Molat je izvedenica iz talijanskog glagola "mollare" što znači odustati.
Štokavce - koji nisu u bliskom dodiru s čakavskim, niti su povijesno i geografski neposredno izloženi utjecajima talijanskog jezika - ovaj slogan na prvu možda može navesti na pogrešan trag u pokušaju da ga razumiju i shvate. Mogli bismo, recimo, prvoloptaški pomisliti da molat znači moliti, preklinjati. To bi naravno bilo pogrešno, jer se očito radi o izvedenici iz talijanskog glagola "mollare" što znači odustati. "Krepati/umrijeti, ali ne odustati" borbeni je dakle poklič koji upućuje na stanje revolta, prkosa i otpora po svaku cijenu, pa i po cijenu krajnje smrti.
(Hajridin Hromadžić: Fragmenti grada)
Sve sličnosti sa stvarnim osobama slučajno su namjerne.
Dežurnim blogobudalama, šizofrenim starim prdonjama, stoki koja tudje mrtve naziva krepanima i svim njihovim prijateljima i poznanicima komentiranje zabranjeno.
U vezi s nuspojavama i neželjenim učincima nemogućnosti komentiranja obratite se svom psihijatru ili apotekaru ili na nuspojaveinezeljeni
ucincibloga@bolimekuki.odjeb.net
Štorije mačka, maške i Gandalfa beloga od Kojotice
nedjelja, 03.06.2012.
Pogodi sastojke 4 - rezultati i recepti
Bogami, dali ste mi posla prebrojavanjem pogodjenih sastojaka i mogu reći da sam se dobro oznojila.
Andrea, Theobalda i cookandplay su sve tri bile tu negdje.
Kazale su ovako:
- germa, pecilni prašak, sol, mlijeko, poriluk ili blitva, šunka, sir, brašno, peršin, parmezan, žumanjak (andrea : 8 + 2/2 = 9,00 bodova)
- jaja, brašno, sol, prašak za pecivo, mlijeko, ulje, šunka, sir, blitva (cookandplay : 8,00 bodova)
- pšenično brašno, ulje, jaje, voda, mleko, kiselo vrhnje, sol, prašak za pecivo, kelj, bunika, šunka (theobalda : 7 - 1 = 6 bodova).
Po mojoj računici, pobijedila je Andrea i to zbog jednog sitnog detalja - bila je najbliža otkrivanju "onog zelenog", napisavši da je riječ o poriluku. Zeznula je, doduše, stvar sa žutanjkom (jer idu cijela jaja), ali sam uzela u obzir pola boda, što sa onih pola od poriluka (koji je zapravo mladi luk, ali to je po onoj "znam te puško dok si pištolj bila" skoro pa ista stvar) daje cijeli jedan dodatni bod.
Istina, Theobalda je kasnije, uz jocker pola-pola i jocker zovi uspjela pogoditi da je to zapravo mladi luk (predugačka je za ovaj post priča o tome kako nisam znala što sa 4 kg mladog luka, koje je muž kupio za Uskrs, jer stvarno nema mjere...pa zaboravio u firmi...pa nazvao neka netko od kolega uzme doma...pa nisu...pa ga je dočekao nakon praznika...uglavnom, trebalo je potrošiti toliku količinu tog "zelenog", a da nam se ne zgadi više jeduži ga onako sirovog ili u salati ili u umaku ili...aaaaaaa!). No priznaje se samo ono napisano u komadu, a zbog bunike je došlo i do minus bodova.
Cookandplay, kao majstorica od zanata, tek tako od šuba pogodi 8 sastojaka. Svaka čast.
Čestitke Andreji, nadam se da se vidimo kod nje u slijedećem krugu.
Inače imam problema sa davanjem naputaka drugima što i kako pripremiti neko jelo, jer sve što kuham i pečem radim odokativno i od djuture, pa i nemam baš pojma koliko je grama, mililitara ili žlica točno u čemu. Drugo je s kolačima, njih ipak pripremam po zapisanim receptima. Jelo koje sam zadala u igrici, izabrala sam upravo zbog toga, što ga je moguće opisati otprilike, mjereći sastojke šalicama ili čašama.
Stvar sa slike je moja verzija nečega što se kod nas zove (bribirski) presnac. U biti bi se to trebalo raditi od svježeg kravljeg sira - škripavca. Kako ga ovdje nema, zamjenim ga jogurtom (može i svježi sir). Original recepti koji su po internetu se meni ne svidjaju jer bi za njih trebala imat farmu kokoši koliko jaja unutra natrafljaju. Ja to radim ovako : 3 mjerice (šalica ili čaša) jogurta, 3 mjerice brašna, žličicu soli, 1 mjericu ulja, 1 prašak za pecivo, 3 jaja, malo mlijeka, parmezan. Pomiješati. Na ulju zapržiti mladi luk (može i poriluk ili obična kapula), šunku, slaninu ili nešto slično (čega imate u frižideru - recesija je), dodati vegetu. Malo ohladjeno dodati smjesi i promiješati. Može se dodati na kockice narezan sir (recimo mozzarella). Ili nariban sir (ja stavim edamec ili ementaler). Eventualno naribane tikvice isto pašu unutra. Malo usitnjenoga ga peršina. Kvasa nema, kao ni germe.
Uliti u lim i peći na 180 do 200 stupnjeva jedno pola sata, ovisno od pećnice.
Kako ste bili vrijedni u pogadjanju, a neki su imali i lude ideje (premaz od tune :P), biti ću toliko dobra i dati vam i recept za eklere sa krive slike.
Sastojci (za približno 12 eklera, a ja napravim višestruku količinu)*:
1 jaje
40 g šećera
1 čajna žličica vanilin šećera
50 g brašna
pola čajne žlice (na vrh noža) praška za pecivo
1 čajna žličica kakaa
150 ml slatkog vrhnja
3 čajne žličice šećera u prahu
pola paketića Kremfixa (ili bilo kojeg drugog učvršćivača)
1 čajna žličica kuhane kave
Priprema:
Kremasto umiješati jaja, šećer i vanilin šećer. Brašno pomiješati sa praškom za pecivo i kakaom, pa dodati smjesi jaja i šećera. Smjesu napuniti u kalup za eklere* (najlakše ide s pomoći šprice sa velikim otvorom) i peći na 190 stupnjeva nekih 10 do 12 minuta. Kad su pečeni, odmah ih izvaditi iz kalupa.
Za kremu pomiješati šlag sa šećerom u prahu, kremfixom i kavom u tvrdu smjesu, te nanesti na polovicu eklera. Pokriti drugim polovicama i po želji ukrasiti istom smjesom.
Za kraj, par novijih uradaka iz slastičarne nadrkane domaćice. Prve dvije inspirirane su receptima sa bloga cookandplay, sa nekim manjim izmjenama. Odmah upozoravam vrijedne domaćice da se ne obaziru na stolnjake koje ne štirkam iz prostog razloga - na njima se toliko jede i pije, da su više u perilicama i sušilicama, nego na stolu, pa čemu se onda mučiti sa pedantnim peglanjem i štirkanjem.
Čokoladna pita s jagodama i šlagom, bez kukuruznog brašna i pečena u kalupu za biskvitnu tortu (od svih čuda u kuhinji nemam kalupa za pitu), ukrašena šlagom u koji sam dodala rastopljenu tamnu čokoladu. Onaj šlag ispod se ne vidi, jer sam jagode prelila glazurom za torte, kako bi duže izdržale (onako friške se nekad zaplijesne, pa možeš sve baciti, a nas je samo troje doma (često i samo dvoje), pa nema šanse da u jednom danu pojedemo cijelu pitu(ljicu).
Ovdje sam isprobala desert bogatog recesijskog ručka. Biskvit je napravljen točno po naputku, no očito imam prevelik kalup, pa bi rezanje na dva dijela bilo problem. Tako sam se snašla upotrijebivši biskvit za dno, skuhala puding, dodala nasjeckane jagode, te nanesla na biskvit (upotrijebila sam rub kalupa za torte, da mi se ne razlije sve skupa po stolu). Na vrh sam dodala šlag, a na njega ribanu Milka čokoladu sa jagodama, nastrganu s pomoću strugalice za krumpir (snadji se, nadrkana kuharice).
E, sad se meni više ne da pisati. I razmišljam što mi je sve ovo trebalo. Ali odlučila sam ne biti ovaj put zločesta, nego vam napisati kako pripremiti zadnje dvije torte. Princip je isti, a nijanse su samo u kremi/fili i upotrebljenom voću.
Ovo je nutella torta sa višnjama,
dok je ovo ista torta sa trešnjama.
Sastojci za tijesto (biskvit) za obje torte (recept preuzet sa slovenske kulinarike):
6 jaja
120 g šećera
180 grama brašna
1 prašak za pecivo
1 vanilin šećer
5 žlica Nutelle
Odvojiti žutanjke od bjelanjaka. Umiješati žutanjke, vanilin šećer i polovicu šećera. Bjelanjke s drugom polovicom šećera tučemo dok ne dobijemo čvrsti snijeg. U žutanjke umiješamo Nutellu, dodamo trećinu snijega, promiješamo, pa dodajemo prosijano brašno i prašak za pecivo. Svemu dodamo ostatak snijega, promiješamo, ulijemo u kalup (ja koristim kalup promjera 26 cm, može i 28) i pečemo na 180 stupnjeva oko pola sata.
Kad se torta ohladi, razrežemo na dva dijela (po original receptu je na tri, ali meni je to pretanko i ne svidja mi se).
Priprema prve varijante (torta sa višnjama, a može i sa jagodama):
Sastojci za kremu, pripremu i ukrašavanje:
1 kompot od višanja (700 g)
0,5 l slatkog vrhnja za kremu + ca. 0,2 l za ukrašavanje
2 kremfixa
5 žlica Nutelle
2 rebra bijele čokolade
2 rebra crne čokolade za kuhanje
Zagrijati sok od kompota sa dvije do tri žlice šećera. Dodati 200 g višanja, koje smo izmiksali u blenderu. Prokuhati. Ohladiti. Za to vrijeme istući slatko vrhnje sa kremfixom, dodati 5 žlica Nutelle i sve skupa dobro promiješati. Razdijeliti kremu na dva dijela, u jedan dodati ostatak višanja (malo pustiti za dekoraciju).
Premazati donji dio torte preljevom od višanja, potom kremom od Nutelle u koju smo dodali višnje. Prekriti drugim dijelom torte, natopiti i njega preljevom od višanja, ta nanesti drugu polovicu kreme. Ukrasiti višnjama i posipati nasjeckanom bijelom i tamnom čokoladom.
Tortu staviti na pola sata-sat hladiti u frižider, potom ukrasiti sa strane ostatkom kreme.
Priprema druge varijante (torta sa trešnjama)
Sastojci za kremu, pripremu i ukrašavanje:
1 kg očišćenih polovica trešanja (nešto cijelih trešanja ostaviti za dekoraciju)
3 žlice šećera
100 ml likera od trešanja (višanja)
100 ml vode
400 g slatkog vrhnja
2 kremfixa
naribana čokolada od trešnje (ili jagode ili višnje)
Zagrijati liker od trešanja sa 3 žlice šećera. Dodati vodu. Pusiti da prokuha, pa polako dodavati trešnje. Sve skupa kuhati 5 do 10 minuta. Procijediti.
Dno torte namočiti polovicom sirupa (soka) od trešanja, nanijeti polovicu šlaga i ocijedjene trešnje, prekriti drugim dijelom torte, kojeg takoder namočimo sa sirupom, te premažemo šlagom i ukrasimo ribanom/struganom čokoladom i sa par cijelih trešanja.
Uf, nema šanse da više sudjelujem u sličnim igricama i pobijedim. Zajeban je i težak kruh (torta) nas nadrkanih domaćica, koje nešto ne možemo baš zaspati večeras.
* ovisno je kolike eklere radite, ja imam kalup za 12 komada (znači šest kolačića kad se spoje polovice), a može se raditi i bez kalupa, tako da nanosite smjesu špricom.
Jednom se Gogolj preobukao u Puškina, došao Puškinu i pozvonio. Puškin mu je otvorio vrata i povikao:
- Vidi, Arina Rodionova, ja sam došao!"
Sjedi tako Puškin kod kuće i razmišlja:
- Dobro, ja sam, dakle, genij. Gogolj je takodjer genij, a i Dostojevski je, pokoj mu duši, genij. Pa kako će se, bogamu, sve to završiti?!
Tu se sve i završilo.