četvrtak, 07.06.2007.

MOSI na otvaranju plaže za OSI na Vitrenjaku

Potpredsjednica Vlade RH i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti gđa. Jadranka Kosor otvorila je jučer (06.06. '07) kupalište prilagođeno za osobe s invaliditetom na Vitrenjaku, u nazočnosti partnerskih institucija koje su sudjelovale u realizaciji ovog projekta vrijednog 810.000,00 kuna. Uz ministricu Kosor, otvorenju kupališta nazočili su i predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske dr.Zorislav Bobuš, veleposlanik UK Sir John Ramsden te predstavnici Grada ;gradonačelnik Zadra Živko Kolega, Župan Ivo Grbić i brojni drugi ugledni uzvanici.
Eto, službeno sam vas obavijestila o tom za osobe s invaliditetom veoma važnom događaju, a sad ću ukratko ispričati "tijek događaja službenog otvaranja". Oprostit će mi ova važna imena koja sam gore nabrojala pa ću njih zaobići u "Mom izvješću" i orjentirat se na one za koje je ova plaža i napravljena. Dakle, na sve nas osobe s invaliditetom grada Zadra i na našu Udrugu Tjelesnih invalida tj, na nas; MOOOOOOOOSIIIII!!!!!
Nakon održanih brojnih govora upućenih G-đi Ministrici i nakon govora nje same, nastupili su MOSI koji su pozdravili Ministricu i zahvalili joj što i na ovaj način doprinosi poboljšanju kvalitete življenja osoba s invaliditetom. MInistrica nam je i zaplijeskala od srca, a kao mali znak zahvalnosti naš Ivan i g-din Vjeko uručili su joj prekrasne bukete cvijeća. A onda smo svi zajedno prošetali našom plažom i divili se ovom zaista hvale vrijednom projektu koji je ostvaren u suradnji sa britanskim veleposlanstvom i tamošnjim studentima arhitekture.
Zadar je zaista zaslužio ovakvu plažu obogaćenu betonskom rampom za ulazak u more s pomoću invalidskih kolica, sunčalištem sa svlačionicama i ležaljkama, te posebno prilagođenim toaletom, rezerviranim parkirališnim mjestima i uređenim prilaznim stazama.
Ovo divno prijepodne smo zaokružili malom zakuskom uz pravu dalmatinsku pismu zadarske klape "Donat".
Pošto sam se na trenutak osjećala kao prava medijska zvijezda davajući interwiev za HRT, zaboravila sam išta slikati (toliko o mojoj organiziranostizujo), ali ne brinite čim mi prijatelji iz Udruge dostave fotke, one će biti dostupne svim korisnicima interneta i posjetiteljima ovoga bloga!
Šteta što nam vremenska prognoza tog jutra nije bila baš naklonjena pa nas je spriječila u nakani da se okupamo s g-đom Ministricom, ali vjerujem da će nam kupanje biti ugodno već slijedeći tjedan kada plažu namjeravamo krstiti "za pravo"!party



- 10:57 -

Komentari (3) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.