Komentari

marinjurjevic.blog.hr

Dodaj komentar (10)

Marketing


  • annaboni

    Zadnja misao čista utopija..

    avatar

    17.03.2016. (15:14)    -   -   -   -  

  • DOBAR, LOŠ, ŠTRACA

    saće Šuster rasporediti učitelje uzduž granice pa će im plaće porasti...

    avatar

    17.03.2016. (15:50)    -   -   -   -  

  • Marin Jurjević o Svemu

    @annaboni
    Tzv. "Utopijska svijest" je osnovni uvjet da bi se bilo sta uopće pokušalo maknit naprjed ili peomijeniti.
    To je zalaganje za nešto "čega još nema" !
    U studentskom pokretu 1968. g. jedna od najpoznatijih parola bila je : "Budimo realni - tražimo nemoguće !"
    Onda kada "nemoguće" postane moguće - jedan korak smo naprijed ali se, u ovom slučaju, slažem kako je Villin odgovor možda rekao istinu - ali teško dohvatljivu !
    Zanimljivo je da je on bio nepismen čovjek pa je njegov odgovor time još zanimljiviji !

    avatar

    17.03.2016. (19:53)    -   -   -   -  

  • Marin Jurjević o Svemu

    @DOBAR, LOŠ, ZAO
    Ha ha ha !!!
    Zaista duhovit komentar - ali i vrlo "gorak" jer dobro detektira loš položaj prosvjetnih radnika među kojima su oni koji rade sa najmlađim uzrastom školaraca i najvažniji - ali nikada na pravi način valorizirani - od samg početka uspostave samostalne Hrvatske.
    A osim toga je i aktualan s obzirom na današnju taspravu u saboru o izmjenama zakona koje bi omogućavale slanje vojske na naše granice mimo dosadašnjih ustavnih rješenja vezano za takvu mogućnost

    avatar

    17.03.2016. (19:59)    -   -   -   -  

  • meroveus

    Napravio bih paralelu s našim Gubecom. Potom s braćom Radić. Danas od nekadašnje Seljačke stranke nema ni "s". In su pravnici i ekonomisti kao produžene ruke političara. A prijeteća vojska u pričuvi su im birokrati, neproizvodni resursi zaštićeniji od ličkih medvjeda, a to vjerniji što su neefikasniji i tromiji. Paradoksalno je ovdje dovedeno do savršenstva. Inovacije izmišljanja agencija, zavoda i inih s pripadajućim nazivima fotelja su nužnost, koja toliko bode zdrav razum, a bol posljedično liječi eksplodirajuća farmacija umanjujući stres povoda, a zataskavajući uzroke. Vrzino kolo. Pomalo zazirem od Aristotela i njegove pronicljive strategije vladanja. Kriv je stoga što je zloupotrijebljen. Poput Nietschea.
    Hoću reći kako je krvna slika ovih prostora nasilno izmijenjena. Uništeni su i devastirani ruralni temelji osnovne proizvodnje hrane. Svi bi htjeli kruha bez motike. Ribu bez mreže. To dolazi na naplatu. Seljaci bježe od zemlje. Kamo? Na tržište usluga s predatorskom konkurencijom. Kratkoročno, bez racionalnih studija o održivosti. Umjesto da se ekspanzija obalnog turizma prirodno poveže s plodnom ravnicom, tako stvarajući boljitak svima, natrpani smo jeftinom i nekvalitetnom hranom iz uvoza. Zajednica koja samo u jednoj domeni prosperira nauštrb svih drugih unaprijed je osuđena na urušavanje. To se osjeti u makroekonomskim pokazateljima, napose u evidentnom dugovanju koje se uvećava. To nije stvarnost koja obećava budućnost. I Willa i Zapata digli bi ruke od svojih povijesnih uloga i odustali bi od njih u uvjetima kakvi su sada.

