Optometrija i očna optika

ponedjeljak, 10.05.2010.

Glaukom

Definicija
Glaukom (od grč. glaukos = zelen, zbog sivo-zelenog odsjaja leće u zahvaćenom oku) je naziv za grupu bolesti koja vodi ka oštećenju vidnog živca te je vodeći uzrok sljepoće kod ljudi iznad 40 godina. Glaukom nije bolest već sindrom, odnosno skup slijedećih simptoma: povišenje očnog tlaka, udubljenje papile vidnog živca i oštećenje vidnog polja. Dugotrajno povišen očni tlak dovodi do druga dva simptoma.
Zašto dolazi do pojave glaukoma?
Glaukom se razvija kad je stvaranje očne vodice povećano ili je njeno otjecanje otežano. Tada dolazi do porasta očnog tlaka, do pritiska na živčana vlakna i krvne žile optičkog živca i do njihovog oštećenja i uništenja. Postupno se prekida prijenos vizualne poruke do mozga, a rezultat je oštećenje vida i na kraju sljepoća. Glaukom je bolest koja se ne može izliječiti, ali
zahvaljujući ranom otkrivanju bolesti i odgovarajućem liječenju može se spriječiti trajni gubitak vida i kontrolirati tijek bolesti.

Očna vodica
Očna vodica hrani strukture prednjeg dijela oka i daje tonus očnoj jabučici. Vodica se stvara u nastavcima zrakastog tijela oka. Cirkulira kroz stražnju sobicu, zatim prolazi kroz zjenični otvor i ulazi u prednju sobicu, odakle preko trabekularnog sustava u sobnom kutu ulazi u kanal iz kojeg se prenosi u venski sustav. Na taj se način odstranjuje iz oka.

Normalne vrijednosti očnog tlaka
Normalni očni tlak iznosi 12 - 22 mmHg (milimetara žive).

Vrste glaukoma
Glaukomi se dijele u tri osnovne velike skupine:
- primarni glaukomi
- sekundarni glaukomi
- prirođeni (kongenitalni) glaukomi

Kod primarnog glaukoma postoji povećanje očnog tlaka koje se ne može dovesti ni u kakvu vezu s nekom očnom ili općom bolesti. Prema izgledu kuta prednje očne sobice (prostor u oku između rožnice i šarenice) primarni glaukom se dijeli na:
- primarni glaukom širokog (otvorenog) kuta
- primarni glaukom uskog (zatvorenog) kuta

Sekundarni glaukom je povišenje očnog tlaka koje nastaje u tijeku neke druge očne bolesti (stanja) ili je posljedica te bolesti (kao npr. upale, ozljede, oštećenja i pomaci leće u oku,
krvnožilne bolesti oka, šećerna bolest, tumori oka).

Prirođeni glaukom nastaje jer u kutu prednje očne sobice postoji tkivo koje normalno nestaje prije rođenja. Očna vodica ne može otjecati i nastaje povišenje očnog tlaka.

Primarni glaukom otvorenog kuta
Kod ovog tipa glaukoma se iz nepoznatog razloga s godinama povećava otpor otjecanju očne vodice i očni tlak konstantno raste. Porast očnog tlaka je umjeren u početku, a kasnije može doseći visoke vrijednosti (60 mmHg). S vremenom stradava očni živac i udubljuje se papila vidnog živca (mjesto na kojem vidni živac napušta oko). Ispadi vidnog polja se pojavljuju vrlo rano, ispadi se šire od periferije prema središtu pa bolesnici imaju suženo vidno polje; gledaju kao kroz dvocjevku ili tunel. Završetak procesa je sljepilo.
Kronični glaukom širokog kuta je podmukla bolest koja napada oba oka. Dugo vremena može biti bez simptoma ili s vrlo malo simptoma, npr. nejasnim glavoboljama.
Od ove bolesti boluje oko 2% osoba starijih od 40 godina, a zahvaća podjednako oba spola.
Bolesti: dijabetes, vaskulopatije, hipertenzija dodatni su rizični čimbenici za pogoršanje prognoze, a osobito su ugrožene osobe kojima članovi obitelji imaju glaukom.
Ispadi vidnog polja se ne mogu liječiti. Liječenjem se postiže normalizacija očnog tlaka i eventualno sprječavanje daljnjeg propadanja vidnih funkcija.

