Sve što ste htjeli znati o epilatorima

05 rujan 2015

Neželjene dlačice na tijelu predstavljaju svakodnevni problem i za žene, ali i muškarce. Jednostavno riješenje za problem njihova uklanjanja je epilator. Epilator je aparatić koji čupa dlake sa veoma sličnim učinkom kao i depilacija voskom – iz korijena, samo što epilator ima rotirajuće diskove koji to čine. Iako korištenje epilatora na početku može biti bolno, mnogo se žena odlučuje upravo za ovu metodu uklanjanja dlačica zbog toga što ono znači uštedu kroz vrijeme, nema stalnih odlazaka u trgovinu (kao kod britvica) i moguće ga je jednostavno obaviti kod kuće.

Tipovi epilatora

Ima nekoliko vrsta epilatora – one na bateriju i one na struju. Zatim su tu epilatori za “suho” i “mokro” korištenje. Naravno, kako im sam naziv govori – neke je moguće koristiti pod vodom, za vrijeme kupanja ili tuširanja. Prodavači takvih epilatora tvrde kako je pod toplom vodom koža opuštenija, zbog čega je takva epilacija manje bolna. Različiti epilatori imaju različite brzine i druge funkcije, a o tome ovisi i njihova cijena.

Prednosti

Iako ima mnogo različitih epilatora, svi oni imaju neke prednosti nad ostalim metodama uklanjanja dlačica jer ih uklanjaju iz korijena. Depilacija britvicom, kreme za uklanjanje dlačica i čupanje pincetom neće dati jednaku kvalitetu uklanjanja dlaka. Kod britvica je problem taj što morate postupak ponavljati svakih par dana i možete se porezati, krema vam često puta neće ukloniti sve dlačice, metoda pincetom predugo traje… Metoda depilacijom voskom pak je bolna, ako je obavljate u kozmetičkom salonu – košta, a uz to kroz neko vrijeme može utjecati na elasticitet kože. Uklanjanje dlaka epilatorom traje obično od 10 do 15 minuta, a dlačice ponovo narastu tek za nekoliko tjedana (ovisno od osobe do osobe). Osim toga dlačice se nakon korištenja epilatora prorijede i postaju tanje.

Bol

Tko god je koristio epilator zna da prvih nekoliko puta čupanje dlačica itekako boli, koliko, naravno, ovisi o vašem pragu tolerancije boli. Bol možete umanjiti ako se prije korištenja epilatora otuširate toplom vodom. Ovo će otvoriti pore i olakšati uklanjanje dlačica. Neki epilatori imaju ugrađene i razne mehanizme koji umanjuju bol.

Jedna od najvažnijih stvari je da ne povećavate bol. Na što ovdje mislimo – više boli možete uzrokovati jedenjem ili pijenjem supstanci koje povećavaju osjetljivost tijela na bol. Jedna od takvih supstanci je kafein, pa pokušajte taj dan kada planirate koristiti epilator preskočiti jutarnju i popodnevnu šalicu kave. Bol pojačava i šećer, pa izbjegavajte slatko. Čokolada ima u sebi i šećer i kafein, pa je definitivno izbjegavajte.

Ako je bol zbilja jaka, možete pokušati s tabletama protiv bolova. Oralni anelgetici pomažu umanjti bol. Andol i Aspirin spadaju u katogoriju inhibitora enzima ciklooksigenaze, odnosno smanjuju koncentraciju prostanglandina u tkivu – ovo je materija koju vaše tijelo izbacuje svaki put kad osjeti neko oštećenje tkiva. Pa tako ove lijekovi u stvari pomažu smanjiti bol. Osim toga uklanjaju tipične simptome upale (oteklina, crvenilo i bol). Pomoći će vam i paracetamol (također blokira enzim ciklooksigenazu i podiže prag osjetljivosti na bol) kao i derivati propionske kiseline - Ibuprofen, Ketonal, Knavon…

Najbolji učinak

Svaka vrsta uklanjanja dlačica ima svoja pravila. Kod epilatora glavno pravilo je da ga pokrećete u suprotnom smjeru od rasta dlačica. Ovo će mu pomoći da ih preciznije uhvati. I pomičite ga polako, jer ćete tako zaobići manje dlačica. Istina je da će tako možda proces trajati dulje, ali ćete izbjeći više ponavljanja.

Spriječite urasle dlačice

Neželjena nuspojava korištenja epilatora mogu biti urasle dlačice, to su one ružne kvržice koje se pojave ako dlačica naraste natrag u folikule, znači raste ispod površinskog sloja kože. Ovo može biti bolno ili u najmanju ruku neugodno i najbolje rješenje je spriječiti da se uopće dogodi. Higijena i korištenje pravih “alata” su prvi korak u borbi protiv uraslih dlačica.

Za početak napravite temeljiti piling – i to 24 do 48 sati prije nego započnete proces uklanjanja dlačica. Piling možete napraviti sami kod kuće – u zdjelicu stavite nekoliko žličica gela za tuširanje i dodajte žličicu sode bikarbone. Ili pomiješajte maslinovo ulje i kukuruznu krupicu.

Već smo spomenuli da tuširanje u toploj vodi direktno prije korištenja epilatora pomaže jer se tako rašire pore i lakše je iščupati dlačicu. Nakon korištenja epilatora ponovo napravite piling tretiranog dijela kože. Nakon toga nanesite hipoalergenski hidratantni losion, odlični su i gel od aloe vere ili ulje od čajevca koji su prirodni antiseptici. Izbjegavajte teške, masne kreme koje mogu začepiti pore.
#A

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.