    avatar

    18.03.2016. (10:12)    -   -   -   -  

  • Marin Jurjević o Svemu

    @Johannes
    Ne bi ste vjerovali ali evo jutros sam prvo oko 8.30 h bio na peškariji kupit malo ribe danas za obid a onda sam sa jednim svojim dragim prijateljem (likar, sveučilišni prof. odličan poznavatelj povijesti) dugo razgovarao o tome što se desilo s HSS-om još od braće Radić...preko V.Mačeka pa do današnjih dana kada je spao na jednog zastupnika u Saboru (Hrg) i to zahvaljujući tome što ga je šlepao HDZ jer sam ne bi uspio imati niti jednog jedinog zastupnika.
    A vjerujte mi, devedesetih godina je u krugovima onih intelektualaca i političara bliskih SDP-u (u čijem rukovodstvu sam tada bio) se HSS procjenjivao kao stranka "s nejvećim povijesnim potencijalmo u Hrvatskoj".
    Rekao bih, nažalost, "pokele" su ga druge stranke, njegov povijesni potencijal uništila je loša politika njegovih vođa (zenit mu je bio negdje s dolaskom Tomčića na čelo Sabora - ali i na valovima pokojnog "narodnog tribuna - hrvatskog sela" Pankretića Seniora).
    Većina naših djedova bili su haesesovci pa tako i moj "did" Marin - splitski težak jer HSS u Kraljevini ima podršku 80$ građana Hrvatske - a Maček kasnije (39,) s Banovinom (naravno, u okvirima Kraljevine) ostvaruje njene najveće granice.
    Kasnije povijest je poznata i sve tegobe HSS-a od vremena kada Maček odbija da odigra kvislinčku ulogu koju mu nude Nijemci pa do njegovih kazamata, internacije itd pa sve do poslijeratne kalvarije stranke i haesesovštine i, eto, velikih potencijalnih mnadanja u svojevrsno uskrsnuće radićevštine nakon uspostavljanja samostalne Republike Hrvatske.
    O Radiću je napisano puno ali još uvijek ne sve. Bio je (što je zanimljivo) itekako prisutan u Dalmaciji, Volio je Korčulu (Lumbardu) i Brać - pa je tu ćesto i bio. Ali poslije tragičnih događaja, atentata i njegove smrti - pokazalo se kako uloge pojedinaca u povijesti mogu bit jako značajne mako su i oni uvijek, na neki način, samo "izraz povjesnog trenutka u kojem djeluju i žive".
    Ali političara takvog kalibra teško da smo kasnije imali.
    Današnji HSS je udaljen od toga jako, jako puno - valjda mjerlivo u "svjetlosnim političkim miljama"...
    Kad spomijete Gubeca ja se uvijek sjetim Matije Ivanića - ovdje našeg hvaranina i njegove bune, koja se rijetko spominje.
    Što se tiče Ville i Zapate - razlika je ogromna.
    Pancho Villa je bio legendarni "jefe" Sjeverne Divizije (Division del Norte) i zaista je bio izraz jedne vrste buntovnika i pobunjenika koji su krenuli od individualnog suprostavljanja Zakonu (on je ubio svog gazdu koji mu je napastovao sestru i pobjegao zatim u planine gdje se odmetnuo i kasnije formirao svoju grupu odmetnika) - Zato ga i nazivaju "bandolero" (kasnije se pridružuje Revoluciji. Ali makar je bio na čelu Divizije uvijek ga je karakterizirao taj "individualistički duh" i fenomen njegove vojske i sljedbenika koje prate žene, djeca itd pa se i žene "odmetnika" zovu "soldadere" a one koje se bore i "Adelite" (po poznatoj pjesmi "Adelita" iz vremena Revolucije).
    Emiliano Zapata dolazi s Juga Meksika i na čelu je tzv "Južne Vojske" ("Ejercito del Sur"),
    On je puno "dublje" u samoj stvari Revolucije. Od samog početka on ide s programom i planom vraćanja temlje seljacima a glavna parola njega i njegovih sljedbenika je "Tierra y Libertad" - "Zemlja i Sloboda".
    Izrađuje tzv "Plan Ayala" koji je jedan od temelja Revolucije i njenih zahtjeva i ciljeva. Razrađuje Ustavne promjene itd.
    I do dan danas postoji "Zapatistička Vojska" u Chiapasu (meksičkoj južnoj fržavi na granici s Gvatemalom) - o čemu sam nešto i pisao u nekim svojim postovima.
    Njegove ideje su I DANAS pokretač pokreta indiosa i seljaka u Meksiku ali, zanimljivo, i anarhista i uopće onih koji traže ispunjenje ciljeva Meksičke Revolucije (1910.1920) koji su se djelomićno ostvarili ali velikim dijelom i ne.
    On je u biti puno značajnija figura od Ville.
    Villa nije bio pismen, bio je rođeni vođa, borac, organiuator ali i jako okrutan - što se za Zapatu ne može kazati (Zapata sam potiće iz drugog društvenog milijea...Obrazovan je itd )
    Mnogi se pokreti u latinskoj Americi nadovezuju na "zapatizam" a nitko na nešto što bi se nazivalo "villizam" - jer toga jednostavno nema.
    Iako je Villa jako prisutan i u narodnoj kulturi, predaji, ornamentici, simbolici itd.
    Naravno da je meksička socijalna struktura jako različita od hrvatske socijalne strukture pa su paralele teške a posebno ukoliko uzmemo u obzir povijesne okvire i razlike.
    Zanimljivo je da je Zapata utjecao i na braću Magon koji vode Lineralnu Stranku Meksika koja je udarila idejne temelje njihove Revolucije /ali taj "liberalizam" nema značenje europskog liberalizma - jer je kod njih ta stranka na čelu anarhističkog pokreta pa su oni u stvari "lebertarijananci" ali opet ne u univerzalnim nego latinoameričkim dimenzijama i značenjima tog pojma.
    A sam Radić nije za ništa dodao svojoj stranci onaj predznak republikanizma.
    HSS je bio jak kako na selu tako i u gradovima.
    Čitajući Radića osjeća se i "zadah modernizma" i ne može se svest na nešto poput "ruralnog političkog mentaliteta". On