Primarni glaukom zatvorenog kuta
Sužen kut nalazi se kod plitke očne sobice. Takva građa oka je genetski određena (npr. kratko, dalekovidno oko) ili nastaje zbog povećane leće. Suženi kut lako se može zatvoriti korijenom šarenice, nastaje zapreka otjecanju očne vodice i posljedično povišenje očnog tlaka. Uzroci takovog povišenja tlaka su: naglo širenje zjenice (uzrokovano sumrakom, emocijama,ý), mlohavi šarenični korijen ili povećana prokrvljenost zrakastog tijela.
Zapreka otjecanju očne vodice može biti nagla (akutna), povremena (intermitentna) ili dugotrajna (kronična).
Akutna manifestacija je vrlo burna, za razliku od kroničnog glaukoma, i zahtijeva hitnu intervenciju. Na izgled zdrav čovjek postaje težak bolesnik, s jakim bolovima u jednom oku i licu, pojavom duginih boja oko izvora svjetlosti, glavoboljom, mučninom i povraćanjem, ali i dramatičnim "padom" vida. Očni tlak raste i do 80 mmHg, oko je crveno, i tvrdo kao kamen. Ukoliko se očni tlak ne snizi unutar nekoliko sati pomoću lijekova ili operativnog zahvata može doći do ozbiljnih i trajnih oštećenja vida.
Glaukomski napadaji mogu biti slabiji i češće se ponavljati.
Kronični glaukom zatvorenog kuta obično nastaje kao posljedica učestalih neliječenih glaukomskih napadaja i posljedičnih priraslica u kutu prednje sobice. Očni je tlak stalno povišen, razvija se udubljenje i propadanje papile očnog živca s ispadima vidnog polja te konačno nastaje sljepoća.

Prirođeni glaukom
Kratko vrijeme prije rođenja nestaje tkivo u kutu prednje očne sobice i tako se jasno razdvajaju šarenica, rožnica i strukture sobnog kuta. Ako navedeno tkivo postoji u većoj količini nakon rođenja, može blokirati otjecanje očne vodice i povisiti očni tlak. Simptomi ovise o visini očnog tlaka i svojstvima bjeloočnice. Pri visokom očnom tlaku bjeloočnica se rasteže i oko postaje izrazito veliko, što se naziva hidroftalmus ili buftalmus (volovsko oko). Stanje je obično jednostrano. Povećanje očne jabučice može biti vrlo izrazito te se može dogoditi njeno pucanje i pri najmanjoj traumi. Oko je izrazito osjetljivo na svjetlost (fotofobija) pa dijete pogled i glavu okreće u suprotnu stranu od izvora svjetlosti. Bolest može imati i blaži tok s manjim rastezanjem oka. Znakovi glaukoma mogu se očitovati i kasnije, kad oko očvrsne. Vrijeme i način očitovanja kongenitalnog glaukoma uglavnom su genetski uvjetovani.

Apsolutni glaukom
Ovaj naziv označuje slijepo oko. Sljepoća može nastati kao posljedica svih oblika glaukoma i označava završni stadij njegova napredovanja. Oko tada može biti izrazito bolno.

Dijagnoza
Nakon razgovora s pacijentom obavljaju se pregled oka i pretrage. Pretrage koje se obavljaju su određivanje vida, pregled oka procjepnom svjetiljkom (biomikroskopom), pregled oftalmoskopom (pregled unutrašnjih struktura oka, koji pokazuje, za glaukom tipične, promjene na očnom živcu), tonometrija (mjerenje očnog tlaka), određivanje vidnog polja (periferni i centralni vid) i gonioskopija (leća koja se postavlja na oko kako bi se vidjelo stanje očnog kuta). Prije oftalmološkog pregleda bitno je liječnika obavijestiti je li netko od obitelji ili rođaka bolovao ili boluje od glaukoma.
Liječenje
Liječenje glaukoma provodi se lijekovima, laserom i kirurškim zahvatom. Svrha liječenja lijekovima je normalizacija povišenog očnog tlaka. Na taj način se sprječava razvoj oštećenja oka iako je osnovna bolest i dalje prisutna. Cilj je održavati očni tlak nižim od 20 mmHg. Vrlo je važno lijekove doživotno uzimati. Glaukom često nema simptoma, obično glaukom otvorenog kuta pa bolesnici prestanu uzimati lijekove. To je velika pogreška jer bolest, ako se ne liječi, nezaustavljivo vodi prema sljepoći.

Glaukom otvorenog kuta
Liječi se kapima za oči:
- pilokarpin svakih 6-8 sati
- timolol, adrenalin ili klonidin svakih 12 sati; mogu se kombinirati s pilokarpinom
- acetazolamid 125 mg tablete, dvaput dnevno
Ova bolest zahtijeva doživotnu terapiju čija se djelotvornost provjerava redovitim mjerenjem očnog tlaka. Aktivnostima u svakodnevnom životu ne treba postaviti nikakva ograničenja. Nema dokaza da bi određena hrana, piće, kava, kino, televizija, čitanje, vožnja itd. ubrzali tok i razvoj glaukoma. Važno je držati pod kontrolom čimbenike rizika: hipertenzija, atersokleroza, dijabetes, hormonske bolesti jer one znatno pogoršavaju prognozu.

