Ne znam jesu li u međuvremenu u Saboru prihvaćene izmjene Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima jer zbog određenih razloga zadnjih tjedana baš i ne pratim što se događa u Hrvatskoj. Vlada ih je u proceduru poslala radi ispunjenja kriterija za pristup Hrvatske međunarodnoj Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj - OECD.
Kako bi ispunila uvjete za pristupanje OECD-u, Hrvatska je pokrenula značajne zakonske izmjene koje će omogućiti građanima svih članica OECD-a slobodno kupovanje nekretnina, uključujući kuće i stanove, na istim osnovama pod kojima ih kupuju i domaći građani, pročitali smo u Novom listu. To znači da za stjecanje prava vlasništva nekretnina u Hrvatskoj državljanima i pravnim osobama iz navedenih država neće biti potrebna suglasnost ministra pravosuđa i uprave.
OECD ima ukupno 38 država članica, od kojih su 22 države članice ujedno i države članice Europske unije ( Austrija, Belgija, Češka , Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Portugal, Slovačka , Slovenija, Španjolska i Švedska). Preostale države članice OECD-a su: Australija, Kanada, Čile, Kolumbija, Kostarika, Island, Izrael, Japan, Koreja, Meksiko, Novi Zeland, Norveška, Švicarska , Turska, Ujedinjeno kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države.
Države u postupku pristupa Kodeksa o liberalizaciji kretanja kapitala i Kodeksa o liberalizaciji nevidljivih transakcija uz Republiku Hrvatsku su i: Argentina, Brazil, Bugarska, Rumunjska, Peru, Tajland i Indonezija.
Izmjenama koje predlaže Vlada, uveo bi se okvir prema kojem će državljani i pravne osobe iz država članica EU, OECD-a i drugih imati pravo kupovine nekretnina u Hrvatskoj.„Pristupanje OECD-u, nakon što smo ostvarili sve ostale vanjskopolitičke ciljeve, kruna je vanjske politike, ali i pokazatelj i dokaz toga gdje Republika Hrvatska želi biti po pitanju standarda, kvalitete života, ranga demokratskih procesa te vladavine prava. I ovim zakonom otvaramo nove mogućnosti svim građanima Hrvatske - da stječu prava vlasništva nekretnina u državama OECD-a. Republika Hrvatska kroz sve ove reforme pokazuje da je na pravom putu i da je spremna za članstvo u OECD-u za koje se nadamo i očekujemo da će biti u rano proljeće 2026.“, rekao je ministar Habijan.
Kao i obično, hadezeovski ministri na čelu s premijerom, se sprdaju s državljanima Hrvatske. "I ovim zakonom otvaramo nove mogućnosti svim građanima Hrvatske - da stječu prava vlasništva nekretnina u državama OECD-a". Zanima me koliko će hrvatskih državljana s prebivalištem u Hrvatskoj kupiti nekretnine u nekoj od nabrojanih zemalja. Habijan vjerojatno misli na penzionere koji će pokupovati nekretnine u nekoj klimatski povoljnijoj zemlji da liječe stare i bolne kosti )).
Habijan je pojasnio kako su od 38 država članica OECD-a, njih 22 ujedno i članice Europske unije. Uzimajući u obzir podatke iz zemljišnih knjiga, u cijeloj Republici Hrvatskoj u zemljišnim knjigama upisano je ukupno 7.889.485 osoba s OIB podatkom. Od toga je ukupno upisano 4% stranih državljana, uključujući državljane država članica Europske unije.
Dodatno, u razdoblju od 2013. do 2024. zaprimljeno je 1619 zahtjeva od strane državljana članica OECD-a, koji nisu iz članica Europske unije, temeljem kojih je izdana suglasnost za stjecanje prava vlasništva nekretnine. Sve su to podaci koje je iznio Habijan.
„To je svega 0,5% od ukupnog broja svih stranih državljana kojima je izdana suglasnost za stjecanje vlasništva nekretnina“, zaključio je ministar Habijan. Zaboravlja Habijan objasniti da nije bitno koliko je zahtjeva zaprimljeno već koliko ih je odobreno, ne sumnjam da su svi zahtjevi odobreni, i koje su nekretnine i gdje kupljene, o čemu nije ništa rekao. Posebno upada u oči mogućnost koja se daje kupcima iz zemalja OECD-a i EU, kupnja nekretnina koje su do sada nama bile nedostupne. Strani državljani moći će kupovati i nekretnine u zaštićenim prirodnim područjima jer je ranija zabrana ukinuta u izmjenama Zakona o zaštiti prirode.
