subota, 15.09.2007.

O nama uvijek s nama

Sva pravila, sve uzance, prijedlozi i propisi te bilo kakve odluke o osobama s invaliditetom ne smiju se donositi bez samih osoba s invaliditetom. O nama uvijek s nama" slogan je promoviran još 2003.godine koja je proglašena Europskom godinom osoba s invaliditetom. No, ovaj slogan vodio nas je i provlačio se kroz cijeli naš susret dana13.09.'07. U taj (samo naizgled) običan četvrtak okupilo se nekoliko MOSOVACA :

Sve oči su bile uprte u istu osobu koja je, baš kao što se i jasno vidi na slici zaokupila svu njihovu pažnju.
Tko je ta osoba?!!!!!
Jel moguće da je netko MOSOVCIMA došao u goste?!!!
Istina je živa da je MOSOVCIMA u posjet došla glavom i bradom:
mr.med.sc. Mirjana Dobranović-predsjednica HSUTI-ja-krovne udruge osoba s invaliditetom:

Ne krijem svoju sreću i oduševljenje što nas je G-đa Magistra Dobranović počastila samim posjetom i što je usprkos kratkom posjetu Zadru odvojila cijelo jedno predvečerje kako bi nama mladim osobama s invaliditetom prenijela "brdo" korisnih informacija te kroz ugodan razgovor prenijela brojna iskustva ne samo iz Saveza, nego i svoja osobna iskustva s kojima se nosi kroz život kao osoba s invaliditetom.
Sad ću malo privatizirati blog pa ću i reći da je gđa. Magistra Dobranović moj životni uzor!
Cijeli susret smo neprekidno postavljali pitanja na koja je g-đa Mr.med.sc. Mirjana dobranović vrlo rado odgovarala, pozivala nas na aktivnost u Udruzi te nas je u više navrata pohvalila:

U posjet s našom Magistrom došla je i izvršna direktorica HSUTI-ja prof. defektolog Monika Budimir koja nam je podijelila radne materijale HSUTI-ja. Iako mi MOSOVCI više nismo mala dječica već mladi ljudi, najviše nas je obradovao Bontončić (klikni pa prelistaj) iz kojeg i mi možemo jako puno naučiti.
Druženje smo završili uz obećanje Mr. med.sc. Dobranović da će nas vrlo rado opet posjetiti.
Tu predivnu i jako ugodnu večer mi MOSOVCI, nastavilii smo provoditi u veselom raspoloženju u jednom poznatom Zadarskom kafiću smještenom na samom moru. Ime kafića nećemo reklamirati, nego ćemo se samo zahvaliti našem Bernardu koji nas je počastio i našem Draganu koji je i ovaj put glumio naš taxi. Nitko nije bio raspoložen za slikanje pa sam iskoristila sliku iz Udruge:

Dečki puno vam hvala!wave

- 10:52 -

Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.