Glaukom zatvorenog kuta
Akutni glaukom se smatra jednim od najhitnijih stanja u oftalmologiji. U terapiji akutnog glaukoma koriste se sljedeći lijekovi:
1. Sredstvo za sužavanje zjenice pilokarpin (Pilocarpin 2% sol.) ispočetka (1-2 sata) se ukapava svakih 15 minuta, a zatim 4 puta na dan da se izvuče korijen šarenice iz komornog kuta, a djelovanjem na cilijarni mišić širi "pore" u sobnom kutu i olakšava otjecanje sobne vodice. Iako je pilokarpin uveden 1876. god. još je uvijek glavni antiglaukomatozni lijek.
2. Timolol maleat (Metablen) 0.5% kapi 2 puta na dan, beta-blokator koji smanjuje stvaranje sobne vodice, može se nadodati mioticima.
3. Inhibitori karbonske anhidraze kao acetazolamid (Diamox) - smanjuje stvaranje sobne vodice do 50%. Daje se na usta (1-4 puta na dan, 250 mg tbl.) ili intravenski (500 mg).
4. Glicerin na usta (1.2 g/kg u 50% otopini hladne vode, po mogućnosti s dodatkom limunova soka radi boljeg okusa), lijek koji smanjuje tlak i volumen staklovine. Hipotenzivni efekt, ali puno blaži, postiže se i etilnim alkoholom (viski, konjak, vinjak).
5. Manitol 20%, hiperosmotski je lijek i daje se intravenski u dozi od 1.5 g/kg 30-40 min.
Lokalno kapanje kortikosteroida (deksametazon 0.1% kapi 3-4 ´ na dan) vjerojatno je od pomoći za smanjenje oštećenja šarenice i struktura sobnog kuta.
6. Sustavni analgetici (npr. Aspirin 500 mg 3-4 puta na dan).
7. Kada se očni tlak stavi pod kontrolu, kirurški se načini periferna iridektomija ili laserska iridotomija (argonskim ili Nd:YAG laserom) da se spriječi ponovni napadaj. Međutim, neki bolesnici kad prestane napadaj odbijaju operaciju. Štoviše, na dugom oku se također treba raditi preventivna periferna iridektomija (jer će u 40-80% slučajeva dobiti akutni atak unutar 5-10 godina). Ako je više od 50% komornog kuta zatvoreno priraslicama, radi se trabekulektomija.
Povremeno zatvaranje očnog kuta praćeno je blažim simptomima. Terapija je slična, ali u manjim dozama. Terapijsko rješenje je kirurški zahvat.
Kronični glaukom zatvorenog kuta je terapijski problem jer sredstva za suženje zjenice tu obično ne djeluju zbog priraslica u sobnom kutu, a ostali lijekovi imaju djelomičan i prolazan učinak. Lijekovima se treba postići što bolja podloga za kirurški zahvat.

Sekundarni glaukom
Mogu se ukapavati sredstva koja smanjuju izlučivanje sobne vodice, a ne šire zjenicu (timolol) uz primjenu osmotskih sredstava (manitol, glicerol) i/ili acetazolamida. Osnovna bolest koja uzrokuje glaukom često zahtijeva kirurški zahvat.

Prirođeni glaukom
Metoda liječenja kod ove djece je kirurški zahvat. Lijekovi na djecu mogu imati upitan učinak i teško ih je davati. Kirurški je zahvat siguran i učinkovit, a ako se učini odmah velike su mogućnosti da će dijete kasnije imati dobar vid.

Laserska terapija
Laserom se rade slijedeći zahvati:
- bazalna iridektomija
- trabekuloplastika
- gonioplastika

Bazalna iridektomija je probijanje šarenice. Provodi se kod glaukoma zatvorenog kuta preventivno ili u napadu. Obično se s nekoliko desetaka laserskih pečata na uskom području može probiti šarenica. Krvarenja nema jer laserska zraka zgrušava krvne žile.

Trabekuloplastika je zgrušavanje trabekula, područja u sobnom kutu. Radi se kod kroničnog glaukoma širokog kuta. Diskretni ožiljci koji tako nastaju istežu pore i olakšavaju protok tekućine. Očni se tlak snizi prosječno za 8 mmHg, a po potrebi se postupak može ponoviti.

Gonioplastika je korekcija deformacija sobnog kuta (priraslica).

Principi laserske terapije
Laserska kirurgija radi se u svrhu pomaganja otjecanja očne vodice iz oka. Iako očni liječnik, oftalmolog, može preporučiti ovaj oblik liječenja u svako doba, obično se radi nakon određenog vremena liječenja lijekovima. U mnogim se slučajevima glaukomski lijekovi trebaju uzimati i nakon laserske kirurgije.
Laserska kirurgija se provodi u ordinaciji oftalmologa ili u očnim klinikama. Prije zahvata se u oko kapaju lijekovi koji paraliziraju zjenicu. Nakon primjene lasera liječnik provjerava očni tlak, a može dati kapljice za kasnije ako se pojavi bol ili oteklina oka. Potrebno je nekoliko kontrola očnog tlaka nakon toga. Istraživanja pokazuju kako je laserska kirurgija vrlo učinkovita, međutim njeni efekti mogu prestati s vremenom. Dvije godine nakon laserske kirurgije očni se tlak povećava u više od polovine bolesnika.

