Sredinom ove godine činilo se kako se svjetsko tržište nekretnina konačno blago oporavlja od krize, obzirom da je čak 61 posto zemalja svijeta zabilježilo rast cijena od ljeta 2009. godine do istog razdoblja 2010. godine. Ipak, s dolaskom jeseni porast prodaje i cijena ponovo se usporio, tako da se "post-krizni mjehurić optimizma" pomalo ispuhao.
Kako to predviđa ugledni svjetski servis za transakcije, menadžment i savjetovanje na globalnom tržištu nekretnina Knight Frank, 2011. godinu obilježit će sličan trend usporenog rasta cijena i rezultata prodaje, što bi trebalo donekle dovesti do stabilizacije cijena, naročito u Europi gdje je statistika vrlo šarolika, ali i u dijelovima Azije, gdje cijene unatoč svjetskoj krizi rapidno rastu posljednjih godina, iako zadnjih mjeseci također usporavaju takva kretanja. Ukratko, tržište nekretnina se postepeno oporavlja, ali neke značajnije i naglije promjene na bolje ne treba očekivati još neko vrijeme.
Azijski rast cijena
Podaci iz druge polovice 2010. godine dokazuju da se oporavak tržišta nastavlja, samo što su stope rasta cijena ublažene. Čak su se tržišta nekretnina u nekim najlošijim europskim primjerima ponešto popravila, pa su tako primjerice cijene u Estoniji posljednjih mjeseci porasle za 0,4 posto, dok su u godini prije toga bile pale za čak 40 posto, navode u svom izvještaju stručnjaci iz Knight Franka. Inače, u zemlje koje je svjetska kriza najviše pogodila kada je u pitanju tržište nekretnina pored nekoliko država iz istočne Europe spadaju i Španjolska i liska. Tamo su cijene ove godine niže i za 50 posto u odnosu na statistike.
Ugledni svjetski servis za savjetovanje na globalnom tržištu nekretnina Knight Frank za 2011. predviđa trend usporenog rasta cijena i rezultata prodaje, što bi trebalo donekle dovesti do stabilizacije cijena, naročito u Europi. Prognoza globalnog tržišta nekretnina Latvija 5.0/4.0 4.0/6.0 -10.0/00; Velika Britanija -3.3/2.0 irska <"$1.0/-3.0 Francuska 2.0/2.0 Španjolska -4.0/-2.0,.Hong Kong 18.0/12.0Malezija 0.0/10.0 Siogapur 10.0/3.0..riz druge polovice 2006. godine. Predviđa se da bi u narednih godinu i pol ovdje cijene nastavile padati, iako će se stopa smanjenja cijena usporiti: primjerice u Irskoj bi se aktualni podatak od -11 posto trebao ublažiti na -3 posto. Također, predviđa se da bi Latvija i Litva, koje bilježe katastrofalne rezultate, u 2011. godini po prvi put u posljednje tri godine mogle imati pozitivan rast cijena, iako će taj postotak, jasno, biti minimalan.
Zanimljiva situacija dogo-dila se u Aziji, gdje je za razliku od Europe, Amerike i ostatka svijeta, posljednjih nekoliko godina tržište nekretnina doživjelo veliki rast cijena. Čak toliko da su se njihove vlade, naročito ona kineska, počele brinuti predlagajući mjere opreza, kontrole rasta i sličnog, upozoravajući na efekt "mjehurića od sapunice". Ipak, u 2011. godini se očekuje postepeno zaustavljanje tog rasta, pa bi u Hong Kongu ovogodišnji rast cijena od čak 18 posto trebao pasti na 12 posto u idućoj godini, cijene u Singapuru bi povećanje za 10 posto trebale sniziti na tri posto, australsko uvećanje za pet posto trebalo bi doći na nulu, a kineska statistika od pozitivnih sedam posto trebala bi pasti na pet posto.
Optimizam u Hrvatskoj
SAD, s čijeg je tržišta nekretnina uopće i startala svjetska ekonomska kriza, ove je godine zahvatio novi val poteškoća s kreditiranjem, zbog čega se predviđa stagnacija cijena u narednih 18 mjeseci, a koje javnost ocjenjuje kao one realne u odnosu na napuhane iznose od prije tri godine. Dakle, u ovako najgrubljim crtama, američka situacija dosta je slična onoj Hrvatskoj, gdje bankovni krediti i dalje ne djeluju baš obećavajuće, a cijene variraju od blagog pada do stagnacije. Ipak, pojedini domaći agenti za nekretnine predviđaju kako bi se u narednoj godini ipak mogao dogoditi rast cijena u Hrvatskoj.
Smatram da su cijene do-takle dno i da neće više padati te da će usporedo s oporavkom tržišta na europskoj i svjetskoj razini i kod nas u narednih godinu dana doći do makar blagog povećanja cijena, predviđanje je direktora Dogma nekretnina iz Rijeke Branka Papeša. On je potvrdio kako se u Hrvatskoj i dalje najviše traže dvosobni stanovi do prosječno 85.000 eura te da tek 10 posto prodavatelja pristaje spustiti traženu cijenu i prodati nekretninu, dok ostali to odbijaju, pa ni ne nalaze kupce.
Izvor/autor: Novi list/PressCut