Nevenka Maras 18. lipnja 1922. godine. Nakon Zemaljske glumačke škole u Zagrebu, igrala je u kazalištu od 1947. do 1964. godine, a nakon toga u brojnim domaćim filmovima. Proslavio ju je komični lik Marice Hrdalo.
Glumica i legendarna komičarka Nela Eržišnik, nakon kratke bolesti, umrla je u 86. godini života. Pravim imenom Nevenka Maras rođena je 18. lipnja 1922. godine u Banjoj Luci. Djetinjstvo je provela u Lici, a 1935. godine s obitelji se seli u Zagreb. Nakon završene gimnazije, zaposlila se kao službenica u pošti, a zapravo je htjela biti glumica. Glumu je završila 1948. godine. Od tada je odigrala velik broj kazališnih uloga i postala prava zvijezda hrvatskog pučkog teatra. Odigrala je i nekoliko filmskih uloga. Ipak najveću slavu donijela joj televizija. Nela će ostati zapamćena po ulozi komične čistačice Marice Hrdalo. Lik koji je osmišljen za kratke skečeve u emisiji “Nedjeljno popodne” bio je pun pogodak. Ta uloga donijela joj je epitet Titove ljubimice. Nela je ipak bila vatrena obožavetljica Franje Tuđmana i HDZ-a. Tako je '90-ih Nela u ladicu spremila Maricu Hrdalo i oživjela svoj prijašnji lik, Babu Ikaču iz Like, s kojim je nastupala na radiju. S pokojnim predsjednikom bila je dobra prijateljica.
-----------------------------
24 sata
Nelu Eržišnik obožavali su i Tuđman i TitoNakon kratke bolesti u 84. godini života umrla je glumica, estradna umjetnica i legendarna komičarka, poznatija u ulozi Marice Hrdalo18:06 | 14.08.2007. | Piše: Željka Sablić OdrljinGlumica i legendarna komičarka Nela Eržišnik, nakon kratke bolesti, umrla je u 86. godini života. Pravim imenom Nevenka Maras rođena je 18. lipnja 1922. godine u Banjoj Luci. Djetinjstvo je provela u Lici, a 1935. godine s obitelji se seli u Zagreb. Nakon završene gimnazije, zaposlila se kao službenica u pošti, a zapravo je htjela biti glumica. Glumu je završila 1948. godine. Od tada je odigrala velik broj kazališnih uloga i postala prava zvijezda hrvatskog pučkog teatra. Odigrala je i nekoliko filmskih uloga. Ipak najveću slavu donijela joj televizija. Nela će ostati zapamćena po ulozi komične čistačice Marice Hrdalo. Lik koji je osmišljen za kratke skečeve u emisiji “Nedjeljno popodne” bio je pun pogodak. Ta uloga donijela joj je epitet Titove ljubimice. Nela je ipak bila vatrena obožavetljica Franje Tuđmana i HDZ-a. Tako je '90-ih Nela u ladicu spremila Maricu Hrdalo i oživjela svoj prijašnji lik, Babu Ikaču iz Like, s kojim je nastupala na radiju. S pokojnim predsjednikom bila je dobra prijateljica.SAZNAJ VIŠE > VEZANI SADRŽAJI...• 18.08.07 • Nela Eržišnik pokopana na groblju u Voloskom
-------------------------------------------
24 sata
Nela Eržišnik pokopana na groblju u VoloskomUmrla je u 86. godini života u Voloskom, gdje je živjela posljednjih 20-ak godina. Prvi iza majčina lijesa išao je Ljubo Kuntarić, sin 17:00 | 18.08.2007. | Piše: Paula Bobanović
Obitelj, prijatelji i znanci okupili su se u petak popodne na mjesnom groblju u Voloskom. Prvi iza majčina lijesa išao je Ljubo Kuntarić, sin Nele Eržišnik, s obitelji. U povorci su bili i riječka pjevačica Radojka Šverko te njezin kolega i bivši saborski zastupnik Krunoslav Kićo Slabinac. Nela Eržišnik rođena je u Banjoj Luci kao Nevenka Maras 18. lipnja 1922. godine. Nakon Zemaljske glumačke škole u Zagrebu, igrala je u kazalištu od 1947. do 1964. godine, a nakon toga u brojnim domaćim filmovima. Proslavio ju je komični lik Marice Hrdalo.
----------------------
By croato at 2007-09-16
Nakon kratke bolesti jučer [14. kolovoza 2007.] je u Voloskom u 84. godini umrla Nela Eržišnik, hrvatska glumica, estradna umjetnica i najveća komičarka hrvatske scene. Nela je bila jedna od najvećih komičarki 20. stoljeca, ne samo hrvatske nego i cjelokupne scene bivse Jugoslavije. Nakon rada na filmu, afirmirala se na televiziji čijoj ce publici najviše ostati u sjećanju kroz utjelovljenje lika Marice Hrdalo.
Nela je rođena kao Nevenka Maras (danasnje građansko ime: Marija Blažević), u obitelji Matilde i Ivana Marasa, 18. lipnja 1922. u Banjoj Lluci. Djetinjstvo je provela u Lici, najviše u Otočcu, gdje je zavrsila pučku školu i tri razreda gimnazije. U Zagreb se obitelj Maras preselila 1935. i tu je N. Eržišnik, na Gornjem gradu, završila gimnaziju. Nakon škole zaposlila se kao službenica na pošti.
Poslije rata (1948.) završila je studij glume na tadašnjoj Zemaljskoj glumačkoj skoli u Zagrebu. Na pozornici zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta počela je nastupati još kao studentica, gdje je, u profesionalnom angazmanu, ostala do 1953., kada je presla u upravo otvoreno Malo, odnosno Zagrebačko dramsko kazalište u Frankopanskoj ulici. To kazalište osnovao je dr. Branko Gavella i ono danas nosi njegovo ime (Dramsko kazalište Gavella).
U kazališnoj je karijeri, koja je trajala od 1947. do 1964., odigrala desetke uloga. Pročula se naslovnom ulogom u Aristofanovoj Lisistrati 1952., a vrlo su zapažene bile i njezine role u Držićevu Dundu Maroju (Petrunjela), Kolarovoj komediji Svoga tela gospodar (Bara), Ibsenovim Sablastima (Gđa. Alving), lonescovim Stolicama (Stara)... i na kraju u Nušićevoj Gospođi ministarki.
S Gospođom ministarkom - na neobičan i naprasan način (što je opisano u ovoj knjizi) - završila je svoju kazališnu karijeru. Nela Eržišnik bila je članica Hrvatskog društva dramskih umjetnika (HDDU). Posljednji ispraćaj i pokop Nele Eržišnik bit će u petak, 17. kolovoza, u 17,30 sati na mjesnom groblju u Voloskom. (A.Be./Hina)
izvor
OSNOVNI PODACI
ime: Eduard
prezime: Peročević
spol: muško
datum rođenja: 3.X.1937 u Sarajevu
datum smrti: 28.IV.2007 u Zagrebu
zanimanje: glumac
Film i TV:
"Bibin svijet" (2007) TV Serija .... Gospodin Laprdic
"Odmori se, zasluzio si" (2006) TV Serija .... Profesor Gusic
"Bitange i princeze" (2005) TV Serija .... Nacelnik
"Duga mracna noc" (2005) TV Serija.... Zamjenik sobnog
Ispovijed koju niste zavrijedili (1999) (TV)
Marsal (1999) .... Jure
Kanjon opasnih igara (1998) .... Speleolog
Djed i baka se rastaju (1996) (TV) .... Franjo
Prepoznavanje (1996) (TV) .... Milan
Posebna voznja (1995) (TV)
Olovna pricest (1995) (TV)
Cijena zivota (1994) .... Tuco
Vrijeme za... (1993) .... Ilija
Vrijeme ratnika (1991)
Prica iz Hrvatske (1991)
"Tudjinac" (1990) (mini) TV Serija
Leo i Brigita (1989) (TV) .... Karlo Doxa urar
Zivot sa stricem (1988)
"Smogovci" (1982-1986) TV Serija.... Damir Travica
Obecana zemlja (1986)
Horvatov izbor (1985) .... Jakob
"Brisani prostor" (1985) TV Series .... Jokas
Tajna starog tavana (1984) .... Inspektor
Banovic Strahinja (1983)
Tamburasi (1982) (TV)
Hocu zivjeti (1982)
Gosti iz galaksije (1981) .... Redactor
Samo jednom se ljubi (1981)
"Nepokoreni grad" (1981) TV Serija.... Konspirator
Tajna Nikole Tesle (1980)
Covjek koga treba ubiti (1979)
"Macak pod sljemom" (1978) TV Serija .... Komesar
Posljednji podvig diverzanta Oblaka (1978)
"Nikola Tesla" (1977) TV Series
Vlak u snijegu (1976)
Izbavitelj (1976) .... Policajac
"U registraturi" (1976) TV Serija
Harmonika (1976) (TV)
Kuca (1975)
Zivjeti od ljubavi (1973) .... Nastavnik
Vuk samotnjak (1972) .... Otac
Makedonskiot del od pekolot (1971) .... Dime Pavtar
U gori raste zelen bor (1971)
"Kuda idu divlje svinje" (1971) TV Serija
Lisice (1970) .... Baletic
Ann och Eve - de erotiska (1970)
Hranjenik (1970)
Ljubav i poneka psovka (1969) .... Luka
Dogadjaj (1969)
Donator (1969)
------------------------------
02.05.2007 14:09
Umro glumac Edo Peročević
Scena iz filma 'Vlak u snijegu'
ZAGREB - Filmski i televizijski glumac te dugogodišnji suradnik u programima Hrvatskoga radija Edo Peročević iznenada je umro u subotu u 70. godini u Zagrebu.
Edo Peročević (Sarajevo, 1937.) glumio je u više desetaka filmova među kojima su "Lisice", "U gori raste zelen bor", "Tajna Nikole Tesle", "Zadarski memento", "Horvatov izbor", "Olovna pričest", "Vrijeme ratnika", "Garsia" i kultni dječji film "Vlak u snijegu".
Suprotno svojoj prirodi, najbolje je filmske i televizijske uloge ostvario glumeći negativce, što se smatra i najzahtjevnijim glumačkim poslom. Odlično je pjevao te nastupao na nekoliko festivala zabavne glazbe.
Na Hrvatskom je radiju sedamdesetih godina bio zaštitni znak emisija na Drugome programu "Porodični semafor" i "Radio Jadran" te poslije kao voditelj Nedjeljnog jutra na Radio Sljemenu. Do posljednjih trenutaka života radio je na Trećem programu.
Posljednji oproštaj od Ede Peročevića bit će 4. svibnja na zagrebačkom Krematoriju.
(Hina)
Božidar Boban, glumac, 1996
OSNOVNI PODACI
ime: Božidar
prezime: Boban
spol: muško
datum rođenja: 24.XII.1938 u Splitu
zanimanje: glumac
trenutno prebivalište: Zagreb
supruga: Ivica Boban (Ivica Florschütz) , redateljica
djeca: Ivana Boban, glumica
Film i TV:
Alma Mahler (2001) (TV)
Kontesa Dora (1993) .... Hugo pl. Mihalovich
Na rubu pameti (1993) (TV)
Brod (1992) (TV)
"Tudjinac" (1990) TV Serija
Kraljevo (1981) (TV)
Judita (1980) (TV) .... Holoferno
Bravo maestro (1978) .... Jaksa Radic
Ludi dani (1977)
Kuzis stari moj (1973)
Kljuc (1965) .... Boris (segment "Duga Ulica")
Sluzbeni polozaj (1964)
Carevo novo ruho (1961) .... Dvorjanin IV
snimljeno kamerom opskurom mikrom 4. 1. 2001.
Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.
site copyright © 1998.-2006. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"
OSNOVNI PODACI
ime: Ivan
prezime: Percl
spol: muško
datum rođenja:1.I.1945. u Zagrebu
datum smrti: 16.III.2007. u Zagrebu
zanimanje:skladatelj, gitarist, šansonijer, pjesnik, karikaturist, slikar, organizator i voditelj.
supruga:
16.03.2007 11:50
Umro hrvatski šansonijer Ivica Percl
ZAGREB - Nakon duge i teške bolesti u ranim jutarnjim satima umro je u 63. godini poznati hrvatski šansonijer Ivan-Ivica Percl, izvijestilo je Hrvatsko društvo skladatelja (HDS).
Ivica Percl (1945.) bio je svestrani umjetnik - skladatelj, gitarist, šansonijer, pjesnik, karikaturist, slikar, organizator i voditelj.
"Uvijek se zauzimao za druge, prije svega za mlade, pa je tako godinama organizirao i vodio Glazbenu tribinu Hrvatskog društva skladatelja, ili klupski program u Klubu Muzičke omladine Podroom, stvorivši tako nizu svojih kolega prostor za predstavljanje i afirmaciju", napominje HDS. Dodaje kako je s jednakim entuzijazmom nastupao u reprezentativnim koncertnim prostorima rodnoga Zagreba i u seoskim domovima kulture, šireći do posljednjih dana života svoj nenadmašni optimizam i uvjerenje da svaki čovjek ima potrebe za kulturom i umjetnošću. Njegovo uključivanje u Domovinski rat 1991. bilo je, kako ističu u HDS-u, samorazumljivo. Obilazio je bojišnice izvodeći svoje ratne i domoljubne šansone za postrojbe Hrvatske vojske.
Iza njega ostaje više od dvije stotine i pedeset šansona na stihove osamdeset i pet hrvatskih pjesnika, te pedesetak na vlastite stihove. Širokoj javnosti najpoznatiji će ostati "Stari Pjer", prema šansoni Đorđa Novkovića, koju je prvi put izveo na festivalu "Zagreb 1968. i otad ostaje njegovim zaštitnim znakom.
Za zasluge u stvaranju i promicanju hrvatske kulture u domovini i inozemstvu odlikovan je ordenom Danice hrvatske s likom Marka Marulića, a primio je i visoko priznanje Obrane grada Zagreba za zasluge u Domovinskom ratu.
Posljednji ispraćaj Ivana-Ivice Percla bit će 20. ožujka, u 15,40 sati na zagrebačkom Mirogoju.
Ivica Percl © copyright - 2007 Ivica Kiš
snimljeno kamerom opskurom mikrom 28. 12. 2000.
OSNOVNI PODACI
ime: Helena
prezime: Buljan
spol: žensko
datum rodenja: 9.VII.1941 u Đurđenovcu
zanimanje: glumica i profesor na ADU
trenutno prebivalište: Zagreb
suprug:
Film i TV:
Pjevajte nesto ljubavno (2007)
"Luda kuca" (2005-2006) TV Serija .... Katarina Majer
Svjedoci (2003) .... Susjeda
"Novo doba" (2002) (mini) TV Series
Ante se vraca kuci (2001) (TV)
Puna kuca (1998) (TV)
Noc za slušanje (1995)
Kontesa Dora (1993) .... Didi
Caruga (1991) .... Udovica
Đuka Begovic (1991) .... Mara
"War and Remembrance" (1988) (mini) TV Serija .... Mother
The Great Escape II: The Untold Story (1988) (TV) .... Frau Zacharias
Hildegard (1983) (TV)
Kraljevo (1981) (TV)
"Macak pod sljemom" (1978) TV Serija
Harmonika (1976) (TV)
"U registraturi" (1976) TV Serija
"Dimitrije Tucovic" (1974) TV Serija .... Zofka Kveder
Deps (1974)
Psihopati (1974) (TV)
"Pozoriste u kuci 2" (1973-1974)TV Serija .... Zvonkova supruga
Timon (1973)
"Gradjani sela Luga" (1972) TV Serija.... Iva
Slike iz zivota udarnika (1972)
Slucajni život (1969)
Poslednji Stipancici (1968) (TV)
Putokazi stoje na mjestu (1964)
OSNOVNI PODACI
ime: Vlatko
prezime: Dulić
spol: muško
datum rodenja: 20.IV.1943 u Subotici
zanimanje: glumac
trenutno prebivalište: Zagreb
Film i TV:
Libertas (2006)
Duh u močvari (2006)
Ko ziv ko mrtav (2005)
Snivaj, zlato moje (2005) .... Dijed
Druzba Isusova (2004) .... Seljak
Holding (2001.) .... Stalni gost u kafiću 1
Blagajnica hoce ici na more (2000.) .... Pijanac zvan Profesor
Marsal (1999.) .... Psihijatar
Bogorodica (1999.) .... Ćiro Šokčević
Kuca duhova (1998.) (TV)
Teća žena (1997.) .... Paić
Kako je počeo rat na mom otoku (1996.) .... Blaž Gajski
Jaguar (1992.) TV
Pariži - Istra (1991.)
Orao (1990.)
Čovjek koji je volio sprovode (1989.)
Diploma za smrt (1989.)
U sredini mojih dana (1988.)
Vila Orhideja (1988.)
Osudjeni (1987.)
Kraljeva završnica (1987.)
Osuđeni (1987.)
"Putovanje u Vucjak" (1986.) TV Serija .... Polugan
San o ruzi (1986.)
Lovac protiv topa (1986) (TV)
Horvatov izbor (1985.) .... Polugan
U logoru (1983.) (TV)
"Nepokoreni grad" (1981.) TV Serija
Kraljevo (1981.) (TV)
Usporeno kretanje (1979
Prijeki sud (1979.)
Tomo Bakran (1978.) (TV)
Bombaski proces (1978.) (TV) .... Dr. Ivo Politeo
Pucanj (1977.)
"Nikola Tesla" (1977.) TV Serija
----------------------------------------
Vlatko Dulić
(Subotica, 20. 4. 1943.) Diplomiravši na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu (1970), angažiran je u DK "Gavella", gdje se iskazuje kao vrstan karakterni glumac. Na film dolazi razmjerno kasno. Osobito se ističe gl. ulogom rezignirane bivše nogometne zvijezde u Usporenom kretanju (1979) V. Kljakovića, te nizom karakternih uloga u igranim filmovima Zorana Tadića San o ruži (1986), Osuđeni (1987), Čovjek koji je volio sprovode (1989), Orao (1990) i Živorada Tomića Kraljeva završnica (1987), Diploma za smrt (1989), tumačeći odmjerenošću koja uspješno sugerira moguću zloću ali i plemenitost likove u rasponu od ubojica do istražitelja.
Film.hr
OSNOVNI PODACI
ime: Toni
prezime: Gojanović
spol: muško
datum rodenja: 1982 u Šibeniku
zanimanje: glumac
trenutno prebivalište:
Film i TV:
Karaula (2006) .... Siniša Sirišcevic
-------------------------------------------------
srijeda, 23.11.2005.
TONI GOJANOVIC, NOVA HRVATSKA GLUMACKA ZVIJEZDA IZ ŠIBENIKA
Grlic mi je hrabro otvorio vrata
PRVA, PA GLAVNA: U završnoj fazi je montaža novog filma Rajka Grlica "Karaula", s mladim Šibencaninom Tonijem Gojanovicem, apsolventom Kazališne akademije, u glavnoj ulozi
Šibensku Gimnaziju Toni Gojanovic završio je u godini koja pocinje brojem dva: 2001. Tako i ne može biti nego student cetvrte godine, u ovom slucaju Akademije za kazalište i film u Zagrebu. Šibenskog studoša u Zagrebu Rajko Grlic je odabrao za nositelja glavne uloge u filmu "Karaula", po scenariju Grlica i Ante Tomica.
Zarazio se na MDF-u
Sve je pocelo kad se za malog Tonija uhvatio virus šibenskog Djecjeg festivala, pa školskih Lidrana, školskih priredaba i nastupa.
- Šibenik mi je pomogao da u sebi nešto prepoznam i nije slucajno da je toliko umjetnika poteklo iz ovoga grada!
Toni je na cetvrtoj godini upisao pauzu. Pomalo apsurdno, ali - radi snimanja prvog filma u životu, i to cjelovecernjeg, i to - glavne uloge. Nakon puno truda da se pronade glavni glumac, poslije jedne audicije scenarij je dat u ruke Šibencaninu Toniju Gojanovicu. Upravo on ce se zvati imenom mladoga splitskog likara, vojnika dr. Sirišcevica.
Ne kani se baviti glumom!?
Je li istina da ste pri prvom susretu s Rajkom Grlicem rekli da se i ne mislite baviti glumom?.
- I ne samo to! Najiskrenije sam priznao i da ne znam puno o režiseru Grlicu! Znao sam to ime, ali je stvarno ispalo da nemam pojma o covjeku! I, da... zaista sam rekao to da se ne mislim baviti glumom... To je iznimno zahtjevan posao komu se moraš potpuno posvetiti, no nešto tu ne štima. Glumac je danas prisiljen na kompromise, mediji estradiziraju našu profesiju. Glumci se bave voditeljskim poslom, pjevaju, citaju reklame, svašta rade... Moraju raditi. Ali to nije ono što ja želim i kako zamišljam karijeru. Tad kad sam razgovarao prvi put s Grlicem, više sam znao što ne želim u ovoj profesiji, odatle je i "ispala" ta moja izjava...
Poslije snimljenoga prvog filma što sada misli mladi glumac Toni Gojanovic?
- Prvo, strašno sam zadovoljan tim poslom! Ne mogu objektivno prosudivati svoju ulogu, ali za Rajka Grlica mogu samo reci: veliki meštar! Izmedu svega ostaloga uspio je sastaviti kvalitetnu ekipu ljudi, svi su radili s neskrivenom željom da naprave dobar posao, film koji ce uspjeti. Grlic naprosto zna što hoce, od svakog kadra, scene, glumca. Sad mi se cini da cu sve svoje buduce projekte na neki nacin mjeriti i usporedivati s ovim...
Toni Gojanovic u vezi s poslom kojim se kani baviti ima vrlo odreden stav. Ostavlja dojam covjeka nespremna na kompromise, pa makar ga to stajalo zamišljene odluke - da se nece baviti glumom. Osim po svojim uvjetima! O filmu "Karaula" još kaže:
Film ce sigurno uspjeti
- Cvrsto vjerujem da ce film uspjeti. Ali ima tu još nešto: on bi trebao biti nekakav pilot-projekt, motiv za poticanje koprodukcija na podrucju bivše države. Mislim da je najgori izbor raditi film za svoje vlastito, a tako malo tržište! Na snimanju sam sreo ljude iz drugih sredina i škola, to je fantasticno poticajno, covjek razmjenjuje iskustva i znanja, informacije. Upravo taj "mix", ako se pozitivno usmjeri, može proizvesti prave stvari. Tu smo govorili svatko svojim jezikom i govorom (Toni je u Splitu usavršavao splitski... op.p.) pa i na filmu, ali smo se kužili, da ne govorim koliko je u tome bilo šarma! Meni se cini da je ovo logican korak i da otvara dodatne mogucnosti cijeloj profesiji, pa i s financijske strane, ako hocete! Danas je teže nego ikad, s jedne strane imaš ljude koji predano rade cijeli svoj vijek, a s druge instant-zvijezde koje nicu ko gljive, pojave se, nestanu, stižu nove, nestaju, strašna je ta medijska ekspanzija onih koji se pojavljuju na javnoj sceni, u koju, eto, spada i profesija glumca. Tko želi trajati, mora svoj put zasnovati na radu, ništa od brze slave. Zato je bila prava sreca raditi vec u startu s Rajkom Grlicem, dakom praške škole. A mladi doktor kojega sam igrao, Splicanin, to je uloga koju sam osjetio vrlo bliskom, osjetio sam da se mogu upustiti u nju. No, kažem, ne mogu sasvim objektivno gledati na svoj posao i procjenjivati ga, ali, uživao sam u njemu!