Kirurški zahvat
Operacijom se prave novi putovi za otjecanje očne vodice. Uspostavlja se izravna veza između prednje očne sobice i vanjske površine oka ili se radi izrezivanje šarenice. Zahvat ne ostavlja otvorenu rupu u oku jer se novostvoreni kanal otvara ispod očne spojnice. Nakon zahvata potrebno je nekoliko tjedana stavljati kapi u oko kako bi se smanjilo oticanje i bol. Operacije su uspješne u 80-90% bolesnika, a ako se stvoreni kanal zatvoreni potrebna je ponovna operacija.
Važno je da ovi kirurški zahvati ne popravljaju vid već zaustavljaju daljnje propadanje vida. Vid nakon operacije može biti i lošiji nego prije.
Komplikacije operacije mogu biti: očna mrena, bolesti rožnice, upala unutrašnjosti oka, oticanje krvnih žila iza oka. Za sve ove probleme postoje učinkovita liječenja.

Adrijana Šereš Taslidžić, specijalista optometrije
Majstor očni optičar

Literatura
1. M. Sučić: Glaukomi. U: Čupak K, ur. Oftalmologija 3 izd. Zagreb: Jumena, 1990: 170-81.
2. National Eye Institute. www.nei.nih.org
3. M. Ivanišević: Crveno oko dijagnoza i liječenje. Jedinica za znanstveni rad Klinička bolnica Split, 1998.
4. A. Magić: Glaukom saznajte nešto više, jer tako možete spasiti vid. Vaše zdravlje. 1999/04/veljača.
http://www.oktal-pharma.hr/vase_zdravlje/vase_zdravlje.html

10.05.2010. u 19:24 • 0 KomentaraPrint#

Očna mrena-Katarakta

Očna mrena (katarakta, cataracta) jest zamućenje očne leće koje uzrokuje zamagljenje vida. Naziv dolazi od grčke riječi katarasso koja znači vodopad jer je zjenično područje u mreni bijelo kao vodopad.
Uzroci
Najčešće nastaje kao posljedica starenja (tzv. staračka mrena).
Očna mrena je bolest koja postupno nastaje. Tipovi katarakte su:
- Mrena povezana sa starenjem
- Prirođena mrena
- Sekundarna mrena, npr. nakon upotrebe steroidnih lijekova ili uslijed šećerne bolesti
- Traumatska mrena - nakon ozljede

Mrena povezana sa starenjem
Naziva se još staračka mrena ili cataracta senilis. To je najčešća vrsta mrene, čini oko 90% svih mrena. Obično se javlja iza 60. godine života. Uzrok se još ne zna. Smatra se kako nastaje zbog poremećaja metabolizma leće. Stupnjevi razvoja staračke mrene su: početna mrena, nezrela, zrela i prezrela. Kod prezrele mrene se kora leće razvodni poput mlijeka, a njena jezgra padne na dno. Mliječni dio može izaći vani pa se kapsula smežura.

Traumatska mrena
Traumatska mrena može nastati kao posljedica mehaničke ozljede:
- nagnječenje, npr, prilikom udarca šakom u oko kada se rasteže prednja kapsula, nastaju raspukline, u leću ulazi sobna vodica i zamuti leću
- perforacija - nastaje otvor u leći, ulazi sobna vodica i zamuti je

te kao posljedica fizičkih uzroka:
- posljedica električnog udara
- posljedica zračenja
- mrena zbog topline (izlaganje infracrvenim zrakama)

Sekundarna mrena
To su metaboličke mrene, a najčešće nastaju zbog:
- šećerne bolesti
- tetanusa
- otrovanja lijekovima, najčešće uslijed dugotrajne uporabe kortikosteroida


Simptomi
U ranom stadiju bolesti jače osvjetljenje i naočale mogu uspješno nadvladati problem. U kasnijim je fazama potrebno pristupiti kirurškom zahvatu. Kirurgija oka je danas iznimno razvijena te su ovi zahvati jako uspješni.
Simptomi uključuju:
- zamagljen vid
- problemi prikazivanja svjetla
- blijede boje
- lošiji vid noću
- dvostruki ili višestruki vid
- učestala potreba za promjenom naočala ili leća

Svi ovi simptomi mogu biti posljedica neke druge bolesti oka pa je potrebno pregledati se kod liječnika specijalista: oftalmologa.

