Robert Andrija Skejić Motorom po Africi
motorobi.blog.hr

 

21.07.2005., četvrtak - DAN 410

UPS!!

1 slon i 9999 CC muha

Nakon posjeta žirafama, kad smo došli na jezero i ugledali nilske konje, e to je opet posebna komedija. Dođemo mi na jezero i vidimo dvije ekipe nilskih konja. Jedna ekipa koja je bila dosta brojna bila je dalje i nije bilo puta do tog dijela odnosno bilo je nepristupačno za doći pa si ih mogao gledati sa nekih 100 metara a ovu drugu ekipu koja je brojala 4 nilska konja njoj smo uspjeli prići na nekih 10 metara. Međutim kad sam se ja počeo približavati, nilski konji su iz plićaka pobjegli u malo dublju vodu i počeli samo zaranjati glavu pa ga čas vidiš a čas ne vidiš. Meni samo nije jasno zašto su oni pobjegli od nas pa nekako mi je logičnije da mi bježimo od njih. Na kraju smo naišli na jednog slona. Jeste da smo vidili samo jednog slona ali bogami imalo se šta viditi. Pa to nije za virovat.

Vozimo se mi i prolazime kraj nekih starih napuštenih kuća ili objekata, kako već da kažem, kad ono "Gospodin Slon". Grdosija za nevirovat, koliki je, i nimalo prijateljski raspoložen. Tu kraj tih napuštenih kuća bili su neki radnici i jedan od njih je pokušavao otjerati slona da mogu raditi na miru međutim slon ne "šljivi" živu silu nego pođe za radnikom a radnik uđe u kuću a bez obzira što nema vrata na kući to nije ni bitno kad slon ne može ući kroz vrata jer je širi i veći pet puta od ulaznih vrata. I tako gledam komičnu scenu. Gospodin Slon stoji i dežura kad će ovaj izaći da mu zašarafi jednu. Međutim radnik izađe ostraga kroz prozor pa slon opet za njim i ta je igra trajala nekoliko minuta dok se slon nije skoncentrirao na nas. Kad nas je slon pogledao ja sam već bio vani i slikavao kao i don Sebastijan.

Bili smo na nekih 50 metara od njega, a onda u jednom momentu slon potrči prema nama i mi naravno uhvatimo maglu i sjednemo u auto i bježi. I od sviju nas u autu, što je vrlo zanimljivo reći, najviše se pripa slona kad je potrča prema nama, šjor rendžer. Po meni on bi trebao biti najhrabriji ali kasnije sam skonta da nije rendžer kukavica nego smo mi malo neoprezni. Naime razlog zašto taj slon ne voli ljude leži još za vrijeme genocida u Ruandi. Kako je bio rat i kako su vojske prolazile i haračile po nacionalnom parku tako su dosta puta neki vojnici iz obijesti znali pucati u tog slona a slon je to zapamtio i sad mu je parola "pamti pa vrati". Inače taj slon nema ni kljove. Je li mu ih je netko odsjekao iz koristoljublja ili su mu odsjekli kljove da ga zaštite od lovokradica to neznam ali znam da nam je rendžer reka da je do sada tri auta izvrnuo i to one velike Toyote Land Cruiser.

Rendžer kaže da ih okrene kao da su kutije šibica a ne auta teška dvije tone. Zadnji put je okrenuo auto otprilike prije mjesec dana. Naime, okrenuo je auto od francuskog ambasadora, vjerovatno iz revolta prema tomu što su francuzi odbili na referendumu europski ustav, he, he. Nadalje, ratna zbivanja i haračenje raznih vojski i ostalih jebivjetara po nacionalnom parku uzrokovala su to da je desetkovan broj životinja u nacionalnom parku. Čak i površina nacionalnog parka je za više od 50% smanjena tako da se danas pretpostavlja da ima možda koji lav i eventualno još koja druga zvijer (ako ih uopće i ima) i to je to. Stoga je jako tesko viditi lava kao i još dosta drugih životinja koje su svedene na nekoliko primjeraka. Ali šta je tu je. Zato ću ja ići u Serengeti (površina mu je preko 14.000 kilometara kvadratnih) a tamo kažu nema čega nema.

Zaboravio sam reći, cijelo vrijeme dok smo se vozili u autu po nacionalnom parku naganjale su nas CC muhe i nismo imali živa mira od njih. Ne dosađuju puno kad se izađe iz auta ali jesmo li sjeli u auto i pošli, odmah nas salijeću i lijepe se za prozore, vjetrobran, haubu itd, a mi naravno držimo zatvorene prozore i "naložimo klimu do daske" ali ipak ako vidimo neku životinju i jesmo li otvorili prozor da je možemo slikati eto odmah jedna četa CC muha i onda stvarno, napad. To nije za virovati! Napadaju i grizu k'o blesave. A kad izađemo iz auta, onda im nismo interesantni. Ko je sad ovdje lud?! Što je najgore, CC muha prenosi spavačku bolest (oliti ga bolest spavanja) ali medicinska statistika kaže da je valjda svako deset tisućita ili sto tisućita muha zaražena pa sad živi bili pa vidili. Ako mi se počme spavati onda sam najeba. I još nešto. CC muha je puno čvršća i žilavija od naše domaće muhe. Puno ju je teže umlatiti naprimjer sa ručnikom ili novinom.

(nastavak u idućem broju)

- 09:30 - Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>