Jordanka GRUBAC
Grlic: Toni je izuzetan
- Toni Gojanovic je najprije sjajan ljudski materijal, a to je osnovna pretpostavka da bi se bilo ozbiljan glumac... Zahvaljujuci tome, godinu dana smo uspješno radili na pripremi njegove uloge, a u filmu Toni je uspio biti više nego ravnopravan "maccima" iza kojih je trideset-cetrdeset pa i više filmova! Jednostavno - napravio je nešto izuzetno. A najteži posao bio je iz njega izbiti ono što Akademija ulije u mlade glumce, onaj jedan zastarjeli nacin kazališne glume iz vremena kad je Akademija nastala... Zapravo je bila sreca da Toni nije ranije igrao pa se lakše mogao transformirati iz jednog u drugi nacin rada. Svi koji su vidjeli materijal, imaju puna usta hvale. Ne znam je li uopce moguc ljepši pocetak necije glumacke karijere!
Toni Gojanovic: To se zove hrabrost
- Sada mogu reci samo jedno: bila je to prava hrabrost za glavnu, i nosecu ulogu filma, odabrati glumca bez iskustva! Znam što uloge znace nama glumcima, a redateljima valjda još i više!
Bila je prava sreca raditi prvi film s nekim tko ima toliko iskustva i znanja, tko me tako znao voditi i od koga sam toliko uspio nauciti!
Još u rubrici:
TONI GOJANOVIC, NOVA HRVATSKA GLUMACKA ZVIJEZDA IZ ŠIBENIKA
Grlic mi je hrabro otvorio vrata
SKRADIN NA IZDISAJU DVOJE NOVOROĐENIH I CAK 60 UMRLIH -
OVOGODIŠNJA JE DEMOGRAFSKA BILANCA GRADA NA KRKI
Grad s pet stotina duša!
Voditelj Internet odjela: Augustin Gattin
Internet podrška: NETmedia d.o.o.
© Sva prava pridržana: SLOBODNA DALMACIJA, 1999-2006
-------------------------------------------------
cetvrtak, 30.3.2006.
ZVIJEZDA JE ROĐENA ŠIBENCANINU, STUDENTU GLUMACKE
AKADEMIJE I TUMACU GLAVNE ULOGE U GRLICEVU FILMU,
MNOGI PRETKAZUJU KARIJERU SLICNU GORANU VIŠNJICU
TONI GOJANOVIC
“Karaula” nije politicki film
Ajmo rec da sam se na dan audicije za “Karaulu” ustao na livu nogu. Sve je zapravo bio veliki splet slucajnosti. Mislio sam se hocu li na audiciju ili necu. Na koncu sam otišao, dobio scenarij, a onda sam procitao i knjigu Ante Tomica i apsolutno se oduševio. Ako sam do tada i imao ikakvih sumnji želim li to raditi, taj tren su isparile
Razgovarao Siniša PAVIC
Toni Gojanovic. Tek su mu 24, a posve je izgledno da ce od njega biti zvijezda, i to ona s pokricem, recimo poput Gorana Višnjica. Obojica Šibencani, obojica glumci, obojica oku, poglavito ženskom, ugodni i obojica skromni neki momci. Gojanovic ce zvijezdom posve vjerojatno postati vec ovoga mjeseca nakon premijera filma “Karaula”, prvo u Skoplju, pa u Beogradu, Sarajevu, Zagrebu, Splitu i Ljubljani. Film sniman po motivima knjige Ante Tomica “Ništa nas ne smije iznenaditi” režirao je Rajko Grlic, ekipa glumaca je zvjezdana, a glavna uloga medu “veteranima” pripala je rookiju, kojemu je ostao još jedan semestar Akademije dramskih umjetnosti. Svjedoci kažu da je posao odradio sjajno. A malo je falilo da i ne ode na audiciju za ulogu Siniše Sirišcevica.
Medicine Man
Prica kaže da su vas na audiciju jedva dovukli. Da stvar bude gora, još ste bili toliko mrzovoljni da ste ljude uokolo pitali što je to taj Grlic uopce snimio?!
Istina je. Ajmo rec da sam se taj dan ustao na livu nogu. Sve je zapravo bio veliki splet slucajnosti. Na audiciju sam došao preko kolegice Ivane Rošcic koja me predložila Igoru Mirkovicu koji je radio casting za Hrvatsku. Mislio sam se hocu li na audiciju ili necu. Na koncu sam otišao, dobio scenarij u ruku nakon prvog susreta, a onda sam procitao i Antinu knjigu i apsolutno se oduševio. Ako sam do tada i imao ikakvih sumnji želim li to raditi, taj tren su isparile. Lik Siniše strašno mi se svidio.
Kažete kako vas je knjiga oduševila. No, unutra je nekoliko stvari koje mladoga glumca moraju zaplašiti. Recimo, cinjenica da vam valja glumiti vojnika JNA, vojske koja se raspala tako reci prije nego što ste u školu krenuli.
Ništa me nije prepalo, makar sam po citanju knjige shvatio da cu se za film morati pošteno pripremiti, nauciti neke stvari koje ne znam. Recimo, do tada nisam imao nikakve veze s medicinom, a morao sam glumiti covjeka koji je završio medicinu. Išao sam po nekim splitskim ordinacijama kako bih naucio osnovne stvari, recimo davati injekciju. Što se tice vojske, prošao sam ono famozno pravilo službe. Na setu smo, naime, imali cinovnika bivše JNA koji je radio s nama u sklopu priprema za snimanje, od pozdrava do pucanja i cišcenja oružja. A zbog splitskog jezika sam takoder proveo neko vrijeme u Splitu. Šibenski i splitski jesu slicni, ali postoje i stvari koje ih i te kako razlikuju. S tim da smo se na glumackim probama odlucili dozirati jezik. Ipak je Siniša završio fakultet u Zagrebu, pa smo se odlucili za jednu umjereniju varijantu splitskog.
U glumackoj ekipi glumci iz svih republika bivše Jugoslavije, svecane premijere u svim velikim gradovima bivše Jugoslavije, vojska ona bivša JNA - dovoljno da i bez gledanja filma dežurni kriticari zalijepe “Karauli” etiketu jugonostalgicarskog filma.
Mislim da je posve krivo film tako deklarirati, pogotovo prije nego što ga se vidi. Jer, film uistinu nije politicki, baš kao ni knjiga, ni scenarij. Nikome nije bio cilj govoriti o politici. To je jednostavno prica kojoj vojska služi kao pozadina da bi se uopce mogla odviti u svom smjeru. To je ljudska prica koja nema veze s politikom, premda na jedan indirektan nacin progovara o tome što se dogodilo u bivšoj državi i zašto se raspala.
Bogdan Diklic, Sergej Trifunovic, Emir Hadžihafizbegovic, Verica Nadeska, sve velikani glumišta, ali i sve ljudi koji su zanat pekli u posve drugacijim glumackim školama.
Meni je baš ta razlicitost, ta cinjenica da na koncu svi govorimo istim, a opet razlicitim jezikom, bila strašno zanimljiva. Bila mi je neizmjerna škola samo gledati recimo jednog Bogdana Diklica kako radi. Strašno puno sam naucio, jer svatko tu igra na drugaciji nacin, svatko ima neke svoje metode. Pokupiti od toga bogatstva nešto za sebe bilo je neizmjerno iskustvo.
Film tek cekaju prave premijere, no vatreno krštenje ste prošli, i to u Splitu, u konobi “Kod Hvaranina”, pred publikom najblaže receno oštra jezika.
To je baš bilo vatreno krštenje, jer prvi put se film odvrtio pred publikom koja nije sudjelovala u samom projektu. Prošlo je dosta burno, ali reagirali su lipo. Lepa (Smoje op.a.) je zadovoljna. To je meni najbitnije.
U zagrljaju partnerice
Ta je publika posebno burno pozdravila scene u kojima ste bez ijedne krpice na sebi u zagrljaju partnerice Vere Nadeske. Koliko je te scene bilo teško odigrati glumcu kojeg Akademija prije svega sprema za domaci, do grla obuceni teatar?
Kada jedanput nestane srama, jer ipak curu, ženu, partnericu ne znate, onda je lako. Ma Rajko je vrlo mudro te scene ostavio za kraj snimanja. Htio je da se Verica i ja bolje upoznamo, smatrao je da ce to naše privatno prijateljstvo rodeno tijekom snimanja rezultirati boljim scenama, što se na koncu pokazalo tocnim. U trenutku kada smo krenuli raditi te scene, Verica i ja smo se vec dobro upoznali. Izgradili smo uzajamno povjerenje i zapravo je bio gušt raditi te scene. Makar, moram priznati da sam mislio da ce to biti lakše odglumiti, a zapravo iza scena koje izgledaju lagano i lepršavo stoji jako puno rada. Nije ih baš lako raditi.
Sad je jedino pitanje što ce mater na to reci?
E, to cemo tek vidit!
Nema koristi od brze slave
Paralela s karijerom Gorana Višnjica namece se sama od sebe. Sve je tu da u cas postanete ljubimac svih, pogotovo žena. No od slave takvog tipa bježite ko vrag od tamjana. Sve radite izrazito skromno i s mjerom.
- Ma, nije da bježim, nego je glupo samog sebe tako doživljavati. To mogu drugi, a bilo bi malo nastrano sebe gledati kroz tu prizmu. No, ako je to uistinu tako, ja sam više nego sretan i zadovoljan. A što se tice skromnosti, jednostavno mislim da od brze slave i prevelikog eksponiranja nitko nije imao koristi. Mladi glumci bi jednostavno trebali znati sacuvati sebe, misliti malo dugorocnije.
Vera Nadeska: Postali smo prijatelji
Jako sam sretna što sam upoznala Tonija i što sam uopce bila dio ekipe ovoga projekta. Ono najvrjednije od svega je cinjenica da su se oko filma okupili ljudi koji su i nakon završetka snimanja ostali pravi prijatelji - kazala nam je Vera Nadeska, makedonska glumica i u filmu ona s kojom Siniša Sirišcevic vatreno ljubuje. Verica veli kako je s Tonijem izvrsno suradivala, a zahvaljujuci, kako rece, Tonijevoj otvorenosti i suradnji uopce nije smetala cinjenica da je Toniju to prvo glumacko iskustvo na filmu. Ni cinjenica da govore “istim, a razlicitim jezikom” nije bila problem.
- Razumjeli smo se odlicno, toliko dobro da zapravo jezik u jednom trenu uopce više nije bio važan. Ja film još nisam vidjela, ali jednostavno osjecam da je sve u redu, jer je atmosfera na setu bila izvanredna, a to onda ne može uroditi lošim - rekla nam je Nadeska.
Još u rubrici:
ŠTIKLA U OKU ZA JEDNE VRSNA VODITELJICA, ZA DRUGE TEK KRALJICA
JET SETA, ZA SEBE KAŽE KAKO JE NEPRAVEDNO ZAPOSTAVLJENA
VLATKA POKOS Šutnja nije zlato
ZVIJEZDA JE ROĐENA ŠIBENCANINU, STUDENTU GLUMACKE
AKADEMIJE I TUMACU GLAVNE ULOGE U GRLICEVU FILMU,
MNOGI PRETKAZUJU KARIJERU SLICNU GORANU VIŠNJICU
TONI GOJANOVIC
“Karaula” nije politicki film
JOŠ U PRILOGU REFLEKTOR
Voditelj Internet odjela: Augustin Gattin
Internet podrška: NETmedia d.o.o.
© Sva prava pridržana: SLOBODNA DALMACIJA, 1999-2006.
-------------------------------------------------
Filmski net
Lijepi Serge Karaule ili Intervju s Tonijem Gojanovicem
Marlboro man, vestern kadrovi, panjugoslavenska produkcija, beogradski rock'n' roll i novi val - eto, majko, na što se fura Rajko!
Medunarodna produkcija, dakle, uz sudjelovanje Austrije, Engleske i Francuske, prvi put (kao što se neminovno voli isticati) nakon raspada SFRJ vrijedno udružuje snage filmskih radnika s podrucja Hrvatske, Makedonije, Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine, nasmiješeno ispostavlja filmski projekt 'Karaula' koji se u posljednje vrijeme, na nekim inim mjestima diljem svih tih država, nešto ucestalo tajno projicira.
Ne volimo tajnovitost, osim ako ne dolazi iz srednje Amerike, ali znamo sinopsis filma, kao i tematiku koju Tomic teži obraditi u njegovom predlošku, romanu 'Ništa nas ne smije iznenaditi'. Stoga, podsjetimo se, karaule bijahu izdvojene, pogranicne, vojne utvrde sa svrhom patroliranja (karauliranja) nadležnog podrucja uz granicu ilitiga - jugoslavenski rangeri imaju najljepše žene (Rajko Norris ne spava, on ceka).
Filmska radnja pak ove karaule JNA je smještena na albansko-makedonskoj granici, anno domini 1987., a svoj tijek zapocinje zapletom preuzetim iz komedije situacije kad tamošnji porucnik saznaje da je zaražen sifilisom, te ne bi li prikrio tu cinjenicu od žene, proglašava trotjedno izvanredno stanje (toliko je, naime, vremena potrebno da se izlijeci) uzrokovano dojavom o 'grupisanju Albanaca'. Komedija situacije potom usporenim, kaubojskim ritmom prerasta u komedije karaktera i naravi s neocekivanim grand finaleom totalnog masakra;- no, ništa nas ne smije iznenaditi!
Ništa nas ne smije iznenaditi!
Strogo produkcijski gledano film je sniman na autenticnim lokacijama u Bitoli i u nacionalnom parku Galicica, iznad Ohridskog jezera. Korištene su tri kamere, 35-ica, scenarij potpisuju Ante Tomic i Rajko Grlic, ujedno i redatelj, Grlicev asistent je Igor Mirkovic (hm, je'l to on birao hitove epohe?), glavni producent Ademir Kenovic, kamera - Slobodan Trninic, glazba – Goran Bregovic, montaža - Andrija Zafranovic…
I evo nas kod famozne glumacke podjele ciji nam je clan i bio povodom intervjua: Toni Gojanovic, mladi Šibencanin koji igra glavnu mušku ulogu, svoju debitantsku, apsolvent glume na zagrebackoj ADU koju upisuje ak.god. 2001/2002. '...mladani Toni ima ulogu prilicno angažovanog .ebaca, da se tako izrazim, ima cak i šanse da se posle ovog filma ubaci u produkcije onih balkano - pseudo - latino novela, ako mu zafali filmskih uloga, ima potencijala za slamanje devojackih srca..', slikovito ga je opisala beogradska kolegica.
Uz njega nastupaju miljenik beogradske publike, a i šire Sergej Trifunovic, potom nešto iskusniji macori Emir Hadžihafisbegovic i Bogdan Diklic, mmm makedonska glumica Verica Nedevska i spešl gest apirjns baj Halid Bešlic, u krupnom planu, naravno (ako ne izrežu iz montaže do službenog prikazivanja – ma, nece). Za intro pametnome dosta, pocastimo se radije možebitnom, buducom, ekranskom zvijezdom: Toni Skromni!!!!
Toni Gojanovic
Poput cijelog projekta koji je bio iznimno zahtjevan produkcijski, i sami su castingsi bili neumoljivo dugotrajni i iscrpljujuci (Grlic je poznata cjepidlaka) – obuhvacali su sve zemlje sudionice, a za tvoju ulogu nema tko se nije natjecao, od onih poznatih nam glumaca, do nepoznatih, poput tebe. Što je objektivno presudilo, po tvom mišljenju?
Kada odabire glumca svaki redatelj unaprijed zna što traži. Ja sam samo bio najbliže onome kako je Rajko zamišljao Sinišu.
Grlic je izjavio da si na casting došao 'krajnje mrzovoljan' i pitao Igora cime se on (Rajko) to bavi i je li vec snimio neki film. Zatim si mu rekao da se ti zapravo i ne želiš baviti glumom. Simpaticna prica. Kako sad na tu epizodu gledaš?
S jednim velikim i zadovoljnim osmijehom.
Grlic te ipak tri puta vracao? Kako je ta procedura izgledala?
Rajko ne dijeli teško samo glumacke uloge, vec i svakog clana ekipe pažljivo odabire. Ja tada nisam imao nikakvog iskustva pred kamerom i bio sam na trecoj godini akademije. Ušao je u veliki rizik uzevši mene da igram glavnu ulogu. Nikad se ne zna kako ce se mladi glumac snaci i nositi ne samo s ulogom, vec i sa svom odgovornošcu, stresom i svim onim nesvakidašnjim uvjetima koji vladaju na filmskom setu.
Osam mjeseci si radio na svojoj ulozi. Koju je metodologiju rada redatelj koristio i kako si na nju uzvracao? Jeste li se uspjeli 'usuglasiti'?
Ne bih rekao da sam svih osam mjeseci proveo radeci na ulozi, ali taj vremenski period znacio je puno u razvijanju svijesti o tome što me ceka i dao mi priliku da se psihicki pripremim. U tom me je razdoblju Rajko bolje upoznao i shvatio kako funkcioniram kao glumac i kao osoba.
Ništa bez Bogdana Diklica
Glavni glumacki partner ti je medijska zvijezda Sergej Trifunovic koji igra tvog najboljeg prijatelja. Je li bilo rivalstva izmedu vas dvojice? Onog muškog (privatnog) i jasno, glumackog (poslovnog)?
Sergej ima toliko iskustva pred kamerama i dobro zna da gluma nije samacka disciplina, vec da je scena samo onoliko dobra koliko su dobri svi glumci koji ju cine. Puno mi je pomogao, narocito za glumackih proba.
Igraš s iskusnim glumackim imenima. Smatraš li to pozitivnim debitantskim iskustvima, ili si ponekad priželjkivao sebi po statusu ravnopravne partnere?
Dok s nekim glumiš ne razmišljaš o njegovom statusu i ne smije te sputavati strahopoštovanje. Te stvari mogu samo omesti glumca, ako ih ne izbaci iz svijesti dok radi. Partneri u sceni moraju biti ravnopravni, a njihovi odnosi onakvi kakve zahtijeva uloga. Naravno da gore navedeno privatno osjecam prema kolegama s kojima sam radio. Bila je velika škola raditi sa i uciti od Emira Hadžihafisbegovica, Sergeja Trifunovica, Verice Nedeske i Bogdana Diklica.
Tko, dakle, dobiva 'Malenu' izvan filma?
U ovom slucaju to je njezin suprug.
Na koji nacin si se pripremao za snimanje, samostalno i s partnerima i koji je to bio presudan trenutak u kojem si osjetio ulogu kao svoju? Kad si 'ubo'?
Radio sam na jeziku, proveo neko vrijeme u bolnici po raznim odjelima… Svi smo prošli ubrzanu vojnu obuku, ophodenje s oružjem, pravila službe itd. Svi glumci su došli mjesec dana prije snimanja na Ohrid na glumacke probe. Bilo je to prvih dana snimanja u Bitoli. Sjecam se da je Rajko nakon jednog 'kupljenog' kadra došao k meni i rekao: 'Došao nam je Siniša'.
Lijepa slika
Film se referira na jedan konkretni glazbeni milje druge polovice 80ih – Idoli, Partbrejkersi, Elektricni orgazam… Je li to glazba na kojoj si i ti odrastao i kakvu je ulogu imala pri gradenju tvog lika s obzirom da u filmu gradi jednu specificnu dramaturšku liniju backgrounda pojedinih karaktera, ali i autorov komentar situacije odsluženja vojnog roka u JNA?
Ja sam ipak odrastao uz neku drugu glazbu. Dobri bendovi nose u svojim pjesmama duh vremena u kojem nastaju tako da mi je ta glazba pomogla da dobijem odmak od svog osobnog ukusa i približim se karakteru Siniše.
A Halid Bešlic?
Malo je malo dana.....
• A jesi li procitao roman? I jesi li uopce upoznat s književnom radom Ante Tomica?
/bez odgovora/
• I konacno, jesi li sad pogledao neke Grliceve filmove? Nabroji tri!
/bez odgovora/
• I, hoceš li se onda nastaviti baviti glumom?
/bez odgovora/
Do službene projekcije, zdravo nam ostajte…
Popricala Irena Curik
i.c. 05.03.2006.
Procitajte i ...
Karaula nagraduje!!!
Karaula nagraduje
-------------------------------------------------
Gloria, 586
TONI GOJANOVIC
Zvijezda je rodena
Glavna uloga u 'Karauli' je dobar start za mladog (24) studenta glume koji živi u vlastitom svijetu mašte i Tolkienovih bajki, obavljajuci sam kucanske poslove u podstanarskom stanu u Zagrebu, a na raspoloženje mu, kao pravom Mediterancu, najviše utjece južina, cak i kad je rijec o audiciji ili gala premijerama
Napisao Kruno Petrinovic
Snimili: Vedran Peteh i Saša Buric
Malo je glumaca kojima je vec prva uloga presudno odredila cijeli tijek karijere. Jedan od takvih mogao bi biti 24-godišnji Šibencanin Toni Gojanovic, kojemu je redatelj Rajko Grlic povjerio glavnu ulogu rocnika Siniše Sirišcevica u svom filmu "Karaula". Taj film se ovih dana premijerno prikazuje u cak pet zemalja: Makedoniji, Srbiji i Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji, i zasigurno je jedan od najambicioznije zamišljenih projekata u regiji u posljednjih petnaest godina.
Naime, deseti igrani film zagrebackog redatelja Rajka Grlica ("Samo jednom se ljubi", "Za srecu je potrebno troje", "Štefica Cvek u raljama života", "Caruga"), osnivaca Motovun film festivala, nastao je prema romanu "Ništa nas ne smije iznenaditi" splitskog književnika Ante Tomica, a u njegovu produkciju ukljuceni su timovi i glumci iz svih pet prije spomenutih zemalja. U toj crnohumornoj ljubavnoj drami, cija se radnja odvija 1987. u karauli na granici izmedu Makedonije i Albanije, student cetvrte godine glume Toni Gojanovic igra lijecnika, koji se na odsluženju vojnog roka u JNA zatekne u trenutku kad njegov zapovjednik sazna da je obolio od sifilisa. Zbog toga se tri tjedna ne želi vratiti kuci, supruzi, nego u karauli inscenira ratno stanje koje ce potrajati dok se ne izlijeci.
Iako mu je to prva filmska premijera, Toni Gojanovic je bez treme otputovao na turneju po zemljama bivše države.
Premijera uz burek
- Znam da smo napravili dobar posao i vjerujem da ce gledatelji u kinu uživati - kaže Toni, koji je na domjenku u skopskoj diskoteci Be Two, nakon svjetske premijere filma 20. ožujka, prvi put iskusio što znaci teret slave i popularnosti: doslovce su ga opsjedale djevojke, želeci mu cestitati, novinari su se otimali za njegove izjave, a kolege se nisu mogli nacuditi kako je lako, iako bez prethodnog iskustva, na svojim ledima iznio zahtjevnu ulogu.
