Monitor.hr

ponedjeljak, 13.10.2008.

CO Zagreb i bez ukočenog Balića lako protiv skromnih Poljaka

COZ-Wisla Plock 34:17

Protiv poljske momčadi u igru nije ulazio ozlijeđeni Balić, a najbolje su utakmicu iskoristili Zlatko Horvat (8 pogodaka), Domagoj Duvanjk (7 pogodaka) i Ljubo Vukić (4 pogotka)
Nakon izgubljenog boda od RN Löwena Zagreb je imao pobjedu protiv Wisle kao obvezu da ne bi došlo do novoga kompliciranja situacije. Sastav je bio bez Ivana Balića. Leđa su ga stisla, blokade tjedan za tjedan nisu bile uputne pa je odluka struke bila da Balić preskoči Wislu i bude spreman za Szeged. Nisu liječnici pogriješili, jer Poljaci su se prikazali kao nejak protivnik, nezreo za nastup u tako velikom i jakom natjecanju.
Zagreb je počeo u tradicionalnoj formaciji 3-2-1. Špoljarić je mijenjao Lazarova u obrani, na krilima su startali Štrlek i Horvat, a na sredini napada Duvnjak. Poljaci jednostavno nisu znali igrati protiv Zagrebove obrane 3-2-1. Niti su imali kvalitetu prijeći “jedan na jedan” protivnika, niti su znali odigrati sa dva pivota, pa zagrebaši od početka nisu imali problema. U utakmicu su ušli sa 3:0, pa je brzo bilo 7:1. Bilo je kontri, Poljaci su četiri puta zaboravili da u napadu treba tući na gol. Čudno je bilo vidjeti da su Szegedu u svakom poluvremenu zabili po osam golova, ali stvar je brzo postala jasna. Zagrebu su u prvih 30 minuta zabili sedam, od toga tri gola iz sedmeraca, samo četiri iz igre, što dovoljno govori o njihovoj nemoći i, što je najžalosnije, nepripremljenosti za tako veliko natjecanje.

Igrali su Poljaci u obrani 6-0, a ta činjenica uvijek vuče na Zagrebove probleme. Duvnjak i Lazarov držali su kobne igrače, ostali ne baš kako treba. Krila su mnogo zabijala, ali i mnogo promašivala, a vratar Poljaka Danac Seier u prvom je dijelu skupio deset obrana. Da su imalo kvalitetna momčad, mogli su na tome nešto graditi, no nisu. U svakom slučaju, trebalo je sve to pametno naplatiti mirnom utakmicom i sigurnom pobjedom, što je Zagreb nagovijestio sigurnim vodstvom već u prvom poluvremenu.
Da dišu na škrge, Poljaci su dokazali u nastavku, kada je Zagreb povećao prednost, na plus osam iz prvog poluvremena dodao je plus devet u drugom i sa 17 pogodaka prednosti završio utakmicu. Već u 33. minuti bilo je plus deset, sve dalje bila je rutina.
Uspjeli su se u svoj toj trci ključni Zagrebovi igrači i odmarati. Duvnjak je povukao konce kako je i kada je trebalo, a vrlo dobrom partijom, i motiviranom ponajprije, priključio mu se u nastavku Josip Valčić te na kraju s nekoliko obrana Somić.
Nakon drugoga kola Zagreb ima tri boda, drži se pri vrhu, makar su Lavovi iz Mannheima žestoko počeli. No novac se broji na vratima.

Liga prvaka, skupina H, 2. kolo: Croatia Osiguranje Zagreb - Wisla Plock 34-17 (15-7), Pick Szeged - Rhein Neckar Löwen 24-28 (17-13)

Ljestvica

1. CO Zagreb 2 1 1 0 +17 3

2. Rhein Neckar Löwen 2 1 1 0 +4 3

3. Pick Szeged 2 1 0 1 +6 2

4. Wisla Plock 2 0 0 2 -27 0

Červar: Iskazali smo glad za pobjedom
Konferencija za novinare nakon utakmice trajala je vrlo kratko. Baš onoliko koliko i neizvjesnost glede pobjednika.
Bogdan Kowalczyk, strateg poljskog prvaka, skrušenim je ali iskrenim riječima prije svega iznio nisku komplimenata na račun domaćina. Od gostoprimstva pa do igre.
- Doista mi je vrlo teško nakon takve naše igre išta smislenije reći o rukometu - počeo je poljski trener.
- Prvi sam put u karijeri izgubio tako visoko, tako teško, tako uvjerljivo.
S druge pak strane, nakon što je vrlo lako preveslao Wislu trener CO Zagreba Lino Červar smirenim će tonom:
- Čestitam poljskim igračima, cijeloj momčadi, na vrlo korektnoj igri. Isto tako, čestitke upućujem i svojim igračima. Čestitam im zbog toga što su iskazali glad za pobjedom, što su za razliku od utakmice prije tjedan dana zaigrali mnogo angažiranije i borbenije u obrani. To se odmah očitovalo u cijeloj našoj igri i rezultatu.
Za Zagrebova je trenera osvanulo tek jedno pitanje, odnosno njegova procjena učinka Tončija Valčića.