Liječenje
Ne postoji medikamentozno liječenje.
Liječenje početnih stadija je, ponovimo, jače osvjetljenje i naočale ili leće.
Kasnije je potreban kirurški zahvat. Koriste se tri tipa zahvata:
- intrakapsularna kirurgija
- fakoemulzifikacija
- ekstrakapsularna kirurgija
U ovim se zahvatima odstranjuje zamućena leća i u većini slučajeva ugrađuje druga. Nakon intrakapsularne kirurgije se umjetna leća ne može ugraditi jer nema oslonca za nju.
Ukoliko dio bolesnikove leće ostane nakon operacije u oku, može se kasnije zamutiti i to stanje se može liječiti laserom, tehnikom zvanom YAG laser kapsulotomija.

Kirurške metode odstranjenja očne mrene
Dva su glavna načina za odstranjenje mrene kirurškim zahvatom:
- Fakoemulzifikacija - operater napravi mali rez sa strane rožnice, umetne tanku sondu kroz koju se emitiraju ultrazvučni valovi koji omekšavaju i lome zamagljeni centar leće koja se kasnije sondom usisava i odstranjuje. Fakoemulzifikacija je u prednosti nad ekstrakapsularnom kirurgijom jer omogućuje brži oporavak - pacijent je za par dana sposoban za rad. Vid nakon ove operacije je također bolji.
- Ekstrakapsularna kirurgija - napravi se duži rez sa strane rožnice i odstranjuje tvrdi dio leće. Ostatak leće se odstrani usisavanjem.

Kod većine kirurških zahvata leće odstranjena zamućena leća se zamjeni umjetnom lećom. Umjetna leća je prozirna, ne zahtijeva nikakvu brigu i postaje trajni dio oka. Nova leća dopušta dolazak svjetlosti na mrežnicu i stvaranje slike. Umjetna leća se ne osjeća niti vidi. Neke osobe ne mogu imati umjetnu leću zbog problema tijekom operacije ili nekih drugih bolesti oka. Za njih opcija nošenje mekih kontaktnih leća ili naočala s velikim povećanjem.
Fakoemulzifikacija (ultrazvučna operacija) je vrlo učinkovita, uspješna u većini slučajeva i daje dobre rezultate.

Nakon kirurškog zahvata uobičajen je osjećaj svrbeža i blage nelagode u operiranom oku. Može postojati iscjedak i osjetljivost oka na svjetlost i dodir. Kod jačih bolova liječnik može propisati analgetike. Nakon 1-2 dana bi bolovi trebali prestati. U većini se slučajeva cijeljenje postiže za 6 tjedana. Poslije operacije su potrebni redovni liječnički pregledi poradi kontrole cijeljenja. Liječnik može prepisati kapi za oči ili lijekove kojima se kontrolira očni tlak. Za zaštitu oka je potrebno nositi zaštitu na oku ili sunčane naočale. Trljanje i pritiskanje oka svakako treba izbjeći.
Problemi nakon kirurškog zahvata se rijetko javljaju, ali su mogući. Uključuju infekciju, krvarenje, gubitak vida ili svjetlosne bljeskove. Brzom reakcijom od strane medicinskog osoblja ovi se problemi brzo riješe.
Tijekom oporavka nakon zahvata ne bi trebalo mnogo se saginjati niti nositi teške objekte.
Nakon zahvata pacijent se može brzo vratiti svakodnevnim aktivnostima, ali vid u početku može biti zamućen. Operiranom oku je potrebno određeno vrijeme prilagodbe, osobito ako i drugo oko ima mrenu. Nakon postavljanja umjetne leće u oko boje mogu biti jače ili imati plavu nijansu. Također nakon boravka na jakom sunčevom svjetlu sve može biti crvenkasto tijekom nekoliko slijedećih sati. Nakon nekoliko mjeseci ove promjene doživljaja boja prestaju.

Adrijana Šereš Taslidžić, specijalista optometrije
Majstor očni optičar

10.05.2010. u 19:24 • 0 KomentaraPrint#

četvrtak, 06.05.2010.

Djeca i vid

Redoviti pregledi su neophodni! Do navršenih 18. mjeseci, vid se kod beba ubrzano razvija. Nakon toga, do 5-6 godine ovaj proces je sve sporiji. U najranijoj dobi povezanost živaca je još uvijek fleksibilna i eventualni defekti mogu se ispraviti. Do 2.godine ambliopiu ali nakon 6. godine često je prekasno. Zato redovit posjet oftalmologu treba započeti već u ranoj dobi, osobito ako primijetite da dijete ima problem sa vidom i očima. Kao roditelj, igrate najvažniju ulogu u životu! Obratite pažnju na sitne poremećaje u ponašanju Vašeg djeteta. Oni su možda uzrokovani problemima s vidom. Ukoliko već u najranijoj dobi otkrijemo nepravilnosti, uglavnom se radi o malim defektima koji mogu biti korigirani.