Zbunjen i pomalo ustrašen tolikom pažnjom, Toni je vrlo brzo napustio zabavu te s redateljem Rajkom Grlicem i snimateljem Slobodanom Trninicem svoju veliku noc oko pola jedan ujutro završio u obližnjoj pekarnici - uz burek i jogurt.
- Tako smo završili i posljednji dan snimanja, možda odlasci na burek u našem slucaju postanu tradicija - smije se Toni Gojanovic koji se najviše veseli splitskoj premijeri, na kojoj ce u publici sjediti i njegovi roditelji te prijatelji iz Šibenika.
Svi koji su ga upoznali, Tonija opisuju kao dragu, ali zatvorenu osobu koja živi u svom svijetu, cije su najvažnije odrednice Tolkienove price i znanstveno-fantasticni filmovi. Prvi ucitelj glume bio mu je Pero Mioc, voditelj dramske sekcije u Šibenskom gradskom kazalištu, najzaslužniji i za pocetke slavnog Šibencanina Gorana Višnjica. Mioc danas o tome kaže:
- Na prvi pogled mi je i u Goranovom i Tonijevom slucaju bilo jasno da je rijec o izvanserijskim talentima. No, to je samo prva stepenica: bude li se sve poklopilo, nema sumnje da bismo nakon Gorana i u Toniju mogli dobiti novog velikog glumca. Pogotovo, ako je u meduvremenu shvatio da se probe ne smiju prespavati, što mu se u gimnazijskim danima znalo dogadati - smije se Mioc.
Ljubav za kazalište, kojim se Toni amaterski bavio od osnovne škole u Šibeniku, s vremenom je rasla i za njega nije bilo dvojbe oko odabira studija. Iako, dodaje Toni, koji potjece iz radnicke obitelji, roditeljima nije bilo osobito drago kada su culi kakvi su mu planovi. No, kako su znali da im je sin ozbiljan i ustrajan te da voli glumu, podržali su ga u odluci. Tako se Toni otisnuo u Zagreb na Akademiju dramske umjetnosti.
Nisam se dao impresionirati
- Na dan prijamnog ispita valjda nije bila južina, pa sam bio dobro raspoložen i upao iz prve - komentira Toni, kojem, kao pravom Mediterancu, klimatske okolnosti diktiraju raspoloženje bez obzira gdje se i u kakvoj situaciji nalazi. Uostalom, utjecale su i na dobivanje uloge u 'Karauli', priznaje mladi glumac.
- Pojavio sam se na audiciji, a da cak nisam znao niti tko je Rajko Grlic i što je sve dotad u životu napravio. Kako je taj dan u Zagrebu bila žestoka južina, pred kišu, bio sam loše raspoložen, cak mrzovoljan, i nicim se nisam dao impresionirati. Vjerojatno se takvo moje ponašanje Rajku svidjelo. Stavio je na kocku cijeli film odabravši glumca bez iskustva. No, nakon prvog dana snimanja uhvatio me pod ruku i rekao mi: "Više ne sumnjam da ti sve to možeš". I to me smirilo.
Svoj život u Zagrebu Toni opisuje jednostavno:
- Podstanar sam, sve kucanske poslove obavljam sam: kuham, glacam, perem... U nuždi covjek sve nauci. Iako sam jedinac, majka me nije razmazila.
Od prvog ozbiljnog honorara, nastavlja, nije si priuštio niti jednu vecu stvar i trošit ce ga na svakodnevne potrebe, a o djevojci ne želi pricati, smatrajuci to dijelom intime koji želi zadržati za sebe.
OSNOVNI PODACI
ime: Ratko
prezime: Buljan
spol: muško
datum rođenja: 21.IV.1943 u Runovicima kraj Imotskog
datum smrti: 29.V.1989 u Zagrebu
zanimanje: glumac
Film i TV:
"Velo misto" (1981) TV Serija .... Toni
"Nepokoreni grad" (1981) TV Serija
Luda kuca (1980)
Povratak (1979)
Novinar (1979)
Posljednji podvig diverzanta Oblaka (1978)
"Nikola Tesla" (1977) TV Serija
Vlak u snijegu (1976)
"Kapetan Mikula Mali" (1976) TV Serija .... Andro
Kapetan Mikula Mali (1974) .... Andro
"Fiskal" (1970) (mini) TV Serija
Crni kisobran (1969)
Poslednji Stipancici (1968) (TV)
OSNOVNI PODACI
ime: Ena
prezime: Begović
spol: žensko
datum rođenja: 16.VI.1960 u Splitu
datum smrti: 15.VIII. 2000 u 13.20 sati, pokraj Supetra na otoku Braču
zanimanje: glumica
suprug: Josip Radeljak Dikan r.1943 (1.VI.2000-15.VIII.2000)
kci: Lana Radeljak (r.30.V.2000)
majka: Terezom Begović (r.1935)
sestra: Mia Begović 11.I.1963 u Splitu
sogor I: Roland Lopatny
nećakinja: Maja-Lena Lopatny (r.1992)
sogor II: Željko Žnidarić (25.XII.2004-)
pastorak: Leo Radeljak (r.1982)
Film i TV:
Četverored (1999.) .... Mirta Mesog
Agonija (1998.) .... Laura Lenbach
Tri muškarca Melite Žganjer (1998.) .... Maria
Treća žena (1997.) .... Hela Martinić
Chamchatka (1996.) (TV) .... Ana
Ne zaboravi me (1996.) (TV)
Čaruga (1991.) .... Svilena
Djevojčice sa šibicama (1991.) (TV) .... Sestra
Sarajevske priče (1991.) TV serija .... Doktorka
Fatal Sky (1990) .... Mrs. Sumner
Karneval, anđeo i prah (1990.) .... Frida
Tražim srodnu dušu (1990.) TV serija
Balkan ekspres 2 (1989.) TV serija .... Danka
Glembajevi (1989.) .... Barunica Castelli
Balkan ekspres 2 (1988.) .... Danka
Zagrljaj (1988.) TV Serija
Kraljeva završnica (1987.) .... Višnja
Vještica (1986.) (TV)
Bobi (1983.) (TV)
Hoću živjeti (1982.) .... Tereza
Idemo dalje (1982.) .... Milica
Nepokoreni grad (1981) TV Serija
Pad Italije (1981.) .... Veronika
Piknik u topoli (1981.)
Ivan Goran Kovačić (1978.) (TV)
Okupacija u 26 slika (1978.)
-----------------------------------------
Srijeda, 16. kolovoza 2000.
Poginula Ena Begović, njezina kći Lana i majka teško ozlijeđene
Poznata glumica je nedugo nakon poroda otputovala u Supetar na Braču, gdje je trebala ostati do kraja ljeta /S obitelji je u utorak rano poslijepodne krenula na ručak kod maestra Stipice Kalogjere / U nesreći neozlijeđeni Josip Radeljak, suprug Ene Begović, i njegov sin Leo
SPLIT, 15. kolovoza - Glasovita hrvatska glumica Ena Begović (40) tragično je stradala u utorak u 13.40 sati u Splitskoj, mjestu pokraj Supetra na otoku Braču, u teškoj prometnoj nesreći. Ena Begović bila je u džipu zagrebačke registracije »grand cherokee« registarskih oznaka 774-VK sa svojim suprugom Josipom Radeljakom Dikanom (57) iz Splita i svojom majkom Terezom Begović (65). U vozilu su bili i glumičina jednoipolmjesečna kći Lana, te Leo Radeljak (18), Dikanov sin iz njegova prvog braka s glumicom Bebom Lončar.
Radeljakovi su ljetovali u Supetru na Braču, a u utorak su, kako smo saznali, krenuli na ručak kod maestra Stipice Kalogjere i njegove supruge Maruške Šinković. Teška nesreća dogodila se, kako se navodi u neslužbenoj informaciji, kad se Radeljakov džip zaustavio na jednoj uzbrdici. Tada su otkazale kočnice i vozilo je sletjelo s ceste.
Ena Begović zadobila je smrtonosne ozljede. Uz frakturu lubanje, čini se da joj je tada slomljen vrat i obje nadlaktice, te prignječena prsna kost. Njezinoj majci Terezi, rekao nam je dežurni liječnik u Domu zdravlja u Supetru dr. Milan Glavaški, ozlijeđena je ključna kost i natečena desna strana prsnog koša.
Ozljeda male Lane teža je nego što se u prvi mah činilo. Kako nam je izjavio dežurni liječnik u jedinici intenzivnog liječenja Odjela za anesteziju splitske bolnice dr. Milivoj Lojpur, prva snimka pokazala je da postoji ozbiljna ozljeda glave.
Dr. Lojpur ističe da treba obaviti dodatne pretrage da bi se točno utvrdilo djetetovo stanje.
U traumatološkom odjelu splitske bolnice dežurni liječnik dr. Ivo Štajner nam je rekao da je stanje Tereze Begović stabilno. Josip Radeljak i njegov sin Leo prošli su bez ozljeda.
Nakon nesreće, Enu Begović, njezinu majku i bebu u posuđenom »yugu« iz Splitske je u supetarski Dom zdravlja prevezao njezin muž gdje je ustanovljena glumičina smrt. U gliseru Nenada Gospodnetića ozlijeđene Tereza Begović i Lana prevezene su u splitsku bolnicu.
Joko Svalina
Vijesnik
-------------------------------------------------
POČELO SUĐENJE ČETIRI GODINE NAKON TRAGIČNE SMRTI ENE BEGOVIĆ
Leo Radeljak ne osjeća se krivim
SPLIT - Čitanjem optužnice i očitovanjem okrivljenog Lea Radeljaka (22) koji je izjavio da se ne smatra krivim, na Općinskom sudu u Splitu počelo je suđenje za prometnu nesreću u kojoj je u kolovozu 2000. godine život izgubila glumica Ena Begović. Informaciju o tome novinarima je priopćio sudac Hrvoje Alajbeg jer je odlukom sudskog vijeća javnost isključena s glavne rasprave.
Optužnica 22-godišnjeg Lea Radeljaka tereti da je 15. kolovoza 2000. godine, oko 13.30 sati, u mjestu Splitska na Braču, vozio jeep grand cherokee, registracijskih oznaka ZG 774-UH, i u jednom trenutku, bez gašenja motora, zaustavio vozilo na uzbrdici. Lakomisleno smatrajući, stoji u optužnici, da neće prouzročiti prometnu nesreću, povukao je samo ručnu kočnicu prema gore, dok je ručicu mjenjača ostavio u položaju za rikverc. Jeep je, međutim, krenuo unatrag, prevrnuo se na lijevu stranu u udubinu pokraj ceste i zaustavio se na krovu. Ena Begović je zadobila višestruke ozljede glave od kojih je preminula, a teško su ozlijeđene njezina kći Lana i majka Tereza Begović. Optuženikov otac Josip Radeljak, koji je sjedio na mjestu suvozača, prošao je bez ozljeda.
Nakon što je Leo Radeljak iznio svoju obranu, u svojstvu svjedoka ispitan je njegov otac Josip Radeljak. Zbog neuredne dostave sudskog poziva, na jučerašnjem se ročištu nije pojavila svjedokinja Tereza Begović. Premda je ispitana u istrazi, tužilaštvo ustraje u njezinu saslušanju na glavnoj raspravi, pa će Tereza Begović biti ponovno pozvana.
Sud je prihvatio prijedlog obrane i donio rješenje o provođenju dodatnog vještačenja koje će obaviti sudski vještak Vinko Ugrina. Ugrina je tijekom istrage obavio vještačenje mjenjača i ručne kočnice, a nalaz je pokazao da je vozilo bilo ispravno. Obrana je, međutim, priložila dokumentaciju pribavljenu iz SAD-a, po kojoj je, navodno, i na drugim vozilima jeep grand cherokee iste serije bilo problema upravo s neispravnim mjenjačem.
Glavna rasprava potom je prekinuta i odgođena na neodređeno vrijeme. I u nastavku će se, međutim, voditi iza zatvorenih vrata. Vijeće je, naime, prihvatilo prijedlog obrane, s kojim se suglasilo i tužilaštvo, da javnost bude isključena tijekom cijelog postupka. Prijedlog je obrazložen potrebom zaštite osobnog i obiteljskog života optuženog, s tim da je optuženikov branitelj, odvjetnik Predrag Jelavić dodao kako isključenje javnosti opravdava i dosadašnji, iznenađujuće veliki interes medija za ovaj slučaj. Isključenje javnosti, rekao je Jelavić, omogućit će odvijanje rasprave u mirnoj atmosferi.
J. MATIĆ
Slobodna Dalmacijapetak, 17.9.2004.
----------------------------------------------------
15. Aug 2000 23:02 (GMT+01:00)
U saobraćajnoj nesreći na ostrvu Braču
Poginula glumica Ena Begović
SPLIT (Beta) - Hrvatska glumica Ena Begović (40) poginula je u utorak u 13.30 sati u saobraćajnoj nesreći u Splitskoj na ostrvu Braču. Enina majka Tereza (1935) zadobila je teške telesne povrede, jednoipomesečna ćerka Lana (rođena 1.jula) nalazi se na posmatranju u splitskoj bolnici, dok je Enin suprug Josip Radeljak (1943), prema prvim informacijama, prošao bez povreda.
Prema nepotpunim podacima Policijske uprave splitsko-dalmatinske, nesreća se dogodila kada je džip marke "grand čiroki" zagrebačke registracije, kojim je upravljao Radeljak, iz neutvrđenih razloga skrenuo sa puta i survao se u provaliju duboku oko pet metara. Teško povređena Ena prebačena je gliserom u splitsku bolnicu gde su lekari konstatovali smrt. Ena Begović letovala je sa porodicom u Supetru na Braču.
Ena Begović, rođena je 8. jula 1960. godine. Tokom višegodišnje karijere ostvarila je značajne uloge, među kojima se ističu naslovna uloga u "Gospođici Juliji", zatim Antigone, Nere u "Gričkoj vještici", baronice Kasteli u "Gospodi Glembajevima" i druge. Ena Begović igrala je i u brojnim filmovima poput Tomićeve "Kraljevske završnice", u "Glembajevima" Antona Vrdoljaka, "Čarugi" Rajka Grlića i drugima.
Glas Javnosti
----------------------------------------------------
OSNOVNI PODACI
ime: Etta
prezime: Knapic
spol: žensko
datum rođenja: 17..VI.1926 u Splitu
datum smrti: 1.XII.2000 u Zagrebu
zanimanje: glumica
Film i TV:
Puna kuca (1998) (TV)
Tri muškarca Melite Žganjer (1998)
Kako je poceo rat na mom otoku (1996) .... Baba
Prepoznavanje (1996) (TV) .... Granny
Olovna pricest (1995) (TV)
Stela (1990) .... Baka
Na istarski nacin (19.09.1985)
Visoki napon (1981)
"Velo misto" (1981) TV Serija .... Baba Marta
Ljubav jedne uniforme (1979)
Zasto je pile zuto a koka nije (1977)
"U registraturi" (1976) TV Serija
Psihopati (1974) (TV)
Diogenes (1971) TV Serija
Lisice (1970) .... glas Babe
Prometej s otoka Visevice (1964)
Opasni put (1963) .... Milicina majka
Prica o djevojcici i sapunu (1962)
Abeceda straha (1961)
Tri Ane (1959)
---------------------------------------------------
Subota, 2. prosinca 2000.
Umrla Etta Bortolazzi, umirovljena prvakinja HNK-a
ZAGREB, 1. prosinca 2000- U Zagrebu je u 75. godini preminula poznata dramska glumica, umirovljena prvakinja Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, Etta Bortolazzi.
Rođena 1926. godine u Splitu, od oca glazbenika naslijedila je ljubav prema umjetnosti, želeći prije svega postati balerinom, što se kasnije iskristaliziralo kao ljubav prema dramskom teatru. Poslije završene škole realnog smjera u Splitu i Trgovačke akademije u Zagrebu, prva kazališna iskustva stječe u vrijeme Drugog svjetskog rata, kao članica Kazališta narodnog oslobođenja Hrvatske, nakon čega je 1948. godine završila Zemaljsku glumačku školu u Zagrebu, i zaokružila svoju glumačku naobrazbu na beogradskoj kazališnoj akademiji. Od 1950. godine bila je članicom mnogih teatara diljem bivše Jugoslavije, da bi 1955. godine došla u Zagreb, do 1958. godine bila članicom Zagrebačkog dramskog kazališta, a zatim prešla u Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, u čijem je dramskom repertoaru sudjelovala i nakon odlaska u mirovinu 1993. godine.
Predana svojem pozivu i kazališnoj umjetnosti, samoprijegorno je, u službi predstave, pokazivala bogatu skalu svojih glumačkih mogućnosti. Polazeći od topla ljudskog osjećaja kojim je protkala sve svoje kreacije, bilo kad se radilo o velikim ili malim ulogama, uvijek je uspijevala ostvariti uloge koje su se pamtile, svrstavajući se u red najznačajnijih umjetnika naše kazališne umjetnosti.
S jednakom predanošću i energijom kreirala je uloge i u ostalim kazališnim sredinama u kojima je gostovala (Teatar ITD, Hrvatsko narodno kazalište u Splitu) kao i u drugim medijima; televizijskim dramama, serijama, radiodramama i na filmu.
Ispraćaj Ette Bortolazzi je u ponedjeljak, 4. prosinca 2000. u 13.20 sati u Krematoriju na Mirogoju.
Komemoracija za našu veliku dramsku umjetnicu održat će se u utorak, 5. prosinca 2000. u 12.00 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.
Vijesnik
--------------------------------------------
Tip rada: Rad u zborniku
Naslov: Etta Bortolazzi(1926)-Umjetnost glume Ette Bortolazzi plemenit je proplamsaj ljepote
Autori:
Bogner-Šaban, Antonija (86485)
Urednici
Vončina, Nikola (192031)
Bogner-Šaban, Antonija (86485)
Boner-Šaban, Antonija (86485)
Naslov zbornika: Portret umjetnika u drami,I.
Jezik: hrvatski
Mjesto: Zagreb
Godina: 1995
ISBN/ISSN: 953-6173-04-2
Stranice: od 79 do 81
Sažetak: Portretirano je glumičino djelovanje na sceni Hrvatskoga narodnog kazališta, njezino stasavanje od mladenačkih dramskih do sve složenijih karakternih uloga.
Ključne riječi: Glumica, kazalište, drama.
Svibor
---------------------------------------------------------
1. prosinca 2000- U Zagrebu je jučer u 75. godini života preminula poznata dramska glumica, umirovljena prvakinja zagrebačkoga HNK Etta Bortolazzi.
Svoja prva kazališna iskustva stekla je u vrijeme Drugog svjetskog rata, kao članica Kazališta narodnog oslobođenja Hrvatske. Godine 1948. završila je Zemaljsku glumačku školu u Zagrebu, a zaokružila svoju glumačku naobrazbu na beogradskoj kazališnoj akademiji. Od 1950. bila je članica mnogih teatara bivše Jugoslavije, od 1955. do 1958. Zagrebačkoga dramskog kazališta, a zatim HNK, u čijem je dramskom repertoaru sudjelovala i nakon odlaska u mirovinu 1993. S jednakom predanošću i energijom kreirala je uloge i u ostalim kazališnim sredinama u kojima je gostovala (u Teatru ITD, splitskom HNK) kao i u drugim medijima - televizijskim dramama, serijama, radiodramama i na filmu. Ispraćaj Ette Bortolazzi, koja je umrla 30. studenoga, bit će 4. prosinca u krematoriju na Mirogoju, a komemoracija će se održati 5. prosinca u 12 sati u HNK.
http://vijesti.hrt.hr/arhiv/2000/12/01/KRV.html
OSNOVNI PODACI
ime: Mustafa
prezime: Nadarević
spol: muško
datum rođenja: 2.V.1943 u Banjoj Luci
zanimanje: glumac
trenutno prebivalište: Zagreb
supruga:
kći: Nadija Nadarević
kći: Nana Nadarević
sin: Ašo Nadarević (r.1991)
Film i TV:
"Balkan Inc." (2006) TV Serija .... Bero Filipovic
Nafaka (2006)
Druga strana Wellesa (2005)
"Duga mracna noc" (2005) TV Serija .... Spanac
Iluzija (2004) .... Ucitelj
Kod amidze Idriza (2004) .... Idriz
Druzba Isusova (2004) .... Castelan
Duga mracna noc (2004) .... Spanac
Heimkehr (2004) .... Vlado
Secret Passage (2004) .... Foscari's Informant
Na planincah (2003)
Prezimiti u Riu (2002) .... Grga
"Novo doba" (2002) TV Serija .... Petar Strukan
Kraljica noci (2001) .... Tomin otac
Polagana predaja (2001) .... Bankar Parac
No Man's Land (2001) .... Old Serbian soldier
Zivot sa zoharima (2000) (TV) .... Gazda
Je li jasno prijatelju? (2000).... Nikola
Cetverored (1999) .... Umiljati Kapetan
Hop, Skip & Jump (1999)
Transatlantik (1998)
Savrseni krug (1997) .... Hamza
Puska za uspavljivanje (1997) .... Karlo Stajner
Nausikaja (1996) .... Inspector Stevovic
Prepoznavanje (1996) (TV) .... Ana's Father
Gospa (1995) .... major Stovic
Isprani (1995) .... Otac
Vukovar se vraca kuci (1994)
Kontesa Dora (1993) .... Tuna, the driver
Dok nitko ne gleda (1993)
Srcna dama (1991) .... Boris
Prica iz Hrvatske (1991) .... Andrija
Djuka Begovic (1991) .... Mata
Praznik u Sarajevu (1991)
Captain America (1990) .... Tadzio's father
Gluvi barut (1990) .... Spanac
Doktorova noc (1990) (TV)
Adam ledolomak (1990)
"Zaboravljeni" (1990) TV Serija .... Martin
"Tudjinac" (1990) (mini) TV Serija
"Aleksa Santic" (1990) TV Serija
Glembajevi (1989) .... Leone Glembay
Kuduz (1989) .... Policajac Semso
Povratak Katarine Kozul (1989)
Klopka (1988) .... Sasa
Haustorce (1988) (TV)
"Vecernja zvona" (1988) TV Serija
Zaboravljeni (1988)
Ljubezni Blanke Kolak (1987).... Pavel
Vec vidjeno (1987) .... Mihailo
Hudodelci (1987) .... Ljuba Kurtovic
"Putovanje u Vucjak" (1986) TV Serija .... Vinko Benčina
"Price iz fabrike" (1986) TV Serija
Dobrovoljci (1986) .... Ginekolog
Vecernja zvona (1986) .... Matko
Pat pozicija (1986) (TV)
Poslednji skretnicar uzanog koloseka (1986)
Otac na sluzbenom putu (1985) .... Zijah Zijo Zulfikarpasic, daidza
Ljubavna pisma s predumisljajem (1985) .... Papageno
Nitko se nece smijati (1985) (TV) .... Milan
Horvatov izbor (1985) .... Vinko Bencina
The War Boy (1985) .... Mill manager
Lica i sudbine (1985) (TV)
Mala pljacka vlaka (1984) .... Paragraf
Zadarski memento (1984)
"Inspektor Vinko" (1984)TV Serija .... Referent Petar
U raljama zivota (1984)
"Stefica Cvek u raljama zivota" (1984) TV Serija
"Lazes, Melita" (1983) (mini) TV Serija .... Profesor Vadovec
Zlocin u skoli (1982)
Ukazanje Gospe u selu Grabovica (1982) (TV)
Miris dunja (1982) .... Mustafa
Kiklop (1982) .... Don Fernando
"Nepokoreni grad" (1981)TV Serija
"Velo misto" (1981) TV Serija .... Duje
"Punom parom" (1978) TV Serija
Tomo Bakran (1978) (TV)
"Macak pod sljemom" (1978) TV Serija
"Nikola Tesla" (1977) TV Series .... Fred
Timon (1973)
"Prosjaci i sinovi" (1971) TV Series .... Ivisa
"Fiskal" (1970) (mini) TV Series
Gravitacija ili fantasticna mladost cinovnika Borisa Horvata (1968) (as M. Nadarevic)
----------------------------------------------
Ekran
14.12.2006 19:21
Bard hrvatskog filma i teatra, kojega posljednjih tjedana gledamo kao Vilibalda S. Tončića u seriji "Kazalište u kući", bez dlake na jeziku komentira svoju karijeru, projekte i stanje u glumištu
Mustafa Nadarević: Tko bi me tražio stražnjice u ovim godinama?!
