Veleposlanik RH u Japanu dr. Drago Štambuk sastao se 26. studenoga u veleposlanstvu s nedavno izabranim gradonačelnikom Hiraizumija Masayoshi Sugawarom, direktorom Gradskog ureda za UNESCO-vu baštinu Seijo Saitom i predsjednikom tvrtke Wineland Ltd. Toshaiki Chibom.
Gradonačelnik Sugawara zahvalio se veleposlaniku Štambuku na potpori koju pruža Hiraizumiju u njegovim nastojanjima da se njihov Zlatni hram - Konjikido uvrsti na listu svjetske baštine, te nas obavijestio da su predali zahtjev za njegov upis na UNESCO-vu listu o kojem će se odlučivati u Bahreinu u lipnju 2011.
Veleposlanik Štambuk istaknuo je Marka Pola kao poveznicu sa Hiraizumijem koji u svojoj knjizi Il Millione opisuje Zlatni Hram iz zemlje Zippangu, te druge oblike dosadašnje suradnje Veleposlanstva s istoimenim gradom. Umjesto do sada uvriježenih krajnjih točaka Svilene ceste, Venecije i Nare, veleposlanik Štambuk predložio je konceptualno širu interpretaciju iste s krajnjim odrednicama Korčulom (kao mjestom Markovog rođenja) i Hiraizumijem (kao odredištem njegova sna). Istaknuo je ljepotu čuvenoga Zlatnoga hrama i visokoetički utopijski koncept jodo (čiste zemlje), temeljen na budističkim principima iz vremena vladavine porodice Fujiwara, te naglasio da upravo Zlatni hram treba biti osnova za upis na UNESCO-vu listu. Predložio je suradnju s poznatim japanskim arhitektima poput Kazuyo Sejime i Tadao Anda koji bi mogli dati arhitektonsko rješenje u kojem bi se vrijednost Zlatnog hrama bolje istaknula, zamjenom betonskoga skloništa nad hramom s novom transparentom strukturom.
Nastavno na inicijativu koju je započeo veleposlanik Štambuk prošle godine, novi gradonačelnik je kazao da podržava uspostavu prijateljstva između Korčule i Hiraizumija, te kako planira nastaviti rad svojega prethodnika s ciljem ostvarenja bolje suradnje između Hrvatske i Japana.
* izvor - Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija RH,Veleposlanstvo
Republike Hrvatske u Japanu,Tokyo
Živa bića su bezbrojna - zavjetujem se da ću ih sve spasiti
Strasti su neugasive - zavjetujem se da ću ih sve ugasiti
Učenje (Dharma) je beskrajno - zavjetujem se da ću njome ovladati
Put budnosti je nenadmašan - zavjetujem se da ću ga dosegnuti
četiri zavjeta Boddhisatve
"Japanski običaji zapadnom čovjeku čine se vrlo čudnim i stranim.U prvo vrijeme čovjek bi pomislio da se nikada neće naviknuti na njih.No,kada se privikne,često ih smatra i boljim od svojih."
Otac Pedro Arrupe(1907-1991),
28.nasljednik sv.Ignacija
Loyole i vrhovni poglavar
Družbe Isusove,podrijetlom
Bask,djelovao u Japanu
27 godina(1938-1965);
objavio knjigu "Taj nevjerojatni Japan",
Zagreb,1978.
"Zanimanje za Japan na Zapadu posljednjih desetljeća je upravo simbol snage onih ljudi Zapada koji se ne boje da će izgubiti vlastitu individualnost ako upoznaju i druge vrednote pored onih koje su stvorili njihovi preci.To je zanimanje pored ostalog i jamstvo da se Istok i Zapad mogu razumjeti i da će međudjelovanjem i razmjenom onog što su stvorili i jedan i drugi postati bogatijim ne samo što se tiče materijalnih dobara nego i spiritualnih, jer i ovdje i Istok ima što pokazati Zapadu,kao što je i Zapad imao što pružiti Istoku."
prof. Vladimir Devide
Photo by Satokica,2007.,9.svibanj;
Kumagaya-shi,Saitama-ken;
Vidi dolje
Kimigayo, japanska himna
Izvodi:Yuki Koyanagi
(na klupi Japana sjedi Ivica Osim
protiv Trinidada & Tobaga 2006.) i
Lijepa Naša,
Nurnberg,18.lipanj,2006.