Kuće Hrvatska

srijeda, 20.10.2010.

Hrvatskim građanima stanovi su skupi kao Britancima i Španjolcima

Do kraja ove godine Hrvatska bi trebala dobiti svoje prvo istraživanje o stambenim prilikama građana i njihovim stambenim potrebama, na temelju kojeg će biti izrađena Nacionalna stambena strategija. Centar za razvoj neprofitnih organizacija u suradnji s nekoliko ministarstava, naime, kraju privodi detaljnu anketu na uzorku od dvije tisuće građana cijele Hrvatske, koja bi trebala pokazati u kakvim stanovima i kućama građani uistinu žive, koliko su ih platili ili ih kreditom otplaćuju...

Istraživanjem koje vodi dr.sc. Gojko Bežovan sa Studija za socijalni rad u Zagrebu, žele se prikupiti nove spoznaje o kvaliteti stanovanja u Hrvatskoj, s ciljem stvaranja temelja za izradu nacionalne stambene strategije. Hrvatska takvu strategiju do sada nije imala, kao ni istraživanje o stanovanju, koje se u razvijenim europskim zemljama provodi svake četiri godine. Je li loše ako u stanu sa zaštićenom najamninom od 2,36 kuna po četvornom metru obitava kućanstvo s visokim primanjima? Je li loše ako najmoprimac državnog ili gradskog stana iznajmljuje taj stan nekom drugome?

Neka su od pitanja koja ovih dana anketari postavljaju građanima u sklopu terenskog istraživanja. Da ni ne spominjemo kako Grad već petu godinu ne može napraviti 500 metara Branimirove ulice, kao ni dugo očekivanu Šarengradsku. Ne uspijeva ni dovesti vodu u sva kućanstva, spriječiti da mu 42 posto vode iscuri iz starih cijevi, a ni plin ni kanalizaciju još nisu sprovedeni svim stanovnicima metropoli. Ali, bez obzira na to, ambiciozne vizije i studije bile su glavno obilježje velikog optimizma od 2005. do 2008. godine, a onda ih se, od dolaska ekonomske i političke krize u Zagrebu, prestalo i spominjati.

Od svih vizija tih je godina zaduženjem Zagrebačkog holdinga napravljeno naselje u Sopnici s 2700 stanova koji se jedva prodaju, 15 škola i vrtića, nova zgrada Hitne pomoći te je obnovljen vozni park s novima autobusima i tramvajima. Predizborna kreativnost. No, u međuvremenu, čak i u tim dobrim godinama, Zagreb nije napravio gotovo ništa na konkretnoj pripremi projekata koji su, kao i Fabijanićev Integrirani grad, predstavljani kao strateški, razvojni i neophodni.

Dan-danas nisu istaknuti oni prioritetni, zemljišta nisu otkupljena, nisu provedene javne rasprave, a nije se ni apliciralo za sredstva iz pretpristupnih fondova EU ili započelo ozbiljnije pregovore s privatnim partnerima. No, kako se približava predizbomo razdoblje, uvijek se od nekud iskopaju stotine tisuće kuna za produciranje novih vizija. Upravo zato podsjećamo na ovih 15 nerealiziranih. Najnoviji vizionarski projekt u Zagrebu djelo je arhitekta Nenada Fabijanića, a predviđa uređenje Trga Franje Tuđmana i dvorane Doma sportova.

Izvor/autor: Glas Slavonije/PressCut

- 11:00 - Komentari (0) - Isprintaj - #