Autor RENATA LACKO
Gotovo su nepobrojive uloge što ih je Mustafa Nadarević odigrao u zagrebačkom HNK, na brojnim drugim kazališnim scenama ili na filmu, a ne broji ih ni on sam. Štoviše, reći će kako mnoge filmove u kojima igra još uvijek nije pogledao. Redateljski je u kazalištu debitirao u "Gavelli" davne 1992. s "Letom iznad kukavičjeg gnijezda", a nedavno je dobio "Tita Strozzija" za dramatizaciju i režiju "Hasanaginice". Iako ga kritika (do čijega mu mišljenja ionako nije previše stalo jer radi, kaže, za publiku) nije samo hvalila, češće mu je bila blagonaklona. Ipak, mnoge čudi zašto se teatarski bard okušava u serijama kakva je "Kazalište u kući" gdje igra Vilibalda S. Tončića.
Kad mi je Saša Runjić ponudio ulogu, premišljao sam se poput mlade koja se i bi i ne bi udavala objašnjava. Ali, kad sam čuo glumačku podjelu, pomislio sam kako je to sjajna ekipa s kojom želim raditi. I kad vidim svoje mlađe kolege u kadru, sretan sam jer znam da nisam pogriješio u procjeni. Mislim da će serija s vremenom dobiti na kvaliteti, opustit ćemo se, iako se, koliko sam čuo, ne možemo žaliti na gledanost prve epizode. Važno je da postoji dobar temelj u ljudima, a meni osobno najljepše je što mi nitko ne smeta i nitko mi ne ide na živce, a radna je atmosfera vrlo ugodna. Usto, producenti su poštovali i moje želje, nisam u svakoj epizodi pa tako imam vremena i za druge stvari.
EKRAN: Međutim, krimi serija "Balkan Inc." nije bila prihvaćena i mnogi su se pitali što je vama, bez obzira na to što ste svoj dio napravili dobro kao i uvijek, trebala uloga Filipovića?
NADAREVIĆ: Hvala na komplimentu. Serija je bila jako dobro napisana i mislim da se iz nje moglo mnogo više izvući. Kad razmatram neku ponudu, obično pitam kakva je podjela. Za "Balkan..." sam dobio lažnu informaciju, a kad sam potpisao ugovor i našao se u kadru s naturščikom koji se muči, nisam smio napraviti skandal, nego sam morao biti dobar da bih i njemu omogućio da bude dobar. Nisam dobar zbog sebe, nego zbog svojih partnera, a i oni su dobri da bih ja mogao biti dobar.
EKRAN: Vaši kolege tvrde da vas je užitak gledati pred kamerom jer se od vas i tada uči. Kako to da ste od prvog filma koji ste snimili 1968. imali jako dugačku pauzu, sve do 1982., do "Kiklopa"?
NADAREVIĆ: Kao mlad bio sam izvanredno neodgovoran. Već na mojim počecima počeli su mi ljudi govoriti da sam talentiran. A ja sam zaboravio da je talent bez rada ništav i puno godina nisam radio ni na sebi ni na ulogama. Promijenio sam se kad sam dobio kćer Nadiju iako ni danas nisam neka ozbiljna osoba. Odlučio sam raditi i zarađivati kao svaki drugi otac familije. Nisam htio da me se moje dijete srami. Nisam htio da kad djeca pričaju što su im roditelji, a moja kći kaže da sam glumac, nju pitaju a koji glumac? Prihvatio sam se posla i shvatio da je talent zapravo golema količina rada na sebi i na svojoj ulozi. Jer, tek kad si spreman, onda možeš biti opušten i igrati se bilo na sceni, bilo pred kamerom. Kad je glumac nespreman, ne gleda partnera u oči, ne sluša ga. Pa ni u životu ne slušamo druge. Ali kad ste spremni, čak i ako zaboravite tekst, dovoljno vam je slušati partnera i razgovarati s njim. No, to zahtijeva puno truda.
EKRAN: Da sad niste spomenuli kćer Nadiju, uopće ne bih znala da imate djece. O vama, vašoj obitelji, privatnom životu vrlo malo se zna, iako su zapravo vrlo popularne priče o privatnosti poznatih osoba.
NADAREVIĆ: Zna se sve. Onaj tko prati teatar i film zna puno o meni. Nisam nikad tajio da imam troje djece kćeri Nadiju i Nanu i sina Ašu. Ponosan sam na njih kao svaki roditelj, ali nisam nikad mislio da ih trebam uvlačiti na bilo koji način u svoj posao. Nadia će uskoro doktorirati povijest umjetnosti, Nana studira, a petnaestogodišnji Aša još ima vremena odabrati. Ne bude li talentiran za učenje, možda će se baviti nekim poslom u teatru ili na filmu, jer muškima je u našem poslu još kako-tako, a ženama strašno teško. Em nema dovoljno ženskih uloga, em smo mi muški katkad grozni pa te jadne glumice iskorištavamo na sve moguće načine, a one, jadne, počesto i pristaju na svašta. Mi smo muški čvršći i lakše to podnosimo, a i još uvijek nas nitko ne pita stražnjice... Dobro, tko bi mene i pitao u ovim godinama? Ozbiljno, mislim da su glumice koje uspijevaju uz solidnu karijeru imati i obitelj prave genijalke. Njihov je posao krvav i zahtijeva od njih puno energije i odricanja.
EKRAN: A vaša supruga....
NADAREVIĆ: Oprostite, ne volim govoriti o tome. To je moja intima i ja je nisam navikao otkrivati. Mogu vam reći koliko djece imam i što rade, ali s kim živim i kako, na to pitanje, mislim, ne moram odgovoriti.
EKRAN: U posljednjih dvadeset pet godina snimili ste više od trideset filmova čime ste među glumcima s najvećim brojem snimljenih filmova. Znate li točan broj?
NADAREVIĆ: Ne znam. I mislim da su neki mlađi glumci snimali više od mene, ali ja imam sreću da sam radio dosta filmova koji su bili poprilično gledani i filmova koji su bili u nominacijama ili dobivali nagrade. Iskreno, neki točan broj i ne zanima me. Ja živim za sutra. Ono sve što je prošlo lijepo je što je bilo i što sam doživio toliko godina. Masu svojih filmova nisam vidio i neću. Pamtim kako mi je na većini tih filmova bilo ugodno raditi jer su i ekipe i uvjeti bili izvrsni. Imam ja iskustva i s lošom produkcijom, ali moja "mašina zaborava za ružno" dobro radi pa se sjećam samo lijepih poslova.
EKRAN: S Antunom Vrdoljakom puno ste radili. Kako je to funkcioniralo s obzirom na to da je on u političkom smislu više desno orijentiran, a vi lijevo?
NADAREVIĆ: Smatram da je Tonči Vrdoljak režiser koji je napravio nekoliko nezaobilaznih filmova. On pak mene voli i poštuje kao glumca i kao čovjeka. Ali, uvijek razdvajam ono što je politika i ono što je posao. U ratno je vrijeme svatko bio angažiran u nekim strankama, ali inače, politika me uopće ne zanima. Mislim da su Hrvatsku obranili ljudi bez ikakve stranke, a moja stranka samo je jedna i ja stojim ispod samo jedne zastave, a to je teatar i publika. I ne simpatiziram nijedne koji su lopovi, lašci, prefriganti i smutljivci koji se brinu isključivo za svoju stražnjicu, a ne za narod koji ih je izabrao. Kod mene nema ni lijevih ni desnih. U mladosti sam imao iskustva s politikom i želim da ona sad ide mimo mene. Ako ste u bilo kojoj stranci, morate se vladati po njezinim zakonima. Naravno, antifašist sam i protiv bilo kakve tiranije ili razdvajanja ljudi po spolu, rasi, vjeri ili boji. Ljudi su za mene samo ljudi po svojoj čovječnosti i duhu.
EKRAN: Najbolje su vam uloge one u kojima su vaši likovi puni unutarnjih proturječnosti i koji, gotovo redovito, završe u ludnici. Jesu li vam takvi karakteri bliski pa ih je bilo lakše odigrati?
NADAREVIĆ: Izvanredno napisane uloge glumcu daju mogućnost da mu proradi glumačka mašta koju ja zovem bolest da budeš netko drugi. Kad čovjek odigra takve zavrnute likove, osjeća se poslije njih dosta umorno i dugo se treba odmarati da bi došao k sebi. A onda stigne premijera filma i gledajući ga ponovno se podsjetiš procesa koji si proživljavao kreirajući ulogu.
EKRAN: Dvije ste godine bili profesor na Akademiji dramskih umjetnosti, zašto više niste?
NADAREVIĆ: Radio sam dvaput po godinu dana i nikad nisam birao, nego dobio već izabrane ljude. Nisam mogao ostati na Akademiji jer sam postajao gladan, doslovce nisam imao što jesti jer satnica od dva i pol sata nije dovoljna da desetak ljudi nečemu naučite. Kako sam trošio mnogo više sati, nije mi ostajalo vremena da zarađujem za život pa sam morao napustiti školu. Kad bih imao jako puno novca, našao bih istomišljenike i otvorili bismo glumačku školu. Situacija je u Zagrebu takva da se u angažman prima vrlo malo talentiranih, a više po vezama rodbinskim ili seksualnim. Prerijetko po kvaliteti. I zato je bolje da sam se povukao s Akademije.
EKRAN: Ako postoje svakojake veze, onda postoje i klanovi...
NADAREVIĆ: Da budemo načisto ima ih jako puno. Ja ih zovem kulturnom mafijom. Dogovora ima jako puno ja tebi, ti meni. Ja sam slobodni strijelac, ne pripadam nikakvom klanu, a imam samo jedan plan biti publici u planu. I tako svaku večer izlazim na scenu i nekoga ili fasciniram teatrom ili učinim da mu se teatar zgadi. Jer, svake večeri netko je u kazalištu prvi put. Nekom od njih se, kažu, onaj ćelavac sviđa, nekom ne, ali ja živim na taj način. Imam ja prijatelje, imam i drugove i kolege, ali nisam ni s kim u dogovorima.
EKRAN: Za predstavu "Hasanaginica", koju ste dramatizirali, režirali i u kojoj igrate glavnu ulogu, dobili ste nedavno nagradu "Tito Strozzi". Što mislite zašto vas i kritika nije jednoglasno hvalila?
NADAREVIĆ: Radim predstave za publiku. A čitajući kritiku, ta je publika, ne znam... bedasta, neobrazovana, glupa jer za predstavu nema ulaznica rasprodane su! Radeći predstave, još od "Leta...", za takvu publiku, uživam kao malo dijete koje je dobilo dugo željeni božićni poklon kad čujem njezine ovacije. A "Hasanaginice" sam se uhvatio jer smatram da je riječ o odličnoj melodrami kakvih nam fali. Za kritiku ne znam raditi predstavu. Kad budem radio za nju, bit će to predstava od malo mraka, malo svjetla, malo projekcija i malo ezoterije koja je jako uzbuđuje. Zasad radim samo "banalne" predstave koje se sviđaju ljudima u gledalištu.
OSNOVNI PODACI
ime: Jagoda
prezime: Antunac
spol: žensko
datum rođenja: ?? 1938
datum smrti: 16.V.1987 u Zagrebu
zanimanje: glumica
suprug:
Film i TV:
"Inspektor Vinko" (1984) TV Serija .... Tajnica Bosa
"Gruntovcani" (1975) TV Serija
OSNOVNI PODACI
ime: Dinko
prezime: Čutura
spol: muško
datum rođenja: 16.I.1959 u Mostaru
zanimanje:
trenutno prebivalište: Zagreb
kontakt: Vlaška 87, 10000 Zagreb,
Telefon: +385 (1) 4568 317
Telefon: +385 (1) 4568 951
Telefaks: +385 (1) 4568 317
tel./faks 01/4568-714,
e-mail: dinko.cutura@morh.hr
Film i TV:
Holding (2001) .... Blizanac 2 (Boris)
"Putovanje u Vucjak" (1986) (mini) TV Series
"Nepokoreni grad" (2 episodes, 1981)
Knjige:
Cutura, Dinko.
Bljesak Oluje .
Zagreb : Ministarstvo kulture RH, 2005.
OSNOVNI PODACI
ime: Neda
prezime: Gamulin
spol: žensko
datum rođenja: 18.V.1960 u Zagrebu
zanimanje:
trenutno prebivalište:
suprug:
Film i TV:
Moram spavat, andjele (2007)
Libertas (2006)
"Bumerang" (2005) TV Serija.... Financijska Policajka
Snivaj, zlato moje (2005) .... Blanka
Sedma kronika (1996)
Zona sudbine (1992)
Ljeto za sjecanje (1990)
-------------------------------------------
Urša Raukar
Rođena sam "davne" 1960. u ovom lijepom gradu Zagrebu. Tu sam završila Klasičnu gimnaziju, srednju glazbenu i Kazališnu akademiju.I od diplome 1983., stalno sam zaposlena u ovom, meni najdražem, kazalištu.
U dvadeset godina u ZeKaeM-u odigrala sam pedesetak uloga, od malih epizoda do glavnih, Od Bake u "Igrajmo se Crvenkapice", Kraljice majmuna u "Knjizi o Džungli", gđe.Accousticus u "Č.P.G.A.", Jo u "Malim ženama do Penelope u "Odiseju i sinu", Elegantne dame u "Robertu Zuccu", Olge u "Tri sestre", Madame u "Kraljevu", Sirke u "Bijelom zecu". Radila sam sa Paolom Magellijem, Christianom Colinom, Januszom Kicom, Reneom Medvešekom, Vitom Tauferom, Ivicom Kunčevićem i mnogim drugim režiserima.
Povremeno sam radila na Ljetnim igrama u Dubrovniku ( posljednja je Pirandellov "Henrik četvrti" u režiji Nenni Delmestre, uloga Psihijatrice), snimala sam radio drame, povremeno na TV, i manje uloge na filmu, domaće produkcije i koprodukcije.
Sviram klavir i nešto malo harmoniku, i svako toliko pomislim da sam možda trebala otići na Glazbenu akademiju, a ne na Kazališnu, ali što je, tu je. Možda u sljedećom životu . . .
Prvenstveno sam kazališna glumica, vjerna ZeKaeM-u, u kojem živim svoj profesionalni život u vrhunskom ansamblu koji je stalni poticaj za daljnji rad i traženje.
ZKM
-------------------------------------------
Ekran
07.12.2006 19:35
Portret Pravim imenom Neda, glumica je u djetinjstvu od mame dobila nadimak Urša po vještici Uršuli Karapači
Vještičje ime Urše Raukar
Autor BOŽENA MATIJEVIĆ
U svojoj dosadašnjoj glumačkoj karijeri Urša Raukar je, ulazeći u mnoge karaktere likova te živeći na sceni njihove živote, privremeno nosila stotinjak različitih imena. Iz projekta u projekt zazivalo ju se drukčije, no čim bi uloga završila ona bi, naravno, opet postajala - Urša. Tako se predstavljala, tako joj se obraćalo...
Pod tim imenom samo je se i znalo. No pokaže li vam ta vitka crnokosa glumica (bez koje je bilo koju predstavu Zagrebačkog kazališta mladih teško zamisliti) svoju osobnu iskaznicu ili putovnicu, uslijedit će iznenađenje. Tamo od Urše ni traga ni glasa. Umjesto toga njezina svima dobro znanog imena pročitat ćete - Neda. A za tu zbrku nije kriva nikakva administrativna pogreška već Uršina, zapravo Nedina - mama.
Roditelji su mi nadjenuli ime Neda, ali kako sam od najranijeg djetinjstva bila iznimno živo dijete spremno na sve moguće nepodopštine mama me u jednom trenutku prozvala Urša po vještici Uršuli Karapači iz priče o "Vidonji, Dugonji i Trbonji". I otad se znam kao Urša. Porijeklo toga mog imena jako mi je simpatično jer su u mnogim pričama vještice često vrlo privlačna i zabavna bića čije nadnaravne sposobnosti dječju maštu najviše golicaju.
Usto, mislim da mi Urša puno bolje pristaje. Neda mi je potpuno strana. Zapravno, uopće ne znam što bih s tom Nedom. Kad me netko zazove tim imenom - ne reagiram. Jednom su me liječnici nakon operacije, htijući me probuditi iz narkoze, uporno zvali "Nedo, Nedo...!", a ja, ništa kroz smijeh je Urša Raukar u stanci pokusa nove predstave ZeKaeM-a posvećene profesoru Baltazaru otkrila svoju dvostrukost koja zna biti uzrokom kojekakvih komičnih zgoda, a ponekad i nevolja.
Recimo, u banci ili na nekim drugim šalterima zna joj se dogoditi da je, nakon što preda osobnu iskaznicu, pitaju je li ona možda sestra Urše Raukar jer joj je nevjerojatno slična. No, pošalje li joj netko paket na Uršu onda ga u pošti teško podiže. Obično tada slijedi objašnjavanje koje je dosad, na sreću, uvijek uspješno završavalo. A jedina osoba koja je Uršu zvala pravim krsnim imenom, i to Nedicom, bila je njezina pokojna baka Ladislava.
Joj, evo sad vam ne znam reći zna li moj 14-godišnji sin Luka da meni Urša nije pravo ime. Hm, pa valjda zna. Iako..., nisam baš sigurna na trenutak se Urša i sama našla u dvojbi, odmah nastavljajući kako je tijekom prve godine studija glume njezin kolega Ljubo Zečević uporno inzistirao da je zovu Neda. Neuspješno. Nije se primilo. Bilo kako bilo, Urša i Neda jedna s drugom žive skladno.
Nikad se pri upoznavanju nisam predstavila kao Neda, ali čim dođem u banku, poštu ili policiju automatski se potpisujem tim imenom. Valjda za to imam neki ugrađeni čip koji odmah odabere ispravnu stranu kad je birokracija u pitanju. Razmišljala sam o službenoj promjeni imena, odnosno o tome da i u svim dokumentima Nedu zamijenim Uršom, ali sam odustala. Činilo mi se da bih time ipak oduzela nešto od sebe kazala je glumica, koju u ZeKaeM-u trenutačno možete gledati u čak šest predstava: "Vrata do", "Skakavci", "Mala sirena", "Brat magarac", "Ana Karenjina" i od sutra "Baltazar".
Zanimljivo, Uršu tijekom svih tih glumačkih godina nikad nije zapalo da zaigra lik neke Nede, ali zato na scenu još izlazi kao - vještica. I to ne bilo kakva, već morska vještica koja zbog žudnje za vlašću u podmorju maloj sireni oduzima glas. Na kraju, kad smo sve objasnili i otkrili, Urša je još jednom, smijući se vragolasto, zakoplicirala cijelu priču rekavši:
Zamislite da svome pravom imenu dodam još i suprugovo prezime pa da na plakatu sutrašnje premijerne predstave umjesto Urša Raukar dadem napisati kako u Baltazaru razbojnicu, tetku-pletku i Božicu igra - Neda Gamulin. Svi bi u čudu pitali - tko je sad to?
OSNOVNI PODACI
ime: Izet
prezime: Hajdarhodžić
spol: muško
datum rođenja: 29.XII.1929. u Trebinju
datum smrti: 12.12.2006. u Zagrebu
zanimanje: glumac
Film i TV:
"Putovanje u Vucjak" (1986) TV Serija
"Brisani prostor" (1985) TV Serija
Miris dunja (1982) .... Hamdibeg
Pad Italije (1981)
"Nepokoreni grad" (1981) TV Serija .... Vladimir Nazor
Okupacija u 26 slika (1978)
Posljednji podvig diverzanta Oblaka (1978)
Bravo maestro (1978) .... Blagoje Boric
Corkan i Svabica (1980) (TV) .... Corkan
"Nikola Tesla" (1977) TV Serija .... John O'Neill - Herald Tribune Editor
Predstava 'Hamleta' u Mrdusi Donjoj (1974) .... Jocin Otac
"Kuda idu divlje svinje" (1971) TV Serija .... Paganini
Kad cujes zvona (1969)
Moja strana sveta (1969)
Kaja, ubit cu te! (1967) .... redikul Ugo Bala
-----------------------------------------
12.12.2006 21:10
Umro glumac Izet Hajdarhodžić
ZAGREB - Istaknuti hrvatski glumac i pedagog Izet Hajdarhodžić umro je danas u Zagrebu nakon kratke i teške bolesti u 78. godini života, javila je pokojnikova obitelj.
Izet Hajdarhodžić rodio se 1929. u Trebinju. Diplomirao je 1957. na zagrebačkoj Akademiji za kazališnu umjetnost. U svom umjetničkom radu istaknuo se karakternim ulogama, a posljednjih godina radio je u hrvatskoj diplomaciji.
Proslavio se ulogom Držićeva Skupa, kojega je dva desetljeća tumačio na Dubrovačkim ljetnim igrama i u Dramskom kazalištu Gavella, i za kojega je dobio pregršt uglednih nagrada. Bio je, uz ostalo, umjetnički ravnatelj kazališta u Dubrovniku (1957.-1961; 1965.-1968.), glumac u Sarajevu (1961.-1963.), od 1968. član zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta, a glumio je i u Teatru &TD. Bio je profesor glume na Akademiji dramskih umjetnosti a, igrao je i u filmovima i TV dramama.
(Hina)
---------------------------------------
Drach i Genda dobili Nazora, Hajdarhodžić 14. put - nije
Ministarstvo kulture objavilo je dobitnike Nagrade Vladimir Nazor za 2005. za životno djelo i godišnje nagrade za književnost, glazbu, filmsku umjetnost, likovne i primijenjene umjetnosti, kazališnu umjetnost te arhitekturu i urbanizam. Vanja Drach dobitnik je nagrade za životno djelo za kazališnu umjetnost, a godišnje nagrade Josip Genda. Nagradu nije dobio 14 puta nominirani Izet Hajdarhodžić koji se zbog toga danas protestnim pismom obratio javnosti u Jutarnjem listu.
Tekst naslovljen "Hajdarhodžić: 14 puta za Nazora - dosta je", prenosimo u cjelosti.
Goran Grgić, predsjednik Udruženja dramskih umjetnika Hrvatske, predložio me za ovogodišnju nagradu "Vladimir Nazor" za životno djelo. Dobio je od mene podatke o mom životu i umjetničkom radu te napisao obrazloženje uz svoj prijedlog. Sve je to službeno obavio u ime UDUH-a. Kao predsjednik Poyjerenstva za kazalište u Odboru za dodjelu nagrade "Vladimir Nazor", Grgić me potom obavijestio da je do roka za primanje prijedloga zaprimio još tri nominacije za nagradu za životno djelo te da će se Povjerenstvo u sastavu: Goran Grgić (predsjednik), Neva Rošić, Zvonimir Zoričić, Rene Medvešek, Ivica Boban i Želimir Mesarić sastati 17. svibnja i tajnim glasovanjem izabrati dobitnika.
Dana 18. svibnja u novom sastavu, bez Ivice Boban i Rene Medvešeka, a s Elvisom Bošnjakom i Brankom Cvitković umjesto njih, nije raspravljano o četiri službeno predložena kandidata, nego samo o meni i novom kandidatu koji je predložen tek na tom sastanku. Zakazan je novi sastanak za 24. svibnja, kojem se na samom kraju pridružio i Dragan Despot, direktor Drame HNK. Iako se ni sada ne zna je li on uopće čan tog povjerenstva, on se pridružo jednoglasnoj odluci da nagradu ne dobijem ja, nego kandidat kojeg su mi oni suprotstavili na sjednici 17. svibnja.
Naravno, Goran Grgić i njegovo povjerenstvo odlučno su odradili zadatak da ja ne smijem dobiti nagradu. Ni savjest, ni moral, ni pravila, ništa više tu nije bilo važno.
Prvi sam put kandidiran za Vladimira Nazora za životno djelo 1993. godine i ove godine mi je bila četrnaesta nominacija za tu najvišu državnu nagradu. Petnaestu jubilarnu, sramnu i ponižavajuću vratolomiju Goran i njegova družina neće morati izvoditi sljedeće godine. Svjestan da ne pripadam hrvatskom teatru, sam ću se iz njega ukloniti. Zaista mi tu nije mjesto. Grgić će me, molit ću lijepo, izbrisati iz članstva UDUH-a, a Dragan Despot prekrižiti na plakatu "Hasanaginice". To je sve što će oni morati obaviti.
Moram nešto reći o kolegi koji će ove godine dobiti nagradu "Vladimir Nazor"za životno djelo. To je moj dragi prijatelj, veliki glumac, umjetnik koji tu nagradu uistinu zaslužuje. I upravo zato ne zaslužuje da se njegovim imenom ovako ružno manipulira. On je jedan od najistaknutijih članova Drame HNK. Od onih Grgićevih sedam veličanstvenih četiri su glumci HNK, jedan je i direktor Drame, a drugi predsjednik Povjerenstva. Pa zar su zaista do te mjere izgubili pamet i svaki osjećaj morala i dostojanstva da na ovakav način uvlače u svoje prljave igre časno ime svog uvaženog kolege. Mogli su i bili su dužni, imali su za to nekoliko mjeseci vremena, uputiti u ime HNK sluzbeni prijedlog da njihov dugogodišnji zaslužni član dobije nagradu "Vladimir Nazor" za životno djelo.
Redom sva četiri člana dičnog Povjerenstva, članovi Drame HNK u Zagrebu Branka Cvitković, Zvonimirn Zoričić, Dragan Despot i Goran Grgić, bili su moji studenti na Akademiji dramskih umjetnosti. Sad se pitam gdje sam to griješio?
Ako se bilo tko iz Povjerenstva javi s nekom primjedbom na ovo što sam ovdje rekao, neću odgovarati. Dosta mi je i gadi mi se. Jedino zadržavam pravo da odgovorim ako se oglasi Neva Rošić.
Uostalom, vjerujem da će pribjeći starom hrvatskom odgovoru: šutjet će. Ionako će sve njihove gadarije proždrijeti hrvatska prazna glava zaborava.
Tek toliko.
Izet Hajdarhodžić
---------------------------------------
IZET HAJDARHODŽIĆ NAKON ISTEKA ČETVEROGODIŠNJEG MANDATA SAVJETNIKA ZA KULTURU U SKANDALOZNO VOĐENOM HRVATSKOM VELEPOSLANSTVU U MOSKVI
KOVAČEVIĆ ZASTUPA VLASTITU TAŠTINUýý
Igor LASIĆ
26. siječnja, 2006.
Bivši ministar prostornog uređenja Božo Kovačević svojedobno je po hitnom postupku imenovan za veleposlanika u Moskvi. Ja sam tada vjerovao da u Zagrebu znaju što rade. Sad se pitam jesu li tadašnji premijer i ministar vanjskih poslova ipak danas svjesni kakvu su medvjeđu uslugu Hrvatskoj napravili tim brzopletim imenovanjem. Naime, nikad nisam naišao na tako kompleksan dramski lik kao što je Božo Kovačević: to je osoba koja u sebi ujedinjuje zloću i zlobu, taštinu i netolerantnost, paranoičnu jarost i podmetačku podlost. Takvu osobu može živjeti samo jedan duboko frustriran i nesretan čovjek
verzija za tisak
- Četiri godine bili ste u Moskvi, istekao Vam je mandat savjetnika za kulturu Veleposlanstva RH i vratili ste se u Zagreb. Jeste li još uvijek u radnom odnosu s Ministarstvom vanjskih poslova, očekujete li neki novi angažman. Što trenutno radite ili pripremate?
- Nisam, hvala dragom Bogu, ni u kakvom radnom odnosu s dotičnim Ministarstvom i ne očekujem, opet hvala dragom Bogu, nikakve nove angažmane. U mirovini sam, imam preko 52 godine radnog staža. Trenutno ne radim ništa i - pripremam se.
- Za što se pripremate?
- Upravo sam ušao u sedamdeset sedmu. Prirodno je da se pripremam.
- Čega se dobrog najradije sjećate iz Rusije?
- Rusija je velika zemlja i sve je u njoj veliko, i dobro i zlo, i uspjesi i pogreške, i pobjede i porazi. Najveća vrijednost Rusije je ruski čovjek. Sve što se događa u ruskoj kulturi, sve s ljubavlju i bezgraničnim poštovanjem prati ruski čovjek. Koliko je u Moskvi teatara, koliko muzeja, koliko muzičkih i izložbenih dvorana, koliko dvoraca i spomenika kulture, koliko hramova - i sve to, svakog dana, po žegi i ciči, nakon napornog rada, u nepreglednoj koloni, ispunjavaju ruski ljudi, muškarci i žene, mladi i stari, djeca i vojnici. Od svih mojih osobina jednu u sebi najviše volim: uspio sam sačuvati sposobnost divljenja. A Rusija je zadivljujuća zemlja.
- A odnosi Rusija - Hrvatska?
- Tako i tako. Tek nekako. I svakako. Kulturni odnosi kao vjerojatno i svugdje, u stalnom usponu. Ako u Moskvi nekome kažeš da si iz Hrvatske, odmah će ti se prijateljski nasmiješiti uz obavezni dodatak: Da, mi Slaveni. Vjerojatno još ne znaju da u Hrvatskoj upravo otkrivaju da mi Slaveni zapravo nismo, da je hrvatsko slavenstvo laž i obmana, kakav Križanić, kakav Štrosmajer, sve je to tlapnja naših enciklopedista, koji su zapravo smeće i hrvatski povijesni otpad. Predsjednik Mesić, za vrijeme dok sam ja bio u Moskvi, dolazio je četiri puta, premijeri hrvatske Vlade, one prethodne i ove sadašnje, nisu bili nijednom. Očito da je Hrvatskoj daleko važniji Luksemburg od Rusije.
Hrvatski novinari o zbivanjima u Rusiji izvještavaju iz Londona i Washingtona, ponekad iz Zagreba, a skoro nikad iz Moskve, u koju tek tu i tamo zalutaju. O potezima iz Kremlja pišu kao da tamo još uvijek stoluje Staljin i njegovi komesari. Rusija je prostorno najveća zemlja svijeta, zemlja ogromne snage, svakovrsnih bogatstava i prirodnih ljepota. Hrvatskoj bi bilo od velike koristi da stalno unapređuje prijateljske odnose s Rusijom, umjesto da gaji kratkovidnu politiku ignorancije, pa i prezira prema svemu što se u toj zemlji događa i što iz nje do nas dopire. Zar Hrvatska uistinu mora pokorno slušati baš svaku komandu Zapada koliko smije i kako mora gledati na Istok? Na parove razbrojs i pogled uvijek i samo u jednom pravcu. Zar jedino tako i dokle tako?
Slučaj Vlaste Pavić
- Kako funkcionira hrvatsko Veleposlanstvo u Moskvi?
- Kad sam došao u Moskvu veleposlanik je bio Hido Biščević, kao iskusni diplomat. Biščević je sigurno i uspješno vodio ambasadu, pružajući svim diplomatima i službenicima inicijativu i slobodu u obavljanju posla. Vješto je koordinirao i nenametljivo kontrolirao sve poslove. Godinu i pol poslije mog dolaska u Moskvu Biščević je bio grubo povučen. Jedini pravi svjedok tog bezobzirnog i nedostojanstvenog postupka jest Hido Biščević i samo on može, ukoliko osjeti potrebu, o tome progovoriti.
Nakon toga, nešto manje od godinu dana, gluho doba za našu ambasadu u Moskvi. U Zagrebu se tražio i nije se nalazio novi ambasador. A onda je nastupio novi moment u tadašnjoj koalicijskoj Vladi. Trebalo je osloboditi ministarsko mjesto za novog predsjednika Liberalne stranke, pa je tadašnji ministar prostornog uređenja Božo Kovačević po hitnom postupku imenovan za veleposlanika u Moskvi. Ja sam tada vjerovao da u Zagrebu znaju što rade. Sad se pitam jesu li tadašnji premijer i ministar vanjskih poslova ipak danas svjesni kakvu su medvjeđu uslugu Hrvatskoj napravili tim brzopletim imenovanjem. Samo nekoliko mjeseci po dolasku u Moskvu pokazalo se tko je Božo Kovačević.
- Pa, možete li reći, tko je po vama Božo Kovačević?
- Znate, preko pedeset godina radio sam u teatru. Odigrao sam stotinjak uloga. Preko trideset i pet godina bio sam profesor glume na Akademiji dramske umjetnosti. U dva mandata bio sam i dekan na toj Akademiji, gdje je jedno vrijeme Božo Kovačević, kao vanjski suradnik, predavao sociologiju. Možete zamisliti koliko je dramskih tekstova prošlo kroz moje ruke, u potrazi za ulogama za mene i za moje studente. Vjerujte mi da nikad nisam naišao na tako kompleksan dramski lik kao što je Božo Kovačević. Osobu koja u sebi ujedinjuje zloću i zlobu, taštinu i netolerantnost, paranoičnu jarost i podmetačku podlost, grubost prema onima za koje misli da su mu potčinjeni i ulizništvo prema onima za koje zna da su mu nadčinjeni, takvu osobu u teatru je teško naći i prikazati. Takvu osobu može živjeti samo jedan duboko frustriran i nesretan čovjek.
- Jeste li bili u otvorenom sukobu s Kovačevićem? Znate li jesu li i drugi diplomati i službenici imali sličnih problema?
- S Kovačevićem sam bio u neprestanom sukobu. Neizmjerna je njegova netrpeljivost i mržnja, trebalo bi nekoliko ovakvih intervjua da samo nabrojim što je Kovačević činio meni i nekim drugim članovima Veleposlanstva. Opisat ću samo odnos Kovačevića prema gospođi Vlasti Pavić, donedavnoj zagrebačkoj gradonačelnici. Gospođa Pavić bila je četiri puta u Rusiji. Tek nekoliko mjeseci Kovačević je bio veleposlanik kad je zagrebačka gradonačelnica dolazila po drugi put u Moskvu. Između ostaloga, bio je predviđen i posjet Boljšom teatru, međutim, gospođa Pavić uspjela je dogovoriti veoma važan sastanak s jednim visoko rangiranim ruskim funkcionarom. Pošto se sastanak trebao održati upravo u vrijeme posjeta kazalištu, gradonačelnica je na vrijeme otkazala Boljšoj teatar i otišla na taj sastanak. To je pokrenulo lavinu taštine Bože Kovačevića i on je otvorio svoj mali privatni rat protiv Vlaste Pavić.
Početkom rujna 2004. zbio se onaj strašan događaj kad je u gradu Beslanu grupa terorista upala u školu, na proslavu prvog dana početka nove školske godine, i u neviđenom masakru poubijala ogroman broj roditelja i djece. Bila je to tragedija upravo biblijskih razmjera, koja je Rusiju zavila u crno i izazvala suosjećanje i sućut cijelog svijeta. Kovačević je bio na godišnjem odmoru u Hrvatskoj i nije se sjetio da na nekoliko dana prekine odmor i dođe u Rusiju. Sjetila se toga Vlasta Pavić, doletjela u Moskvu i zatim, u pratnji savjetnika Veleposlanstva za veze s javnošću, otputovala u Beslan, podijelila tugu s građanima nesretnoga grada i odmah, u ime grada Zagreba, ponudila da stotinu preživjele djece dođe u Hrvatsku i provedu odmor na moru, no Kovačević je stalno naglašavao da ta akcija nema nikakve veze s Veleposlanstvom...
Poništeni otkaz
- Jeste li o problemima s Kovačevićem obavještavali Ministarstvo vanjskih poslova? Je li o tome išta znao predsjednik RH, koji s Vladom dijeli ovlasti i odgovornosti u kreiranju hrvatske vanjske politike?
- Jasno da su svi bili obaviješteni o postupcima Kovačevića. U Ministarstvu sve su u detalje znali. Ja sam imao nekoliko sastanaka s predsjednikom Mesićem i svaki put ga upozorio na štetno i neodgovorno ponašanje Kovačevića. I svaki put je predsjednik dodao da ja nisam jedini koji tako govori, svi koji su s njim razgovarali o Boži Kovačeviću govorili su isto što i ja. I svaki put je predsjednik obećao da će o Kovačeviću razgovarati s prvim državnim tajnikom MVP-a, zaduženim za vanjskopolitička pitanja. Nije ni s kim razgovarao.
Koncem rujna 2004. g., dok sam bio na godišnjem odmoru u Hrvatskoj, u Moskvu je stiglo rješenje o prekidu mog radnog odnosa ugovornog diplomata s nalogom da hitno napustim Moskvu, deset mjeseci prije isteka mandata. Obavijestio sam o tome predsjednika RH i on je obećao da će o tome razgovarati s prvim državnim tajnikom MVP-a. Otišao sam u Moskvu i počeo se pakirati. Nakon nekoliko dana stiglo je novo rješenje kojim se poništava ono prvo rješenje o otkazu i određuje da ostajem u Moskvi do kraja mandata. S prvim državnim tajnikom, koji je ishodio drugo rješenje, ni ovog puta nije razgovarao predsjednik. S prvim državnim tajnikom razgovarao je moj advokat.
- Jeste li još koji put razgovarali s predsjednikom?
- Kad sam se prošlog ljeta, po isteku mandata, vratio u Zagreb ponovno sam razgovarao s predsjednikom i opet dobio od njega ono isto obećanje da će razgovarati s prvim državnim tajnikom. U listopadu sam razgovarao s obojicom savjetnika predsjednika za vanjsku politiku. Obojica su se sa mnom složili da Kovačevića treba povući iz Moskve. Sastavili su i kratku listu s nekoliko imena, koje će predložiti predsjedniku za izbor novog veleposlanika. I predsjedniku i njegovim vanjskopolitičkim savjetnicima rekao sam da ću, ukoliko se ništa ne riješi, javno progovoriti o svemu.
Smatram da je Moskva za Hrvatsku izuzetno važno diplomatsko odredište. Svi će se sa mnom složiti o tome, i predsjednik i njegovi savjetnici, svi oni koji nešto znaju o diplomaciji i svi oni koji o diplomaciji pojma nemaju, svi će reći: Moskva je važna i bit će još dugo veoma važna, voljeli je mi ili ne. I bit će veoma, veoma važno koga se tamo šalje da predstavlja Hrvatsku. Za to da će Hrvatsku još barem dvije godine predstavljati Božo Kovačević, za to on nije ni kriv ni odgovoran. Krivi su i odgovorni oni koji ga tamo drže i stalno podržavaju. Žao mi je što je među njima i predsjednik Mesić.
"Zaborav koji teče"
- I što mislite što će se dalje događati?
- Dalje se neće događati ništa. Zaborav. "Zaborav koji teče", napisao je o dvospolcima Viktor Ivančić. Da, Viktore, da, virus zaborava stalno se preobražava, neprestano mutira i prilagođava se i nema laži i prevare a da hrvatska glava ne objesi labrnju i gleda vas staklenim očima uz pitanje: o čemu vi to, gospodine?
- Tko Vas je u Moskvi zamijenio na mjestu savjetnika za kulturu?
- Službeno, koliko ja znam, nije me zamijenio nitko. Neslužbeno, možda me je ipak netko zamijenio. Naime, na to je mjesto Božo Kovačević postavio dosadašnju blagajnicu veleposlanstva, koja je sa svojim obrazovanjem zastala prije više od 20 godina kad je trebala postati duvna. Eto, tu je gospođu Božo uzdigao do povjerenice za kulturu i bogoštovlje (naime božoštovlje), te ona sada, uoči svakog crkvenog blagdana, organizira službu Božju, naravno ne u nekoj moskovskoj katoličkoj crkvi, nego upravo u veleposlanstvu, gdje dvoranu pretvori u doslovni crkveni prostor. Što vi mislite, kad bi papski nuncij želio održati misu, bi li u tu svrhu izabrao jednu od katoličkih crkava ili bi za to koristio vatikanski nuncijat, dakle službeno diplomatsko predstavništvo Svete Stolice u Moskvi?
- Nakon četiri godine provedene u Moskvi, kakvo Vam sada izgleda Hrvatska?
- Hrvatska je bajka, zemlja čudesnih priča i skaski. Ima u onoj poznatoj priči ona zločesta stara vještica, koju Ivica i Marica gurnu u vatru i ona lijepo izgori. Tako tu zlu babu sustigne pravedna kazna, a opet ima i ona dobra bakica i njena slatka unučica. Onda iz zasjede nastupa zločesti vuk koji obje, i bakicu i unučicu, u slast pojede. Ali ne može to tek tako završiti. Nailazi lovac Luka. Taj je Luka inače potpredsjednik lovačkog sabora, kojem je pak predsjednik naš poznati lovac na divljač i nejač. Lovac Luka ubije vuka, izvadi veliki nož i raspori zvijer od grla do genitalija. Bakica i unučica iskoče iz rasporenog trbuha i veselo otpjevaju puno lijepih pjesmica. A vuk završi kako i zaslužuje, bace ga na upravo novootvoreno odlagalište za otpad. Ima i ona priča s poučkom - basna o zečevima. Jedne ne baš dobre zečeve, čitavu porodicu zajedno s mladima, ubiju i bace na smeće. Drugi jedan zec, dobar i zaslužan, uživa u vlasti, slasti i masti, polako grickajući svoju zasluženo stečenu imovinu.
Eto, takva je bajkovita i pravno uređena zemlja Hrvatska. Sve prema zasluzi, jednima pravedna kazna, a drugima zaslužena obilna nagrada. Ima i bajka o Antu Đapiću. Slušam ja neki dan onu opaku krugovalnu postaju zvanu Stojedinica, kad neočekivano začujem blagi baršunasti bas-bariton magistra Ante Đapića, koji ima, pričajte vi što hoćete, sudsku potvrdu, dapače presudu, da mu je magisterij neupitan i nepatvoren, po svim poznatim pravilima hrvatske sveučilišne prakse. I kaže Antu tamo neki zlobni slušatelj da će iseliti iz Hrvatske ako on, Anto, postane vlast. A Anto, koji je već vlast, kaže da će na sljedećim izborima postati ili predsjednik Sabora ili predsjednik Vlade, a slušatelju - široko mu polje. Trebao bi Anto potražiti negdje djela onog poznatog heretika i antidramatika E. Ionesca, koji je svima očitao lekciju da se može postati i opći predsjednik. Eto, upravo to, opći predsjednik, trebao bi postati Anto Đapić. Tek tada će Hrvatska stati na svoje noge i biti konačno i zauvijek svoja na svome.
Hvala, čiča miča, gotova je priča.
Feral Tribun
---------------------------------------
http://www.infobar.ba/kategorije/BARometar/2006_04/19_01.php
OSNOVNI PODACI
ime: Duško
prezime: Gruborović
spol: muško
datum rođenja: 9.V.1956. u Malom Gradcu kod Gline
datum smrti: 4.XII.2006. u Zagrebu
zanimanje: glumac
supruga: Nensi Gruborović (r.1967) logopedica u SUVAG-u
sin: Goran Gruborović (r.2001)
otac: Milan Gruborović (-+2005)
Film i TV:
"Nad lipom 35" (2006) TV Serija.... Josip Brda
Snivaj, zlato moje (2005) .... Skaric
Zlatne godine (1992) .... Agent
Prica iz Hrvatske (1991)
Djuka Begovic (1991) .... Tunja
"Ptice nebeske" (1989) (mini) TV Series
Horvatov izbor (1985) (as Dusan Gruborovic)
"Smogovci" (1982) TV Series .... Lorin otac (unknown episodes)
"Velo misto" (1981)
"Nepokoreni grad" (1981) tTV Serija
Povratak (1979)
------------------------------------------
08.12.2006 15:50
Pokopan glumac Duško Gruborović
ZAGREB - U nazočnosti članova obitelji, rodbine, prijatelja, velikog broja dramskih umjetnika te kulturnih i javnih djelatnika na zagrebačkom groblju Mirogoj pokopan je danas Duško Gruborović, kazališni i televizijski glumac, pjesnik, tekstopisac i dugogodišniji član ansambla Satiričkog kazališta "Kerempuh".
Ispred mrtvačnice od Gruborovića se u ime kazališta "Kerempuh" oprostio Fadil Hadžić, a nad grobom prijatelji i suradnici Antun Tudić i Enes Kišević koji su pročitali nekoliko njegovih pjesama.
Na komemorativnom skupu u "Kerempuhu" oproštajne riječi preminulom glumcu Dušku Gruboroviću uputio je ravnatelj toga kazališta Duško Ljuština, koji je podsjetio da je Gruborović cijeli glumački vijek proveo u tom kazalištu u kojemu je odigrao 40-tak uloga.
Istaknuo je kako je Gruborović, uz ostalo, stekao simpatije publike tumačeći ulogu Ive u drami Slavka Kolara "Svoga tela gospodar".
"Gruborović je bio vitez riječi, promicatelj duha, pjesnik i glumac, koji je kazališnu i književnu scenu napustio u naponu glumačke karijere", rekao je Ljuština.
U ime Hrvatskog društva dramskih umjetnika (HDDU) od Duška Gruborovića oprostio se Zlatko Krilić, rekavši kako je "Duškov drugi talent bilo književno stvaralaštvo, posebice pjesništvo, za što je dobio i nagradu 'Zvonimi Golob' ".
Od preminulog kolege i prijatelja oprostili su se glumci "Kerempuha" Elizabeta Kukić i Antun Tudić.
Glumac Duško Gruborović (1956.) iznenada je preminuo u ponedjeljak, 4. prosinca, u Zagrebu, tijekom snimanja televizijske serije "Nad lipom 35".
(Hina)
----------------------------------------
Index.hrDuško Gruborović umro na snimanju showa "Nad lipom 35"
utorak, 5.12.2006 19:18
U PONEDJELJAK navečer je na snimanju glazbeno-humorističnog showa Nove TV "Nad lipom 35" umro glumac i književnik Duško Gruborović, prenosi Dnevnik.hr.
Za vrijeme snimanja Gruborović je zatražio pauzu jer mu nije bilo dobro. Nakon toga je uzeo svoje lijekove koji su mu propisani za srčane probleme i otišao prileći. Stanje mu se nije poboljšalo pa je pozvana hitna pomoć.
Pokazalo je da je riječ o infarktu, već trećem koji je pogodio Gruborovića. Hitna ga je pomoć dugo pokušavala reanimirati, ali njihovi su se napori pokazali neuspješnima. Glumac nažalost nije preživio svoj treći srčani udar.
Gruborović je rođen 9. svibnja 1956. u Malom Gradcu kod Gline. Diplomirao je 1981. na kazališnoj akademiji u Zagrebu nakon čega je postao član kazališta "Kerempuh", kojem je ostao vjeran sve do smrti. Imao je samo 50 godina.
P.V.
Foto: Dnevnik.hr
----------------------------------------
04.12.2006 23:44
TRAGEDIJA Poznati glumac noćas doživio srčani udar tijekom rada na epizodi “Nad lipom 35” Nove TV
Duško Gruborović umro pred šokiranim kolegama
Autor Renata Lacko
Upravo kad su mislili da će snimanje još jednog nastavka privesti kraju, dogodila se prava drama. U ponedjeljak predvečer na snimanju glazbeno-humorističnog showa “Nad lipom 35” na Novoj TV, od srčanog udara umro je glumac i književnik Duško Gruborović.
– Još uvijek sam u šoku – rekao je Žarko Potočnjak, koji je u tom trenutku završavao scenu s Duškom, koja je trebala trajati još desetak sekundi. Duško se okrenuo i rekao: “Molim vas, prekinimo snimanje, nije mi dobro” – rekao je Žarko. Sve ostalo događalo se filmskom brzinom. Duško je dobio lijekove koje inače uzima zbog slabog srca, i prilegao. Istodobno je ekipa s nove TV pozvala Hitnu pomoć i činilo se da će i treći infarkt Duško Gruborović preživjeti, ovaj put to, na žalost, nije bilo tako.
– Hitna je gotovo sat vremena pokušavala Duška vratiti u život – vidno potreseno prepričavao je Potočnjak. Dodao je kako se doista kao na snimanju serije dogodilo da su na kraju umjesto sretnog kraja liječnici morali konstatirati – smrt.
Iako su svi koji su sudjelovali na snimanju bili u velikom šoku, neke su se formalnosti naprosto morale odmah obaviti. Stigla je i policija, a čitavoj ekipi najmučnije bilo je kako obavijestiti Duškovu suprugu Nensi i sina.
Naravno, na mjestu tužnog događaja pojavio se i Duško Ljuština, ravnatelj Kerempuha, čiji je Duško Gruborović bio dugogodišnji član. Stigao je i Boris Geršak, došli su i drugi kolege koji su u tako kratkom vremenu čuli što se dogodilo, ali zapravo više nitko ništa nije mogao učiniti.
– Svi smo još uvijek previše potreseni da bismo uopće mogli reći kada će se snimanje showa nastaviti, a kamoli tko će i hoće li netko uopće u emisiji zamijeniti Duška Gruborovića – rekla je glasnogovornica Nove TV Dijana Tušek.
Kazalište Kerempuh također je u šoku. Još neki dan, pričaju glumci, Duško je bio na kavi i rekao da se osjeća sasvim dobro. Posljednje dvije predstave u kojima je igrao, a koje su na repertoaru toga kazališta su “Balkanski špijun” Dušana Kovačevića i “Afera” Fadila Hadžića.
----------------------------------------
Bljesak info
05.12.2006 @ 20:34:27
Duško Gruborović umro na snimanju showa
Jučer navečer, na snimanju glazbeno-humorističnog Nove TV 'Nad lipom 35' od srčanog udara iznenada je pred šokiranim kolegama umro glumac i književnik Duško Gruborović. Snimale su se neke od ...
... posljednjih scena nove epizode kad je Duško Gruborović rekao: "Molim vas, prekinimo snimanje, nije mi dobro." Uzeo je svoje lijekove za srce i prilegao. Hitna pomoć, koja je u međuvremenu stigla, gotovo je sat vremena glumca pokušavala vratiti u život.
No, sve je bilo uzalud. Treći infarkt Duško Gruborović nije preživio. Kolege i ekipa na snimanju bili su šokirani. U međuvremenu su stigli mnogi Gruborovićevi kolege i prijatelji koji su čuli što se dogodilo.
Duško Ljuština, ravnatelj Kerempuha, čiji je Gruborović bio dugogodišnji član, rekao je kako su neki dan pili kavu i kako je Duško rekao da se osjeća dobro.
Gruborović se rodio 9. svibnja 1956. u Malom Gradcu kod Gline. Na kazališnoj akademiji u Zagrebu diplomirao je 1981., kada je i postao glumac Kerempuha, kojem je bio vjeran sve do smrti.
(Nova TV)
----------------------------------------
Kerempuh
DUŠKO GRUBOROVIĆ
U ansamblu od 1. srpnja 1981.
Uloge u 'Kerempuhu':
1.
I. Bencsik: POSUĐENI STAN
Attila, šofer u poduzeću
2.
J. Švarčak/D. Tralić: POLITIČKO PLIVANJE
3. M. Držić/H. Hitrec: DUNDO NA MAJNI Ugo Triestino
4.
F. Hadžić: NEPRIJATELJ U TRAMVAJU
Mladić
5.
M. Kundera: ŠALA
Treći član komiteta
6.
N. V. Gogolj: KARTAŠI
Aleksej
7.
F. Hadžić: GOSPODA I DRUGOVI
Milicioner
8.
B. Nušić: SUMNJIVO LICE
Đoka
9.
R. Pavlović: ŠOVINISTIČKA FARSA
Rade, vlasnik kafane
10.
A. Goljevšček: POD KRLEŽINOM GLAVOM
Vasko Dimić
11.
S. Kolar: SVOGA TELA GOSPODAR
Iva
12.
R. Milanov: MORSKA BOLEST
Slave, omladinac
13.
D. Kovačević: RADOVAN TREĆI
Vilotić
14.
N. R. Erdman: MANDAT
Verglaš
15.
M. Grgić: SPLIT 3
Hamo
16.
B. Brecht: ZADRŽIVI USPON ARTURA UIA
Emanuele Giri
17.
M. Derenčin: LADANJSKA OPOZICIJA
Luka, mesar
18.
I. Brešan: VIĐENJE ISUSA KRISTA U KASARNI V.P. 2507
Suljo, Kefail
19.
M. Držić: DUNDO MAROJE
Vlaho
20.
B. Radaković: DOBRO DOŠLI U PLAVI PAKAO
Ante-sused
21.
A. Jarry: KRALJ UBU
Kapetan Mundir
22.
Z. Zec: DOMOLJUBI, KAK STE KAJ?
Domagoj
23.
A. Nemčić: TKO ĆE BITI GRADONAČELNIK ili KVAS BEZ KRUHA
Rado Srdenić, sudac
24.
G. Feydeau: BRAČNI PETEROKUT
Cifrić
25.
N. V. Gogolj: REVIZOR
Deržimorda, policijski nadstražar
26.
Mujičić/Senker: HIST(O/E)RIJADA
Vicenzo Carasoni – Vice Vucibatina, Crnokošuljaš batalski
27.
I. Brešan: GNJIDA
Konobar Svile
28.
D. Dukovski: BURE BARUTA
Policajac, Šofer, Đimi
29.
G. Feydeau: MAČAK U VREĆI
Fux (Landernau)
30.
Msteroff/Kander/Ebb: CABARET
Max
31.
S. Greenhorn: MIMOILAZIŠTA
Mali/Tom/Gunn/Saobraćajka
32. E. Kishon: ZEMLJA VARALICA Ministar
33.
D. Kovačević: BALKANSKI ŠPIJUN
Žak Horvatić, njihov podstanar
34. N. Mitrović: KAD SE MI MRTVI POKOLJEMO Brko, Mićo, Četnik
35. F. Hadžić: AFERA Andrija Bukvić, poslovni čovjek
----------------------------------------------------
slike :
Gruborović se rodio 9. svibnja 1956. u Malom Gradcu kod Gline. Na kazališnoj akademiji u Zagrebu diplomirao je 1981., kada je i postao glumac Kerempuha, kojem je bio vjeran sve do smrti. U Kerempuhu je glumio u čak 35 predstava. Publika će ga pamtiti po ulogama u “Gnjidi”, “Gospodi i drugovima”, “Sumnjivom licu”, “Šovinističkoj farsi”, “Svoga tela gospodaru”... Napisao je dvjestotinjak pjesama, a za njih je primio desetak nagrada. Nagradu “Zvonimir Golob” dobio je ove godine za najljepšu neobjavljenu pjesmu, “Jedino još ovdje”.
Suze Dujmića i Mikulića
Kao tekstopisac najviše je surađivao s Rajkom Dujmićem, a Ivanu Mikuliću tekst je napisao za Eurovizijsku pjesmu “Daješ mi krila”. – Ne mogu vjerovati! Često smo se sretali prijateljski i poslovno – u suzama je ispričao Rajko Dujmić. Gruborović je radio tekstove za prvi album “Nizvodno od raja”, kad se Dujmić oprostio s Novim fosilima. Mikuliću smo mi donijeli loše vijesti. Nije mogao vjerovati da je čovjek s kojim je imao vrlo uspješu suradnju prije nekoliko sati umro.
Gruborović se rodio 9. svibnja 1956. u Malom Gradcu kod Gline. Na kazališnoj akademiji u Zagrebu diplomirao je 1981., kada je i postao glumac Kerempuha, kojem je bio vjeran sve do smrti. U Kerempuhu je glumio u čak 35 predstava. Publika će ga pamtiti po ulogama u “Gnjidi”, “Gospodi i drugovima”, “Sumnjivom licu”, “Šovinističkoj farsi”, “Svoga tela gospodaru”... Napisao je dvjestotinjak pjesama, a za njih je primio desetak nagrada. Nagradu “Zvonimir Golob” dobio je ove godine za najljepšu neobjavljenu pjesmu, “Jedino još ovdje”.
---------------------------------------------
Gloria
DUŠKO GRUBOROVIĆ
Veliko srce je stalo
'Stara, gotov sam', bile su posljednje riječi zagrebačkog glumca, upućene vizažistici na snimanju showa Nad lipom 35, na kojem ga je zadesio treći i kobni infarkt
Napisala Tanja Vučičević
Snimci: Boris Štajduhar i Glorijina arhiva
S Duškom je otišlo pola mojeg života i pola moje duše. Našem sinu Goranu rekla sam te večeri da je tata otišao na nebo i da putuje dragom Bogu u naručje. Gledat će nas s neba i čuvati nas. Ne mogu naći prave riječi, jednostavno nisam u stanju pričati, u šoku sam - rekla je Nensi Gruborović (39), supruga zagrebačkog glumca Duška Gruborovića, koji je u ponedjeljak predvečer, na snimanju showa Nad lipom 35, preminuo nakon snažnog srčanog udara. Pozlilo mu je dok je snimao posljednju scenu predviđenu za taj dan, a čak dvije ekipe Hitne pomoći koje su smjesta stigle u studio u Brodarskom institutu, gdje se snima show, nisu ga uspjele spasiti. Srce omiljenog glumca, kojeg ćemo pamtiti kao glazbenog menadžera Josipa Brdu iz showa Nad Lipom 35, po brojnim ulogama na sceni matičnog kazališta "Karempuh", te kao autora uglazbljenih stihova koje su pjevali Kićo Slabinac, Ćiro Gašparac, Jasna Zlokić i Ivan Mikulić, nije izdržalo treći infarkt.
Promjena životnih navika
Duško Gruborović, rođen prije 50 godina u mjestu Mali Gradac pokraj Gline, potkraj siječnja ove godine preživio je dva srčana udara. Prvi je, priznao je svojedobno, "prehodao" jedva ga i osjetivši. Drugi srčani udar "srušio" ga je tijekom predstave na sceni matičnog kazališta pa je to kasnije sebi objasnio kao "poruku s neba" na koju se ne smije oglušiti. I zato je, nakon dvomjesečnog liječenja, u rano proljeće drastično promijenio životne navike. Odrekao se cigareta, kaloričnih i začinjenih jela i trudio se živjeti zdravo. U svemu ga je podržavala njegova supruga, logopedica u SUVAG-u, s kojom ima 5-godišnjeg sina Gorana.
I ne samo u tome. Bila je njegov najbolji prijatelj i uzdanica, i pružila mu utjehu kad mu je prije godinu i pol preminuo otac Milan. I on je podlegao srčanom udaru.
Kolege Duška Gruborovića koji su bili s njim na snimanju, još su u šoku. U posljednjoj sceni, uz Duška su glumili Žarko Potočnjak, Branimir Vidić-Flika, Jadranka Matković te zadarski pjevač Mladen Grdović, gost te epizode.
- Duško Gruborović trebao mi je diskretno dati znak kad je na meni red, da kažem svoj dio teksta. Zafrkavali smo se ponavljajući scenu, no u jednom trenutku Duško se digao i nestao. Pomislio sam da se maknuo u stranu jer grca od smijeha, a onda su mi rekli da mu nije dobro, da će se malo odmoriti, pa ćemo nastaviti snimati. Otišao je u garderobu, popio lijek za srce, a mi smo nastavili raditi na sceni. Znali smo da pokraj njega bdije vizažistica Edita Prodan, i ne pomišljajući da bi njegova trenutna tjelesna slabost mogla biti kobna - govori Mladen Grdović.
Oproštaj u 'Kerempuhu'
Prekinuli su ih pozivi upomoć Edite Prodan. Ona je u međuvremenu pomogla Dušku da iz glumačke garderobe dođe do kauča na drugom kraju studija, na koji je legao da se malo odmori. Isprva mu je, zbog lijeka koji je uzeo, bilo dobro. A potom je zabrinutu vizažisticu čvrsto stisnuo za ruku. I prošaptao: "Stara, ja sam gotov". Ona je, užasnuta, počela pozivati pomoć. Oko glumca koji je tada već bio u nesvijesti, učas se okupila kompletna ekipa. Prvi se snašao Mladen Grdović, koji je Duška pokušao reanimirati umjetnim disanjem. Direktor fotografije serijala, Enes Midžić, za to je vrijeme masirao glumčevo posustalo srce... Priskočili su rekviziteri, glumci Žarko Potočnjak i Branimir Vidić-Flika, snimatelji... Nakon deset minuta stigla je prva ekipa Hitne pomoći. Ustvrdivši da je riječ o srčanom udaru, liječnički tim krenuo je s oživljavanjem, no nakon dva sata EKG uređaj pokazao je ravnu liniju. Pomoći više nije bilo, omiljeni glumac otišao je u samo njemu znani svijet. Njegov prijatelj i imenjak Duško Ljuština, pročelnik Gradskog ureda za kulturu, smjesta je dojurio u Brodarski institut čim su mu javili što se dogodilo. Sve što je tada mogao učiniti bilo je da obavijesti glumčevu suprugu Nensi.
Na posljednjem ispraćaju Duška Gruborovića u petak, u 13,20 sati na groblju Mirogoj, okupit će se svi koji su ga voljeli. Njegovi kolege oprostit će se isti dan na komemoraciji u kazalištu "Kerempuh" u 11 sati. Mnogima će nedostajati ta krupna dobričina koju je krasila rijetka vrlina - imao je srce kojim bi, da je mogao, zagrlio cijeli svijet. I baš je to veliko srce na kraju pokleknulo.
revised.10.XII.2006.
OSNOVNI PODACI
ime: Šimun
prezime: Jagarinac
spol: muško
datum rođenja: ?? nepoznato
zanimanje: glumac
Film i TV:
Nebo sateliti (2001) (kaskader)
Crvena prasina (1999) (kaskader)
Vukovar se vraca kuci (1994)
Djavolji raj (1989) (kaskader)
A Time of Destiny (1988) (kaskader)
Horvatov izbor (1985)
High Road to China (1983) .... Khan's Nephew
Povratak (1979)
Covjek koga treba ubiti (1979)
Bitka na Neretvi (1969) (uncredited) .... Partisan on bridge
Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (1968) .... Weiße Feder [White Feather]
"Odissea, L'" (1968) (mini) TV Series
Winnetou und sein Freund Old Firehand (1966) .... Desperado
Winnetou und das Halbblut Apanatschi (1966) .... Blacky
Old Surehand (1965) .... Tou-Wan
Winnetou - 3. Teil (1965) (uncredited) .... Roter Pfeil
Ölprinz, Der (1965) (uncredited) .... Mokaschi's son
Unter Geiern (1964) .... Schoschone
Winnetou - 2. Teil (1964) (uncredited) .... Ponca
Winnetou - 1. Teil (1963) .... Apache
Schatz im Silbersee, Der (1962) (uncredited) .... Chief Osagen
OSNOVNI PODACI
ime: Tarik
prezime: Filipović
spol: muško
datum rođenja: 11.III.1972 u Zenici
zanimanje: glumac
trenutno prebivalište: Zagreb
otac: Omer Filipović
mama: Seka Filipović
sestra: Emina Filipović (r.1969)
djevojka: Emina Pršić OTV voditeljica
djevojka: Morana Stinčić
djevojka:Iris Androšević manekenka
U asamblu KEREMPUH-a od 1.XII.1996
Film i TV:
"Bitange i princeze" (2005-2006) TV Serija.... Teodor Friscic - Teo
"Luda kuca" (2005) TV Serija
Dobro ustimani mrtvaci (2005) .... Mario
Go West (2005) .... Milan
Dva igraca s klupe (2005) .... Antisa
"Duga mracna noc" (2005) TV Series .... Joka
"Nasa mala klinika" .... Harald Schmidt (1 episode, 2004)
Duga mracna noc (2004) .... Joka
Leti leti (2004) (TV)
Svjedoci (2003) .... Javni tuzitelj
24 sata (2002)
"Tko zeli biti milijunas?" (2002) TV Series .... Host (unknown episodes)
Behind Enemy Lines (2001) .... Serb Soldier
Polagana predaja (2001)
"Nasi i vasi" (2000) TV Series
Agonija (1998) .... Inspektor
Cudnovate zgode segrta Hlapica (1997) .... glas Amadeus-a
"Smogovci" (1982-1996) TV Serija .... četnik Spasoje
Isprani (1995)
Cijena zivota (1994)
Okus limuna (1993)
Unofficial Tarik
OSNOVNI PODACI
ime: Nenad
prezime: Cvetko
spol: muško
datum rođenja: 27.XII.1969. u Zürichu
zanimanje: glumac
trenutno prebivalište: Zagreb
Fim i TV:
"Zabranjena ljubav" (2006) TV Serija.... Conan
Pusca Bistra (2005) .... Papinjo zdero
Slučajna suputnica (2004)
"Zlatni vrc" (2004) TV Series .... Placko
Infekcija (2003)
Kraljica noći (2001) .... Zlatko
"Nasi i vasi" (2000) TV Series
Srce nije u modi (2000) .... Agent #1
Je li jasno prijatelju? (2000) .... Decko
Pont Neuf (1997) .... Piano Player
Memento (1996) .... Soldier
Sedma kronika (1996) .... Water Carrier
Mrtva tocka (1995) (TV)
Vidimo se (1995) (TV) .... Andre
“Mlakarova ljubav” (1993) TV Serija
Jaguar (1992) (V)
Ljeto za sjećanje (1990)
OSNOVNI PODACI
ime: Sven
prezime: Lasta
spol: muško
datum rodenja: 18.IV.1925 u Pakracu
datum smrti: 15.VIII.1996 u Zagrebu
zanimanje: glumac
Film i TV:
Vrijeme ratnika (1991)
Skoljka sumi (1990)
Bolji zivot (1987) TV Serija .... Krunoslav Habarsus
Dom Bergmanovih (1987) (TV) .... Semjon
Terevenka (1987) (TV)
Trgovci i ljubavnici (1986) (TV)
Jenseits der Morgenröte (1985) (mini) TV Series .... Fugger
Noc poslije smrti (1983)
Covjek od rijeci (1983) (TV) .... Mato Zukanovic
Poglavlje iz zivota Augusta Senoe (1981) (TV)
Nepokoreni grad (1981) TV Series .... Miroslav Krleza (unknown episodes)
Basna (1974)
Tempo dell'inizio, Il (1974)
Klupa na Jurjevskom (1972) (TV) .... Covjek
Malastrana (1971)
Mirisi, zlato i tamjan (1971) .... Mali
Ljubav i poneka psovka (1969) .... Fra-Pave
Dio č con noi (1969)
Visocka hronika (1967) TV Serija .... Isidor ... hronicar
Kljuc (1965) .... Muz (segment "Poslije Predstave")
Gledaoci i mi (1957) (TV) .... Komentator
OSNOVNI PODACI
ime: Darko
prezime: Srića
spol: muško
datum rođenja: ?? 1951 u Karlovcu
datum smrti: 24.X.1999 u Zagrebu
zanimanje: glumac
otac: Vilim Srića (r.1921+29.IV.1986)
brat: Boris Srića (r.1946+5.VII.1998)
Film i TV:
"Smogovci" (1981-1996) TV Serija
Poglavlje iz zivota Augusta Senoe (1981) (TV)
Akcija stadion (1977)
Izbavitelj (1976)
Kuća (1975.)
Balada Petrice Kerempuha (????)TV
--------------------------------------------------------------------------------
KULTURA
utorak, 26. listopada 1999.
Preminuo Darko Srića
ZAGREB, 25. listopada 1999- Poznati zagrebački glumac Darko Srića iznenada je preminuo u nedjelju, 24. listopada. Rođen je u Karlovcu 1951. godine, a nakon studija na Akademiji dramske umjetnost, stalni je član glumačkog ansambla Kazališta »Komedija« od 1978. godine.
Odigrao je tridesetak glavnih i velikih uloga u komedijama i glazbenim predstavama.
Pamtit će se njegove uloge u »Kako voli druga strana A. Ayckbourna«, odično odigrana uloga Leonca u predstavi »Leonce i Lena« G. Büchnera, Georgesa u Anouilhovom »Sastanku u Senlisu«, jedna od glavnih uloga u Cooneyjevoj komediji »Kidaj od svoje žene«, Igora u »Produbi se Kato« Milana Grgića i jedna od njegovih najljepših uloga podsmješljivog nevjernika Divjaka u Gundulićevoj «Dubravki«.
U mjuziklima i operetama interpretirao je uvijek simpatične i pamtljive uloge, kao što su Paško u Tijardovićevom »Splitskom akvarelu« ili Ile u «Đerdanu« Jakova Gotovca, zatim Feđa u antologijskom mjuziklu Bocka-Steina »Guslač na krovu« ili Petronius u Grgić-Kabiljovoj »Jalti, Jalti« i gospodin Blažeković u »Caru Franji Josipu« u Zagrebu. Posljednje uloge odigrao je još koncem ovoljetne kazališne sezone u »Matijašu Grabancijašu Dijaku« Tituša Brezovačkog i u »Velikim manevrima u tijesnim ulicama« Ive Brešana.
