četvrtak, 29.12.2005.

Novogodišnji običaji

Image Hosted by ImageShack.us

Kina Na Novu godinu u Kini sva su vrata ukrašena nečim crvenim, jer je crvena boja simbol sreće i veselja. Iako sve obitelji priređuju slavlje na novogodišnju noć, iz domova su uklonjeni svi noževi na 24 sata, kako se nitko ne bi ozlijedio jer bi ta nezgoda značila da je ta osoba 'prerezala' tj. spriječila obiteljsku sreću u novoj godini.
Austrija Austrijanci na Novu godinu pripremaju svečani ručak koji uključuje odojak, kao simbol sreće i blagostanja. A za desert: sladoled od mentola u obliku djeteline s četiri lista. To su glavni uvjeti za osiguravanje sreće u novoj godini za taj narod.
Velika Britanija
Na Novu godinu, Britanci strepe tko će im prvi doći u goste, jer, prema starim vjerovanjima, to znači koliko ćete imati sreće u novoj godini. Ako vam u goste bane muško biće s darovima, pravi ste srećković! Nemojte se previše nadati ako vas prvo posjeti neka ženska osoba. Tradicionalni pokloni su ugljen za vatru, kruh za stol i piće za gospodara kuće. Dobro je da kuća ili stan ima dvoja vrata, jer za sreću gost treba ući kroz prednja vrata a izaći kroz stražnja. Ako dolazi više gostiju, nikako prvi ne smije ući gost koji ne nosi poklon. Takve je možda bolje niti ne puštati u kuću jer od njih štete nego koristi. Kad zakuca točno 12 sati, treba otvoriti prednja vrata i tako zaželjeti dobrodošlicu novoj godini i sreći koju ona donosi.
Haiti
Nova godina simbolizira godinu koja nas očekuje, zato, bolje ju je provesti što bolje, smatraju i Haićani. Zato oni na taj dan obavezno oblače novu odjeću i izmjenjuju poklone, kako bi prizvali sreću u novoj godini.
Sicilija
Stari sicilijanski običaj kaže da će sreća u novoj godini doći onima koji na Novu godinu jedu lazanje, no nesreća slijedi svima koji na taj dan jedu makarone ili bilo koju drugu tjesteninu osim lazanja.
Španjolska Kad zakuca ponoć, španjolski običaj kaže da odmah treba pojesti 12 boba grožđa – po jedna boba za svaki mjesec, kako bismo bili sretni cijele iduće godine!
Peru Isto kao i u Španjolskoj, Peruanci jedu grožđe za sreću u novoj godini, samo što umjesto 12 njihov običaj nalaže jedenje 13 bobi grožđa.
Grčka
Grci prave specijalni novogodišnji kruh u kojem je negdje sakriven novčić. Prva šnita kruha je za malog Isusa, druga za oca kuće, a treća za kuću. Ako je slučajno baš u toj trećoj kriški novčić te će godine rano doći proljeće, a obitelj se može nadati sreći cijele godine.
Japan
Japanci uređuju svoj dom kako bi dozvali sreću. Prema jednom običaju zvanom kadomatsu, u dom se stavljaju grančice bora za dugi život, stabljike bambusa za blagostanje i prikaz rascvjetale trešnje za plemenitost.
SAD
Običaj poklanjanja poljupca u ponoć u Americi potječe od maskenbala koji su bili uobičajeni tijekom povijesti. Prema tradiciji, maske su simbolizirale zle duhove iz stare godine, a poljubac je predstavljao pročišćavanje u novu godinu.
Norveška
Za Novu godinu, Norvežani se časte pudingom od riže a unutra sakriju jedan badem. Puding se servira u velikoj posudi, u kojoj se nalazi samo jedan badem. Poslužuje se u zdjelice, a vjeruje se da će osobu koja u svojem pudingu pronađe badem, u cijeloj novoj godini pratiti sreća i bogatstvo.
Brazil
U Brazilu je običaj da se u novogodišnjoj noći nosi bijela odjeća za sreću i mir u godini koja slijedi. Ljudi koji žive kraj mora, mogu zaželjeti želju i otići na obalu, preskočiti sedam valova i baciti u more cvijeće, kako bi im se ona ispunila. To će im, vjeruje se, donijeti sreću i blagostanje u cijeloj novoj godini, jer božica mora ispunjava sve želje. Iz tog se razloga na obalama kraj mora pale svijeće. Ovaj običaj potječe još od afričke i indijske kulture koje su ostavile traga u Brazilu.
Kolumbija
U nekim gradovima Kolumbije, obitelji simbolično slave odlazak stare i dolazak nove godine, zabavljajući se s lutkom. Velika, muška lutka predstavlja staru godinu. Obitelj ju omata u različite materijale i na kraju, točno u 12 sati, zapali. Ponekad se čak u lutku stave petarde ili slične 'pucalice'. U lutku se stave stare stvari koje obitelj više ne treba. To su stvarčice koje nas podsjećaju na tužne uspomene i nešto što želimo zaboraviti. Paljenje tih stvari simbolično znači da se ostavljaju sve loše stvari iz stare godine i pozdravlja jedna nova, sretnija godina.
Koreja
Na Novu godinu, postoji običaj nošenja tradicionalne korejanske odjeće 'Hanbock'. Mlađe osobe moraju su klanjati starijima, npr. djeca se klanjaju svojim roditeljima, ujacima, tetama, bakama i djedovima... Nakon toga red je da se ti stariji iskažu darivanjem novaca djeci, kako bi im čitava godina bila sretna i kako bi im se ispunile želje. Na ovaj se dan jede i specijalni kolač od riže, jer se vjeruje da riža donosi sreću.
Nizozemska
Nizozemci se za doček Nove godine pripremaju pekući krafne. Vjeruju da jedenje krafni na Novu godinu donosi sreću.

- 19:18 - Komentari (8) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>