KATGRU

petak, 26.06.2009.

MILIJARDU kn.POTICAJA.

Nepokošena livada kao i ostalo neobrađeno poljoprivredno zemljište pomažu mljekarskoj i ostaloj prehranbenoj industriji u konkurentnosti svojih proizvoda na svjetskom tržištu.
KAKO?
Vratiti katastru njegovu prvobitnu namjenu,radi koje je i osnovan u prvoj polovici XIX st. O toj temi sam na svom blogu:www.katgru.hr objavio spot 13.04.09.Nažalost Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina,(NN 128/99) člankom 119 st 1, Zakon o utvrđivnju katastarskog prihoda (NN 44/73,13/88 i 108/95) i Zakon o utvrđivnju vrijednosti ljestvice katastarskog prihoda (NN 52/88 i 3/89).prestaju važiti danom 1 siječnja 2001 god. Bojim se da je po zakonskim odredbama prestanak utvrđivnja katastarskog prihoda a time i poreza na čisti katastarski prihod prdonijelo da prema nekim procjenam ima u državi oko mijijun h neobrađenog poljoprivrednog zemljišta,a svakako je unjelo u katastarsku evidenciju zemljišta zbrku,jer su posjednici zemljišta izgubili interes za točnost stanja u svom posjedovnom listu.Ni podatci u zemljišnoj knjizi nisu sigurni jer se za osnivnje zemljišne knjige koriste podatci katastarskog operata.Predlažem da se izmjenom Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina ((NN 128/99) u članku 119 st 1 briše odredba kojom prestaju važiti danom 1 siječnja 2001 god.Zakon o utvrđivanju katastarskog prihoda (NN 44/73,13/88 i 108/95) i Zakon o utvrđivanju vrijednosti ljestvice katastarskog prihoda (NN 52/88 i 3/89) i tako ponovo u katastarski operat uvede čisti katastarski prihod i porez i na njega(zemljarina).Uvođenjem poreza na čisti katastarski prihod postigla bi se višestruka korist:
1.- postigao bi se visoki stupanj katastarske evidencije u posjedovnim listovima sa stvarnim stanjem na terenu.Nitko od posjednika nebi trpio tuđi posjed u svom posjedovnom listu i tako plačao porez za nekretninu od koje nema kosristi.
2 - neodgovorne posjednike koji svoj posjed ne koriste za poljoprivrednu proizvodnju već je u posjedu drže u spekulativne svrhe,natjerao bi da na njoj organiziraju proizvodnju ili je ponude u zakup.
3 - državni organi odgovorni za planiranje poljoprivredne proizvodnje i drugih aktivnosti na zemljištu imali bi sigurne podatke o stanju na terenu.
4.- Ministarstvo financija imalo bi siguran prihod za proračun.
5 - kod preuzimanja zemljišta iz posjeda silom zakona cijenu izuzetog zemljišta odredio bi čisti katastarski prihod.Od svega najvažnije:
6 - srestva koje bi uplatio poljoprivredno-robni proizvođač na račun poreza vratila bi mu se kao poticajna sretstva kako bi njegov proizvod bio konkurentan na tržištu.Moglo bi mu se vratiti i više od ostatka uplačenih sredstava koja nisu vračena uplatiocu jer nisu robni poljoprivredni proizvođaći,već proizvod koriste za domaće potrebe,to bi mu došlo kao da je potreban proizvod kupio na tržnici i na njega platio propisani PDV.
Kako sam došao do milijarde poticajnih srestava?
Prema podatcima Opče enciklopedije Hrvatska ima oko 2,141.000 h obradive poršine od čega je prema nekim podatcim milijun h neobrađenog zemljišta.Računao sam prosječno 1.000 kn poreza po 1 h.

26.06.2009. u 11:22 • 0 KomentaraPrint#

utorak, 23.06.2009.