Hvala i slava svima koji su godinama davali glasove HDZ-u.
Zakon će stupiti na snagu istodobno s hrvatskim članstvom u OECD-u koje se očekuje do 2026. godine.
Agencije za nekretnine pozdravile su ovakav razvoj jer otvara strano tržište, koje već bilježi veliku potražnju, posebno na Jadranu. Iako se izmjene ovog zakona ne odnose na poljoprivredno zemljište, u tijeku su pripreme za prilagodbu i tog područja zahtjevima OECD-a. Moratorij EU-a na prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima istekao je prošle godine, a prema Ekonomskom institutu, medijalna cijena poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj porasla je za 57,5 % u 2022. godini.
Kao što se iz svega iznijetog može zaključiti, Hrvatska se 2026. sprema na veliku rasprodaju svog blaga. Treba napomenuti da OECD ima samo savjetodavnu ulogu. Nije teško zaključiti da će Hrvatska kao i u EU biti tek obični pijun koga će malo tko nešto pitati. Najveću korist od pristupanja OECD-u imat će naš premijer Plenković jer će se moći slikati s vodećim držanicima i političarima zemalja članica. A ući će i u povijest kao premijer koji je Hrvatsku uveo u OECD. I to bi bila sva korist od našeg članstva u OECD-u.
Razmišlja li itko što će se dogoditi pokupuju li stranci naša crpilišta vode, jadransku obalu i ostala naša blaga. Zato moramo spriječiti usvajanje i primjenu za Hrvatsku izuzetno štetnog zakona.
Ne znam jesmo li svjesni da će stranci moći kupovati i nekretnine u zaštićenim područjima, pogodnost koju mi nismo imali. Znači li to da postajemo stanovnici drugog reda u svojoj državi? Nažalost, istina je.
Pitanje je i je li nekretnina u vlasništvu stranog državljanina i dalje hrvatski teritorij. Hoćemo li rasprodati i naše šume koje će strani vlasnici posjeći jer to je njihovo vlasništvo s kojim mogu raditi što hoće, a nama ostaviti pustoš koja će potencirati orkanske vjetrove jer se ogoljena zemlja jače zagrijava.
Što je najzanimljivije, na pitanje koliko će koristi od pristupanja OECD-u imati velika većina stanovnika Hrvatske nitko ne daje odgovor. Mislim da je jasno zašto odgovora nema. Zanimljivo je da od onih pizduna (za)branitelja koji bi htjeli biti nekakva moralna vertikala u Hrvatskoj ni glasa. Kada se najavi gostovanje nekog srpskog pjevača rođenog u 21. stoljeću koji nema ama baš nikakve veze s ratom, braniteljske udruge dižu se na noge i nastoje zabraniti gostovanje. Kada nam naši hadezeovci rasprodaju našu djedovinu, "moralne vertikale" ni be ne kažu. Donekle je i razumljivo, dobra je ona stara poslovica .... ne reži granu na kojoj sjediš.... Dobro HDZ plaća vjernost.
Apsolutno je neprihvatljivo da jedna vlada, nadam se uskoro na odlasku, donosi ovako loš zakon koji se donosi samo zbog promocije jednog čovjeka.
Bitno je znati i ovo: "U čl. 134. Ustava RH utvrđeno je: „Međunarodni ugovori koji su sklopljeni i potvrđeni u skladu s Ustavom i objavljeni, a koji su na snazi, čine dio unutarnjega pravnog poretka Republike Hrvatske, a po pravnoj su snazi iznad zakona. Njihove se odredbe mogu mijenjati ili ukidati samo uz uvjete i na način koji su u njima utvrđeni, ili suglasno općim pravilima međunarodnog prava."
Zbog dobrobiti nas i naše djece i unučadi spriječimo donošenje i provedbu ovakvog nakaradnog zakona koji nam ne donosi ništa dobroga. Kada se donosi ovako važan zakon koji će imati dalekosežne posljedice po hrvatsko stanovništvo morao bi se provesti referendum.
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
.
.
.
.