Izvan svoje matične kazališne kuće poznat je njegov umjetnički rad, iz studentskih i nešto kasnijih dana, u okviru glumačke skupine »Pozdravi«, gdje je zajedno s glumcima Mladenom Vasaryjem i Željkom Vukmiricom, u režiji Ivice Boban, ostvario eksperimentalni, ali za publiku i kritiku posebno interesantan teatar. Na televiziji, u okviru dramskog programa, u režiji Eduarda Galića nastupao je u »Baladama Petrice Kerempuha«, a posudio je svoj glas i cijelom nizu likova iz crtića. Igrao je i na filmu (film »Stadion« u režiji Dušana Vukotića i dr.).
Sprovod Darka Sriće bit će u srijedu, 27. listopada, u 13.20 sati u Krematoriju na Mirogoju. (K. R.)
OSNOVNI PODACI
ime: Jovan
prezime: Stefanović
nadimak: Jovica, Joco
spol: muško
datum rođenja: ?? nepoznato
zanimanje: glumac
Film i TV:
Mala pljacka vlaka (1984)
"Smogovci" (1982-1996) TV Serija
"Velo misto" (1981) TV Serija
Povratak (1979)
Zivi bili pa vidjeli (1979)
Pucanj (1977)
Izbavitelj (1976)
Doktor Mladen (1975)
Predstava 'Hamleta' u Mrdusi Donjoj (1974)
Razmedja (1973) .... Ciganin
"Prosjaci i sinovi" (1972) TV Serija
Bolje je umeti (1960)
OSNOVNI PODACI
ime: Nevenka
prezime: Šajin-Stefanović
spol: žensko
datum rođenja: ?? nepoznato
zanimanje: glumica
trenutno prebivalište:
Film i TV:
"Smogovci" (1982-1996) TV Serija
"Velo misto" (1981) TV Serija
Visoki napon (1981)
Pucanj (1977)
"U registraturi" (1976) TV Serija
Doktor Mladen (1975)
Predstava 'Hamleta' u Mrdusi Donjoj (1974)
"Prosjaci i sinovi" (1972.) TV Serija .... Milka
OSNOVNI PODACI
ime: Martina
prezime: Novosel
spol: žensko
datum rođenja:
zanimanje:
trenutno prebivalište: Zagreb
suprug: Ante Todorić (2002-)
kći: Ema Todorić
svekar: Ivica Todorić vlasnik Agrokora
sogorica: Iva Balent
nećakinja: Tara Balent (r.2002)
nećak: Ivan Balent (r.2004)
Sadašnja supruga Ante Todorića vrlo brzo je nakon izbora nestala sa scene i posvetila se majčinstvu. S Antom, sinom najbogatijeg Hrvata Ivice Todorića, ima već dvoje djece.
OSNOVNI PODACI
ime: Vanja
prezime: Rupena
spol: žensko
datum rođenja: 18.IV.1978 u Umagu
zanimanje: model
trenutno prebivalište:
suprug:
http://www.fashionmodeldirectory.com/models/vanja_rupena/photos/
------------------------------------
I dok se većina misica posvetila privatnu životu, rijetke su poradile na svojoj karijeri - i u tome uspjele. Jedna je od njih i Vanja Rupena, koja već godinama gradi uspješnu manekensku karijeru u inozemstvu, u čemu joj je i kruna najljepše zasigurno pomogla.
------------------------------------
OSNOVNI PODACI
ime: Anica
prezime: Martinović
spol: žensko
datum rođenja: 2.III.1976 u Berlinu
zanimanje:
trenutno prebivalište: Torino, Italija
suprug: Robert Kovač
http://jagor.srce.hr/miss/finale/amartin.html
---------------------------------------
Osim što je nagrađena za najljepšu haljinu, koju je radila Branka Donassy, Anica je 1995. godine ponijela titulu prve pratilje miss svijeta. Anica Kovač, rođena Martinović, se 2001. godine udala za hrvatskog nogometnog reprezentativca Roberta Kovača. 2004. je izabrana za najljepšu suprugu nogometaša koji su nastupali na EP-u u Portugalu. Bračni par Kovač se skrasio u Torinu jer Robert igra za Juve, a Anica uglavnom "radi" kao majka.
OSNOVNI PODACI
ime: Branka
prezime: Bebić
spol: žensko
datum rođenja: 10.V.1975 u Metkoviću
zanimanje:
trenutno prebivalište:
suprug: Hrvoje Krstulović
----------------------------------
Nakon izbora uslijedila su brojna snimanja, intervjui, odlazak u Južnu Afriku.... i toliko željna titula Miss Europe. Zanosna majka i supruga hrvatskoga kinematografskog tajkuna Hrvoja Krstulovića stalno dokazuje kako je još uvijek glavna atrakcija gdje god se pojavi.
< | svibanj, 2008 | |||||
P | U | S | Č | P | S | N |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
Glumci,novinari,sportaši,glazbenici i umjetnici svih vrsta!
Gdje su sada, privatne i javne tajne.
Biografije,zanimljivosti,popularnost i sve ostalo!!
Dostavite info o svojim ljubimcima!
e-mail:
Novine imenik
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Klik Magazin
24 sata
iportal
Video Croatia
Film.blog.hr
Zabranjena Ljubav
teatar.hr
film.hr
croatia-film.hr
jadran-film
tuna-film.hr
Klik Magazin
fokus-tjednik.hr
Gloria
Hollywood
Plant Actors
Nova TV
Filmska kultura
Kurir
http://phepheronca.blog.hr/
http://filmtv.blog.hr/
http://film.blog.hr/
netfaces.org
-Snježana Abramović#Q
-Nada Abrus#Q12
-Dejan Aćimović#Q
+Vjekoslav Afrić#Q
+Marija Aleksić-Šerment#Q
-Biserka Alibegović#Q
-Dževad Alibegović#Q
-Božidar Alić#Q 1
-Jasna Ančić#Q
+Amand Alliger#Q
-Slavica Andrašević-Vučak#Q
-Lila Anders#Q
-Miljenka Androić Marić#Q1
-Mario Anduš#Q
-Jasna Aničić#Q1
-Saša Anočić#Q1
-Živko Anočić#Q1
-Davor Antolić#Q
-Sandra Antolić#Q
+Jagoda Antunac#Q
-Zdenka Anušić-Poje#Q
+Luka Aparac#Q
-Inge Appelt#Q
+Aleksandar Aranicki#Q
-Oelilton Araujo dos Santos#Q
-Milivoj Arhanić#Q
-Borna Armanini#Q
-Emin Armano#Q
-Drago Asić#Q
-Cintija Ašperger-Eastman#Q
+Ante Babaja#Q
-Nada Babić#Q
-Višnja Babić#Q1
-Nina Badrić#Q
-Livio Badurina#Q
-Srđan Badurina#Q
-Sandra Bagarić#Q123
-Stjepan Bahert#Q1
-Drago Bahun#Q
-Pavlica Bajsić#Q
-Zvonimir Bajsić#Q
-Kristina Bajza#Q
-Boris Bakal#Q
-Ivana Bakarić#Q1
-Andrea Baković-Katalenić#Q123
-Jasminko Balenović#Q
-Olivera Baljak#Q1 2
-Boris Balta#Q12
-Ivo Baltić#Q
-Hamed Bangoura#Q
-Selma Banich#Q
-Gábor Bánky#Q@123
-Sandra Banić#Q
-Dragan Banjac#Q12
-Lana Barić#Q1
-Mladen Barbarić#Q
-Branko Banković#Q
-Csilla Barath-Bastaić#Q
-Igor Barberić#Q
-Lana Barić#Q123
-Hrvoje Barišić#Q12
-Ivica Barišić#Q
-Miro Barnjak#Q
-Blanka Bart#Q12
-Etta Bartolazzi#Q
-Senka Baruška#Q
-Relja Bašić#Q
-Josip Batistić#Q
-Anita Baturina#Q
+Branko Bauer#Q
-Milivoj Beadar#Q1
-Branka Bebić-Krstulović#Q
-Zoran Bečić#Q
-Ana Begić#Q1
-Iva Bagić#Q
-Linda Begonja#Q1
+Ena Begović#Q
-Mia Begović#Q
+Viktor Bek#Q
-Neno Belan#Q
-Smiljka Bencet#Q
-Vesna Bengez#Q
+Nevenka Benković#Q
-Srećko Berec#Q12
-Mirna Berend#Q
-Anita Berisha#Q
-Franjo Berković#Q
-Jasna Ornela Berry#Q12
-Davorin Beršinić#Q
-Tatjana Bertok-Zubković#Q1
-Božana Bijelić#Q12
-Jasna Bilušić#Q
-Aleksandar-Aca Binički#Q
-Jelena Binički#Q
-Katarina Bistrović Darvaš#Q1
-Rene Bitorajac#UQ
-Ada Bjelovučić-Peharda#Q
-Antonija Blaće#Q
-Andrea Blagojević#Q12
-Aleksandar Blanić##12
-Božidar Boban#Q
-Ivana Boban#Q1
-Ivica Boban#Q12
-Ljubica Bočkaj#Q
-Lara Bogdanovic#Q
-Ana-Maria Bogdanović#Q
-Ljiljana Bogojević#Q*12
-Pavle Bogdanović#Q
-Jasenka Bohaček Knežević#Q
-Ines Bojanić#Q*12
-Ivanka Boljkovac#Q
-Jasen Boko#Q12
-Ana Marija Bokor#Q1
-Dijana Bolanča#Q1
-Mark Boldin#Q
-Mirko Boman*#Q
+Branko Bonacci#Q
-Ivan Borbaš#Q12
-Marija Borić#Q1
-Damir Borojević #Q1
+Etta Bortolazzi#Q
-Đorđe Bosanac#Q
-Mira Bosanac#Q123
-Nikolina Bosnar#Q
-Robert Bošković#Q1
-Ivan Bošnjak#Q
-Vladimir Bošnjak#Q
-Zdenko Botić#Q12
-Barbara Bourek#Q
-Vlado Božičević#Q
-Vanda Božić#Q12
-Berislav Brajković#Q
+Slavko Brankov#Q
- Dražen Bratulić#Q1
-Ana Brbora-Hum#Q
-Ana Brdarić#Q
-Miljka Brđanin-Babić#Q12
-Mirela Brekalo-Popović#Q
-Lukrecija Brešković-Opalk#Q1
-Suzana Brezovec#Q
-Drago Britvić#Q
-Denis Brižić#Q12
-Emilija Brkić#Q
-Ivan Brkić#Q
-Zdenko Brlek#Q*1
-Darko Brkljačić#Q
-Miljenko Brlečić#Q
-Neda Brlić#Q
-Aleksandra Broz#Q
-Ivna Bruck#Q
-Rikard "Riki" Brzeska#Q
-Dušan Bućan#Q
-Finka Budak-Pavičić#Q
-Pero Budak#Q
-Mladen Budiščak#Q
-Blanka Bukač#Q
-Amar Bukvić#Q
-Veljko Bulajić#Q
+Karlo Bulić#Q
-Neva Bulić#Q
-Mate Bulić#Q
-Helena Buljan#Q
-Ivana Buljan Legati#Q1
-Ivica Buljan#Q12
-Ratko Buljan#Q
-Marijan Buljat#Q
-Žana Bumber#Q12
-Rajko Bundalo#Q
-Saša Buneta#Q1
-Ljiljana Bunjevac-Filipović#Q
-Petar Buntić#Q
-Gordana Burundić#Q
-Antonela Butigan#Q
-Nikša Butijer#Q
-Boris Buzančić#Q123
-Strefan Buzurović#Q123
-Nikola Car#Q
-Silvio Cavrić#Q
-Tünde Czebe#Q123
-Drago Celizić#Q
-Matteo Cetinski#Q
-Tony Cetinski#Q
-Mathias Chago#Q
-Velimir Chytil#Q
-Želimir Ciglar#Q
+Augustin Cilić#Q
-Ljiljana Cindrić#Q
+Tješivoj Cinotti#Q
-Anderson Costa#Q
-Zlatko Crnković#Q
+Marija Crnobori#Q
+Mladen Crnobrnja-Gumbek#Q
-Dubravka Crnojević-Carić#Q1
-Tamara Curić#Q
-Nenad Cvetko#Q
-Petar Cvirn#Q
-Zrinka Cvitešić#Q
-Branka Cvitković#Q
-Aleksandar Cvjetković-Kajo#Q
-Marko Čabov#Q
-Hrvoje Čale#Q
-Fani Čapalija#Q
-Mislav Čavajda#Q12
-Milan Čečuk#Q
-Eduard Černi#Q12
-Velimir Čokljat#Q12
-Daniela Čolić Prizmić#Q1
-Marinko Čorak#Q
-Neven Čorak#Q
-Dražen Čuček#Q
-Arijana Čulina#Q
-Mila Čuljak#Q
-Darko Čurdo#Q
-Dinko Čutura#Q
-Mladen Čutura#Q12
+Adem Ćejvan@#Q
-Zoran Ćirić#Q
-Vedran Ćorluka#Q
-Drago Ćosić#Q
-Duško Ćurlić#Q
-Antonija Ćutić#Q123
-Ivka Dabetić#Q
+Saša Dabetić#Q
-Eszter Daczó#Q123
-Nataša Dangubić#Q
-Marija Danira#Q
-Eduardo da Silva#Q
-Arsen Dedić#Q
-Matija Dedić#Q
-Mesud Dedović#Q123
-Božena Delaš#Q1
-Dora Delbianco#Q
-Zrinka Delovski#Q
-Dragan Despot#Q
-Mladenka Dervenkar - Gavran#Q1234
+Đurđa Dević-Šegina#Q
-Sanja Dević#Q
-Pravdan Devlahović#Q
+Ljubomir Didić#Q
+Jurica Dijaković#Q
-Ljubo Dijan#Q
-Dobrila Dimitrijević (Biser)#Q
+Mila Dimitrijević#Q
-Slobodan Dimitrijević#Q
-Ružica Djamić#Q
-Massimo Dobrović#@1
-Miliana Dodevska#Q1
-Danijela Dodig#Q
-Krešimir Dolenčić#Q
-Mila Domančić-Ercegović#Q
+Lidija Dominković#Q
-Nataša Dorčić#Q1
-Fredy Došek#Q
-Darija Doždor#Q
-Dina Dožić-Hromatko#Q
-Vanja Drach#Q1
-Ljubica Dragić-Stipanović#Q
-Luka Dragić#Q1
+Ervina Dragman#Q
-Dino Drpić#Q
+Vlasta Dryak-Kankelj#Q
-Irina Dubnik#Q1
-Melanija Dugandžić#Q
-Petra Dugandžić#Q
-Vlatka Dulić#Q
-Irene Dumbović#Q
-Danijel Dumenčić#Q12
+Tomislav Durbešić#Q
-Veronika Durbešić#Q
-Tilla Durieux#Q
-Mićo Dušanović#Q
-Željko Duvnjak#Q
-Boris Dvornik#Q12
-Daniela Dvornik#Q
-Dino Dvornik#Q
-Dean Dvornik#Q
-Ella Dvornik#Q
-Dubravko Dujšin#Q
-Sanja Duggan#Q
-Vlatko Dulić#Q
-Alex Đaković#Q12
-Ana Đokić-Pongrašić#Q
-Jadranka Đokić#Q
-Vladimir Đorđević#Q12
-Ivan Đurčić#Q
-Branko Đurić#Q123
-Irena Đurkesac#Q
-Gordana Đurok#Q123
-Dina Ekštajn#Q
-Mila Elegović-Balić#Q
-Dorijan Elezović#Q
-Matko Elezović#Q
-Žuža Ergeny#Q12
-Mato Ergović#Q1
+Nela Eržišnik-Blažević#Q
-Ines Fančović#Q
-Željka Fattorini#Q
-Biserka Fatur#Q1
-Hrvoje Felber#Q
+Zvonimir Ferenčić#Q
-Dražen Ferenčina#Q12
-Zorka Festetić#Q
-Boris Festini#Q
-Ivo Fici#Q1
-Sanda Fideršeg#Q
-Slavica Fila#Q1
-Nevenka Filipović#Q
-Tarik Filipović#UQWkms
-Ana Firšt#Q
-Dora Fišter Toš#Q
-Lidija Florijan#Q12
-Mirko Fodor#Q
-Morana Foretić#Q
-Marko Fotez#Q
-Božidarka Frajt#Q
-Eugen Franjković#Q1
-Karin Frohlich#Q1
+Franjo Fruk#Q
-Silva Fulgosi#Q
-Mira Furlan#Q
-Nada Gaćešić-Livaković#Q
+Ljudevit Galic#Q
-Igor Galo#Q12
-Matija Garašić Zorić#Q1
-Tamara Garbajs#Q1
+Branko Gavella#Q
-Miro Gavran#Q
-Mira Gavrilović#Q
-Nikola Gec*#Q
-Marija Geml-Leskovar#Q
+Josip Genda#Q
-Ljiljana Gener#Q
-Dijana Gerić#Q
-Vladimir Gerić#Q
-Eliza Gerner-Strozzi#Q
-General Woo#Q
-Ljudevit Gerovac#Q
-Tea Gjergjizi Agejev#Q
-Branko Glad#Q1
-Emil Glad#Q
-Đurđa Glažar–Ivezić#Q
-Ratko Glavina#Q123
-Ivan Glowatzky#Q12
+Viki Glovacki#Q
-Zoran Gogić#Q*
-Davor Gobac#Q
-Deana Gobac#Q
-Toni Gojanović#Q
-Dušan Gojić#Q
-Gordana Gojković#Q
-Igor Golub#Q12
-Lana Golob#Q
-Vlasta Golub#Q12
-Mani Gotovac#Q
-Tomislav Gotovac/Antonio Lauer#Q1
-Zijad Gračić#Q1
-Petar Grašo#Q
-Branka Gregorić#Q
-Ivo Gregurević#Q
-Ksenija Gregurić#Q
-Aleksandra Grdić#Q
+Joža Gregorin#Q
-Goran Grgić#Q1
-Milan Grgić#Q
-Ivo Gregurević#Q
-Ksenija Gregurić#Q
-Stanko Gregurić#Q
-Ivo Grišnik#Q123
-Marica Grgurinović#Q
-Vladimir Grigić#Q
+Mato Grković#Q
-Miljenko Grozdanić#Q
-Duško Gruborović#Q
+Ivona Grünbaum#Q
+Saša Grünbaum#Q
-Špiro Guberina#Q
-Mate Gulin#Q1
-Anna Gurji#Q123
-Peđa Gvozdić#Q1234
-Anđelko Habazin#Q
-Vlado Habunek#Q
-Fadil Hadžić#Q
-Jelena Hadži-Manev#Q1
+Ela Hafner-Gjermanović#Q
-Igor Hajdarhodžić #Q
-Izet Hajdarhodžić#Q
-Augustin Halas#Q12
-Enver Hasić#Q12
-Mladen Hanzlovsky#Q
-Hana Hegedušić#Q1
-Vlasta Hegedušić#Q
+Ana Hercigonja#Q
-Ivan Hercigonja#Q
+Oskar Harmoš#Q
-Josip Heinz#Q
-Ivan Herceg#Q1
-Zdenka Heršak#Q
-Adela Horvat#Q
-Ivan Horvat#Q
-Ivančica Horvat#Q
-Lajos Széll Horváth#Q123
-Petra Hrašćanec Herceg#Q
-Sanja Hrenar#Q1
-Sanja Hrgetić#Q
-Zlatan Hrle#Q
-Koraljka Hrs#Q
+Gizela Huml#Q
-Enver Idrizi#Q
-Milenko Iliktarević#Q12
-Biserka Ipša#Q
-Nives Ivanković#Q
-Ilija Ivezić#Q12
-Radovan Ivšić (Todor Kovačević)
-Vladimir Jagarić#Q
-Šimun Jagarinac#Q
-Branka Jakopanec-Kolarić#Q
-Darko Janeš#Q
-Nataša Janjić#Q
-Dragan Janković#Q
-Jan Janković#Q
-Vjekoslav Janković#Q12
-Anastazija Jankovska#Q
-Zvonimir Jelačić#Q
-Ante Jelaska#Q
-Pjero Jelaska#Q
-Matko Jelavić#Q
-Zdenko Jelčić#Q1
-Ivana Jelić#Q
-Mato Jelić#Q
+Tošo Jelić#Q
-Tomislav Jelinčić#Q
-Nikolina Jelisavac#Q
-Bogdan Jerković#Q
-Vida Jerman#Q
-Vedran Ješe#Q
+Radojko Ježić#Q
-Goran Jokić#Q1
-Ivan Jončić#Q
-Asja Jovanović#Q
-Ljubica Jović#Q
-Slavica Jukić#Q
-Slavko Juraga#Q
-Franjo Jurčec - Džimi#Q
-Davor Jureško#Q12
-Ema Juričev#Q
-Filip Juričić#Q
-Luka Juričić#Q
-Pero Juričić#Q1
-Siniša Juričić#Q
-Tvrtko Jurić#Q1
+Srebrenka Jurinac#Q
-Trpimir Jurkić#Q123
-Mijo Jurišić#Q1
-Ivo Kadić#Q
-Vlado Kalember#Q
-Zorica Kalić-Petnjarić#Q123
-Jagoda Kaloper#Q
-Lidija Kanoti#Q
-Ljubomir Kapor#Q
-Vjenceslav Kapural#Q
-Edita Karađole#Q
-Zdenka Kardum#Q
-Ana Karić#Q
-Igor Karlić#Q
-Vesna Karuza#Q
-Željko Kasap#Q12
-Sonja Kastl#Q
-Jana Kašper#Q1
-Alan Katić#Q123
-Ivan Katić#Q
-Maja Katić#Q1
-Mirjana Kauzlarić#Q
-Darko Kavain#Q
-Hrvoje Kečkeš#Q12
-Mile Kekin#Q
-Zoran Kelava#Q1
-Ljubomir Kerekeš#Q
-Anka Kernic#Q
-Milica Kerošević#Q12
-Vlado Kerošević#Q12
