eTwinning projekt _Hranom do zdravlja _Diseminacija
Naš e Twinning projekt "Hranom do zdravlja" bliži se kraju. Provedene su sve planirane aktivnosti. Da se podsjetimo projekt su osmislile Gordana Pešić iz Hemijsko-tehnološke škole Beograd i Šeherzada Šaini Talić iz SŠ Petrinja.
Škole uključene u eTwinning projekt Hranom do zdravlja:
1. Srednja škola Vrbovec, Vrbovec, Hrvatska
2. Centar za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar, Varaždin, Hrvatska
3. JU Mješovita srednja saobraćajna škola, Tuzla, Bosna i Hercegovina
4. OOU "Sveti Kiril i Metodij, Skopje, Sjeverna Makedonija
5. Hemijsko-prehrambena tehnološka škola, Beograd, Srbija
6. Srednja škola Petrinja, Hrvatska
Prema Ustavu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 1948., zdravlje je stanje potpunog tjelesnog, duševnog i društvenog blagostanja, a ne samo odsutnost bolesti i nemoći; ono je osnovno ljudsko pravo, a postizanje najviše razine zdravlja najvažniji je svjetski društveni cilj.
Osim naslijeđa i bioloških čimbenika koje ne možemo promijeniti, na zdravlje mogu utjecati i brojni drugi faktora kao što je odabir namirnica. Nepravilna prehrana u djetinjstvu nerijetko uvjetuje pojavu bolesti u odrasloj dobi.
Svrha je ovoga projekta kod učenika razviti svijest o važnosti raznolike prehrane u svakodnevnom životu te procijeniti važnost osobne odgovornosti i djelovanja na zdravlje.
Nakon provedenih početnih aktivnosti postavljanje kurikuluma, suglasnosti roditelja, Sigurnost na internetu , Zaštita autorskh prava kao i izbor LOGA, Proveli smo anketu o prehrambenim navikama učenika, radionice sa ciljem promocije i edukacije o principima pravilne prehrane, suradnja učenika i mentora na platformi i razvoj digitalnih kompeticija učenika.Radove smo objedili u nekoliko finalnih proizvoda.
Pogledajte na poveznicama: eMagazin
Kemija hrane
Videokonferencije
Učimo o..
Wakelet
Zahvaljujemo se svim učenicima i mentorima koji su sudjelovali i doprinjeli razvoju i kreativnosti ovog projekta.
Šeherzada Šaini Talić
MŽ Susret škola MČP u Parku prirode Lonjsko polje
Udruga Mladi čuvari prirode organizirala je susret učenika i mentora u mjestu Repušnica _Park prirode Lonjsko polje_
1. Aktivnosti u ponudi PP Lonjsko polje:
- Obilazak PP Lonjsko polje, ulaz Repušnica
- Radionica Vodozemci
2. Istraživačke radionice za sve sudionike u organizaciji mentora:
- Šeherzada Šaini Talić (2 sata)
1. DETERMINACIJA LIVADNIH BILJAKA
2. LJEKOVITO BILJE LONJSKOG POLJA
- Đurđica Patafta (2 sata)
1. DETERMINACIJA VRSTA LIVADNIH KUKACA
2. ODREĐIVANJE PRILAGODBI KUKACA NA LIVADI
- Renata Brzica (2 sata)
1. SIMBIOTSKI ODNOSI NA LIVADI
2. KOMENZALIZAM RODA O KRAVA NA PAŠNJAKU
Šeherzada Šaini Talić
Naš projekt objavljen u knjizi_ Ribe, paklare i rakovi Banovine
Ovo je treća kapitalna knjiga (trilogija) udruge Zrinska gora koja promovira prirodnu, povijesnu i kulturnu baštinu našeg kraja.
Sa ponosom možemo istaknuti da su u njima objavljeni i naši uspješni projekti:
1. knjiga - Zrinska gora - regionalni park prirode
Projekt - Petrinjčicom od izvora do ušća -
Projekt predstavljen na Međunarodnoj smotri GLOBE škola Šibenik 2002. Učenici: Križanović Kristina, Maja Škrljac, Milena Marčinković ,
Mentorica: Šeherzada Šaini Talić
2. knjiga - Zrinska gora - regionalni park
Projekt: Toplinski valovi - suradnja _SŠ Petrinja i Ženska opća gimnazija Družbe sestara milosrdnica s pravom javnosti Zagreb
Projekt predstavljen na državnoj smotri i natjecanju hrvatskih GLOBE škola
Učenici: Karlo Kronstein, Josipa Mihanić, Kevin Ćosić, Irena Pranjić, Patrik Terzić, Ana Azinović, Lara Krkanić, Petra Zovko
Mentorice: Šeherzada Talić i Mirjana Krpan
3. knjiga - Ribe, paklare i rakovi Banovine
Projekt: Izvori Zrinske gore - predstavljen na državnoj smotri i natjecanju hrvatskih GLOBE škola
Učenici: Magdalena Tkalčić, Laura Pipalović, Anamaria Yago, Stela Laktašić, Ivan Bakula i Luka Laktašić
Mentorica: Šeherzada Šaini Talić
Suradnja sa MČP
I ove školske godine smo dosta surađivali s Mladi
m čuvarima prirode na mnogim zajedničkim projektima. Neke smo dovršili i realizirali, kao projekte kojima smo pratili biometriju drveća. Gdje smo pratili visinu i opseg odabranih stabala. Te pratili dominatne i kodominatne vrste u našem neposrednom okolišu. Neki su još u fazi izrade kao npr Makrozoobentos potoka.Gdje pratimo svojete koje su indikatori čistih , ili zagađenih voda.
