petak, 27.04.2007.

Pravilo je da NEMA pravila!

Kako je prvi utorak u mjesecu svibnju baš na Praznik rada, naš osmi sastanak održali smo u četvrtak, 26.04. te pokazali kako sve više naši susreti ovise o dogovoru. Pravilo koje je vrijedilo do sada o našim sastancima samo jednom mjesečno više ne vrijedi. Stalni članovi bit će obaviješteni pozivom, ali to uistinu više i nije potrebno s obzirom da smo svi svakodnevno u kontaktu i SVE SE ZNA, dok svi ostali zainteresirani mladi za naše susrete potrebne informacije mogu dobiti u Udruzi na tel. 213-885 ili na ovom blogu ostavivši komentar.
Evo za početak posta o osmom sastanku jedna slikica sa našeg susreta;

Znam, divni smo. Hvala! zujo
No, kakav je bio plan rada na našem susretu?!
I ovaj put smo krenuli od zadnje točke dnevnog reda. Trenutno je to nama prva i najzanimljivija točka: IZLET!!!!
Napokon smo odlučili.Idemo na izlet i to 19.5. u Skradin, odmorište Krka. Super! Prikupili smo prijave i sad samo čekamo i tu subotu!!!!
Raspravljali smo i o Gradskom Programu Djelovanja za Mlade te smo se odlučili potruditi oko druge planirane tribine na tu temu.
Sljedeći susret će biti organiziran u prirodi. Ići ćemo na sladoled jer tako u prirodi naši razgovori će postati konstruktivniji! Točnije rečeno; ŠTETA je na ovakvo predivno vrijeme biti zatvoren u "kuću"!
Više o dva sata smo otvoreno razgovarali o svemu i svačemu, a i na naš sastanak prvi put je došao naš Vice!!!!! Bravo Vice! Pokazali smo mu da naši susreti su uistinu ugodna druženja, a nikako nisu nekakvi dosadni sastanci na kojima "se ispituje kao da si u školi" (Vicine riječi).
Možda se ovdje malkicu i zapovijeda;

.....ali kako i nećeš malo podignuti glas kad Mušketiri baš i ne slušaju:

No,cure su uvijek divne i spremne za slikanje:



- 10:19 -

Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

1.Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte ju kako joj najbolje možete pomoći.

2.Prigodom upoznavanja ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

3.Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

4.Razgovarajte normalno, služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira o kakvom invaliditetu se radi kod osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati krivih riječi.

5.Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

6.Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

7.Govorite polako i direktno prema osobi oštecena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako, ipak, niste sigurni da vas je razumjela - napišite poruku.

8.Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

9.Gluhoslijepe osobe vas mogu razumijeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njenom dlanu.

10.Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

11.Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto ucine.

12.Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

13.Čekajuci u redu ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

14.Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...,

15.Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte samo ako ste to bili zamoljeni. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja ih koristi.

16.Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dozvolu.

17.Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno znakom invalida, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

18.Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.