-Jelena Kešeljević-Gavrilović#Q
-Olga Kichl#Q
-Asja Kisić#Q
-Olga Klarić#Q
-Philip Kleva#Q
-Milko Kelemen#Q
-Nada Klašterka#Q123
-Dragutin Klobučar#Q1
-Hrvoje Klobučar#Q12
-Krunoslav Klobučar#Q12
-Damir Klemenić#Q
-Vanča Kljaković#Q
-Dragan Knapić#Q
-Daria Knez#Q1
-Tanja Knezić-Draganić#Q
-Vlasta Knezović#Q
-Marin Knežević#Q
-Slavica Knežević#Q
-Marija Kobić#Q
-Nela Kočiš#Q12
-Marija Köhn#Q
-Uglješa Kojadinović#Q
-Berislav Kokot#Q
-Barbara Kolar#Q
-Dražen Kolar#Q1
-Akoš Kollar#Q123
-Irena Kolesar#Q
-Matija Koletić#Q
-Adam Končić#Q12
-Saša Kopljar#Q
-Marina Poklepović Kostelac#@1
-Božidar Koščak#Q1
-Igor Kovač#Q
-Anica Kovačević#Q1
-Ljiljana Krička Mitrović#Q12
-Krsto Krnic#Q
-Božidar Koščak
-Maja Kolundžija Zoroe#Q12
-Stipe Kostanić#Q123
-Goran Koši#Q12
-Mišo Kovač#Q
-Boris Kovačević#Q
-Sanja Kovačević#Q
-Branko Kovačić#Q
-Vlado Kvačić#Q
-Smiljka Kozomarić#Q
-Jadranka Krajina#Q1
-Jagoda Kralj-Novak#Q*1 2
-Mirko Kraljev#Q
+Greta Kraus#Q
-Aliz Krausz#Q123
+Drago Krča#Q
-Petar Krelja#Q
-Zoran Krivić#Q
-Ivana Krizmanić#Q
+Bela Krleža#Q
-Kristina Krepela#Q12
-Baro Kriletić#Q
-Krsto Krnić#Q
-Marija Krpan#Q*1 2
-Tomislav Krstanović#Q
-Nora Krstulović#Q
-Vladimir Krstulović#Q
+Zdravka Krstulović#Q
-Frano Krtić#Q
-Željko Krušlin#Q
-Vlado Kružić#Q
-Branko Kubik#Q
-Franjo Kuhar#Q
+Rudolf Kukić#Q
-Božidar Kukolja#Q
-Đorđe Kukuljica#Q1
-Luka Kunčević#Q
-Ivica Kunej#Q
-Robert Kurbaša#Q1
-Melinda Kurilj#Q
-Tanja Mikšić Kursar#Q
-Miran Kurspahić#Q1
-Petra Kurtela#Q1
-Nikša Kušelj#Q1
-Mihdat Kušljugić#Q123
+Emil Kutijaro#Q
-Branko Kuzele#Q
-Kosovka Kužat-Spaić#Q
-Ana Kvrgić#Q1
-Pero Kvrgić#Q
-Tihomir Ladišić#Q
-Frano Lasić#Q
-Nada Laslavić#Q
+Sven Lasta#Q
-Sanda Miladinov-Langerholz#Q
+Jozo Laurenčić#Q
-Dorotea Lazanin#Q
-Dragoljub Lazarov#Q
-Goran Legović#Q
-Blaženka Leib#Q
+Viktor Leljak#Q
-Károly Lencsés#Q123
-Jozo Lepetić#Q
+Zvonimir Lepetić#Q
+Tošo Lesić#Q
-Dragutin Lešnik#Q
-Otokar Levaj#Q
-Vladimir Levak#Q
-Marija Levanić#Q
-Bosnimir Ličanin#Q1 2
+Jovan Ličina#Q
-Tomislav Lipljin#Q*
-Larisa Lipovac#Q
-Dora Lipovčan#Q1
-Edita Lipovšek#Q123
-Josipa Lisac#Q
-Vinko Lisjak#Q
-Alen Liverić #Q1
-Edvin Livarić#Q1 2
-Alen Liverić#Q12
-Vitomira Lončar#Q
-Filip Lončarić#Q
-Sandra Lončarić-Tankosić#Q*12
-Tonko Lonza#Q
-Daria Lorenci#Q
-Pál Lovas#Q123
-Matija Lovrec#Q
-Biljana Lovre-Topić#Q12
-Ivan Lovriček#Q
-Marijan Lovrić#Q
+Jelica Lovrić-Vlajki#Q
-Leon Lučev#Q
-Beti Lučić#Q*1
-Mario Lukajić#Q12
-Zdenka Lukinić#Q
+Andro Lušičić#Q
-Zlatko Lukman#Q
-Josip Lulić#Q
-Danko Ljuština#Q
-Danijel Ljuboja#Q1
+Zlatko Madunić#Q
-Branko Majer#Q
-Ema Majetić#Q
+Franjo Majetić#Q
-Ana Majhenić#Q1
-Edita Majić#Q
-Marko Majstorović#Q1
-Slobodan Maksimović#Q
-Ivan Malec#Q
-Jasna Malec Utrobičić#Q
-Zoran Mamić#Q
-Goran Manić#Q1
-Ana Maras#Q1
-Mirna Maras#Q
-Slavica Maras-Mikulandra#Q
-Dejan Marcikić#Q
-Ljerka Margitić#Q
-Sonja Marđetko Kurečić#Q
-Marinko Maričić#Q123
-Boris Maričić#Q
+Veljko Maričić#Q
-Anđa Marić#Q
-Dragana Marić #Q12
-Silvio Marić#Q
-Iva Marjanović#Q
+Ivo Marjanović#Q
-Sanja Marin#Q1
-Ksenija Marinković#Q1
-Nikša Marinović#Q1
-Dragana Marković Roić#Q1
-Zdenka Marković#Q1
-Damir Markovina#Q
-Tomislav Martić#Q
+Josip "Bobi" Marotti#Q
-Sonja Marotti#Q
-Anica Martinović-Kovač#Q
-Danijela Martinović#Q
-Izabela Martinović#Q
-Jelena Martinović #Q1
-Maro Martinović#Q
-Miše Martinović#Q
-Perica Martinović#Q1
-Dragica Martinis#Q
-Zdenka Marunčić#Q
-Frano Mašković#Q123
-Tatjana Matejaš-Tajči#Q
-Stojan Matavulj#Q12
-Anita Matić #Q1
-Jadranka Matković#Q1
-Joakim Matković#Q
-Joso Matoric#Q123
-Anica Matoš#Q123
-Martin Matošević#Q
-Magda Matošić#Q
-Vanja Matujec#Q1
-Vili Matula
-Željko Mavrović#Q
-Zvonimir Maycug#Q
-Ana Mazalica#Q12
-Duško Mazalica#Q12
-Mirna Medaković#Q
-Vladimir Medar#Q
-Rene Medvešek#Q
-Sven Medvešek#Q1
-Damir Mejovšek#Q
-Ana Merlin#Q
-Andrija Mesaroš#Q123
-Davor Meštrović-Meštar#Q
-Drago Meštrović#Q
-Iva Mihalić #Q@1
-Mignon Mihaljević-Valić#Q
-Vinko Mihanović#Q
-Zoja Mihelac#Q
-Boris Miholjević#Q
-Jelena Miholjević#Q
-Žarko Mijatović#Q1
-Darija Mikulandra#Q
-Dražen Mikulić#Q12
-Miroslav Mikuljan#Q
+Đorđe "Đukica" Milaković#Q
-Dubravka Miletić#Q
+Oktavijan pl. Miletić#Q
-Siniša Miletić#Q123
-Kristijan Milić#Q
+Dragan Milivojević#Q
-Slobodan Milovanović#Q
-Sergio Mimica-Gezzan#Q
-Vatroslav Mimica#Q
-Helena Minić#Q12
-Boris Mirković#Q123
-Igor Mirković#Q
-Mario Mirković#Q
-Vlasta Miškulin-Balen#Q
-Drago Mitrović#Q
-Milan Mitrović#Q
-Željko Mitrović#Q12
-Davor Mladinov#Q
-Josip Mlakić#Q
-Vedran Mlikota#Q
-Mario Mlinarić#Q
-Luka Modrić#Q
-Duško Modrinić#Q1
-Sreten Mokrović#Q
-Pavica Mravunac-Strgašek#Q
-Ivo Mrčela#Q
-Borislav Mrkšić#Q
-Radoslava Mrkšić#Q12
-Maksim Mrvica#Q
-Jure Mrnđe#Q
-Zora Mučić#Q
-Berislav Mudnić#Q
-Tahir Mujičić#Q
-Damir Munitić#Q
-Tomislav Mužek#Q
-Zoran Mužić#Q
-Mustafa Nadarević#Q
-Béla Kéri Nagy#Q123
-Antun Nalis#Q
-Jugoslav Nalis#Q
-Aleksanda Naumov#Q1
-Bojan Navojec#Q1
-Goran Navojec#Q
-Maja Nekić#Q1
-Nered#Q
-Minja Nikolić#Q
-Nikita#Q
-Katarina Nikolić-Romanić#Q
-Radomir Nikolić#Q12
-Suzana Nikolić#Q1
-Verica Nikolić#Q12
-Barbara Nola#Q
-Filip Nola#Q
-Lukas Nola#Q
-Marijana Nola#Q
-Blanka Novak-Sidor#Q
-Duje Novaković#Q
-Boris Novković#Q
-Krešimir Novković-Krash#Q
-Đorđe Novković#Q
-Martina Novosel-Todorić#Q
-Nikola Novosel#Q
-Tamara Nübl#Q123
+Hinko Nučić#Q
-Vladimir Obleščuk#Q
-Zoja Odak#Q
-Miljenko Ognjenović#Q12
-Jasna Odorčić#Q1 2
-Mile Ognjenović#Q
-Ecija Ojdanić#Q
-Bojana Ordinačev #Q12
-Nermin Omić#Q12
-Mia Oremović#Q1
-Božidar Orešković#Q
-Želimir Orešković#Q
-Damir Orlić#Q12
+Milan Orlović#Q
+Vera Orlović#Q
-Peter Oschanitzky#Q12
-Ramira Osmanović#Q12
-Jura Ozmec#Q
-Krešimir Ožanić#Q
-Zlatko Ožbolt#Q12
-Galliano Pahor#Q12
+Ivica Pajer#Q
+Ivo Pajić#Q
-Ksenija Pajić#Q1
-Olga Pakalović#Q
-Adnan Palangić#Q12
-Angel Palašev#Q
-Danka Paljetak#Q
-Jasna Palić-Picukarić#Q1
-Davor Panić#Q12
-Vlatko Panić#Q
-Leona Paraminski#Q*
-Suzana Pardačar#Q
-Svetlana Patafta#Q1
-Neda Pataki#Q
-Mijo Pavelko#Q12
-Tomislav Pavković#Q
-Boris Pavlenić#Q
-Niko Pavlović#Q
-Zdravko Pečar#Q
-Tatjana Pečarić#Q
-Predrag Petrović#Q1
-Gordan Penava Pišta#Q
-Mira Perić – Kraljik#Q12
-Jelena Perčin#Q12
-Stjepan Perić#Q1
-Nadežda Perišić-Nola#@
-Slobodan Perišić#Q12
-Tajna Peršić#Q1
-Marko Perković-Thompson#Q
-Julije Perlaki#Q
+Eduard Peročević#Q
-Luka Peroš#Q1
-Željko Pervan#Q
-Ana Pešt#Q
+Ivona Petri#Q
-Maja Petrin*123
-Damir Petričević#Q
-David Petrović#Q1
-Predrag Petrović#Q123
-Luka Petrušić#Q
-Gordan Pičuljan#Q123
-Mirjana Pičuljan#Q
-Hermina Pipinić-Verikios#Q
+Stjepan Pisek#Q
-Nikolina Pišek#Q
-Olga Pivac#Q1
-Robert Plemić#Q*1 2
-Sanja Plepelić#Q
-Branko Pleša#Q1
-Milan Pleština#Q
-Darko Plovanić#Q12
-Ivica Plovanić#Q
-Ivo Pogorelić#Q
+Vika Podgorska#Q
-Vlatka Pokos #Q
-Marina Poklepović-Kostelac#Q123
-Zoran Pokupec#Q123
+Tihomir Polanec#Q
-Dora Polić#Q1
-Lena Politeo#Q
-Paola Poljak#Q
-Daniel Popović#Q
-Janko Popović Volarić#Q1
+Nikolaj Kolja Popović#Q
-Siniša Popović#Q123
-Danilo Popržen#Q
-Kristijan Potočki#Q*
-Žarko Potočnjak#Q
-Đurđa Požar#Q
-Ljerka Boroša Prekratić#Q1
-Marinko Prga#Q*1
-Zoran Pribičević#Q
-Alma Prica#Q
-Ksenija Prohaska#Q12
-Miljenko Prohaska#Q
-Matija Prskalo#Q
-Vesna Pšeničnik-Njirić#Q1
-Vladimir Pšeničnik-Njirić#Q1
-Ivica Pucar#Q
-Vladimir Puhalo#Q
-Jozo Puljizević#Q
-Nada Putar-Gold#Q
-Mario Rade#Q12
-Danijel Radečić#Q1
-Žarko Radić#Q
-Marijan Radmilović#Q
-Dino Radojević#Q
-Aki Rahimovski#Q
-Zorko Rajčić#Q123
-Željka Rajner#Q
-Dunja Rajter#Q1
-Janko Rakuša#Q
-Vojmil Rabadan#Q
-Vanessa Radman #Q1
-Anđela Ramljak#Q*
-Vlasta Ramljak#Q
-Đorđe Rapajić#Q
-Robert Raponja#Q
-Mladen Raukar#Q1
-Urša Raukar#Q1
-Vesna Ravenšćak
#Q
-Stjepan Reder#Q*
-Braco Reiss#Q
-Mate Relja#Q
-Milan Remar#Q
-Mirjana Remlinger#Q
-Lya Rho-Barbieri#Q
-Filip Riđički#Q123
+Ivo Robić#Q
-Barbara Rocco#Q*1
-Nada Rocco#Q1
-Đuro Rogina#Q1
-Mirjana Rogina#Q
+Zvonimir Rogoz#Q
-Igor Rogulja#Q
-Ivan Rogulja#Q
-Đuro Roić#Q1
-Ivana Roščić#Q1
-Neva Rošić#Q
-Goran Rotim#Q
-Vicko Ruić#Q
-Ante Rumora#Q1
-Darko Rundek#Q
-Zdenko Runjić#Q
-Vanja Rupena#Q
-Mile Rupčić##12
-Rakan Rushaidat#Q12
+Joza Rutić#Q
-Radovan Ruždjak#Q1
+Vladimir Ruždjak#Q
+Marija Ružička-Strozzi#Q
-Siniša Ružić#Q12
-Nina Sablich#Q
-Péter Szabó#Q123
-Pavao Sačer#Q
-Martin Sagner#Q
-Sabina Salamon#Q12
-Petra Sanader#Q
-Renata Sandifer#Q
-Ana Sasso#Q
+Mia Sasso-Berčić#Q
-Ljubiša Savanović#Q123
-Žarko Savić#Q123
-Nereo Scaglia#Q
-Anita Schmidt#Q123
-Mario Sedmak#Q
+Ivo Serdar#Q
+Igor Serdar#Q1
-Dubravko Sidor#Q
-Predrag Sikimić#Q12
-Andrea Simon#Q123
-Rachard Simonelli#Q
-Mirjana Sinožić#Q*12
-Zvonko Skelnar – Boca#Q
-Krunoslav Kićo Slabinac#Q
-Lucio Slama#Q1
-Snježana Slavić#Q12
-Gordana Slivka#Q*1
-Božidar Smiljanić#Q12
-Branko Smiljanić#Q12
-Radmila Smiljanić#Q12
-Tanja Smoje#Q12
-Zdravko Smojver#Q
+Semka Sokolović-Bertok1#Q
-Marko Soljačić#Q
-Anđelko Somborski#Q1
-Matilda Sorić#Q1
-Srđan Sorić#Q
-Tedy Sotošek#Q
-Kosta Spaić#Q
-Aleksandra Spasojević#Q12
-Vesna Spinčić Prelog#Q
-Radoslav Spitzmuller#Q
-Darko Srića#Q
-Višnja Stahuljak#Q
-Lucija Stamać#Q12
-Anja Stanić#Q12
-Silvana Stanić#Q12
-Antonija Stanišić #Q1
-Ante Starčević#Q
-Nera Stipičević#Q
-Dragica Pregarc-Stiplošek#Q
-Ana Stanojević#Q12
-Jovan Stefanović#Q
-Jadranka Stilin-Mihajlović#Q
-Vesna Stilinović#Q
-Đani Stipančev#Q
-Nevenka Stipančić-Kvrgić#Q
-Ranko Stojić#Q1
-Aleksandar Stojković#Q12
-Tomislav Stojković#Q
-Mirna Stopić#Q
-Ivan Stošić#Q
-Darko Srića#Q
-Branka Strmac#Q
-Vesna Stilinović#Q12
-Tito Strozzi#Q
-Antonija Stupar#Q
-Nada Subotić#Q1
-Sanja Sumrak#Q
-Branko Supek#Q
-Božo Sušec#Q
-Vera Svoboda#Q
-Boris Svrtan#Q12
-Damir Šaban#Q1
-Helena Šaban-Fodor#Q
-Nevenka Šajin-Stefanović#Q
-Tímea Šakan#Q123
-Alen Šalinović #Q1
-Petar Šarčević#Q
-Andrea Šarić#Q
-Doris Šarić Kukuljica#Q
-Krunoslav Šarić#Q
-Lana Šarić#Q
-Miroslav Šarić#Q
-Marko Šarlija#Q
-Sonja Šarunić#Q
-Boris Šavija#Q12
-Joža Šeb#Q
-Ivan Đani Šegina#Q
-Sonja Šagovac#Q
-Miro Šegrt#Q
-Borivoj Šembera#Q
-Slobodan Šembera#Q
-Danilo Šerbedžija#Q
-Lucija Šerbedžija#Q
-Rade Šerbedžija#Q
-Renata Šeringer#Q
-Mladen Šerment#Q
-Slavko Šestak#Q12
-Sven Šestak#Q1
-Tony Šestan#Q1
-Željko Šestić#Q
-Rada Šešić#Q
-Ana Šetka#Q1
-Ivica Šimić#Q
-Srđana Šimunović#Q
-Dražen Šivak#Q
-Jana Šivak#Q
-Marija Škaričić#Q1
-Đurđa Škavić#Q
-Mladen Škiljan#Q
-Dijana Škondrić#Q12
-Miroslav Škoro#Q
-Nada Škrinjar#Q
-Slobodan Šnajder#Q
-Tatjana Šojić#Q123
-Antonija Šola#Q
-Anja Šovagović-Despot #Q
-Fabijan Šovagović#Q1
-Filip Šovagović#Q123
-Slaven Špišić#Q
+Branko Špoljar#Q
-Vinko Štefanac#Q12
-Vlado Štefančić#Q
-Nikša Štefanini#Q
-Almira Štifanić#Q1
-Anđelko Štimac#Q
-Ljiljana Štokalo#Q
-Tomislav Štriga#Q
-Milan Štrljić#Q
-Hrvoje Štrok#Q
+Ivo Šubić#Q
-Jozo Šuker#Q*
-Đurđica Šuprna#Q
-Ivan Braco Šuprna#Q
-Mladena Šuprna#Q
-Iva Šulentić#Q
-Mirko Švec#Q
-Radojka Šverko#Q
-Hrvoje Švob#Q
-Marija Tadić#Q1
-Ana Takač#Q
-Tomislav Tanhofer#Q
-Aldo Tardozzi#Q
-Kruna Tarle#Q123
-Jasmin Telalović #Q1
-Leopoldina Tepeš#Q
-Tomislav Terzić#Q*
-Boris Tešija#Q
-Petra Težak#Q
-Vladimir Tintor*
-Danica Todorović#Q12
-Uršula Tolj#Q
-Zvjezdana Tomašević-Josifov#Q1
-Berislav Tomičić#Q12
-Anica Tomić#Q
-Ante Tomić#Q
-Nenad Tomić#Q123
+Ivan Tomljenović-Ico#Q
-Vesna Tominac Matačić#Q
-Marko Torjanac#Q
-Zvonimir Torjanac#Q
-Zdenka Trach#Q
-Zdenka Trajer-Šestak#Q
-Stjepan Tretinjak#Q
-Vanja Timer#Q
-Danijela Trbović#Q
-Jolanda Tudor#Q
-Vatroslav Tudor#Q1
-Mirsad Tuka#Q
-Drago Turina#Q
-Ivan Turina#Q
-Sasha Turjak#Q
-Zlatko Turkalj-Turki#Q
-Tanja Tušek#Q
-Mladen Tutovac#Q12
-Siniša Udovičić#Q12
-Kristijan Ugrina-Kiki#Q
-Drago Utješanović#Q
-Đuro Utješanović#Q
-Branko Uvodić#Q
-Duško Valentić#Q123
-Mario Valentić#Q
-Paola Valić#Q
-Mladen Vasary#Q
+Nina Vavra#Q
-Adam Vedernjak#Q
-Sanja Vejnović#Q12
-Dunja Vejzović#Q
-Jelena Veljača#Q
-Kostadinka Velkovska#Q
-Ante Vican*#QWFhrFyu
-Zlatko Vicić#Q1
-Barbara Vicković#Q
-Slaven Vidaković#Q123
-Nevenka Videk#Q
-Draško Vidović#Q1
-Ivica Vidović#Q
-Luka Vidović#Q
-Marica Vidušić#Q1
-Dijana Vidušin#Q1
-Miljenko Vikić#Q
-Ana Vilenica#Q1
-Greta Vinković#Q
-Božidar Violić#Q
-Nina Violić#Q
-Goran Višnjić#Q
-Romina Vitasović#Q
-Ivan Goran Vitez#QFhr
-Zlatko Vitez*#QH
-Helga Vlahović#Q
-Dora Vodanović#Q
-Božica Vodeničar#Q
-Branko Vodeničar#Q
-Marina Vodeničar#Q1
-Goran Vrbanić#Q1
-Antun Vrbenski#Q12
-Biserka Vrbenski#Q12
-Dragutin Vrbenski#Q
-Ivan Vrbenski#Q
-Pero Vrca#Q
-Antun Vrdoljak#Q
-Dražen Vrdoljak
-Vjekoslav Vrdoljak#Q
-Maja Vučić#Q
-Radovan Vučković#Q
-Višnja Vugljenović-Zgaga#Q
-Alka Vuica#Q
-Vanda Vujanić - Šušnjar#Q1
-Tomislav Vujić#Q
-Aljoša Vučković#Q
-Doris Vučković#Q
-Nenad Vukelić#Q12
-Dara Vukić#Q
-Snježana Vukmirović#Q
-Vice Vukov#Q
-Karmela Vukov Colić#Q
-Jelena Vukmirica#Q1
-Željko Vukmirica#Q1
-Luka Vukšić#Q
-Mladen Vulić#Q
-Ines Wurth#Q12@
-Ivica Zadro#Q1
-Dario Zahora#Q
-Tomislav Zajec#Q
-Hrvoje Zalar#Q1
-Živko Zalar#Q
-Maja Zaninović#Q
-Ljubomir Zečević#Q1
-Mirta Zečević#Q
-Zvonko Zečević#Q12
-Sunčana Zelenika Konjević#Q12
-Dominik Zen#Q
-Draško Zidar#Q12
-Ivan Zidar#Q
+Krešimir Zidarić#Q
-Ranko Zidarić#Q
-Vera Zima#Q123
-Pier Luigi Zollo#Q
-Gabor Zoltan#Q
-Zvonimir Zoričić#Q
-Dejan Zorić#Q12
-Ilija Zovko#Q12
-Josip Zovko#Q12
-Slađana Zrnić#Q12
-Katja Zubčić#Q
-Zlatan Zuhrić-Zuhra#Q1
-Vjera Žagar-Nardelli#Q
-Erika Žarac#Q123
-Dražen Žarković #Q
-Bogdan Žižić #Q
-Tomislav Žižić-Vimenka#Q
-Davor Žmegač#Q
-Mira Župan#Q