Osnovni problemi koji se javljaju kod djece su: hypermetropia, myopia, astigmatizam, ambliopia, strabizam i druge

Ponekad se javljaju problemi vezani za ne prepoznavanje boja, ambliopiu ili drugi ozbiljni problemi koji na sreću nisu česti. Da li Vaše dijete često trlja oči, ima glavobolje ili brka slova dok čita? Bilo koji od ovih simptoma mogu biti uzrokovani gore navedenim problemima. Isključivo stručna osoba može pregledati oči djeteta i donijeti odluku da li su naočale potrebne! Jednom kada se problem s vidom pojavi najvažnije je da se korekcija vida napravi odmah. Na taj način dijete ima veliku šansu za normalnim razvojem. Osigurati djetetu dobar vid znači odabrati kvalitetne naočale!
Prvi korak je izbor okvira. Dozvolite djetetu da kaže svoje mišljenje. Okvir koji ste zajedno odabrali mora odgovarati obliku djetetova lica. Okvir mora biti lagan i siguran tako da nema mogućnosti ozljede djeteta. Sljedeći korak, jako važan, je odabir naočalnih leća. Dijete mora vidjeti kvalitetno i jasno sa dobrim kontrastom.
Naočalne leće moraju:
- osigurati kvalitetan i dobar vid
- moraju biti sigurne, izrađene od materijala otpornih na lom ( to su organske leće, Airwear leće, nikako mineralne )
- otporne na ogrebotine; da bi se osigurao kvalitetan i pravilan razvoj vida ( leće sa ogrebotinama smanjuju percepciju )
- lagane i tanke; tako da naočale ne „sjedaju“ preteško na nos i uši
- 100% UV zaštita, da čuvaju zdravlje očiju.

Za sve detaljne informacije o okvirima i naočalnim lećama za Vaše najmilije obratite se u
Očnoj Optici Vox,
Imre Nađa 2c.
31300 Beli Manastir,
tel.031 700424,
www.vox.hr
Facebook Profil www.facebook.com/ocnaoptikavox

Naš stručni tim poslušat će Vaše probleme i savjetovati Vas.

Naočale su važan posao, što ih bolje pazite, bolje ćete vidjeti!
Evo nekoliko savjeta:
- uvijek ostavljaj svoje naočale u futroli
- ako ih stavljaš na stol, neka leće budu okrenute prema gore
- kao i auto, tvoje naočale trebaju redovit servis: provjeru vijaka, drški, stopica na nosu
- čisti svoje naočalne leće barem jednom dnevno, sa za to namijenjenom krpicom
- kada radiš ili se igraš na kompjuteru, budi udaljen od ekrana barem 40 cm, kada gledaš TV sjedni barem na udaljenosti od 3 m
- kada čitaš, ne drži preblizu knjigu ili papir. Pravilna udaljenost je dužina od tvog lakta do palca podignutog uvis, dok je ruka ispružena.

Adrijana Šereš Taslidžić, specijalista optometrije
Majstor očni optičar

06.05.2010. u 19:01 • 0 KomentaraPrint#

Zaštitite Vaše oči

Polarizirane naočalne leće za korekciju vida!
Nova linija polariziranih naočalnih leća za korekciju vida namijenjena je osobama koje puno borave na otvorenom prostoru ili imaju osjetljive oči. Polarizirane leće pružaju zaštitu od štetnih UV zraka te isto tako zaštitu od bliještanja uzrokovanog refleksijom sunčevog svijetla od površine. Polarizirani filter ukomponiran je, posebnom tehnikom, u sam materijal leće, a njegova svrha je da odvaja korisne zrake svijetla od horizontalnih koje uzrokuju bliještanje. Tako do našeg oka dopire samo korisno svijetlo.

Kako nastaje bliještanje?
To je optička pojava kada zrake sunčevog svijetla dopru do glatke, horizontalne površine (vode, snijega, leda, mokre površine ceste, vjetrobranskog stakla itd.), one se reflektiraju u jednom smjeru i stvaraju polarizirano svijetlo koje uzrokuje bliještanje. Ova pojava mijenja našu percepciju oblika, boja i kontrasta.

Kako funkcioniraju polarizirane leće?
Obične sunčane leće ne mogu zaustaviti bliještanje! Polarizirane leće su dizajnirane da kontroliraju bliještanje zahvaljujući specijalnom filteru koji odvaja korisne zrake svijetla od horizontalnih koje uzrokuju bliještanje. Polarizirane leće Vam pružaju bolji vid u svim vremenskim uvjetima.