SARAJEVO-SRCE KULTURNOG TURIZMA

ZAŠTO
Sve što se može doživjeti od kulturnog turizma na površini od 51.564 km2 R.BiH ,može se doživjeti,pa i više na puno manjoj površini centra grada Sarajeva.
U prvoj polovici XV st.Turci osvajaju područje današnjeg Sarajeva i osnivaju grad Saraj-ovasi,tj."polje oko dvora." Od 1435 je pod Upravom turskih kraišnika,1457 gradi se Careva džamija,1463 Sarajevo postaje jedna od nahija Bosanskog sandžaka,1531gradi se Husrefbegova džamija s Kuršumli-medresom,bibliotekom i sahat kulom,1538 gradi se Pravoslavna crkva s crkvenim muzejem u kojem se čuvaju primjerci rukopisa iz XIV i XV st.1541 u Sarajevu se prvi puta spominju Jevreji,1561 gradi se Alipašina džamija,od 1581-XVIII st Jevreji žive u Čifuthanu .Nihov je pravni položaj reguliran sultanskim beratom 1840,kojim je imenovan hahambači (vrhovni rabin) za Bosnu.1856 god.dobili su Jevreji (zajedno s kršćanima) u Turskoj ravnopravnost s muslimanima.1878 Austrijanci su okupirali Bosnu i Hercegovinu,1896 Austrijanci grade Gradsku vijećnicu u maursko-bizantskom stilu,1908 provode aneksiju Bosne i Hercegovine,grade mnoge javne zgrade,šetališta,parkove,ceste i željeznicu.
Na Vidovdan 28.06.1914 god.Gavrilo Princip uspješno je izvršio atentat na prestolonasljednika Franju Ferdinanta i izazvao I svjetski rat.Povijesni podaci u ovom postu uzeti su iz opće eciklopedije J.L.Z.Zagreb.Koncem 1918 god.Austrija je izgubila rat pa se Austrougarska monrhija raspala na nacionalne države koje su ju saćinjavale.Bosna i Hercegovina se priključila kraljevini Jugoslaviji,u kojoj je prije II svjetskog rata živjelo76.654 Jevreja.U Sarajevu prilična skupina.Za vrjeme demonstracija 27.IV.1941 god demonstranti su u Sarajevu osim parola "bolje rat nego pakt,bolje grob nego rob"uzvikivali i "Živjelo srpsko Sarajevo".Jedan je Židov iz prikrajka promatrao demonstracije pa kad je čuo živjelo srpsko Sarajevo poluglasno više za sebe nego za janost je rekao:"Ajdemo u gruntovnica pa će mo vidjeti čije je".Osim gore opisane kulturne ostavštine iz Turskog i Austrougarskog doba U Sarajevu živi i brojna zajednica Hrvata sa bogatom kulturnom tradicijom europske civilizacije.U Sarajevu svakako treba posjetiti Katedralu,Husrefbegovu džamjiu,pravoslavnu Parohiju,Muzej,te Baščaršiju u kojo kujundžije filigranskom umjetnošču izrađuju razne predmete.

23.06.2009. u 11:08 • 0 KomentaraPrint#

subota, 20.06.2009.

KULTURNI TURIZAM

20 lipnja 2oo9
Početkom listopada u Cetinju je održan međunarodni skup uz prisustvo predstavnika Unesko-a i Vijeća Euorope na temu:"MOĆ KULTURNE BAŠTINE".Između ostalog se raspravljalo i o utjecaju kulturne baštine na razvoj i uspjeh turističkog gospodarstva.Na skupu je ocijenjeno da kulturna baština ima utjecaja na razvoj turizma područja na kojem se ta baština nalazi.Današnji moderni Nomadi-turisti osim interesa za kulturnu baštinu i ljepote krajolika kroz koji prolaze do odreišta i krajolika samog odrredišta, zainteresirni su i za kulturni život domicilnog stanovništva.Radi toga prelaze na stotine, a neki i tisuće km da upoznaju kulturu njima nepoznath naroda.Održani skup u Cetinju i komentar objavljen 15.06.o.g.u jednim dnevnim novinama o "Maćehinskom odnosu turizma prema kulturi"ponukalo me je da u ovom postu predložim odgovornim R.BiH.da osnuju:državnu,vjersku ili privatnu organizaciju KULTURNOG TURIZMA,čija bi zadaća bila osmisliti razvoj kulturnog turizma i kod međunarodne organizacije Unesko-a isposlovati da R.BiH proglasi SVJETSKIM CENTROM KULTUROG TURIZMA a SARAJEVO njegovim SRCEM.ZAŠTO?U R.BiH na malom prostoru žive 4 autohtone svjetske kulture.Hrvata,Srba,Bošnjaka i Židova.Od njih svaki narod živi svoju kulturu koja je rezultat stoljetne vjere njihovih pradjedova:Hrvata,kršćana zapadno rimskog obreda,Srba kršćana istočno bizntijskog obreda,Bošnjaka islamske vjere i Židova Mojsijeve tradicije.Do rata živjeli su suživotom u razlićitosti.Mislim da bi u osnivanju predložene organizacije najviše uspjeha imali vjerski dužnosnici jer pripadaju vjerovanju u istog Boga i propvjedaju mir i praštanje uz suživot u različitosti.Nadam se da bi uspjeh prdložene organizacije kulturnog turizma R.BiH učvrstio kao samostalnu državu,a njenim građanima osigurao bolji život.

20.06.2009. u 18:00 • 0 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< lipanj, 2009 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Studeni 2009 (2)
Rujan 2009 (1)
Lipanj 2009 (3)
Svibanj 2009 (1)
Travanj 2009 (3)
Veljača 2009 (1)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari da/ne?

Opis bloga

Rasprava o temama zaštite vlasništva nepokretne imovine.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr