nedjelja, 05.06.2011.

Hrvatski znanstvenici, izumitelji i istraživači svjetskoga glasa

Mnogi hrvatski znanstvenici, izumitelji i istraživači ostvarili su svjetske karijere. Ovo su samo neki od njih:

Herman Dalmatin (Istra, oko 1110–oko 1160)
Svojim je prijevodima s arapskog na latinski mnogo doprinio da Zapad u prvoj polovici 12. stoljeća upozna temeljna djela grčke geometrije, arapske astronomije i islama a njegovo je filozofsko djelo De essentiis najstarije sačuvano djelo hrvatske filozofske baštine.

Marko Polo (Korčula, 1254–Venecija, 1324)
Svjetski je putnik kasnog srednjeg vijeka koji iz Venecije odlazi na dugo putovanje u Kinu, gdje ostaje u službi mongolskog vladara Kublaj-kana. Nakon što je upoznao tamošnji svijet o kojem Europa nije znala gotovo ništa, 1295. vraća se na rodni otok Korčulu, povezujući ova dva europska kontinenta. U Europu je donio, među ostalim, dalekozor, sladoled i špagete.

Faust Vrančić (Šibenik, 1551–Venecija, 1617)
Postao je slavan u svjetskoj tehničkoj literaturi zahvaljujući djelu Machinae Novae iz 16. st. u kojem je opisao izume padobrana (Homo Volans), visećeg mosta i drugih tehničkih novosti, koje su zaživjele desetljećima nakon njegove smrti.

Marin Getaldić (Dubrovnik, 1568–Dubrovnik, 1626)
Galilijev učenik, najistaknutiji hrvatski matematičar i fizičar. Otkrio je refrakcijski teleskop i konusne leće a bio je i pionir algebarske geometrije.

Benedikt Kotruljević – Benedetto Cotrugli (Dubrovnik, oko 1400–Aquila, 1468)
Dubrovčanin koji je u 15. st. zahvaljujući svojim radovima ušao u povijest renesansne filozofije i matematike te oceanografije, brodogradnje, navigacije, astronomije i meteorologije.

Frane Petrić – Francesco Patrizi da Cherso (Cres, 1529–Rim, 1597)
Hrvatski filozof, polihistor, humanist i znanstvenik, kojeg se smatra jednim od europskih prvaka kasne renesanse. Smatra ga se učiteljem Giordana Bruna a svojim je radovima utjecao na mislioce 17. st. poput Hobbesa, Descartesa i Newtona. Jedan je od najizvornijih i najslobodoumnijih mislilaca toga doba u Europi.

Gjuro Armeno Baglivi (Dubrovnik, 1668–Rim, 1707)
Najpoznatiji liječnik hrvatskog podrijetla. Prvi je teorijski predvidio specifičnu kemoterapiju a pridonio je i poznavanju fiziološke funkcije zuba. Bio je osobni liječnik dvojice papa – Inocenta XII. i Klementa XI.

Ruđer Bošković (Dubrovnik, 1711–Milano, 1787)
Svestrani znanstvenik svjetskog glasa i isusovac. Razvijao europsku znanost 18. i 19. stoljeća, ostavivši značajna djela na području matematike, fizike, astronomije i geodezije. Bio je u službi pape i najuglednijih europskih vladara. Na zahtijev pape Benedikta XIV. izradio je planove za popravak apsida i kupola crkve svetog Petra u Rimu.

Ivan Blaž Lupis (Rijeka, 1813–Torriggia, 1875)
Izumitelj torpeda, jedan od utemeljitelja prve tvornice torpeda u Rijeci 1866.

Spiridon Brusina (Zadar, 1845–Zagreb, 1908)
Najpoznatiji je hrvatski zoolog, koji se bavio mekušcima, pri čemu je zabilježio mnogobrojna otkrića. Poduzeo je 1894. prvo znanstveno istraživanje Jadranskog mora, promicao je Darwinove evolucionističke ideje u Hrvatskoj.

David Shwartz (Keszthely, Mađarska, 1852–Zagreb, 1897)
Izumitelj svjetskog ugleda na području zrakoplovne tehnike, konstruktor zračnog broda – cepelin, koji je Zeppelin otkupio, doradio i izgradio pod svojim imenom a 1924. pretvorio u danas poznati putnički zrakoplov.

Ivan Vučetić (Hvar, 1858–Argentina, 1925)
Kriminalist i antropolog, odvjetnik i političar, koji je otkrio daktiloskopiju – metodu utvrđivanja identiteta pomoću otisaka prstiju.

Braća Seljan – Mirko (Karlovac, 1871–Peru, 1913) i Stjepan (Karlovac, 1875–1936) Istraživači na području geomorfologije, klime i etnografije u Africi i Južnoj Americi, utemeljitelji moderne Etiopije.

Slavoljub Penkala (Zagreb, 1871–Zagreb, 1922)
Izumitelj mehaničke olovke, koja je po njegovu imenu dobila i naziv – penkala. Njezinim pronalaskom 1906. započelo je novo razdoblje primjene suvremenog pisaćeg pribora. Patentintirao je mnogobrojne druge izume a vrhunac je karijere bila konstrukcija prvog zrakoplova u Hrvatskoj 1909.

Frane Bulić (Solin, 1846–Zagreb, 1934)
Najpoznatiji hrvatski arheolog, svećenik, klasični filolog, pedagog, konzervator i povjesničar. Više od pola stoljeća istraživao je ranokršćanske komplekse u Dalmaciji, otkrivši ih hrvatskoj javnosti i svijetu. Za hrvatsku je povijest od neprocjenjive važnosti Bulićevo otkriće ulomaka sarkofaga hrvatske kraljice Jelene.

Andrija Mohorovčić (Volosko, 1857–1939)
Svjetski poznati meteorolog, klimatolog i utemeljitelj moderne seizmologije. Prvi je u svijetu ustanovio da Zemlja nije cjelovita, nego slojevita te da pomjeranjem velikih ploča nastaju potresi.

Dragutin Gorjanović Kramberger (Zagreb, 1856–Zagreb, 1936)
Najpoznatiji je i u svijetu najpriznatiji hrvatski paleontolog, arheolog i geolog, koji je 1899. u Krapini (Hrvatsko zagorje) otkrio znanstveno vrlo važno pretpovijesno nalazište pračovjeka. Njegov opsežan paleontološki opus pripada samim vrhuncima znanstvene misli i spoznaje o počecima ljudske vrste.

Nikola Tesla (Smiljan, 1856–New York, 1943)
Jedan od najvećih izumitelja dvadesetog stoljeća. Njegovi su izumi na području elektrotehnike i otkrića iz fizike, ostavili snažan pečat ne samo na svjetsku znanost, već se njihova primjena odrazila i na poboljšanje kvalitete života u 20. stoljeću. Među ostalim, izumio je motor na izmjeničnu struju, što je temelj današnje pogonske elektrotehnike, te višefaznu struju i transformator, čime je omogućio jeftino prenošenje struje visokog napona na velike udaljenosti i njezinu masovnu primjenu.

Lavoslav Ružička (Vukovar, 1887-Švicarska, 1976)
Dobitnik je Nobelove nagrade za kemiju 1939. te znanstvenik koji je dobio osam počasnih svjetskih doktorata.

Vladimir Prelog (Sarajevo, 1906–Mammern, Švicarska, 1998)
Dobitnik je Nobelove nagrade za kemiju 1975. Djelovao je Zurichu, gdje je proveo punih pedeset godina, objavivši gotovo 600 znanstvenih radova. Unaprijedio je hrvatsku farmaceutsku industriju te je utemeljio i podigao na europsku razinu Zagrebačku školu organske kemije.

G.G. i T. Ž.

- 17:21 -

Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< lipanj, 2011 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Srpanj 2011 (2)
Lipanj 2011 (8)
Svibanj 2011 (1)

Opis bloga

Dragi posjetitelji,

na ovom blogu moći ćete pronaći različite i raznovrsne materijale vezane uz hrvatski jezik, književnost i kulturu. Već sam naslov bloga, pomalo neobična, ali indikativna naslova upućuje na bogatstvo hrvatskoga jezika, njegovih narječja, dijalekata i funkcionalnih stilova. Ako vam naslov možda nije posve jasan, pogledajte što sve riječ "rad" u hrvatskom jeziku znači. To možete učiniti u Anićevu ili Klaićevu rječniku ili u internetskom rječniku http://hjp.srce.hr/.

Ovaj je blog pokrenulo četvero studenata kroatologije Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu - studija koji obrazuje buduće nastavnike hrvatskog jezika i proučava sve aspekte hrvatske kulture - od temeljnih filoloških disciplina do hrvatske umjetnosti, filozofije, povijesti i znanosti. Naglasak je prvenstveno na hrvatskom jeziku i književnosti, stoga se naš blog najviše baviti upravo tim područjima. Informirat ćemo vas o povijesti jezika, jezičnom razvoju i teorijama, ukazivati na jezične pogreške u masovnim medijima, donositi prikaze relavantnih istraživanja, odgovarati na vaša pitanja. Budući da studiramo i novinarstvo, snimat ćemo i video materijale, reportaže, zvučne zapise i različite druge formate u cilju popularizacije i afirmacije hrvatskoga jezika i kulture. Naš je cilj analiziranje, propitkivanje, istraživanje i afirmiranje svih područja hrvatske kulture i jezika na zabavan i pristupačan način. Možda nećemo promijeniti svijet, ali učinit ćemo ga pismenijim.

Goran Galić
Marina Glavaš
Martina Špigelski
Tamara Žiger