    avatar

    18.03.2016. (12:46)    -   -   -   -  

  • Marin Jurjević o Svemu

    @johannes
    On je, kao neupitni vjernik, možda i "najveći" hrvatski antiklerikalac. Svakako . najznačajniji.
    Prerana smrt je na neki način "oštetila" perspektivu hrvatske političke budućnosti.
    Gledam samo moj Split.
    Sve sam te ljude znao koji su vodili HSS.
    S nekima sam odličan prijatelj i mogu kazati da im se opet (kao stranci) desio jedan ćudan "usud".
    Najbolji (početak devedesetih u Splitu) su se pasivizirali jako razočarani zbivanjima u svojoj stranci i danas su samo simpatizeri, Neki više čak i nisu članovi HSS.a.
    meni je to žao iako predstavljam drugu političku opcija jer mislim da smo svi mi "oštećeni" što je jedna kvalitetna tradicija zaista (da ne ulazimo zašto) tako devastirana pa čak i uništena.
    Pitanje je samo TKO MISLI DA JE PROFITIRAO ZBOG TOGA ?
    Moje je mišljenje da smno svi ina taj način zgubili jer kvaliteta je dobra kada je u drugim političkim opcijama . jer sve nas skupa ubi "loša politička kvaliteta" ama baš na svim stranama !

    avatar

    18.03.2016. (12:53)    -   -   -   -  

  • meroveus

    Kažu kako se riba kvari od glave. Isto tako kažu da ako je u košari trula jabuka, sve u dodiru s njom će biti takve. Narodne misli rijetko griješe, lako se pamte, ali njihov smisao teško se implementira u stvarnosti. Čuli ste, vjerojatno, za termin "bukvan"- onaj koji s teškoćama razumije osnovne stvari, ili "glup si k'o bukva", modernije - "on bukvalno shvaća". Zašto je plemenito drvo povezano s negativnom ljudskom osobinom? Prema narodnim predanjima Perun je uslijed učestalog kršenja pravila, ista zapisivao na bukvu, hrast, kako bi trajnije bila vidljiva. Razvidno je da onaj koji krši pravila bude upućivan pod bukvu, ako je češće - bio bi bukvan. Ne čudi dakle mletačka masovna sječa hrasta i bukve u priobalju, što je narod više bez pravila, to ga je lakše osvojiti. Šala. No, to ne mijenja činjenicu kako su temelji Venecije na dalmatinskom hrastu.
    Pogledamo li defile lidera stranaka od '90.-tih, uz rijetko kojega bi uspravno stajali atributi časnosti i karizmatičnosti. Osnovna ljudska pravila moralnosti se ne poštuju. K tome, rijetko tko razlikuje bukvu od vrbe. Kazneni oblik odgovornosti bi u uljudjenoj zajednici trebao biti sramota, no ako je kazna guljenje krompira, tada ju korist nečasnog djela kompenzira i u nečasnosti ima zadovoljštinu materijalnim dobitkom. Nije li to apsurdno? Slavno poglavlje XXIII.

