Kuće Hrvatska

subota, 20.11.2010.

Rast cijena nekretnina napokon?

Sredinom ove godine činilo se kako se svjetsko tržište nekretnina konačno blago oporavlja od krize, obzirom da je čak 61 posto zemalja svijeta zabilježilo rast cijena od ljeta 2009. godine do istog razdoblja 2010. godine. Ipak, s dolaskom jeseni porast prodaje i cijena ponovo se usporio, tako da se "post-krizni mjehurić optimizma" pomalo ispuhao.

Kako to predviđa ugledni svjetski servis za transakcije, menadžment i savjetovanje na globalnom tržištu nekretnina Knight Frank, 2011. godinu obilježit će sličan trend usporenog rasta cijena i rezultata prodaje, što bi trebalo donekle dovesti do stabilizacije cijena, naročito u Europi gdje je statistika vrlo šarolika, ali i u dijelovima Azije, gdje cijene unatoč svjetskoj krizi rapidno rastu posljednjih godina, iako zadnjih mjeseci također usporavaju takva kretanja. Ukratko, tržište nekretnina se postepeno oporavlja, ali neke značajnije i naglije promjene na bolje ne treba očekivati još neko vrijeme.

Azijski rast cijena
Podaci iz druge polovice 2010. godine dokazuju da se oporavak tržišta nastavlja, samo što su stope rasta cijena ublažene. Čak su se tržišta nekretnina u nekim najlošijim europskim primjerima ponešto popravila, pa su tako primjerice cijene u Estoniji posljednjih mjeseci porasle za 0,4 posto, dok su u godini prije toga bile pale za čak 40 posto, navode u svom izvještaju stručnjaci iz Knight Franka. Inače, u zemlje koje je svjetska kriza najviše pogodila kada je u pitanju tržište nekretnina pored nekoliko država iz istočne Europe spadaju i Španjolska i liska. Tamo su cijene ove godine niže i za 50 posto u odnosu na statistike.

Ugledni svjetski servis za savjetovanje na globalnom tržištu nekretnina Knight Frank za 2011. predviđa trend usporenog rasta cijena i rezultata prodaje, što bi trebalo donekle dovesti do stabilizacije cijena, naročito u Europi. Prognoza globalnog tržišta nekretnina Latvija 5.0/4.0 4.0/6.0 -10.0/00; Velika Britanija -3.3/2.0 irska <"$1.0/-3.0 Francuska 2.0/2.0 Španjolska -4.0/-2.0,.Hong Kong 18.0/12.0Malezija 0.0/10.0 Siogapur 10.0/3.0..riz druge polovice 2006. godine. Predviđa se da bi u narednih godinu i pol ovdje cijene nastavile padati, iako će se stopa smanjenja cijena usporiti: primjerice u Irskoj bi se aktualni podatak od -11 posto trebao ublažiti na -3 posto. Također, predviđa se da bi Latvija i Litva, koje bilježe katastrofalne rezultate, u 2011. godini po prvi put u posljednje tri godine mogle imati pozitivan rast cijena, iako će taj postotak, jasno, biti minimalan.

Zanimljiva situacija dogo-dila se u Aziji, gdje je za razliku od Europe, Amerike i ostatka svijeta, posljednjih nekoliko godina tržište nekretnina doživjelo veliki rast cijena. Čak toliko da su se njihove vlade, naročito ona kineska, počele brinuti predlagajući mjere opreza, kontrole rasta i sličnog, upozoravajući na efekt "mjehurića od sapunice". Ipak, u 2011. godini se očekuje postepeno zaustavljanje tog rasta, pa bi u Hong Kongu ovogodišnji rast cijena od čak 18 posto trebao pasti na 12 posto u idućoj godini, cijene u Singapuru bi povećanje za 10 posto trebale sniziti na tri posto, australsko uvećanje za pet posto trebalo bi doći na nulu, a kineska statistika od pozitivnih sedam posto trebala bi pasti na pet posto.

Optimizam u Hrvatskoj
SAD, s čijeg je tržišta nekretnina uopće i startala svjetska ekonomska kriza, ove je godine zahvatio novi val poteškoća s kreditiranjem, zbog čega se predviđa stagnacija cijena u narednih 18 mjeseci, a koje javnost ocjenjuje kao one realne u odnosu na napuhane iznose od prije tri godine. Dakle, u ovako najgrubljim crtama, američka situacija dosta je slična onoj Hrvatskoj, gdje bankovni krediti i dalje ne djeluju baš obećavajuće, a cijene variraju od blagog pada do stagnacije. Ipak, pojedini domaći agenti za nekretnine predviđaju kako bi se u narednoj godini ipak mogao dogoditi rast cijena u Hrvatskoj.

