Quis custodiet ipsos custodes?

subota, 23.07.2005.

Iza prozora nemirnog sna

...
osjećam njihove sjene
gledam kako kroz zidove plešu

...

Već sam pisao o vezi novina i istine Zašto je tome tako .
Svemu onome što nam se događalo na ovim prostorima i što nam se još uvijek događa dobrim dijelom možemo zahvaliti novinarima i medijima, kako pisanim, tako i TV-u.

I posljednjih par dana i halabuka o psima je njihovo djelo većim dijelom. Ima novinara i kvalitetnih, poštenih, analitičkih, ali kao i sve dobro čini mi se da su u manjini.

Ovaj put o bezazlenijem manifestiranju njihova ponašanja i kreiranja javnog mnijenja.

Pripadam generaciji rođenoj kasnih 60-ih, generaciji koja je odrastala uz novi val, pogotovo Azru i Johnnyja Štulića. I kada sam na naslovnoj stranici Glorie ugledao naslov
EKSKLUZIVNO IZ NIZOZEMSKE, "U domu Branimira Johnnyja Štulića", naravno da nisam odolio i kupio sam Gloriu

Za 12 kn dobijete skoro 140 strana na kvalitetnom papiru i još kao dodatak ljubavni roman u kojem Amerikanka upoznaje bogataša i tvorničareva sina, o njihovoj ljubavi na prvi pogled i svim problemima s kojima se susreću i koje moraju prebroditi da bi bili skupa.

Ako vas zanima što radi naš jet set, što rade evropske princeze i prinčevi, kako se provode naše manekenke, nogometaši, pjevačice i pjevači, što je in i što je out na našem tržištu visoke mode, ako želite dakle udahnuti dašak glamura naših zvijezda i zvjezdica i njihova teškog života i svakodnevne borbe s bremenom popularnosti, ovo su prave novine za vas.

Ali, ako ste kao i ja poželjeli pročitati što je rekao Johnny Štulić koji izbjegava novinare već 15-ak godina (uz ako se ne varam izuzetak intervjua Feral Tribuneu pred nekoliko godina), nemojte potrošiti 12kn.
Jer, jednostavno, da sažmem članak, ne piše ništa. Članak je na šest stranica. Na prvoj je uvod o Azri, na drugoj njegova velika fotografija, na trećoj njegova stara fotografija iz doba "Balegara...", na četvrtoj nastavak uvoda i priča o tome kako su sjedili kod njega u stanu i razgovarali uz par fotografija iz arhiva i naslovnica Azrinih albuma, na petoj još malo teksta i par fotografija iz arhiva i fotografija novinara da se vidi da su zaista bili u Nizozemskoj, te na šestoj strani varijacija fotografije s druge strane.

Ukratko, kao da nisu ni bili tamo, prepričan je razgovor s njim, ali djeluje kao loše napisana školska zadaća.
Ne samo da se iz teksta ne može ništa novog o Johnnyu niti njegovim planovima pročitati, već je sve skupa recikliranje općepoznatih mjesta Johnnyeve biografije i povijesti nekih Azrinih pjesama. Za takav članak zaista nije bilo potrebno da njih četvoro putuje u Nizozemsku.
Ne bi gnjavili Johnnya,a ja bih sačuvao 12kn.

Danas je po običaju promjenjivo vrijeme, par fotografija Kleka. Fascinantan je obavijen oblacima.









Na današnji dan 1757. umro je skladatelj Domenico Scarlatti , 1798. Napoleon osvoji Aleksandriju, 1885. umro je general Ulysses Simpson Grant vođa sjevernjačke vojske u građanskom ratu i kasnije američki predsjednik (1869-1877), 1892. rodio se etiopski car Haile Sellasije, 1906. rođen nobelovac Vladimir Prelog, 1914. Austro-Ugarska uputila ultimatum Srbiji nakon sarajevskog atentata što je bilo povod izbijanju I svjetskog rata, 1952. državni udar u Egiptu, zbačena monarihja.



...
Rekoh sebi: Moj Bože, koliko demagogije sustavno poredane
U artiljerijske salve
Koliko pokradenih misli iza kojih ne stoji
Ništa osim mržnje, sujete, vlasti
I koliko pokvarenosti treba da se
Izlije pred naše noge

I kako je do neprepoznavanja dovedena
Suština prevare

.....

Što se događa kad očajanje zahvati ljude
Kad očajanje neumitno prelazi u kajanje
Gledajući iz daljine konture na sceni
Padaju mi na pamet vodene boje
Umazane ruke brzo se peru




Branimir Johnny Štulić: Kad fazani lete



- 16:18 - Komentari (0) - Isprintaj - #