    avatar

    18.03.2016. (18:45)    -   -   -   -  

  • Marin Jurjević o Svemu

    @johannes
    Pitanje "odgovornosti" u politici je rastezljivo i sklisko područje.
    Pitanje je prastaro ("odkad je vika i svita")
    Za vrijeme Perikla 390.g. prije nase ere Sokrat se pripremao za smrt (ispijanje otrova kukute) kao "žrtva politike".
    Niti prva niti zadnja.
    Proslo je vrijeme velikog perikla kada je Atena bila najveća sila na Mediteranu. Kada gardi Partenon boginji Ateni, kada ima Atena impozantnu flotu i sto je najvazbije za njen procvat : Rzvijenu trgovačku mrežu (koju su i naši brodari imali prije propasti pa je najvažnija stvar hrvatske trgovačke mornarice i jakih kompanija bila njihova mreža a ne sami brodovi !)
    U stvari najznačajnije je bilo to što nije Atenom vladao moćni reformator i vođa Periklo nego je Atenom vladala DEMOKRACIJA !
    Brci su bili ratnivi.
    Za njih je MIR bio samo "stanje između dva rata" (privremeno stanje)
    Ali će ih rat sa Spartom jako puno koštati pa čak i njihove vizije Imperije.
    Tamo negdje 431.g.prije naše ere Atena je u zenitu periklove vladavine ali će se to brzo promijeniti
    Sokrat, ružni "glavati" , nezgrašni čovjek na kojem se ističe ružan nos, bosonog, ćesto neuredan i oženjen "slavnom" Ksantipom bio je čovjek kojeg je zanimao samo UM.
    RAZUM je temelj njegove ljudske pozicije.
    Malo se o tome zna ali on je bio PRVI GRADSKI FANATIK.
    Sokrat "obožava Grad".
    Izvrće ruglu postojeće norme i običaje , obrasce ponašanja.
    Pomoću Razuma i Logike otkriva Svijet.
    Po njemu čovjek mora sam donijeti odluku što je Dobro a što Loše.
    Zato će doć u sukob i s Atenjanima u vrijeme dekadencije Atene u koju je, da ironija bude potpuna, upravo brodovima njihove moćne trgovačke flote, sa žitom - stigla i kuga.
    Tukidid o tome piše detaljno.
    aTENSKO SE DRUŠTVO RASPADA (UMIRE VIŠE OD TREČINE STANOVNIŠTVA)
    Plutarh opisuje kako i Perikla odnosi kuga.
    Dolazi do borbe za primat,
    Demokracija pokazuje svoje nedostatke.
    Sokrat se suprostavlja rulji.
    Atena svoje najbolje generale osudjuje na smrt.
    Skupština dolazi u ruke DESPOTA
    U ratu sa Sicilijom gube flotu. Težak poraz.
    PERZIJANCI BLOKIRAJU aTENU.
    Sve se urušava.
    SOKRAT KOJI JE VIŠE OD 50 GODINA KRITIZIRAO ONO LOŠE U TRADICIJI aTENSKOG ŽIVOTA OPTUŽEN JE ZA KVARENJE OMLADINE I UVOĐENEJ NOVIH BOGOVA.
    Naredbom Skupštine ga se hvata i sudi mu se na Glavnom trgu jer se usudio osporit način njihova života
    Porota nasumice odabrana Atensko sudstvo ne poznaje pojam advokata a niti prave sudije
    Sude mu isti oni koji su na smrt osudili 6 svojih generala
    Sokrat je tvrdoglav
    Tvrdi da je svojim govorima "unapredio Atenu"
    Osudjuju ga na smrt. On je miran i spokojan.
    Umro je bolnom smrcu paralize centralnog nervnog sustava kojeg izaziva ispijeni otrov kukute
    ALI OD TADA JE ON HEROJ
    ČOVJEK OD UVJERENJA
    DO TADA ATENJANI VJEROVALI SAMO U IDEAL HEROJA RATNIKA
    SADA OTKRIVAJU NOVI IDEAL
    aTENA NIKADA VIŠE NIJE POSTALA VELIKA SILA ALI NIJE NI PALA VIŠE U RUKE DESPOTA
    Nakon Sokrata cvjeta Znanost, Filozofija
    Atena postaje CARSTVO MISLI
    Umjesto svoje ratne flote Atena sada u Svijet šačke svoje Ideje
    Možda i nama fali danas neki novi Sokrat pa kazna guljenja krompira neće više moći obezvrjeđivati smisao ljudske odgovornosti i smisao zakona koji bi šritili društvo od kriminala koji se, nažalost. ne samo gnijezdi nego i nerijetko - izvire iz svijeta politike koji se na taj način obezvrjeđuje i negira samog sebe kao područja "djelovanja za korist i u korist zajednice" a ne osobnog materijalnog probitka i bogaćenja. (zgrtanja "blaga")
    Zato smo mi danas u velikoj mjeri tek u "predpolitičkom stanju".

    avatar

    19.03.2016. (11:00)    -   -   -   -  

  • Marin Jurjević o Svemu

    @Slučajna pogreška
    390.p.n.ere Periko je več odavno naravno mrtav

    avatar

    19.03.2016. (11:08)    -   -   -   -  

  •  
učitavam...