Fotografije možete pogledati na poveznici
Planiramo terenske radionice 15. 06. 2024. u parku prirode Lonjsko polje,
Šeherzada Šaini Talić
PUF 53 - Petrinjski ulični festival
Na poziv DND Petrinja učenici uključeni u GLOBE program SŠ Petrinja sa svojom mentoricom sudjelovali su na Petrinjskom uličnom festivalu PUF 53.
Na ovom festivalu sa mnogo sadržaja poput sportskih natjecanja, za djecu i razne predstave, žongleri, dječje radionice, tattoo, te druženje s maskotom iz crtića. Glazbene poslastice koncerti grupe Gelato Sisters i Neno Belan & Fiumens.
Naravno i mi smo učestvovali te predstavili dio hidrološkog rada GLOBE tima temom_ Mala analiza vode kako i zašto?
Vrijedni učenici Valentino Trsoglavec i David Kožul Pavlić posjetiteljima našeg štanda su pokazali kako se mjeri prozirnost vode, pH, i neke druge parametre fizikalno-kemijske analize vode. Objašnjavali su što je električna vodljivost ? Zašto se i kako određuje? ...
Naši posjetioci su se okušali i sami radili neke analize. Svakako možete pogledati u našoj galeriji fotografije koje možete pogledati na poveznici:
Analiza vode kako i zašto ?
Mentorica: Šeherzada Šaini Talić
GDi for Education Challenge 2023/2024
Na natječaju GDi for Education Challenge 2023/2024. projekt SŠ Petrinja : „ Utinjom nizvodno“ izabran je kao jedan od najperspektivnijih i nagrađen opremom za fizikalno-kemijsku analizu vode, te licencom za korištenje geoinformacijskog alata ArGIS Online.
Kreatorice projekta su Dragana Jurčević Vukšić i Šeherzada Šaini Talić.
6.03. u našoj školi je upriličeno uručenje nagrade GDi for Education Challenge 2023/2024. Nakon uvodne riječi našeg ravnatelja Milan Orlić, prof. slijedilo je uručenje nagrade. Mentorica Šeherzada Šaini Talić kratko je predstavila nagrađeni projekt. Slijedilo je motivacijsko predavanje istaknutog trenera Ratka Rudića: „Uspjeh s vodom i u vodi“, te prezentacija Jurice Kovača: „Izazovi u upravljanju vodama u Hrvatskoj i svijetu“.
GDI for education challange dodjela nagrade
Na poziv poduzeća Privreda Petrinja održan je sastanak na kojem su uz naše domaćine Željko Softić, mag.oec. direktor, Kristina Mlinar baccc. oec. samostalna referentica za odnose sa korisnicima, i stručna pristupnica ekonomije i Iva Čučković mag. nutr. tehnologinja za kontrolu kvalitete vode i proizvodnje iz Privrede Petrinja bile nazočne i predstavnice tvrtke GDI koja potječe razvoj STEM-a u hrvatskim školama Martina Šarić i Anja Trconić sa mentoricama u projektu. Tada je dogovorena buduća suradnja koja bi uključivala posjetu našoj školi u kojoj bi se predstavila ova uspješna tvrtka učenicima i zainteresiranim djelatnicma.
Više možete pogledati na poveznici:
Srednja škola Petrinja i Privreda zajedno na projektu tvrtke GDi
Dana 18.04.2024. pod vodstvom mentorice Šeherzade Šaini Talić realizirana je terenska nastava sa učenicima 3d uključenim u projekt. U ovoj izvan učioničkoj nastavi definirane su hidrološke postaje na izvoru , srednjem toku i neposredno pred utoku rječice Utinje u rijeku Kupu. Napravljene fizikalno-kemijske analize, te uzeti uzorci za makroozobentos koji se pregledavaju i identificiraju pronađene svojte u školi.
Fotografije možete pogledati na poveznici:
Makrozoobentos na Utinji
Suradnja je nastavljena 28. svibnja 2024. kada su Kristina Mlinar bacc. oec. i Iva Čučković mag. nutr. iz Privrede Petrinja održale predavanja našim učenicima uključenim u projekt i zainteresiranim djelatnicima. Tom prilikom su predstavile Javnu mrežu vodoopskrbe i odvodnje grada Petrinje, te Kontrolu kvalitete vode od izvorišta do krajnjih potrošača. Tada je potvrđena daljnja dogovorena suradnja planirana u rujnu.
Fotorgafije možete pogledati u galeriji.
Predavanja suradnja Privrede i SŠ Petrinja
Zahvaljujemo se našim predavačicama Kristini Mlinar bacc. oec.i Ivi Čučković mag. nutr. iz Privrede na lijepo prezentiranim temama.
Šeherzada Šaini Talić