Smatram da su cijene do-takle dno i da neće više padati te da će usporedo s oporavkom tržišta na europskoj i svjetskoj razini i kod nas u narednih godinu dana doći do makar blagog povećanja cijena, predviđanje je direktora Dogma nekretnina iz Rijeke Branka Papeša. On je potvrdio kako se u Hrvatskoj i dalje najviše traže dvosobni stanovi do prosječno 85.000 eura te da tek 10 posto prodavatelja pristaje spustiti traženu cijenu i prodati nekretninu, dok ostali to odbijaju, pa ni ne nalaze kupce.

Izvor/autor: Novi list/PressCut

- 10:42 - Komentari (0) - Isprintaj - #

srijeda, 10.11.2010.

Kuća u okolici Zagreba za istu cijenu kao stan u širem centru grad

U okolici Rovinja, kilometar od mora, na parceli od 1007 četvornih metara, namještena prizemnica od 66 kvadrata prodaje se za 97.000 eura. U samom Rovinju, pak, kuća od 50 četvornih metara stoji 120.000 eura. Kuća od 100 kvadrata, s tri sobe i centralnim grijanjem, balkonom, terasom i okućnicom, svim komunalijama, s urednom građevinskom dozvolom i čistim vlasničkim papirima, u 50 kilometara od Zagreba udaljenom Pokupskom, prodaje se također za 120.000 eura. Otprilike je iste udaljenosti od metropole i Globočec kod Marije Bistrice gdje se za 26.000 eura može kupiti 95 četvornih metara velika četverosobna kuća na 1147 kvadrata okućnice.

To je tek manji dio iznimno bogate i po cijenama šarolike ponude vikendica koje sve češće vlasnici ili agencije koje ih zastupaju reklamiraju kao kuće za odmor, ali sasvim prikladnima i za trajno stanovanje. Većini kuća za odmor cijena je u pravilu niža nego klasičnim kućama, a sve su uglavnom na lokacijama udaljenijima od lokalnih centara. Udaljenost u kilometrima je danas, doduše, gotovo zanemariva kategorija, a vikendice u ponudi često imaju svu potrebnu komunalnu infrastrukturu. Unatoč tome, ne može se govoriti o rasprodaji vikendica kako bi se moglo iščitati iz bogate ponude. Niti ih ljudi kupuju kao alternativno stambeno rješenje.

Kuće izvorno građene za odmor bitno se razlikuju od onih građenih za stanovanje. Imaju drukčiji koncept rasporeda i veličine prostorija, često nemaju odgovarajuće grijanje za cjelogodišnji boravak, izolacijska svojstva i slično. Vikendica u Mariji Bistrici od 140 m2 sa 900 m1 okućnice prodaje se za 150.000 eura riječ uglavnom o objektima koji služe za kraći smještaj od sredine proljeća do sredine jeseni. Takvi objekti, bez obzira na atraktivnost uređenja, najčešće nemaju uvjete za cjelogodišnji boravak. Osim toga, vikendice su u pravilu objekti koji su po svojoj kvadraturi manji od obiteljskih kuća, potvrđuje i Domenico Devescovi, voditelj internetske stranice CentarNekretnina.net. Ipak, dodaje Devescovi, neke vikendice, odnosno kuće u bližoj okolici većih gradova, mogu biti dobra alternativa stanovima u gradu.

Može se tako razmatrati mogućnost je li bolje za 150.000 eura kupiti trosoban stan od 70-ak kvadrata u širem centru Zagreba ili kuću iste vrijednosti koja je od grada udaljena 20-ak kilometara. No to prije svega ovisi o životnom stilu pojedinca - ističe Devescovi. Cijene vikendica u okolici Zagreba u proteklih godinu dana pale su približno 10 posto, stoje u skladu s kretanjima na tržištu nekretnina -lani je, primjerice, u Zagrebu bilo oko 34 posto manje transakcija vezanih za stambene nekretnine nego godinu prije.

Prošli mjesec prosječna cijena kvadrata kuće u Zagrebu i okolici bila je 1157 eura, prema indeksu cijena Centra nekretnina. Jeftine kuće često su građene bez dozvole. Cijene vikendica variraju od 25.000 do 150.000 i više eura ovisno o regiji, mikrolokaciji, veličini, opremi, statusu legalnosti i teško ih je uspoređivati. Mnogo vikendica u okolici većih gradova, koje se prodaju po 20-ak tisuća eura, sagrađeno je bez građevinske dozvole pa kupci moraju biti jako oprezni. Kuća za odmor može biti alternativa za trajno stambeno rješenje ako je dovoljno velika i građena tako da ima uvjete za cjelogodišnji boravak.

Izvor/autor: Večernji list/PressCut

- 12:13 - Komentari (0) - Isprintaj - #