ponedjeljak, 06.04.2009.

O kamenim blokovima...

Kameni blok i moj prijatelj u blizini (vidi se veličina bloka)

Kako je svima poznato, Istra još uvijek skriva mnoštvo neispričanih priča koje svako toliko ponovo ugledaju svjetlo dana. Upravo je ovaj zapis posvećen jednoj od istarskih priča. Šetajući šumom u potrazi za šumskim proljetnim delicijama u vidu šparoga sa svojim vjernim pratiocem – psom, nabasao sam na nekoliko kamenih blokova koji su očito bili oblikovani ljudskom rukom. Desilo se to prije 3 godine.
Nedavno smo na sjednici Mjesnog odbora imali diskusiju o potrebi postavljanja tih kamenih blokova na javne površine. Radi toga, ovaj blog ima i anketu kojom se od vas, cijenjenih čitača, želi saznati dajete li potporu ovoj inicijativi.
Idemo redom, da pojasnim. Pretpostavlja se da su ti kameni blokovi plod truda mletačkih i istarskih klesara koji su taj kamen oblikovali za potrebe venecijanskih spomenika, kuća, mostova i drugih vrijednosti kojima se danas čitav svijet divi. U razgovoru s jednim mještaninom Vrvari, upravo je na moj upit o porijeklu kamenih blokova i njihovoj funkciji, razgovor skrenuo u smjeru Venecije. Htio sam tu pretpostavku o namjeni kamena provjeriti u Zavičajnom muzeju Poreštine, no dok to ne učinim, evo nekoliko citata iz Istarske enciklopedije o spomenutoj temi. Kamen se kao građevni materijal upotrebljavao u Istri od prapovijesti. Kako piše u Istarskoj enciklopediji: „Mnogi mletački kulturno – povijesni spomenici ili njihovi dijelovi sagrađeni su od istarskog kamena ili kamenih blokova donesenih iz istarskih gradova. Venecija je više stotina godina bila političkim središtem velikog dijela zapadne Istre, a te su veze između zapadnoistarskih mjesta i Venecije bile gotovo svakodnevne. Na mletačkim su se tržnicama prodavali istarski prehrambeni proizvodi, napose ulje, vino, sir, meso, slana riba, voće i povrće, loživo drvo, živa stoka, kože i dr. Isto tako piše da je Mletačka republika poslala svoje klesare u Istru kako bi vadili kamen za njezine potrebe. Više o tome u Istarskoj enciklopediji, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2005., str. 860.
Nedavno sam ponovo posjetio to mjesto s kamenim blokovima, i mogu vam reći sa sam ostao pomalo ogorčen i razočaran. Dva su kamena bloka odnesena. Pretposavaljam za potrebe koje novovjeke „istarske vile“. Čuo sam da postoji još takvih blokova koji još nisu odneseni. Namjera je da postavljanjem kamenih blokova na javne površine na neki način ispričamo priču posjetiteljima i turistima koji će nas i ovog ljeta pohoditi. Često turistički stručnjaci govore kako imamo mnogo toga za pokazati, ali da turistima ne znamo prezentirati našu povijest, nasljeđe, kulturu. Eto prilike za to. Uz kamene bi blokove postavili prigodnu tablu s kratkim informacijama o namjeni blokova, porijeklu, klesarima… Mislim, što vi o tome mislite? Dosta sam pisao, anketa je tu, mogućnost komentiranja je tu, slobodno pišite. Želim čuti i vaše stavove, ideje, razmišljanja na tu temu.
Čujemo i čitamo se!

- 20:41 - Komentari (3) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.