Zašto izabrati polarizirane leće za naočale?
Polarizirane leće za naočale automatski štite Vaše oči od odbljeska sunca uključujući 100% automatsku zaštitu od UVA i UVB zraka u svim vremenskim uvjetima. Pružaju postojanost boja, bolji kontrast, potpuno su udobna za nošenje vani i idealno su rješenje za svakodnevnu zaštitu očiju.
Sunčane leće za naočale koje nemaju UV zaštitu mogu samo povećati opasnost od oštećenja oka. Naime iza tamnih naočala zjenice se šire kako bi se prilagodile smanjenoj količini svjetlosti, izlažući tako oči većoj količini opasnog UV zračenja. Zbog toga je vrlo važno da se sunčane leće za naočale, polarizirane leće za naočale bilo one sa korekcijom ili bez korekcije nabavljaju isključivo u provjerenim optikama, a ne na tržnici ili u neovlaštenim trgovinama!
Sve detaljne informacije o polariziranim lećama za naočale isto tako i o sunčanim lećama za naočale sa korekcijom ili bez nje možete dobiti u
Očnoj Optici Vox,
Imre Nađa 2c.
31300 Beli Manastir,
tel.031 700424,
www.vox.hr
Facebook Profil www.facebook.com/ocnaoptikavox


Preporučam ih za sve nosioce naočala myope, hypermetrope, osobe s astigmatizmom, za osobe koje traže sunčane naočalne leće visoko kvalitetne izvedbe, za osobe koje puno borave na otvorenom prostoru ili imaju osjetljive oči.
Za vožnju polarizirane leće pružaju maksimalnu udobnost i povećanu sigurnost. Uklanjaju bliještanje refleksijom sa vlažne površine ceste, instrument ploče i drugih automobila.
Za sport osobito kod nautičkih sportova jedrenje, posebice ribarenje gdje su ribiči izloženi velikim refleksijama vodenih površina i zimskih sportova, gdje su oči izložene stalnom stresu zbog sunčevog svijetla. Za veću udobnost i ljeti i zimi otkrijte zadovoljstvo gledanja u svim uvjetima. Za zaštitu za osjetljive oči na svijetlo, osobito za starije osobe i osobe koje su imale operaciju oka, za sve koji trebaju i traže maksimalnu zaštitu oka.

Adrijana Šereš Taslidžić, specijalista optometrije
Majstor očni optičar

06.05.2010. u 18:19 • 0 KomentaraPrint#

Dolazi nam ljeto kako štitite Vaše oči?

Kako štitite Vaše oči?
94% ljudi podvrgnutih ispitivanju ne zna da im UV zrake štete očima.
Ultraljubičasto zračenje je dio spektra sunčevog zračenja čija je valna duljina iznad one vidljive ljudskom oku. Iako je glavni izvor ultraljubičastog zračenja sunce, postoje i neki drugi izvori, poput aparata za zavarivanje ili flourescentne rasvjete. Umjereno ili produženo izlaganje očiju ultraljubičastom zračenju može uzrokovati brojna oštećenja dijelova oka, te biti glavnim uzrokom nekih od bolesti oka ( katarakta ili siva mrena – zamagljenje očne leće, degeneracija žute pjege), koje u najgorem slučaju mogu dovesti do gubitka vida! A osobito u današnje vrijeme kada znanstvenici upozoravaju na velika i u budućnosti još i veća oštećenja ozonskog omotača.
Postoje tri vrste ultraljubičastog zračenja: UV-A, UV-B i UV-C.
UV-A zračenje može doprijeti do mrežnice oka. Šteta od UV-A zračenja je kumulativno, pa se preporuča zaštita očiju ( sunčane ili fotoosjetljive dioptrijske naočale ) od najranijeg djetinjstva. Ovo zračenje djeluje i na potamnjivanje te starenje kože.
UV-B zračenje čini 10% ukupnog ultraljubičastog zračenja koje dolazi do Zemlje, ali predstavlja najveću opasnost za zdravlje čovjeka i može uzrokovati najveću štetu ljudskom oku. Preveliko izlaganje UV-B zračenju može oštetiti rožnicu i izazvati bolno stanje. Ovo zračenje može uzrokovati i teške opekotine od sunca te rak kože.
UV-C zračenje blokira ozonski omotač i trenutno ne predstavlja neposrednu prijetnju.
Zaštita Vaših očiju od ultraljubičastog zračenja danas je neophodna. Kako biste svoje oči zaštitili od mogućeg oštećenja preporuča se obavezno nošenje fotoosjetljivih naočala ili naočala koje 100% blokiraju UV zračenje.
Sunčane naočale koje nemaju UV zaštitu mogu samo povećati opasnost od oštećenja oka. Naime iza tamnih naočala zjenice se šire kako bi se prilagodile smanjenoj količini svjetlosti, izlažući tako oči većoj količini opasnog UV zračenja. Zbog toga je vrlo važno da se fotoosjetljive leće za naočale, bilo dioptrijske ili sunčane naočale nabavljaju isključivo u provjerenim optikama kao u Očnoj Optici VOX, a ne na tržnici, ili u neovlaštenim trgovinama!
Fotoosjetljive dioptrijske leće za naočale, isto tako i sunčane obojane ili prozirne leće napravljene su od materijala koji u sebi sadrži 100% UV zaštitu za koje možete sve detaljne informacije potražiti u
Očnoj Optici Vox,
Imre Nađa 2c.
31300 Beli Manastir,
tel.031 700424,
www.vox.hr
Facebook Profil www.facebook.com/ocnaoptikavox

