Jučer mi je bio dan za dugi trkački trening. I ne samo meni. Sreo sam još nekoliko trkača koji su radili dužinu. Svi smo išli oko 25 km. Jedan je išao preko 100 km., doduše, na bicikli.
Što je uopće dugi trening ? To je dosta relativno. Nekome je dužina već 12-13 km, a drugome je to najkraći mogući trening. No, općenito se dugim treninzima smatraju kilometraže preko 20, odnosno neprekidno trčanje duže od jednog sata. Mnogi se zaklinju u takvu vrstu treninga, i prakticiraju ga kroz cijelu sezonu, a drugi ga osporavaju, i preporučaju samo kao nužno zlo u baznom dijelu priprema. Neki čak smatraju da dugi treninzi ubijaju brzinu. Ne bih sad ulazio u stručne rasprave, jer i nisam stručnjak. Njih ionako imamo previše. Govorit ću samo o svom iskustvu i iznijeti svoja razmišljanja. Trening dužine smatram jednim od najvažnijih tipova treninga (uz dionice, tempo-trening i brda). Pogotovo u periodu od 10. do 4. mjeseca, dakle u baznom dijelu priprema. Koristi od takvog načina treninga su višestruke. Povećava izdržljivost, poboljšava ekonomiju trčanja, povećava aerobni kapacitet i jača mišiće i zglobove. Osim toga, svako trčanje duže od 45 min. troši masne stanice kao gorivo. Jako zgodno, zar ne ? No, ima i nedostataka. Dugotrajno trčanje po tvrdoj podlozi može dovesti do povrede. Pogotovo ako su vam tenisice loše ili istrošene. Da bi rizik od povrede sveli na najmanju moguću mjeru, potrebno se pridržavati slijedećih pravila :
- ne štedite na tenisicama, i promijenite ih kad se tvrdi sloj na peti izliže ( bez obzira što izgledaju kao nove)
- izbjegavajte tvrde podloge, kolikogod je to moguće
- nikada ne povećavajte dužinu (ili vrijeme) trčanja za više od 10% od prethodne
- ne radite dugi trening češće od 2 x mjesečno (najbolje svaku drugu nedjelju)
- kilometraža dugog treninga nikako ne smije biti veća od ukupne (prethodne) tjedne kilometraže
- tempo trčanja mora biti vrlo lagan (bar minutu do minutu i pol po kilometru slabije od tempa polumaratona)
- dan prije i dan poslije dugog treninga moraju biti lagani dani (ili odmor, ili lagani trening, trčkaranje, plivanje ili bicikla)
Mnogima trening dužine predstavlja veliko psihološko iskušenje, pogotovo ako se izvodi na kružnoj stazi. Zato je najbolje trčati u jednom smjeru, na primjer sat vremena, i onda se okrenuti nazad. Naravno, morate se pobrinuti da cijelim putem imate na raspolaganju dovoljno vode. Ili je nosite sa sobom, ili je skrivajte po grmlju (kao ja). I još samo nešto. Nikako se nemojte pre toplo odijevati kao neki. Trenirka, šuškavac, kapa i šal dolaze u obzir samo kod temperatura ispod nule …
|