Zašto treba zaštititi oči od izlaganja UV zrakama?
Novija istraživanja ukazuju na to da dugotrajna izloženost UVA i UVB zrakama škodi očima baš kao i koži. Te se zrake nalaze svuda, kad je oblačno kao i kad je sunčano. Potpuno su nevidljive, a protiv njihovog štetnog djelovanja trebate se štititi svaki dan, cijele godine. Djeca su osobito osjetljiva na štetno UV zračenje, zato što provode toliko vremena vani. Budući da se oštećenja od UV zraka akumuliraju, nikad nije prerano da zaštitite oči djece. Zaštitite svoje oči Transitions staklima!

Zašto izabrati stakla Transitions?
Fotoosjetljive dioptrijske leće za naočale Transitions su izuzetno prozirne unutra, no također automatski štitite vaše oči od odbljeska sunca uključujući 100% automatsku zaštitu od UVA i UVB zraka – za sunčanih dana, oblačnih dana i u svim ostalim vremenskim uvjetima, čak i po vrućinama. Ta stakla za svakodnevnu uporabu potpuno su udobna za nošenje vani i unutra, te su zato idealno rješenje za svakodnevnu zaštitu očiju. U zatvorenom prostoru su izuzetno prozirne, da ne možete ni zamisliti da će promijeniti boju prilikom izlaska van. Vani pri jakom suncu, potamnit će kao naočale za sunce, povratkom u zatvoreni prostor posvijetlit će za svega nekoliko minuta.
Praktične i pametne, ove leće predstavljaju savršen put ka kvalitetnom i udobnom vidu. Fotoosjetljive dioptrijske leće za naočale Transitions pomažu da očuvate zdravlje očiju zato što 100% blokiraju UV zrake. Bez obzira da li su prozirne, lagano zatamljene ili tamne kao naočale za sunce, štite Vas cijelo vrijeme. Dostupne su u sivoj i smeđoj varijanti, koje uglavnom pristaju u sve vrste okvira. Preporučam ih pacijentima koji su osjetljivi na bliještanje svijetla, kojima smeta refleksija svijetla o vodu, o snijeg, za osobe koje borave na otvorenom ili imaju osjetljive oči, za sve nosioce naočala i za bolji i kvalitetniji vid u svim uvjetima u svakodnevnom životu, dok sjedite vani, na ulici, dok vozite auto, za krstarenje, za ribolov, zimske sportove i druge aktivnosti. Bez obzira na godišnje doba, efikasna je zaštita za zdravlje Vašeg oka!

Adrijana Šereš Taslidžić, specijalista optometrije
Majstor očni optičar

06.05.2010. u 14:46 • 0 KomentaraPrint#

Sljedeći mjesec >>

  svibanj, 2010 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Kolovoz 2010 (1)
Svibanj 2010 (5)

ŠTO JE TO OPTOMETRIJA?

Specijalist Optometrije je potpuno novo zanimanje u našoj zemlji.

ŠTO JE TO OPTOMETRIJA?

Glavna svrha optometrije je korekcija vida i otkrivanje bolesti koje mogu zahvatiti oko ili vizualni sistem čovjeka. Naime, specijalist optometrije je stručnjak za primarnu brigu zdravlja vida. Specijaliziraju se da mogu vršiti pregled oka u svrhu otkrivanja pogrešaka oka, znakova povreda, očnih bolesti ili abnormalnosti i problema vezanih oko oka. Takođe, specijalist optometrije radi dijagnostiku, savjetuje i kada je neophodno prepisuje, priprema i izrađuje naočare i ostala optička pomagala. Obraćanje ovakvom stručnjaku svakako može biti potrebno i korisno, bez obzira da li pacijentu nije potrebno nikakvo dalje ispitivanje i tretman, ili su pacijentu potrebne kontaktne leće, ili dalje upućivanje oftalmologu.Specijalist optometrije ima široku lepezu mogućnosti bavljenja svojom strukom, kao npr. u, oftalmološkim klinikama, optičkoj industriji, bolnicama, oftalmološkim ordinacijama,domovima zdravlja i sličnim institucijama.

O meni

Adrijana Šereš Taslidžić
specijalist optometrije

Linkovi

vox.hr
Očna optika Vox,specijalistička optometrijska praksa i majstorski obrt s pravom prijema naučnika

turizam.vox..hr
Kuća za odmor Puskas

Blog.hr
Blog servis